Psychothriller vypráví o dvou stárnoucích sestrách, které společně žijí v domě na předměstí Los Angeles. Zahořklá Jane, kdysi ve vaudevillu známá jako zpívající zázračné dítě Baby Jane Hudsonová, se ovšem v dospělém věku dostala do stínu své sestry Blanche, úspěšné filmové hvězdy třicátých let, která je po automobilové nehodě upoutaná na kolečkové křeslo. Zahořklá Jane tak nevynechá jedinou příležitost, aby ji terorizovala. Bezmocná Blanche se nedokáže bránit fyzicky ani psychicky a s hrůzou pozoruje, jak se její sestra propadá dál a dál do naprosté demenci. Jane vytváří pitoreskní hororovou postavu, jejíž hrůzostrašnost vynikne o to víc, když se stará žena oblékne do dětských šatiček. - Pavla Bergmannová (Letní filmová škola)

Mr.Ripley

Souboj dvou hereckých titánů (a to doslova i mimo záběr). Jenom škoda té přepálené stopáže. Ovšem to patřilo k době. ()

Kaferano

Co se vlastně stalo s Baby Jane? To jsem pochopila až na konci a dobře mi tak, jinak by mě film tolik nebavil. Chtěla jsem vidět nějaký film s Bette Davis a udělala jsem dobře, že jsem vybrala tenhle, kde už herečka není idolem krásy, ale naopak ztvárňuje roli, kdy se tyto aspekty jako sláva a hvězdnost dostávají do silné karikatury. Ale líbily se mi všechny herecké výkony a práce kamery. Ještě se pro srovnání podívám na tv film z roku 1991 ()

Cushing

Vynikající, hitchockiánsky vygradované temné drama, kterému někde něco chybí k dokonalosti, ale je těžké to chybějící něco pojmenovat. Třeba i za pět hvězd, jenom ten divácký p(r)ožitek je bůhvíproč slabší, než by být měl. Bette i Joan byly samozřejmě ohromné, jenom mě zarazilo, jak strašně staře ta první vypadala -- vždyť jí bylo v době natáčení nějakých čtyřiapadesát. Ta druhá si ponechala z mladistvého půvabu desetkrát víc, a byla přitom o několik let starší. ()

Vencisak

Brilantní psychologický thriller, ve kterém dvě filmové hvězdy dokázaly přetransformovat svou osobní nevraživost do sesterského soužití. Aldrichův majsterštyk posazený do dvou pólů, které se stejně přitahují jako odpuzují. Jak Crawford, tak Davis předvedly velice uvěřitelný, živelný výkon. A co Bette Davis, v té době pohasínající hvězdě Hollywoodu, rozhodně nelze upřít je fakt, že touto rolí nejenom oprášila svůj herecký um, ale nasadila ztvárnění ženského hnusu naprosto novou a doposud nepřekonanou zářivou korunu. Její šoupavou rychlo chůzi jsem si prostě zamiloval. :)) ()

Pavlínka9

Film, jenž vypráví o nenávisti, závisti a také touze po zničení, je výbornou ukázkou "zlomení" životní cesty člověka, jenž by mohl mít svou kariéru někde jinde. Z dvou excelentních hereček, které ztvárňují hlavní role, více obdivuji předvedení výborného výkonu od Joan Crawford. Její herecký výkon je ukázkou ztráty naděje v uzavřeném světě, který je ovládán její sestrou, která žije v minulosti a není odhodlána vstoupit do přítomnosti. Film si pohrává s jemnými prvky hororu, tajemna, ale hlavně psychického ničení. Závěr snímku mi silně připomíná závěr jiného filmu - Sunset Blvd., který na konci ukazuje, jak může sláva a touha být středem pozornosti, být zničující. ()

Mishqo

2 sestry, 2 protipóly, 2 excelentné herečky, celý film stojí na nich dvoch a hlavne na vyšinutej Baby Jane...filmu dodáva aj fakt že nevraživosť medzi Bette Davis a Joan Crawford bola vraj skutočná ()

lucascus

Dvě největší hvězdy třicátých let zde ztvárňují hlavní role dvou stárnoucích sester. Davis role pološíléné staré ženy, pomatené svými vzpomínkami, naprosto sedla a místy působí až děsivě, takže nějaká rolička v pořádném hororu by ji plně seděla. Je až k neuvěření, že tato dáma byla idolem mužů i žen let třicátých a čtyřicátých. Stejně tak Crawford (kterou si ještě pamatuji z půvabné Mildred Pearce) dala do této role všechno, člověk s ní celou dobu soucítil. Ovšem když nad tím tak přemýšlím, dalo by se i obě role prohodit. Výrazné rysy a obočí Joan Crawford rovněž předurčuje k záporným rolím, takže věřím, že by roli pomatené Jane určitě zvládla se stejnou grácií. Jedinou vadou na kráse je tak příšerně dlouhá stopáž, film by se totiž bez problém dal zkrátit o víc jak půl hodiny. Některé scény se opravdu vlečou. Jinak bez komentáře. ()

vyfuk

V celku povedené dílo. Spor mezi dvěma sestrami, který je pojednaný jako horor. Alespoň se o to snaží. Ale já nevím. Něčím mi to vadí. Není to asi to, co bych očekával. Onen tehdejší velkofilm. Čekal jsem to lepší než Sladká Charlotte, ale přitom ta pro mě byla strop oné "Davis/Crawford" jízdy. Toto tomu v podstatě ani nijak nemohlo konkurovat. Což je dost smutné. A škoda. I tak je to tvrdá čtyřka. Až moc. ()

Pecival

Jako studie vyšinuté ženské, dětské hvězdičky, co neunesla sešup ze slávy, poměrně zajímavé. Jako horor nebo thriller to už ale z dnešního hlediska asi neobstojí. Těch psycho scén je málo a nejsou nijak extra napínavé. Srovnání s Misery se prostě nedá ubránit a to byla jinčí kabrňák. Ikdyž tam to byl víceméně čistokrevný napínák, zatímco tohle je spíše psychologické drama. Na druhou stranu výkony obou hereček jsou skvělé, obzvláště Joan Crawford se mi hodně líbila. Ikdyž Bette Davis vlastně taky. Poměrně překvapivá pointa je taky fajn - být to o něco kratší, asi bych šel o hvězdu nahoru. ()

Almásy

jeden z najlepších filmov aké som kedy videl a taktiež jeden z najväčších hereckých koncertov všetkých čias. famózne! ()

vitekpe

Sledovani takovychto pokladu ze me dela velmi stastneho cloveka... Filmova dokonalost v podani legend Bette Davis a Joan Crawford. (pozorny divak si tez muze povsimnout v male rolicce zname Maxine Cooper) ()

Babous

Úžasný psycho thriller, kterému ale k dokonalosti chybí špetka obyčejné krásy nebo vkusu. Podobně jako charaktery hlavních hrdinek i film je zvrácený, ošklivý a plný kontrastů. ()

Han22

Baby Jane je pořádný psycho (nikoliv horor jak je zde na ČSFD!) a na dobu vzniku neskutečný film. Dvě zestárlé sestry žijí spolu v domě - bývalá dětská hvězdička Baby Jane, která se v dospělosti neuchytila, zato z její sestry Blanche se stala hvězda. Vše skončilo tragédií, při které se jedna sestra pokusila zabít druhou a Blanche skončila bezmocná na vozíku. Má sice peníze, ale Baby Jane, stále více se propadající do šílenství ji začíná terorizovat. Výsměch, postupná izolace, hrátky s jídlem přechází později v brutální násilí a týrání. Je to perfektně natočené, skvostně zahrané jak Davisovou tak Crawfordovou a pikantnější o fakt, že nenávist nemusely herečky předstírat, plála mezi nimi skoro 30 let. Tak odpudivou ježibabu, jako Baby Jane jsem snad v žádném filmu neviděl. SPOILER: Jediné co zamrzí je konec, který vyšumí do ztracena, já spíše čekal nějaký střet, kdy se Blanche konečně vzepře. Každopádně silné 4* a krimi/thriler roku 1962. ()

bila.tecka

Jeden z mála "hereckých" filmů, kde hlavní postavy se nenachází v opojném zajetí exhibice a manýry, ale kde herci svým rolím propůjčují již tak málo viděný dojem "uvěřitelnosti" a pravdivosti. Zejména postava Baby Jane byla pro Bette Davis velkou výzvou. S takovou bravurou ztvárnit sobeckou mrchu s psychopatickými sklony, no teda. Výborně byl vykreslený rozpad její osobnosti, v dětství živená touha po uznání publika se s přibývajícím věkem proměnila v uraženou ješitnost. Všechny záběry se schodištěm ve mě vyvolávaly hrůzné vzpomínky na jedinečné Psycho, kdyby tak Hitchcock obsadil démonickou Bette... byl by nebohý Norman Bates asi v pozadí... Film mě utvrzuje v názoru, že lidé jsou tvární pouze v dětském věku. Proto všechny ty neposlušné prevíty řezat, řezat, řezat! ()

Hanys_

Takový novější Sunset Blvd. říznutý Psychem - ale popravdě postavy nejsou tak propracované a scénář mi přišel celkem naivní. Navíc ta stopážř je šílená. 5.5/10 ()

Disease

Jako drama o tom, že vyšeptalá dětská hvězdička může dopadnout i o dost hůř než třeba Filip Renč, to funguje dobře. Ale jako horror/thriller? Dva roky po Psychu? To fakt ne... ()

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018