Tucker & Dale vs. Zlo

• Česko Tucker a Dale vs. Zlo (více)

Parta mladistvých intelektuálů podniká cestu z města. Příslib bezelstné zábavy v lůně neposkvrněné horské přírody ale nebude mít dlouhého trvání. Na samotě u lesa studentská kvítka narazí na individua podezřelého vzezření, kterým sláma čouhá nejen z bot. Žoviální burani Tucker a Dale si přitom též chtějí pouze užít volný čas: dát do kupy starou chatu, postavit kadibudku, ulovit pár ryb, a naopak vypít větší než menší množství piv. Bude však stačit jediné nedorozumění a požár bude na střeše, nejedna končetina se uřeže, drtička na dřevo vytryskne v krvavé sprše a konec bude jedné mládeže… Přímočará, ale zábavná parodie, získala mezinárodní renomé na řadě festivalů (SXSW, Fantasia, Sundance), českému publiku byla představena při příležitosti 45. ročníku MFF Karlovy Vary (2010). Kanadsko-americký snímek udělá radost především znalcům žánrové kinematografie. Tucker & Dale vs. Zlo se nápaditě strefuje do spousty hororových klišé z oblasti slasheru („vyvražďovaček“) a hixploitation (či hick flicks – filmy o křupanech). Na jednu stranu film přehnaně zvýrazňuje ustálené motivy (mj. hrozivé „Jiné“ v podobě zanedbaných vidláků), na stranu druhou komediální horor výsměšně napodobuje scény z ikonických děl (namátkou: Sežráni zaživa, Texaský masakr motorovou pilou, Predátor, Smrtelné zlo, Pátek třináctého, Fargo či Záhada Blair Witch), aby posléze vše obrátil na ruby a nastavil zrcadlo nám samým, když vyprávění šibalsky podřízne větev pod stereotypním rozdělením: kultivované město versus nebezpečný venkov. (Česká televize)

HellFire

Suprovní "parodie" na hororové filmy. Chudáci Tucker a Dale jedou na chatu, aby si odpočinuli,ale ty dnešní vysokoškoláci jim prostě nedají pokoj a musí páchat sebevraždu! Oba hlavní představitelé jsou velmi přesvědčivý ve své roli vidláků a ty události, co se jim neustále dějí... sranda :). ()

eraserhead666

Tohle je přesně případ toho, co se mi někdy stává. Tenhle film mě vůbec nelákal a kdybych se k němu nedostal v podstatě čistě náhodou, asi bych nikdy nezjistil, že má tak výborný a kulervoucí nápad, který zastíní i jisté nedostatky filmu. Zápletkově naprosto vynikající romantická komedie o dvou vesnických buranech, proti nimž se spikne banda naprosto vylízaných měšťáckých dementů. O pikantní smrti a nějakou tu krev nouze nebude. Pro mě zatím překvapení letošního roku z toho , co jsem viděl. ()

SOLOM.

Tak já se přidávám na stranu těch, jímž se film líbil. Už dlouho jsem čekal na něco podobného u čeho se docela pobavím a nebude to zas až tak trapné. Tady se to sice podařilo tak napůl, ale zřejmě mám dneska dobrý den a tak se v tom nebudu zbytečně moc babrat. Dá se zde najít několik zbytečností, děj je místy opravdu o ničem a romantiky bych taky ubral, ale dvojice buranů je prostě boží. Tahle dvojka „hodných primitivů“ mě absolutně odbourala a „nešťastná úmrtí“ zrovna tak. Proto nemůžu dát jiné než nadprůměrné hodnocení. Už dlouho jsem se ( i když šlo místy o laciný humor),tak u hororového filmu/komedie nenasmál. Asi nejvíce mě bavily konverzace s šerifem… ()

ARI50

Tady se člověk prostě musí smát protože jak bůh chtěl tak ďábel zase ne, a tak sem koukal jak děcka padají jako hrušky ze stromu a samozřejmě za vše může obyčejná ale zvláštní dvojička, hororová komedie která se povedla úplně ve všem. Humor paráda, krev dostatečně a scény které baví po celý filmový příběh. ()

Necrotongue

Druhá dnešní repríza dávno viděného mě mocně pobavila. K tomuto filmu jsem si, i přes jeho nepříliš silný scénář, vybudoval už před lety hezký vztah, který mi vydržel až do dnešních dnů. Tahle parodie na všechny ty povětšinou otravně recyklující "horory" o partě studentů v mimoměstském prostředí mi sedla hned napoprvé, protože studentské sebevražedně- vražedné komando bylo skvělé a já jsem si vychutnal finální scénu každého jejího člena. Dvojice úhlavních nešťastníků byla zvolena výborně a Katrina Bowden byla dokonalou "dámou v nesnázích" (a to nejsem na blondýnky). Dokud se studenti zabíjeli po celém Tuckerově pozemku, bavil jsem se naprosto skvěle, později šel děj trochu do ztracena (od chvíle, kdy došly vedlejší postavy a naplno se projevil hlavní záporák). To už byla zábava odsunuta stranou a tvůrci si s dějem evidentně nevěděli úplně rady, což se projevilo i v unylém závěru. / Poučení: Žiješ na venkově? Dej si pozor na úchylné návštěvníky z města. ()

Beastmaster4

Tak tahle ujetá jízda mě dostala. Originální humor, který s sebou přináší ty největší předsudky nás všech. Je to vtipné, je to vážné a je to k zamyšlení. Při některých scénách jsem nemohl zastavit smích několik dlouhých minut a to se mi u filmu poslední dobou nestalo. Naposledy snad u Žhavých výstřelů. „Sebevražedný pakt“, skok týpka do drtičky na dřevo, honička s motorovou pilou a podobný ujetiny, jsou perfektní. Takhle by se měla točit satira nebo parodie na život a na zaběhlou hororovou fádnost. ()

JASON_X

Víte jak to chodí, že jo, partička mladých hejsků z města přijede se svými fifinkami kempovat na venkov, kde se to jenom hemží podivínskými a zdegenerovanými burany, jejichž oblíbené kratochvíle jsou sadismus, incest, sodomie, kanibalismus a podobné, no a na malér je zaděláno (nebo aspoň tak to většinou ve filmech probíhá). Ale kdo tyhle filmy zná, je připravený a v duchu hesla "nejlepší obrana je útok" na vidláky bez váhání vlítne. Brilantní komedie, jejíž některé scény mě přiměly k salvám hurónského smíchu (Dale s kosou při pokusu o konverzaci, motorovka a včely, štěpkovač...) Škoda jen poněkud slabého závěru, kdyby byl o trochu víc brutální a méně happyendový, dal bych klidně bůra. ()

MonaSax

Krásně morbidní a přitom srandovní. Opravdu jsem se smála, až jsem se za břicho popadala, jsem s touhletou dokonalou slátaninou spokojená. Labine je dobrý a nezklamal. (V Reaperovi jsem ho poprvé viděla a hned jsem si ho oblíbila) ()

Morholt

Ta teenagerská partička je jak vystřižená ze všech studentskejch vyvražďovaček, co spatřily světlo světa. Jedinej rozdíl je, že zatimco ti z těch filmů, co se tvářej vážně, by nepoznali magora ani kdyby před nima máchal zkrvavenou mačetou a řval "Jsem psychouš!", tak tady ti viděj maniaka za každym stromem. A na tom je založenej celej vtip. Místy to hapruje, místy mi bylo trapně za herce i tvůrce, ale byla tu řada momentů, u kterejch jsem se fakt smál, takže celkově se jedná o celkem povedenou parodii. 60% ()

Handle

Ach jo, tak jsem čekal hodně a nedostal jsem skoro nic. Dobrej pokus o parodii na horory, ale nedočkal jsem se téměř jediného vtipu, kterýmu bych se smál... Zlatý Scary Movie. Vážně nevtipný film. A to mi všichni zaručovali "srandu, až budu padat ze židle"... ()

Lacike

Dalo sa z toho vytazit ovela ovela viac. Prirovnal by som to k poslednym slabsim dielom serie Final Destination. Samotne sceny nahodných umrti su dostatocne krvave a zaroven zabavne, ale ta omacka medzi tym je slabsia. Chcelo by to viac dvojzmyselnych narážok. Ale napriek tomu som sa po slabsom rozbehu celkom slusne bavil. 6/10. ()

Genero

Konečně se nás optloutlejch kluků z vesnice někdo zastal a ukázal městský meteosexuální mládeži, že i mi múžeme číst dostojevskýho idijota a sledovat Kubrykovo filmi! I mi múžeme mýt zájem o galaktyckou astrologii a dílo fizyka Hookinga! Proč bysme měly bejt opovrhovaný těma úžasnejma peroksidovejma kikinama z nádhernou čistou pleťí a dudami? Proč si vo nás mislej, že si jenom hrajem v kubce hnoje na horníci, chlastáme a soloužíme z ovcema? I mi máme city a umíme mylovat, i mi máme srce! Díky pane Crajgu! ()

maseer2

když parodie na teenagerovské horory není (až na pár světlých momentů) ani vtipná, ani hororová a nutí mě i přes krátkou osmdesátiminutovou stopáž odpočítávat čas do konce, tak je něco špatně.. ()

BoPo

U komédií tohto typu očakávam, že buď bude extra bláznivá, alebo bude extra tlačiť na absurdno. Tucker & Dale vs. Zlo neprináša ani jedno. Sú tu náznaky, že sa tvorcovia chceli vydať správnym smerom. Je však strašne poznať, že všetky nápady zostali len u počiatočného nadšenia, že dostali nápad. Netryská humor a na hororovú komédiu trestuhodne tryská dosť skromne aj krv. Nemôžem povedať, že by išlo o trápnu záležitosť, ale priestor pobaviť bol využitý minimálne. ()

bouncer

Nemůžu si pomoci - skvělá komedie/parodie na téma lesních vyvražďovaček (hixploitation nebo jak by se to mohlo nazývat), Alan Tudyk a spousta smíchu a krve. Tomu nemůžu odolat a dát méně než 4*, i když ke konci už tvůrcům docházel dech a nadšení ze skvělého začátku trochu vyprchalo. ()

Terva

CITÁT - Zapomněl jsem vzít pivo.....néééééé!!!!......... Tucker a Dale jedou na svou "víkendovou" chatu. CITÁT - No, to by jsme asi měli spravit......... Dnes je to přesně dvacet let, co se tu odehrál masakr ze dne padlích. Je to o partě mladých studentů .... znáte to ne. Prostě si někam vyjedou a začnou umírat. Jo, jsou to jatka. CITÁT - Utíkejte je to magor !!!......... Máme tu vše, co takový horor má mít. Partu blbejch teenagerů, tupého zabijáka, temný les, hluboké jezero, nefungující telefony a pivo. CITÁT - Pane Bože, dostali Elison.......... Jsem tupej jak necky, ale pamatuju si všechno co slyším. Tak se posaďte a podívejte se na snímek, který je sice krvavý, ale jeho rozehraná partie nějak nesedí s klasickým klišé. Smíchy jsem prostě brečel a čím víc mrtvol, tím jsem byl uplakanější. Někdy jsem musel film stopnout a vydýchat se. CITÁT - Je to banda sebevrahů........... DIALOG - ( POZOR MOŽNÝ SPOILER ) Nejdřív jsem myslel, že chtěj zabít tebe, pak ale začali zabíjet sami sebe, no a teď chtěj zabít mě. Asi maj rádi zabíjení. To je dovolená na prd. Jdu si pro pivo..... KONEC SPOILERU. Začalo to neškodným rozhovorem z hezkou holkou a končí to šíleným masakrem. CITÁT - Jsem mizerná terapeutka......... Do akce se zapojí i Jingless, slintací pes. Scéna kdy se Dale mění ve vidláka je perfektní. CITÁT - To abych vypadal trochu děsivě......... Letící sekyra ve stylu "Poslední akční hrdina" scela vystihuje závěrečný souboj Zla proti Dobru. Nejškaredější smrt ve filmu je zabíjení čajem. CITÁT - Už nikdy nepojedu na dovolenou......... Já si to užíval, povedený scénář, pěkná hudba a herci, no to je prostě lahoda. Ve filmu hrají Katrina Bowden jako Allison, Dale vs. Tyler Lebine a Tucker vs. Alan Tudyk. Hudba - Mike Shields Country. ()

Hismael

Není to sice dotažený na takovou úroveň, aby výsledek mohl působit dostatečně věrohodně nebo aby divák nepoznal, že si příběh v různých situacích nahrává do karet pomocí nepravděpodobného rozhodnutí, což byl vlastně tohoto filmu největší soupeř, kterého bylo důležité překonat co nejlépe a bohužel ne vždy se to úplně povedlo. Rozhodně to ale zážitek kazilo velmi minimálně, protože jde o hodně zajímavý, originální a vtipný nápad, u kterého jsem neměl důvod řešit pouze to, jak moc se budu smát a následně podle toho budu určovat svoje hodnocení. ()