Seriál z produkce Spike TV o komparaci vybraných zbraní a bojovníků se snaží odpovědět na obvyklou chlapskou otázku: "Kdyby se jeden postavil proti druhému, který by vyhrál?" K zodpovězení se dochází skrze řadu testů účinků různých zbraní, stylu jejich boje, mentality a dalších proměnných, dle kterých tým odborníků určuje potenciálního vítěze. Specialitou seriálu je pak hlavně výběr nečekaných dvojic soupeřů. Dočkáme se tak například souboje Gladiátora s Apačem nebo středověkého rytíře s pirátem. (laFei)

Fíma

Neviděl jsem všechny díly, některé mi přišly už z názvu pitomé, ale řekl bych, že jsem viděl podstatnou většinu, i když ne všechny od začátku, což není žádný defekt, protože jsou beztak všechny epizody skoro stejné. Předně musím říct, že výsledky nemají naprosto žádnou vypovídající hodnotu a osobně pochybuji, že to vůbec nějaký program počítal. Spíš si myslím, že si scénárista řekl, kolik by to asi mohlo vyjít, aby to lidi sežrali? Takže opravdu nehodnotím "realističkost" toho, jestli mohl Apač zabít gladiátora (proč si to nerozdali v aréně?) nebo ninja Sparťana (jeden kluk na táboře mi tvrdil, že pravý ninja odrazí i kulku, takže nechápu, proč to nevyhrál, asi bude ještě v nějaké další epizodě bojovat proti rotě kulometčíků, PS: Zdravím Adama, který byl někdy v 90. letech na táboře někde ve východních Čechách, víc si opravdu nepamatuji). Celé to měření je dobré jen na to podívat se na zbraně bojovníků. Už samotný výběr zbraní je někdy pochybný, ale dejme tomu (poznámka: překladatel si evidentně plete oštěp a kopí, měl by víc koukat na Špotákovou, aby věděl, že kopím se nehází). Mlácení do gelových figurín, bodání sekání, střílení, vybuchování, zkrátka celá ta nosná část epizody, kdy se jako "měří", je to hlavní, kvůli čemu na to koukám. Ne, že bych věřil tomu, že upilovaná brokovnice je lepší než Walther P38 jen proto, že udělá větší díru (nehledě na to, že Walthera mohl mít i Italoameričan). Tohle jejich hodnocení je spíš směšné než nějak směrodatné (Máňa říkala, že to není směroplatný). Ale jako každý správný věčný kluk jsem prostě nadšen představou, že si mohu hrát ne s plastovými v Číně vyrobenými pistolkami a katanami, nunčaky, oštěpy (tím se hází!) aj,. ale s opravdovými nefalšovanými, i když v případě historických zbraní určitě nově vyrobenými, meči, šavlemi, oštěpy, luky, šípy, samostříly, pistolemi, samopaly, puškami, granáty a čím vším vás napadne. Už chybí jen upozornění: Tohle doma nezkoušejte. Asi každý takový kluk, který si hrál s prakem, s kuší z ramínka a dřevěným mečem, který někde na smeťáku zkoušel čím se dá co nejlépe rozbít a který zkoumal účinek petardy na četu plastových vojáčků, musí jen blednou závistí nad figurínami, terči, odepsanou večeří (jíst se to pak asi nedá, i když pro psa možná dobré, když v tom nebude moc střepin) a hlavně těmi efektními průhlednými gelovými krví nacucanými paňáci, do kterých můžete dle libosti mlátit, sekat, bodat, střílet atd. Jediné, co to člověku dokáže zhnusit je to neustálé (hezky po americku) opakování, na co se to koukám, že tu bojují na život a na smrt ti nejhustější válečníci dějin podle toho nejdokonalejší programu, který udělalo nějaké slizké studio v Británii. Ovšem ze všeho nejvíc mě vytáčí ta očividně hraná rivalita ala realityshow, kdy po sobě jednotliví "experti" pokřikují, jak jim nakopou zadky atd. No to je fakt otřes, Američani. No a na závěr se do sebe ti dva super bojovníci konečně pustí. Akčnost scén ujde, i když někdy jsou tam pěkné koniny, to zase jo. Proč ho zabíjet, když jsem ještě neukázal všechny zbraně, co mi ti televizáci dali? Ale jak jsem psal, výsledky nemají žádnou vypovídající hodnotu a když zrovna nevyhraje ten váš favorit, tak nad tím můžete mávnout rukou. To není, jako když váš klub vypadne v play-off. Ostatně, jestli ten program vážně funguje, zajímalo by mě, jestli by hokejisti porazili ragbisty třeba v házené (obojí drsní válečníci). Vsadil bych na hokejisty, protože hokejka by s tou gelovou hlavou určitě zamávala (i když ty moderní kompozitky). Shrnu-li to, je to dobrá oddychová zábava, rozhodně to není dokument, ale o těch zbraních se člověk přeci jen něco málo dozví a je-li člověk hravá povaha, určitě se mu tyhle zbytečné a nic neříkající, byť efektní, experimenty budou zamlouvat. () (méně) (více)

Hellen.J.Hell

Viděla jsem zatím jen díl William Wallace vs.Šaka Zulu,ale můžu říct,že mě to baví.Jen to porovnávání zbraní ...záleží na tom,kdo zbraň používá.Vysvětlovali tam,že ten klacek(nevím jak se to jmenuje) je přesnější než kladivo.Možná ano,ale myslím si,že dotyčný válečník vlastnící kladivo to s ním nejspíš uměl víc než dobře a ten s klackem taky.Kdyby si to prohodili,tak nevím,jak by dopadli.A navíc někdo,kdo od malička nezná nic než boj,asi ovládá dotyčnou zbraň líp,než nějaký borec,co se postaví před kameru a snaží se trefit figurínu.Výsledky jsou tedy čistě teoretické,ale s tím se počítá. :) ()

oli9

Zajimavý dokument, který se musí brát s rezervou. Ale určitě je dobré ukázat jaké kdo měl zbraně, obranu i taktické myšlení a je zajimavé porovnat je s někým druhým s kterým se nikdy nemohl potkat. ()

Merenre

Je to nehorázná krávovina a snad se ale ani nikdo s mozkem nemůže domnívat, že by něco takového mohlo být myšleno vážně :D ale taky je to dost velká zábava . Jako milovníku historie se mi neomrzí dívat se jak někdo porcuje prasata claymorem, at už je to sebevětší debilita. Nejvíc mě vždycky dokázal pobavit ten pan doktor nebo co je zač, ten tam měl opravdu zásadní roli...kdo zná jistě ví, o čem mluvím :D ()

beeleg

Dívat se na ty všechny testy zbraní a porovnávat jejich účinnost mě prostě baví. Hezky se na to kouká. Klidně by se to ale obešlo bez té závěrečné scénky, kdy se utkají dva týmy bojovníků. Ta je trochu trapná. ()

Oxik49

Jsem velký fanda historie i vojenství a když jsem poprvé viděl smrtící válečníky, nadchlo mě to. Bohužel, první epizoda, kterou jsem viděl byla Viking vs. Samuraj a hned jsem se naštval, protože můj favorit prohrál. To se mi u tohoto pořadu ale stává často. Obdivuju ty lidi, že si daj s přípravou takovou práci a někdy bych si taky rád zkusil zaútočit na tu figurínu z balistickýho gelu. Hvězdičku sice ubírají prohry mých oblíbenců, ale já jsem hodnej kluk, a tak jim i přesto nechám 5* ()

zekon

Těžko to díky základu sci-fi lze považovat za čistý dokument. Spousta testů a srovnání jsou nesmyslná a nic neříkající. Je to ale skvěle zpracované a vlastní finální souboj a "historické" záběry jsou velmi povedené. 3 a 1/2 *. ()

Caesius S.

Varuji každého, kdo by chtěl tato virtuální srovnání brát vážně! Seriál bych nedoporučil lidem, kteří něco ví o boji, o historických zbraních nebo vědeckém zpracování dat. Vojenským historikům by se nelíbilo, že srovnávají jablka s hruškami – vytrhávají válečníky z historických kontextů, do rukou jim vkládají jen nejtypičtější zbraně a neberou v potaz přizpůsobení soupeři a navíc často proti sobě staví partyzánské bojovníky a ty full-kontaktní. Co se týče tzv. vědeckých dat, tak podle jejich metody nemají žádnou statistickou hodnotu, výhody udělují podle svých pocitů a většinu důležitých faktorů zanedbávají. Samotný boj v počítači moc velkou výpovědní hodnotu nemá, protože program není schopen kvantifikovat individuální zdatnost a zkušenosti bojovníka. Celým pořadem se táhne neustálé hecování a špičkování mezi dvěma srovnávanými tábory, což možná zvyšuje napětí a zábavnost, ale působí to dost neprofesionálně. Posledním faktorem, který pořadu také moc nepřidává, jsou tzv. odborníci a těmi jsou doktor přes pohmožděniny, klučina, který zadává data do počítače, a hlavní hostitel doktor biomechaniky, který se pokaždé hrozně diví, že palice dokáže rozbít lebku nebo že je možné mečem propíchnou tělo. ()

mmajjkii

Pro mne jest tohle rozhodně zajímavé téma, které u mě mělo potenciál. Avšak nemohu si nevšimnout několika nedokonalostí. Předně se nejedná o znalecké posudky jako spíše o subjektivní názory štábu/účinkujících, rozhodně na důvěryhodnosti nepřidá ani, když každá zbraň má jiný cíl (prostě když srovnávám dvě zbraně na stejné figuríně, lebce atd.), úplně to ztratí vypovídající hodnotu. No a takových věcí, které brání, aby z toho všeho vyplynulo něco seriózního, je více. Proto nemohu dát 4*, IMDb 4/10. ()

Mort09

O vypovídající hodnotě tohoto seriálu mám silné pochybnosti, ale jako exkurze do světa zbraní okořeněna slušnými bitvami na konci je to super. 70% ()

turboviking

Kdyby se potkaly dva válečníci tůzných kultur a z různých časů, který z nich by vyšel jako vítěz. Zajímavý nápad, zkoušky zbraní, měření účinnosti, rychlosti, ... samozřejmě že takhle to nejde na 100% určit, a právě proto tohleto u mě zkončilo když ninja prohrál s gladiátorem. Co se totiž týče historického válečnictví jsem blázen do Japonska :) ()

Kubasino

Jedna hvězdička pouze za seznámení neznalých s praktikami různych bojovníků. Výpovědní hodnota se rovna nereálné zaporné nule, protože vidět naprosto jednoznačně vyznívající souboj (např. Keltové vs. Peršané), který v simulaci zázračně vyhrají ti, kdo by normálně neměli šanci, to zkousne jen velmi otrlý člověk. I průměrný šimpanz pochopí velmi rychle, že tvůrci dělají z diváků idioty a je mi upřímně líto těch, kdo výsledky přijímají za seriózní. Vraťme se ke kvalitní historické literatuře a nehltejme dementní americké mystifikační slátaniny! p.s. Naprostým vrcholem je souboj USA rangerů proti severokorejcům, který přes několik evidentních (a dokonce i zmíněných!!!) faktorů vyhrávají "překvapivě"...no hádejte kdo... ()

Alboin odpad!

Videl som bojovať Kelta vs člena perzskej gardy nesmrteľných. Potom som videl bojovať gladiátora proti apačovi. A ten zbytok už ani nestojí za zmienku. Hodnotenie rozpíšem na prvej uvedenej scénke: Kelt vs Peržan. Už na prvý pohľad je to siedmotriedny americký bulšit plný podomýšľaných kravín, ktoré do Vás láduje kučeravý nerd svojim laptopom. Historická hodnota na bode mrazu, adekvátnosť výzbroje či bojových schopností dosahuje hodnoty priemerného slnečného dňa na Antarktíde. Druhá vec ... je rozdiel keď niekto napíše Kelt a potom sa tam zjaví náčelník s vozatajom. Takisto žiaden nesmrteľný nejazdil na voze. Bola to banda sedlákov s rádoby výzbrojou a ich jedinou výhodou bol ich obrovský počet. Ďalšia vec je, že ak už tam niekto chce narvať vozataja proti strelcom na voze, mal by si aspoň pozrieť video z Totalwaru. Keltskí náčelníci a bojovníci na vozoch hádzali oštepy. Perzskí vozataji hádzali oštepy, zatiaľ čo bojovník na voze strieľal z luku. Ale úplne inak ako ten nafarbený bambus vo videu. Posledná a hurónska kravina: keltský bohatier sa vzoprie osudu porážky a postaví sa vozu. To už rovno mohol po natáčaní skúsiť čelný náraz vlaku. Tento seriiál je nielenže otrasnou paródiou na históriu vojenstva a stvárnené národy ako také, ale zároveň degeneruje tisíce fapuchtivých divákov, ktorí týmto Mcsračkám veria. A ľudia, ktorí sa venujú vojenstvu aspoň tak často ako výmene ponožiek si idú zase raz pekne sploštil čelo. Takže každému súdnemu človeku odporúčam urobiť to čo náš milý Kelt v závere videa, čiže sa odraziť od veľkej palice a preskočiť tento arcicrap čo najďalej. ()

Iroquois

Je to ve stylu Vetřelec vs. Predátor, takže de facto sci-fi, ale je to udělané většinou velmi zajímavě. Někdy je to srovnání trošku nefér (je jasné, že ninjové by nikdy nemohli porazit sparťany v otevřeném boji, museli by na to jít zákeřně a lstivě nebo komančové by určitě neodolali organizované drtivé síle mongolských vojsk), jindy velmi reálné (šaolinské zahnuté dýkomeče jsou vskutku působivé, stejně tak mongolský palcát). Jako malej kluk bych takovýhle seriál doslova hltal, teď se na to koukám podstatně střízlivěji, ale stejně se mi to líbí. ()

Decim28

Zajímavý nápad, ale pořád podle jednoho mustru. A pak ještě to tupé opakování toho, co nás čeká a co jsme už viděli po chvíli nudí. Typicky americké, ale i přes to 65%. ()

Mr.Sock

Absurdné, neyvrovnané, nereálne a na hlavu postavené simulácie súbojov kde o víťazstve rozhoduje často len náhoda a to celé v réžii tímu samozvaných odborníkov. Preboha, prečo to vlastne tak milujem? ()

Footman33

Zní to celé velice dobře, ALE!! Jak je KURVA možné, že vždy vyhraje bojovník který, by ve skutečnosti neměl šanci? jak může indián zabít gladiátora??? moc komerce a keců, prostě k nasrání ()

KREI

Rádoby vědecké, spíše směšné a často nudné... Nutno podotknout že sem měl tu čest vidět jen několik dílů, ale všechny byly jako přez kopírák. A ve většině dílech které sem viděl sem u každého druhého pokusu kroutil hlavou a u "počítačové simulace" už sem se většinou jen usmíval. Mohl bych tu bít dlouho a vysvětlovat spoustu věcí který mi připadali u "vědeckých" pokusů na hlavu... ale dám jen jeden příklad za všechny který člověk může vidět snad v každém dílu... U každého pokusu snad už od základky vám rvou do hlavy že relevantní data získáte z nějáké statistiky-průměru, snad v každém dílu kterém sem viděl porovnávali kopí/meč/štít/luk... z jednoho(v lepších případech dokonce 3!!!) úderů a podle toho vyhodnotili lepší, je snad jasný že by bylo dobrý udělat těch úderů/výstřelů aspoň 10 aby byli data trochu relevantní... A odborníci... :D je zajmavé že když se podíváte na hereckou kariéru každého z nich tak maj eště čast bejt mistři v nějákém oboru... Prostě mě to nebaví a nepřijde mi to ani nijak poučný/vědecký, je to spíš odfláklá rutina. Osobně mi navíc nesedí moc ani samotnej koncept, mnohem zajímavější by pro mě bylo kdyby se porovnávali válečníci kteří se na bojišti opravdu potkali a zkoumali by se jejich výhody a nevýhody kterym museli čelit. Hned třeba křížáci s husitama, to by byl díl... Galové/římané, spartakus/římané, tataři/evropaní... Tenhle koncept je ale postavenej na hlavu a nejhorší je že místo aby to bral s nadsázkou a s úsmevem tak to myslí naprosto vážně a vědecky... ()