Detektiv Emmet Fields (Luke Evans) je povolán k případu brutální vraždy dvou žen. Při pátrání zjistí, že zločin se až moc podobá smyšlené vraždě, která byla do detailu popsaná v povídce spisovatele Edgara Allana Poa (John Cusack). Předvolá tedy tohoto sociálního vyvržence k výslechu, ale zatímco je Poe ve vazbě, dochází k další strašlivé smrti - opět inspirované jedním z jeho příběhů. Fields tedy vyzve Poa, aby mu pomohl zastavit toto krvavé šílenství… (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Tayen

Naprosto nevyužitý potenciál. E. A. Poe, 19.století, maskovaný vrah - z toho by se dal vyčarovat tucet osobitých filmů s jedinečnou atmosférou. Mohl to být film, kde se budovala burtonovská atmosféra, film, který se snaží celu poeovskou hrůzu odlehčit nebo film, který sází na tragiku Poeova osudu a čerpá atmosféru jeho povídek, mohla to být psychologická sonda do jeho mysli, kdy by zkouškou jeho šílenství byly vraždy. Bohužel ten tucet různých filmů byl smíchán v jeden a tak vznikla tuctovka, nezajímavá jak do postav, atmosféry, děje, napětí, rozuzlení i vizuálu. Je to guláš všech možných stylů s přídavkem kýče a všednosti. E. A Poe je nejprotivnější postava celého filmu (v tom horším smyslu), a tvůrci vůbec nehrají s faktem, že jde právě o TOHO Poa, který napsal Havrana a všechny ty hrůzné povídky o smrti. Tato výhoda je trestuhodně zahozena a místo toho běhá ve filmu detektivův hysterický pomocník. Vizuálně je film pojat tak, že je vlastně jedno, že se odehrává v 19. století, protože atmosféra je stejná, jako kdyby se odehrával někdy minulý týden, jen s tím rozdílem, že herci jsou navlečeni do kostýmů. Film je civilní a uniformní a není v něm nic, co by vypovídalo o režisérově obrazotvornosti. Některé gore momenty mi dávají naději, že aspoň v tomto směru se budu bavit, bohužel další krvavé scény berou zpátečku. Nejzajímavější postavou je postava detektiva Fieldse, jinak to jsou všechno jednorozměrné figurky, jejichž osud vám je ukradený, a to včetně vraha, jehož závěrečné počínání nejde pochopit. SPOILER: Proč sakra vrah otráví spisovatele, na jehož povídkách je závislý a vraždy zřejmě koná jen proto, aby ho donutil psát? Mohlo z toho být úžasné dílo, je z toho jen další zapomenutelný film. ()

Riddick77

Edgar Allan Poe by asi zaplakal, protože tohle s jeho dílem mnoho společného nemá. Cusack a Evans jsou sice v pohodě, jenže scénář není příliš originální a neposkytuje příliš prostoru pro nějakou inovaci. Na druhou stranu zápletka funguje, atmosféra je docela dobrá a akční sekvence mě bavily. Čistý průměr, který čerpá sílu především z doby, o které vypráví. 5/10! [13.05.2012_Cinema City_Letňany] ()

PKD

O tomhle filmu jsem až do chvíle,co jsem si ho bez varování,koupil v bontolandu,nevěděl zhola nic. Popis děje vypadal zajímavě. Jméno režiséra V jako Vendeta,mě též zaujalo a tak jsem to risknul. Doma,rozbalil,vložil do přehrávače a do 10min.následovalo absolutní ponoření do děje. A ta záverečná pointa,či lépe řečeno,posledních 10min.,to byla nádhera! ,,Zdravím,Ivane´´. Rozhodně musím pochválit ten pošmourný vizuál. Dokonve i ten end song,co mi nejprve přišel,jako mimo mísu. Zkrátka něco,co se do filmu o Poeovi určitě nehodí,mě po 3.shlédnutí tak zaujal,že jsem si stáhl celou skladbu,která je rozhodně delší,jak 90s. Zkrátka-skvělý,nenápadný,film a pro obdivovatele mistra E.A.Poea a fandy filmů odehrávajících se v 19.st,povinnost! ()

movieband

Na film jsem se těšil. V některých věcech mě zklamal, ale v drtivé většině vystihl mé představy. Atmosféra byla ponurého rázu. Hudba sedla a vystihovala každý okamžik, který se ve filmu odehrával. Cusack mi do role Poa sedl a vystihoval ho (podle mě). Člověk utápějící se v osobním pekle, které ho zžírá ze všech stran. Hledá ztracenou lásku, kterou mu vzala smrt. Najde ji v podobě Emily Hamiltonové (v podání Alice Eve). Tu si, ale veme do svého hledáčku vrah, který se inspiruje Poeovými povídkami. Vraždí podle nich a každý kdo aspoň trochu ví, kdo je E. A. Poe tak si může být jist, že to nebude procházka růžovým sadem. Vyšetřování těchto vražd vede mladý detektiv Fields (v podání Luka Evanse), který zapojuje i spisovatele, aby jim pomohl, protože jsou to jeho povídky, které inspirovaly tohoto šílence vraždit. Děj byl vydařený a podle mě dostatečně ponurý. Stejně jako i herci, kteří své role zvládli dobře a byli mi sympatičtí. Zpracování jak postav, okolí, doby, kostýmů a celkového filmu se vydařilo a s klidem můžu říct, že je to hodně povedená detektivka. Ale ve všech filmech i v těch nejlepších jsou mouchy. A Havran jich pár má taky. Ale není to nějaký velký problém filmu, který by mu nějak uškodil. Divák si musí pár věcí domyslet a to je podle mě to co filmu ublížilo. Nebylo to ukázáno polopaticky. Mě se, ale film líbil a tak dávám sice slabší, ale pořád dobrý plný počet. ()

René.girl

Upřímně? Nebylo to vůbec tak špatné, jak jsem čekala, ale i tak tomuhle filmu chybí tři velmi podstatné věci a sice - lepší herecké obsazení, vizuální efekty a režisér typu - Guy Ritchie, který by to vše pozvedl na vyšší úroveň filmů. 60% ()

Philcze

Trochu nevýrazný, ale vůbec ne špatný pastiš Poeových děl s vynikajícím Cusackem v hlavní roli. Gigantický potenciál nevyužitý především kvůli McTeigueovi, který by rád zamachroval s nějakou vizuální kejklí, ale kvůli chudé vizáži filmu mu to buď moc nevychází nebo se to naprosto nehodí (závěrečné titulky jsou obrovské WTF, ale aspoň zajímavé). Těžko říct, jestli by to bylo lepší jako pomalá detektivka ve stylu původního Sherlocka Holmese, ale takhle vznikl trochu podivný mix, který ne vždycky úplně funguje. Nenudil jsem se, herci povětšinou super, pár záběrů výborných (lavička!), ale v celku zvláštně nevyrovnané. 65% ()

togaf

Na můj vkus příliš překombinované a John Cusack se mi jako Poe nelíbil. Havran má ale krásně temnou atmosféru a krvavé vraždy, takže nakonec nelituji, že jsem tento počin viděla. ()

dom156

Návrat ke kořenům, konečně film u kterého jsem dokonce nevěděl kdo je vrah. U Cusacka jsem měl strach jak dopadne v této roli a chopil se jí velmi dobře, sic mi připomíná Cage a tohoto pocitu se prostě nezbavím. Příjemná podívaná, svěží a myslím si že by si zde to zasloužilo vyšší hodnocení aspoň na červenou metu. ()

Trevor

Občas sú sociálne siete aj užitočné a človek sa zo zdieľačiek svojich "frjendov" nedozvie čo za zrnká múdrosti sú schopní ľudia do sveta vypustiť. Napríklad v prípade možnosti zdieľať spomienku vďaka ktorej som si spomenul že tento film mi v čase svojho vzniku pomerne učaroval. Nie však natoľko aby som si ho pamätal dopodrobna aj po 8 rokoch. ()

L_O_U_S

Čím více se člověk utápí v melancholii, tím více ho fascinuje život a dílo Edgara Allana Poea, mistra morbidity a průvodce nejtemnějšími zákoutími lidské duše. Svým způsobem působí povídky a básně tohohle opileckého génia jako určitý druh útěchy, kdy se můžete z velké části ztotožnit s vypravěčem (byť srovnávat můj život s Poem nebo jeho postavami je dost mimo mísu). Proto jsem byl rád, když za mnou přišli moji studenti s tím, abychom se podívali na tuhle detektivku, ve které vrah vychází z Poeových povídek. Musím říct, že podle hodnocení jsem čekal daleko slabší film, byť postavy mohly být prokresleny lépe. Atmosféra je vcelku slušná, zimmerovský hudební doprovod je jedním z těch, které můžete vyměnit za cokoliv, aniž by to někdo poznal. Vraha se mi odhalit nepodařilo, ale kdybych tipoval správně, skončil by film velkým klišé. Holt jsem se nechal svést více nebo méně nápadnými falešnými stopami. "... a má duše z toho stínu, jímž mne navždy uhrane, nevzchopí se - víckrát ne." (854.) ()

Skip

Patřím k velkým obdivovatelům díla Edgara Allana Poea, a tak jsem k tomuto filmu přistupoval s jistými obavami. Ale zhlédl jsem film, který vůbec nebyl špatný. Scénáristé popustili uzdu fantazii a byl natočen film, který je vcelku inteligentní, nechybí napětí a herci hrají dobře, i když John Cusack místy kapku přehrává, což je škoda. Kdo ví, co by na to řekl Edgar, ale podle mě by se mohl docela bavit. ()

kalap

Voľba Cusacka bola tou najhoršou voľbou a pozerať to s českým dabingom, tak dám čistý odpad. Poe tu je vykreslený ako alkoholik a narkoman a keby taký skutočne bol, tak nenapíše ani mäkké f. ()

dee-key

Nebylo to vyloženě špatné, ale jako čtenář Poa musím konstatovat, že nápad to nebyl marný. Jen si myslím, že potenciál filmu mohl být vytěžen trochu více. ()

berusche

Upřímně se musím přiznat, že mě Havran nadchl. Nejen tím, jak je ztvárněna hlavní role díky Cusackovi, ale také dobovými kostýmy, výbornou atmosférou, dobrou zápletkou a dokonce i vkusným prolínáním děl E. A. Poea. Jediné, co na můj vkus v téhle v podstatě vydařené kriminálce tak nějak vázne je vrah. Ten tu totiž kolísá od začátku. Marně hledáte indicie a když zjistíte, že jde o zahradníka, jste trochu zklamaní, že to nemá hlubší podtext. Já byla ale vcelku spokojená. ()

O.W.Grant

Poe a Fields byli na celém filmu nejspíš to nejlepší. Atmosféra ale nebyla nic moc, občas jako by byla nahrazována některýmy naturalistickými scénami. Také by se mi líbilo větší propojení příběhu s Poeovým dílem. ()

M.i.k.e

nečekal sem nic (byť je James McTeigue mým oblíbencem) a dostal jsem poměrně dost.Poeovi povídky mám rád a tenhle kousek vedle dobrého obsazení disponuje hlavně více než slušnou atmosférou,které hlavně v první půlce dokáže solidně využívat.Ve druhé půlce už snímku trošku dochází dech,ale na mém hodnocení to nic nemění.Příjemné překvapení...80% ()

Režisér To a drákulovský prequel

Režisér To a drákulovský prequel

09.09.2017

Trend filmů o spisovatelích, kteří v podstatě zažívají svůj vlastní román, ještě neskončil. Možná si pamatujete romanci Vášeň a cit s Jane Austen nebo Havrana s Edgarem Allanem Poem, no a teď se… (více)

Špionážní mimozemská invaze

Špionážní mimozemská invaze

06.09.2014

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

Jovovich prchá před teroristy a ex-Bondem

10.10.2013

Netěšte se, neznamená to, že další Resident Evil nebude. Bude, šestka se připravuje a její premiéra je stanovena už na podzim příštího roku. Milla ale nezahálí a po právě natáčených Expendables 3 a… (více)

Cusack je Poe

Cusack je Poe

31.08.2010

John a Edgar Allan – to jste si určitě domysleli. Zdá se, že slavný básník a jeden z otců moderní detektivky a hororu je v podobné situaci jako Dracula – plánuje o něm film úplně každý. Sylvester… (více)