Psychothriller vypráví o dvou stárnoucích sestrách, které společně žijí v domě na předměstí Los Angeles. Zahořklá Jane, kdysi ve vaudevillu známá jako zpívající zázračné dítě Baby Jane Hudsonová, se ovšem v dospělém věku dostala do stínu své sestry Blanche, úspěšné filmové hvězdy třicátých let, která je po automobilové nehodě upoutaná na kolečkové křeslo. Zahořklá Jane tak nevynechá jedinou příležitost, aby ji terorizovala. Bezmocná Blanche se nedokáže bránit fyzicky ani psychicky a s hrůzou pozoruje, jak se její sestra propadá dál a dál do naprosté demenci. Jane vytváří pitoreskní hororovou postavu, jejíž hrůzostrašnost vynikne o to víc, když se stará žena oblékne do dětských šatiček. - Pavla Bergmannová (Letní filmová škola)

Rozjimatel

[2,5*]     "I didn't bring your breakfast, because you didn't eat your din-din!"     Dráma s hororovou atmosférou, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete, ktorá je akoby kombináciou Sunset Boulevardu a Misery. A pokiaľ tá "wilderovská" tragikomická zložka, týkajúca sa starnúcej bývalej detskej hviezdy, funguje veľmi dobre, tá "kingovská" hororová zložka už funguje o poznanie horšie. Celé to hororové napätie je totiž postavené na veľmi vratkých základoch - od samého začiatku je zrejmé, že s Jane nie je čosi v poriadku a napriek tomu sa jej sestra Blanche nechá mimoriadne hlúpo chytiť do pasce. A navyše Blanche nebola ani potom vôbec bezbranná, veď nežila niekde na samote ako Paul Sheldon, hrdina z Misery (mohla ľahko kontaktovať susedov, dostať sa k telefónu, keďže Jane neustále z domu odchádzala). Tá scenáristická naivita akékoľvek napätie úplne zabíja a prispieva k tomu aj veľmi divná, neprirodzená štylizácia (herci vystupujú strojene ako v hollywoodskych filmoch tak o 30 rokov starších) a tiež tie príšerne groteskné figúrky dvoch Angličanov (tlsťoch Victor Buono a jeho šibnutá matka Marjorie Bennett). Ozdobou filmu sú určite skvelá Bette Davis (Joan Crawford ma zase príliš neoslnila) a výborná kamera (Ernest Haller s nomináciou na Oscara). Film výborne graduje až do veľmi dramatického záveru, hoci to trochu kazí dobre sprostá záverečná pointa (sprostá vo viacerých ohľadoch, ale nebudem to rozoberať). Film je to určite dobrý, ale Aldrich proste nie je žiadny Wilder ani žiadny Hitchcock.     "I don't quite understand. Is this some kind of emotional disturbance you're talking about?" ()

Mikino00

Celé drama stojí a padá na výkonu hlavních představitelek, jako thriller je to velice poutavé. Jedinou vadou na kráse je to, že je to jako film ze staré školy, z padesátých let, jako bych se díval na film podobný Sunsetu. ()

Kejf.

Skoro to na me az pusobi jak Marfusa a Nastenka, proste dokonalej kontrast mezi dvemi hlavnimi hrdinkami. Jedna hodna, nemohouci a druha zla a terorizujici. Dokonale jsem citila tu Blancheinu bezmoc a soucitila s ni. Jen teda dumam nad tim koncem a Blancheinym "doznanim"... Bylo to opravdu tak nebo se to jen snazila shodit na sebe a nejakym zpusobem se pred Jane uchranit? Samozrejme ale davam plnej pocet, na tenhle film mam zalusk uz tak tri roky a nezklamal me, co jsem cekala, to jsem dostala. A jen tak btw... Bette Davis bych se uprimne docela i bala! ()

aLPaC

Staré rachotiny Bette Davis a Joan Crawford v naprosto strhujícím a mrazivém thrilleru o dvou sestrách a jejich celoživotní rivalitě. Září především Bette Davis, která ačkoliv jí bylo v době natáčení 54 vypadá na 70, tyranizuje své okolí, především pak sestru upoutanou na kolečkové křeslo a která se nemůže smířit s realitou, že její hvězdné dny dávno skončily a lidé už si jí ani nepamatují. Ostatní postavy byli též dobré. Jediné, co můžu vyčítat je občasné jednání postav a moc velké náhody, které ale zkrátka k těmto starým filmům patřily. ()

bolan

Fantastickej psycho nášleh, kde se ukáže, že nejšílenější hororové postavy nejsou žádní Krugerové, Hellraiserové ani Predátoři, ale obyčejní labilní lidé. ()

tomisaburo

Přestárlá školačka Baby Jane sve sestře nikdy neodpustí úspěch. Naopak.. Víc než dvě hodiny psychického teroru, který mi našponoval nervy jako struny.. Jasná inspirace pro Kingovu Misery. ()

Teardown

Krásný starý černobílý film o hodně vykřouplé paní(okamžitě si ta makeupová kočka zjíská všechny vaše sympatie:)), která má svůj svět a za žádnou cenu se ho nehodlá vzát, ať to stojí co to stojí. Příznivci psycho teroru, jakým je například famózní snímek Misery, si zde určitě přijdou na své. Paráda. ()

Baemays

Naprosto excelující Bette Davis! Občas filmu spadl řetěz, leč herecký koncert Baby Jane vás stejně nenechá chladným. Na onu dobu pro mě nepředstavitelně dobrý psychothriller! ()

HonzyR

Asi neznám po tomhle filmu větší psychotičku než je Bette Davis. Milá dáma, s kterou bych vážně nechtěl být sám doma :)) Skvělé výkony obou dam (to ani nemluvím o tom, co se tehdy dělo na předávání Oscarů). Škoda že film je v několika momentech tak strašně tupý (prostě kurva začnu řvát z okna na sousedy místo abych jim nechával tajné vzkazy), ale budeme se tvářit že to bylo v 60letech normální :)) Jo, líbilo se mi to, horor ne, ovšem psycho solidní. __90%__ ()

Petrus1

Je to jeden z těch filmů, ke kterému se dá máloco napsat. Prostě se to musí vidět. Tenhle film za to rozhodně stojí. Není to poprvé, co jsem ho viděla a rozhodně ani naposled. Z přeslazené nadané holčičky se stane zkrachovalá zahořklá herečka – alkoholička, která byla v mládí zastíněna hereckými výkony své nadanější sestry. Vzájemná nevraživost obou sester je provází od útlého dětství a vyústí až v tragédii, kdy jedna z nich zůstane na vozíku, závislá na své sestře. Obě slečny spolu bok po boku stárnou a Jane se vlivem okolností stává stále nebezpečnější. Jde o smutný příběh stále se stupňujícího teroru, který vyvrcholí na pláži. Až mě mrazí, když si uvědomím, co z tak rozkošné holčičky může vyrůst... to jsem zvědavá, v co zestárnu já, když už teď je to malá hrůza. Co mě trochu uklidňuje je to, že mé děti jsou naprosto stejně nadané. Talent ničit mi nervy mají oba dokonalý. Takže kdo ví, na jak dlouho by mně stačilo šest lahví skotské a tři lahve ginu. Herecky je to naprostý koncert Bette Davisové – škleb, líčení, vlasy, smích, zpěv, pohyby, výrazy, přerody v její malé já jsou až děsivé. Je to rozená psychopatka. Tohle by zasloužilo Oscara. Že by se Kathy Bates v Misery učila právě tady? ;) Nějaké nelogické chování Blanche se tam objevuje a taky by to možno sneslo kratší stopáž, ale já jsem nadmíru spokojená. Zatím se mi nepodařilo sehnat ani jeden remake, ale možná je to tak dobře. Proč si zbytečně kazit dojem z něčeho dobrého. Na tenhle xicht se hned tak nezapomíná. Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete “Film proslavily také řeči, které se vedly o skutečné nenávisti Davisové a Crawfordové: jejich dlouholetá řevnivost prý během natáčení vyplula na povrch ve vší své intenzitě, což vyznění scén psychických i fyzických krutostí znásobilo.“ Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete “Epický kus z hollywoodského grand guignolu, který do značné míry připomíná grotesknost Sunset Boulevardu (1950) a v němž se dvě stárnoucí velké dámy filmu metaforicky trhají na kusy v rozpadající se vile někdejší filmové hvězdy.“ ()

pipapa

Film na jedno, to první, zkouknutí = jakže to tedy nakonec dopadne? Když se to dozvíme, avšak s podivným otevřeným koncem, nemá film už při dalších reprízách příliš co nabídnout. Haulyvůd ani jeho obludnou reklamou (+obludným byznysem) stvořené a nehorázně nadhodnocené "hvězdy" mě nikdy nijak zvlášt´ nezaujaly na rozdíl od mnohých tady, kteří rádi zapomínají nebo ani nevědí, co za skutečné HVĚZDY jsme u nás měly ca. až do 80.let 20. století - poté, zvláště pak od 90.let, to šlo rychle od 10 k 0 = do Haulyvůdu! ...Místo Bette Davis si dovedu živě představit Věru Ferbasovou a místo Joan Crawford např. Jarmilu Glázrovou - zajímavé by to určitě bylo, ale co je jednou pryč, už se nevrátí, bohužel....Jedna hvězda za skvělou Marjorie Bennett v roli Dehlie Flagg. ()

Wolvie

Aldrich nestudoval jen mužskou povahu,nemělo by se zapomínat na tento mimořádně znepokojivý snímek dvou sester,který je jedním z psychologicky nejvíc vyčerpávajících filmů 60. let.Skvělá Davisová,skvělá Crawfordová.Škoda že druhá půlka trochu zaostává za tou první,mohlo to být dokonalé. ()

agassi68

Bette Davis bola skutočne odporná a ťahala to o stošesť. Ostatní len štatisti. Napriek tomu je to stále nadpriemerný snímk aj po toľkých rokoch.. ()

Vabr

Po Kdo se bojí Virginie Woolfové? jsem dostal náladu na podobně originální černobílá dramata a sáhnul jsem po tomto... a opět trefa, i když ne až tak úplně do černého, mělo to pár much. Příběh samotný je velmi originální, tragický, docela psycho, gradující a dobře rozebraný, což jde vidět. Velmi jej cením a dal by se pokládat za nadčasový. Jedině občas vcelku skřípalo tempo, což je hlavním důvodem pro 4 hvězdy namísto 5. To jsem se u filmu trochu nudil a doufal, že se to opět rozjede. Postavy jsou výborně napsané a herci je hrají na jedničku, z Baby Jane mi několikrát běžel mráz po zádech a vůbec jsem nezáviděl její sestře situace, co musí prožívat. Jediné postavy, které mi přišly docela navíc, byly syn a matka, kteří tam byl spíš „jen tak" a nebyly pro příběh příliš důležití. Kamera je skvělá stejně jako soundtracky a písnička Dopis tatínkovi je husí kůži nahánějící, u té scény se zrcadlem jsem se vážně dost ošíval. Dále bych ocenil provedení vraždy, sousedky a nečekaný plot twist. Celkově velmi solidní film až na nějaké ty nelogičnosti (proč nezakřičí z okna na sousedku, nezavolá na policii, nesnaží se prostě víc o pomoc??) a zbytečné scény, které zpomalují průběh děje. Vyhodnocení: Scénka ve Simposonech je zavádějící ()

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

Noir Film Festival 2018 – Nikdo neunikne!

18.08.2018