Významný polský spisovatel Henryk Sienkiewicz napsal v roce 1896 román "Quo vadis", ve kterém na půdorysu romantického milostného příběhu líčí počátky křesťanství v Evropě a vypráví o krutém pronásledování a vraždění křesťanů za vlády římského císaře Nerona. V roce 1951 vznikla v pořadí čtvrtá (avšak první zvuková) filmová adaptace tohoto historického románu. Režisér Mervyn LeRoy natočil dokonalý film pro velké plátno, maximálně věrný knižní předloze. V popředí filmu je sice ústřední milostný motiv Marka Vinicia a Lygie, ztělesněných tehdejšími hollywoodskými hvězdami první velikosti Robertem Taylorem a Deborah Kerrovou, skutečnou dominantou je však herecký výkon Petera Ustinova, který za efektní portrét římského krutovládce Nerona dostal kromě oscarové nominace také Zlatý glóbus. V němé epizodce jedné z Lygiiných otrokyň se krátce mihne tehdy šestnáctiletá Sophia Lorenová a v jedné z davových scén údajně účinkuje Elizabeth Taylorová, která v roce 1950, kdy film vznikal, trávila v Římě líbánky se svým prvním manželem, hoteliérem Nickem Hiltonem. Jeden z komerčně nejúspěšnějších filmů počátku 50. let byl realizován v římských ateliérech Cinecitta a ve vybraných italských exteriérech s tehdy rozmařilým rozpočtem 7 milionů dolarů. Vysloužil si nominace na 8 Oscarů, nezískal však ani jednoho. Divácký úspěch filmu však podnítil hollywoodské tvůrce k natočení celé série výpravných biblických a náboženských eposů. (Česká televize)

andrii

Bouříš, svádíš, díš. Uvidíš. Blaženou, průzračnou číš. Paví panský kalich. Jdi za Biblí polibků svých, navzdory "Kainovu" kladivu. Slyš řinkot křížů, na popud potupy zpupných, velikášských baldachýnů. Otupit jejich tíž. Vstoupíš do lóže zelenajících se vavřínů. ()

farmnf

Opravdu k neuvěření, že takto poutavá adaptace vznikla už v r. 1951. Nelámu hůl nad polským novodobým zpracováním, Petronius je tam prostě lepší. Ve staré verzi "Křesťané hlásají lásku k bližnímu, ale když se kolem sebe podívám, toho za života schopen nebudu" (Petronius v blízkosti Nera a jeho kurvy manželky.) Toto zpracovánjí je tedy asi lepší, ale podívejme se na ty náklady, je to neporovnatelné, za hodně peněz tedy hodně muziky. Dějové linky těchto zpracování se v závěru liší. Motto zůstává: udeří-li tě někdo do tváře, nastav mu i druhou. Někdy na to ale není vhodná doba. To musí posoudit adresát té první rány. ()

Mirokukii

Ryzí víra v obsáhlém kostýmním dramatu ze starověkého Říma jehož róby a interiéry mě prostě uchvátily Zprvu komornější první část rozehrávající problematický vztah dvou rozdílných, leč milujících bytostí, která se poté převalí do nervydrásajícího úseku, nepostrádající akční a katastrofické scény z ohnivé pasti zvané Řím a ze zářivého písku ve spojení s lesklým mramorem obřího Kolosea. Výborné, zapamatování hodné postavy. ()

noriaki

Cynik by řekl, že všechny klasické historické velkofilmy jsou na jedno brdo. Snaží se ohromit monumentální výpravou, hřmotnou hudbou a nekonečnou délkou. Propracovaný scénář netřeba - sílu výpovědi potáhne samotná dějepisná událost. To pramení z toho, že Quo Vadis všem vyšlapalo cestu a ukázalo, jak má vypadat kasovní trhák. Podepsal se pod něj režisér legendárního Čaroděje ze země Oz a hudbu složil specialista na epické soundtracky. Miklós Rósza má v kinematografii Ben Hura, Julia Caesara, Cida, Krále králů a Sodomu i s Gomorou. Jeho práce určila standard, a také proto se zdá, že všechny filmy patří do jedné rozmáchlé série. ()

lucascus

...zklamala mě neslučitelnost s předlohou od Sienkiewicze...to nová verze je po výpravné stránce mnohem chudší, ale má to alespoň děj, co oceňuji je to, že tady mají lepší Lygii :-) ()

VanTom

Kdyby poslední třetina / hodina nebyla jenom o likvidaci zajatých křesťanů v aréně, referoval bych o filmu spokojeněji. Jinak dokázal historický příběh probouzejícího se křesťanství a podlamování majestátu Říma vnitřní zkažeností a "bezbožností" své myšlenky a rozpory (Kristovo milosrdné učení x pragmatičnost starého vojevůdce-dobyvatele) podat poutavě i na dnešní dobu, přestože se nevyhnul toporným zkratkovitostem (především v zahoření a vyjadřování milostných citů). Přes neošizenou výpravu (a davy komparzistů) představoval hlavní hvězdu poblouzněný, dětinský, dekadentní tyran / pseudoumělec Nero ve skvělém podání Petera Ustinova. ()

KarKulA

Megalomanský kousek z dílny MGM, který ze svého kouzla neztratil nic ani po více než půl století a který ve své době za sebou strhl lavinu dalších podobných snímků. Přestože jsem fanda spíše komornějších věcí a tydle historické výpravné velkofilmy zlaté éry, v tomto případě navíc s náboženskou tematikou, moc nemusím, přežila jsem todle bez úhony a nakonec jsem byla ještě i nadšená. Je to bezpochyby mistrně natočený kousek s velkolepou výpravou, kostými, hudbou a hereckými výkony (Ustinova už tady snad ani nemá cenu znovu vytahovat) ........ no a prostě ten zapálenej Řím ........ nemá chybu. ()

Autogram

Hollywoodská predstava o živote v starovekom Ríme sa celkom vydarila. Román je vraj oveľa dlhší a obsažnejší, ale pre mňa boli aj tieto necelé tri hodiny až-až. Zaujali ma asi len dve postavy: pomätený cisár Nero a apoštol Peter, zvyšok vrátane všetkých ženských postáv bol akosi nevýrazný. Tento megaoscarový film pre mňa zostane len jednym z mnohých vo svojom žánri. ()

ghatos

Nero výborný 👍. Není nic horšího pro tyrana , když je směšný a to platí, co bude lidstvo lidstvem (viz třeba současná KLDR). Jinak velmi slušný vhled do období Říma, kdy ho čekal postupný úpadek (také aktuální). Zub času na filmu je minimální 👍. 78%. ()

Ferinka

Vždycky, když se řekne Nero, vybavím si úchylný výraz ve tváři Ustinova. Ten toho vyšinutého grázla zahrál tak perfektně, až je mi líto, že nedostal sošku. Člověk se občas pousměje, když vidí triky z padesátých let, ale věřím, že před půl stoletím to byla pecka a své úšklebky ráda potlačím. Jen ta Ligie byla na můj vkus příšliš... sladce jednoduchá? Má tam takové repliky, děj jak blázen, a ona se u toho tváří furt stejně.. Jinak není co dodat, Quo Vadis je prostě synonymem pro historický velkofilm. ()

Han22

Tohle bylo opravdu velkolepé. Nikoliv Samson a Dalila, ale Quo Vadis byl první opravdový historický velkofilm se vším všudy. Ať už výpravou, postavami, emocemi nebo celým příběhem. Ocitáme se v Římě někde kolem roku 60, za vlády šíleného císaře Nera, za dob kdy křesťané byli jen taková malá tajně scházející se sekta a kdy svatý Petr byl jen apoštol a pamětník Ježíše. Nero sužuje lid svým šílenstvím a jeho vrcholný kousek zapálení Říma chce svést na křesťany. Uprostřed všeho se sejde nepravděpodobný pár - hrdý římský velitel Marcus Vicinus a zapálená křesťanka Lygia, kterým budete do konce držet palce. A stejně tak skvělé jsou i ostatní postavy, především rozpolcený rádce Petronius, milenka Poapea, obr Urus, majestátní Petr a pološílený, polodementní Nero ve skvělém podání mladého Ustinova. To vše v parádní výpravě, kde jsem neměl problém věřit, že jsem v Římě, cetru veškeré civilizace. Nádherná architektura, davové scény vrcholící požárem Říma či majestátním Koloseem. Finální hodinu s křesťany pochodující s písní na rtech proti lvům jsem skoro obrečel a říkal si, že to takhle nemůže skončit. Úžasná záležitost a už se moc těším na další "sandálovky". Historický film roku 1951. ()

Zagros

Knihu jsem nečetl, nebyl jsem zatížen srovnáváním a s o to větší chutí jsem si pustil klasickou filmovou verzi. Musím se přiznat, že jsem byl velmi překvapen, jak výborný film to je. Úchvatnou výpravu, skvělé obsazení, dobré herecké výkony, atd. jsem tak nějak čekal. Navíc mé očekávání předčil parádní herecký výkon Petera Ustinova, Nero v jeho podání je nádherně ujetý a je radost sledovat každé jeho slovo i s jeho mimikou. Potěšila mě i svižnost a stupňované napětí. Přes úctyhodnou délku mi Quo Vadis uteklo rychle. No a v neposlední řadě oceňuji také humor, který nebývá v podobných typech filmů běžný. Různé narážky na Křesťany, na Nera a Petroniovy poznámky byla radost poslouchat. Dokázaly skvěle odlehčit atmosféru, aniž by narušily napětí a vážnost situace. Příběh je sám o sobě dostatečně známý a to, jak moc se tvůrci filmu drželi reálu a jak moc dramatizovali, hodnotit nechci. Stejně se o tom dohadují i sami historici. Quo Vadis jako film funguje bez chyby, to je podstatné a za to rád udělím čtyři hvězdy. ()

LEATHERFAC

Velkolepé, drahé, výpravné... a křesťanské, americky patetické až stupidní a nekonečně zdlouhavé. Křesťané se tu chovají podobně idiotsky jako ve většině křesťanských filmů. Pořád se modlí, vzívají Boha a snaží se všechny zaslepené pohany "osvítit". Film se z nich v závěru snaží udělat mírumilovné oběti tyranů, leč všichni víme, že ti největší demagogičtí tyrani a příznivci mučení a upalovaní za pár století povstanou právě z této církve. Pozor spoiler!!! Co mi nejde na rozum je, jak safra natáčeli ten brutální zápas s býkem??? Nepřišel mi zrovna jako plyšová maketa - ostatně taky v padesátých letech že... No tahle scéna je opravdu dechberoucí. Jinak zde velmi vychvalovaný Ustinov mě až tak fascinující nepřišel. Jeho pojetí Nerona, jako přerostlé rozmazlené dítě, mi přišlo přestřelené. Naopak mě mnohem víc učarovala jeho žena císařovna s tím jejím rozkošnickým pohledem a flirtováním. A svojí krásou Rosalie Crutchley, která tak lehce zastiňovala i hlavní hvězdu paní Kérrovou  :) Ještě mě pobavilo, jak měly tehdy dle tvůrců zamilované ženy uchcávat ze svých vyvolených mužů. Ha ha. ()

wosho

Opravdu velký film a to nemyslím jen po technické stránce, ale i po umělecké. A Peter Ustinov je zde geniální. ()

duddek

Na "Quo vadis" z doby prvopočátků křesťanství a hrůzovlády císaře Nera jsem náhodou narazil na dvojce a natolik jsem se zadíval, že už jsem se neodtrhl. Tím jsem překvapil sám sebe, protože vůči historickým velkofilmům mívám předsudky, že budou rozvláčné a budu se do nich muset nutit. Tak tenhle se povedl! A chválím také skvělé obsazení – Ursus je můj nový oblíbený akční hrdina! Scénu s býkem jsem sledoval se zatajeným dechem... ()

Matematicka

V tomto historickém velkofilmu působí dnes s odstupem času už mnohé (původně nezáměrně) humorně, ale to hlavní to nemění: zajímavý a silný příběh, silné myšlenky, zajímavé charaktery postav i velice dobré herecké výkony a výpravu. Zvláště působivý byl Nero v podání P. Ustinova. Pokládám si otázku v názvu "Kam kráčíš?" a těším se na četbu Sienkiewiczovy knihy, ke které jsem se zatím bohužel nedostala. Zajímavé komentáře: Hedka, LiVentura, xxmartinxx, curunir, NinonL. ()

Mikino00

Vynikající strhující velkofilm obrovských rozměrů s výborným dějem. ani minutu jsem se nenudil, výborným Ustinovem v roli psychicky narušeného císaře. Závěrečná scéna v aréně je tak dobrá, že jsem ve stoje fandil Taylorovi. Historicky to moc důvěryhodné není, i předloha je smyšlený román, nic to ale nemění na tom, že si jdu knihu hned koupit. ()

maty39

Rozhodně se nejedná o špatný velkofilm. Výprava a herecké výkony jsou dokonalé (vztaženo na dobu vzniku; dnes působí již příliš divadelně). Na mě osobně působil Quo vadis už přeci jen zastarale a navíc se ani nedozvíte nic z historie (SPOILER: to že Nero zapálil Řím je téměř stoprocentně nesmysl a důvod jeho sebevraždy byl také jiný - neměla co dělat ani s křesťany, ani s požárem Říma KONEC SPOILERU) ()

Cinecittà – návrat ke slávě?

Cinecittà – návrat ke slávě?

30.11.2014