Významný polský spisovatel Henryk Sienkiewicz napsal v roce 1896 román "Quo vadis", ve kterém na půdorysu romantického milostného příběhu líčí počátky křesťanství v Evropě a vypráví o krutém pronásledování a vraždění křesťanů za vlády římského císaře Nerona. V roce 1951 vznikla v pořadí čtvrtá (avšak první zvuková) filmová adaptace tohoto historického románu. Režisér Mervyn LeRoy natočil dokonalý film pro velké plátno, maximálně věrný knižní předloze. V popředí filmu je sice ústřední milostný motiv Marka Vinicia a Lygie, ztělesněných tehdejšími hollywoodskými hvězdami první velikosti Robertem Taylorem a Deborah Kerrovou, skutečnou dominantou je však herecký výkon Petera Ustinova, který za efektní portrét římského krutovládce Nerona dostal kromě oscarové nominace také Zlatý glóbus. V němé epizodce jedné z Lygiiných otrokyň se krátce mihne tehdy šestnáctiletá Sophia Lorenová a v jedné z davových scén údajně účinkuje Elizabeth Taylorová, která v roce 1950, kdy film vznikal, trávila v Římě líbánky se svým prvním manželem, hoteliérem Nickem Hiltonem. Jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů počátku 50. let byl realizován v římských ateliérech Cinecitta a ve vybraných italských exteriérech s tehdy rozmařilým rozpočtem 7 milionů dolarů. Vysloužil si nominace na 8 Oscarů, nezískal však ani jednoho. Divácký úspěch filmu však podnítil hollywoodské tvůrce k natočení celé série výpravných biblických a náboženských eposů. (Česká televize)

sir.Randal odpad!

Nepochopím tak vysoké hodnocení téhle verze oproti polské verzi. Je vidět, že drtivá většina hodnotících knihu nečetla. Film se drží knihy opravdu jen v naprosto minimalistické části (např. Chilon se jen mihne). Co je úplně nejhorší je to, že vrchol knihy se ve filmu objeví cca v jeho půlce.  Divím se, že tvůrci nepřejmenovali i hlavní postavy. Casting byl otřesný. Petronius a Vinitius až hrůzně nesympatičtí. Lygie, že by měla být krasavice, kterou svět široko daleko neviděl? Ani náhodou.. Film krapet zachraňuje pojetí Nera a taky to, že Euniké sice ač nikoliv blondýna (viz kniha) je opravdu nádhérná. Tak by měla vypadat Lygie. Za mě naprosté zklamaní. Polské provedení nesrovnatelně lepší. Tato verze spíš připomíná komedii. O nějakém duchovnu rovněž nemůže být řeči. Konec naprostá hrůza a šaškárna. Film má s knihou společný jen slavný název a tím na ní bohapustě parazituje. Proto varuji všechny, kdo Quo Vadis četli, aby se tomuhle snímku vyhnuli velkým obloukem!! ()

cimrman2.

Hitler - chtěl území, Alexandr Veliký - chtěl území, Putin - chce území, Nero? Fuck it zapálím si svoje město a postavím si ho znovu! Zapálil či Nezapálil to nechám na profících pokud to beru tak jak nám to předkládá pan Sienkiewicz tak je to bezesporu zajímavé a poněkud kruté a netuším jestli ho ohýnky natolik vzrušovaly nebo jestli jel na něčem za co by se nestyděl ani Pablo Escobar nebo Heisenberg. Výkon Petra Ustinova bych přirovnal k Werichovi v císař-pekař akorát Ustinov je za mě o třídu lepší a o něco méně uřvaný. První půlka šla jaksi mimo mě moc mě to nechytlo avšak ta druhá to už jsem byl v plném ohni :) a hltal jsem Nerovi monology a pronásledování zelenáčů křesťanů plnými doušky. Po započtení inflace kluků za oceánem mi to vychází na rozpočet 100 mega $ takže skoro-docela blockbuster by šlo tomuto filmu připnout. Jestli byl tento film jen rozbuška pro další zfilmování literárních a dalších "megaskvostů" tak to bych měl Bena Hura a Kleopatru ještě určitě dát. ()

Scaevola

Vlastně výborný zástupce sandálových velkofilmů s geniálním P. Ustinovem v roli Nerona. Ústřední dvojice se však prokázala jako naprosto nezajímavá, oba hlavní sektáři se do svých rolí naprosto nehodili a ke konci jsem si říkal, že by bývali měli vymyslet něco rychlejšího než sežrání lvy. ()

hn253

Upřímně nechápu to vysoké hodnocení, zdá se mi, že je to krásný klasický námět přetavený do hollywoodského velkofilmu a původní motiv a ideje se postupně vytratily. Tři hvězdy za výpravu a některé herecké výkony, jinak spíš slabší. ()

RebekaFox

...nadpozemsky krásná Ligye a úžasný Marcus Vinicius! Geniální Peter Ustinov v roli slabomyslného infantilního císaře Nerona. Doporučuju...nemohla jsem se odtrhnout;-) ()

zigy

Natočeno v roce 51!!!! Přesto stále svěží, s úchvatnými dialogy, které mají myšlenku a ze sandálových velkofilmů se podobají zřejmě nedostižné Kleopatře. Film, který Vás donutí zajímat se o dozajista skvělý román, protože ta literární předloha je z toho cítit ohromně. ()

PTuranyi

Veľkolepý filmový pokus uchopiť dobu cisára Nera a počiatky kresťanstva na príbehu veliteľa Marca Viniciusa. Hollywoodska veľkoprodukcia klape bezchybne a jej otlačok je nezmazateľne zapísaný v spôsobe rozprávania príbehu aj v určitom pátose. Napriek tomu je stvárnenie samotného cisára Nera a jeho správania s určitou umeleckou licenciou veľmi originálne. Herci rovnako ako produkcia výborne stvárňujú svoje postavy, ale spôsob akým hrajú výrazne odzrkadľuje dobu vzniku. Príbeh je však pútavý a hoci spätná produkcia pri naháňačke na bojových vozoch má svoje nedostatky, pohľad na horiaci Rím je úchvatný. ()

Dr.dogous

Velkofilm dle román H. Sienkiewicze. Za vlády tyrana Nerona se vrací do Říma z vítězné války v Britanii vojevůdce Vicinius. Zamiluje se do krásné křestanky a zachrání jí z hořícího Říma, který byl podpalen pro zábavu Neronem. Z podpálení Říma byli falešně obvinění křestané, včetně Petra a Pavla, kteří za to měli zaplatit životem. Neron je nechal předhazovat lvům v Koloseu, nebo je nechal příbíjet na kříž. Krásnou Deborah zachrání před jistou smrtí v areně revolta vůči krutému Neronovi. Všemi opuštěn spáchá Neron sebevraždu. 85% ()

vodnarik

Po prvej hodinke sledovania veľké nadšenie. Úžasná výprava/kulisy, nádherné kostýmy, duchaplné, miestami až poetické dialógy, sympatickí a šikovní herci, pekná Lýgia. Zvlášť ma potešili postavy apoštolov Pavla a Petra, i keď sa im tu dostáva len malý priestor. Z akčných pasáží u mňa jednoznačne vedie zápas Lýginho "bodyguarda" s býkom v aréne. Chcem tiež vyzdvihnúť kvalitu obrazu s ohľadom na rok vzniku diela. Celkovo považujem tento snímok za nadpriemerný a hodný viac než jedného zhliadnutia. ()

Pompeius

Nejlepší filmový Nero, Ustinov je v roli rozmazleného velikášského císaře skvělý. Už jen kvůli tomu je třeba to vidět. Jinak je to samozřejmě staro-hollywoodsky kvalitní a velkolepé zpracování knihy, za niž Sienkiewicz získal Nobelovu cenu za literaturu. ()

eexDon

Für mich - 80%, - /hudba mne nezaujala, mnoho patosu, mnoho lásky, mnoho sladkosti/, + /velkolepost, výpravnost, Peter + Leo, ztvárnění Nerona - brilantní, v 2. polovině až vražedně dokonalé, nejdřív neškodný blázen, pak nebezpečný tyran a psychopat, šťastný konec, Marina Berti - nejhezčí číča ve filmu/, hodnocení - slušný velkofilm stavící hlavně na Peterovi, AD- 3/5 ()

MaxDamage1

Rád srovnávám filmy s jejich knižními předlohami. V tomto případě jsem byl zcela zvědav,jak se stím autoři poprali. Chyb se najde spousta,ale do jednoho filmu vměstnat tak složitý děj je nemožné. Proto jsem ochoten je pominout a vše hlavní z knihy se objevilo ve filmu,který je povedený. Kulisy a kostýmy krásné. Výkon Ustinova dominuje hereckému spolku. ()

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014