Bella Mia

Česko, 2013, 93 min

• HollyW

Už nemůžeme používat spojení "Jsi tupá kráva!" jako nadávku, jelikož pan Duba nám podle povídky pana Epsteina dokázal, že krávy jsou inteligentní zvířata. Hraní na schovku ovládají lépe, než kdejaké děcko za stromem. Nadruhou stranu se postavili myslivci a vymazaný zelený mozek ze střelnými zbraněmi a neuvěříte jak dlouho a jak těžké je pochytat či zastřelit stádo krav. Kdejaká lesní zvěř jim nesahá ani po kotníky a rozhodně je jednodušší zastřelit srnce, divočáka a zajíce než krávu Belu. Ono to v podstatě stojí za starou Belu. Pro milovníky happy endu se dokonce stane na konci i nevídaný zázrak. No prostě nádhera, jen co si na to vzpomenu mi ukápne slzička.(1.7.2014)

• NinadeL

Ok, říkám si, dáš tomu šanci. Trailer vypadá až podezřele skvěle, Marek Epstein nemívá hloupé nápady a Petr Forman víceméně taky vždycky funguje. Ale výsledek je zase takový typický český. Teď ono to chvíli hladí, chvíli je to drsné, občas si to zakýčaří. Tu a tam je to mnohem funkčnější jako reklama na regionální National Geographic. Silné momenty střídají ty naprosto mimoňské, místy je to k pláči, což hlavně díky nehereckému Rajchertovi. A proto raději než znovu prožít všechna roční období s tímto filmem, tak to už snad raději nic.(2.12.2013)

• TheJokerCZ

Tak tohle byla doslova kravina. 2/10(20.12.2013)

• VášaVF

Překvapuje mě, že se tento film mohl dostat do kinodistribuce. Kolik naštvaných lidí asi muselo vycházet z kinosálů a zanevřít na současnou českou kinematografii?(11.7.2014)

Před filmem by měli promítnout upozornění, že ne všechni herci se dožili konce natáčení :-( Trochu ve stylu Zdivočelé země, především emotivnější scény jsou hodně nezvládnuté a herecky slabé. Kamera ale odvádí dobrou práci, i přes pár kýčovek se dočkáme pěkných obrazů, a i když logika a věrohodnost kulhá víc než ty krávy v bahně, tenhle film mohu s klidem doporučit. Největším překvapením je pro mě ale Anna Fialová, určitě stojí za to věnovat jí pozornost. Bylo tam bohužel víc much než jenom na hřbetech krav - zase to jednoznačné škatulkování postav, a především zřejmě hodně volné uchopení námětu podle skutečné události - až na konci se zjistí, že inkubační doba je poněkud kratší době vyprávění příběhu atd.(18.5.2014)

Mně se to líbilo. Milý film s originálním námětem.(21.5.2014)

Při postelové scéně běží v televizi Poslední růže od Casanovy Václava Kršky, podle níž dostal film svůj název.(17.6.2014)

• Kosmik

Bohužel tomuto snímku nemohu dát více, jak dvě hvězdy. Film vznikal z nadšení všech zúčastněných tvůrců a herců v dosti bojových podmínkách s minimálním rozpočtem. A to byl zřejmě jeho hlavní problém. Chyběly hlavně finance na drezůru a přípravu vybraných krav na natáčení a tak plno scén zůstalo pouze na papíře původního scénáře (informace z vyprávění režiséra v diskuzi po jedné z předpremiér filmu). V tomto filmu měly být hlavními hrdiny krávy vedené velmi inteligentní Bellou a lidští herci jim měli pouze přihrávat. Akční scény s kravami musely být seškrtány na pouhé romantické záběry přecházejícího stáda z jednoho kraje záběru ke druhému na pozadí krásných scenérií Jizerských hor nebo záběrů z kamerové lanovky přejíždějící nad pasoucím se dobytkem. A herci jim opravdu jen přihrávají s nulovými nebo jen nepatrnými vývoji ve velmi jednobarevných charakterech svých postav. Film tak asi udělá radost jen milovníkům přírody a zejména okolí Vysokého nad Jizerou a Železného Brodu, kde se celý natáčel.(21.11.2013)

• Big Bear

Ehhh to tedy zase jednou bylo... Být sprosťák, utrousím - no ty krááááááávo... Jo, já chápu, že jsou lidi co maj rádi parní mašinky, lidi které zajímají motýli, hadi, motorky, známky, obaly od žvýkaček a pak asi jsou i lidé, kteří mají rádi krávy. Jedním z nich je i zřejmě i pan Duba. A tak natočil epos o statečné Stračeně a jejích neméně statečných 4 družkách... Aby toho nebylo málo holky cestou osvobodí býka snad aby jim bylo veseleji... A tak nám vzniklo 93 minut šílenosti, kde na pozadí velkého kravího útěku režisér zručně rozehrává dramata lidských aktérů příběhu. A tak tu máme přiblblého a nelogicky se chovajícícho majitele krav Formana, zlouna střelce Rajcherta - který nakonec dostane za vyučenou, vnadnou Norisovou - která však byla vnadnější když v promočených šatech bosa v deštíku zpívala o tom jak šumí akáty když padá déšť... Ale nemáme tu jen kladné hrdiny a záporáky. Jsou tu i zlouni, kteří nakone prozřou a tak se náročný divák dokonce dočká scény hodné Lovce jelenů... A když už je opravdu v závěru zle a slabší divák vzlykne, děj se náhle dostane do úplně jiného zvratu a slzy smutku střídají slzy štěstí a radosti... Tedy u citlivého diváka - já si jen říkal ty krabe to si snad ze mně dělají srandu... Kamera nad stádečkem prolétává od shora dolů, zleva doprava, větev nevětev... Trvat to minutu, mohla být z některých scén (krávy v přírodě) dobrá reklama na nějaké to chovné plemeno či snad nějakou tu mlékárnu... Ale 93 minut trvající film? Šílené. Chtěl jsem dát odpad, ale ty chudinky krávy si to prostě nezasloužej. V tomhle žádné poselství nehledejte, je to kravina. A tak dávám jednu kulku z kulovnice a hádejte komu. *(20.8.2014)

jEDEN Z TĚCH LEPŠÍCH ČESKÝCH POKUSŮ POSLEDNÍCH LET, ALE I TAK JE TO DOCELA BÍDA.(26.7.2014)

Rozhodne bych to nevidel tak zle. Sice bukolicka naivni selanka, ale rozhodne dost mila a sympaticka. A z tech krav toho nakonec vyslo mnohem vic, nez by se dalo cekat. Na to, ze je Martin Duba hlavne kameraman, toho z nich vyrubal pomerne dost. Respekt k jeho trpelivosti, musela bejt nekonecna.. Magicky v obrazu, jen teda na povazenou prazdny. 65%(21.11.2013)

• zette

Radim se k tem, kteri nechapou, kdo ma byt cilovou skupinou, pro ktere je tento film? Namet BSE, ok, proc ne? Co ovsem nasleduje je neskutecne spatny pocin. Za takovy scenar by se mohl stydet i zak zakladni skoly pri odevzdani slohove prace. Forman hraje svuj prumer, Rajchert naprosto tragicky, byt v Americe, tak ho nominuji na Zlatou malinu. Norisova je bezesporu zajimava zena, delsi dobu mam ale pocit, ze ta holka nezraje (jako vetsina "spolecensky vyse postavenych" zen), ale starne. V traileru je ukazano vse, divat se na tento film budiz vnimat jako ztratu casu.(27.9.2014)

50%.(16.8.2014)

V první řadě smekám klobouk, že se někdo odvážil natočit film o krávách v exilu. Dnešní doba považuje krávu za stroj na maso a mlíko, když uteče pes, to je poplach, ale kráva? Překvapení. Kolem toho problému s úprkem krav do lesa se rozjede jakýstakýs příběh, nicméně je to především o lidech a přírodě. Vévodí tomu záběry krajiny a poměrně podmanivá hudba na pozadí. Je to náladovka, nejde ani o příběh ani o jeho valný smysl. Forman, Rychlík jsou výborní. Život lidský se stále hraje na šachovnici poměrně malých rozměrů, a těch figurek v něm obvykle taky moc nebývá. A někdy to může být docela problém uhrát alespoň plichtu. Film má výtečnou kameru a hudbu, je lidský a to mi ke štěstí stačí. Mimojiné-ty krávy to hrály skvěle! 80%(30.8.2014)

Původně jsem nechtěla na film zavítat, neboť mě jeho obsah příliš zaujal. Nakonec jsem se rozhodla, že půjdu a jsem za to ráda, neboť film se mi líbil a zanechal ve mně příjemný pocit. Ano jak uvádějí ostatní, tak film má nějaké nedostatky, ale prostě z lidského pohledu se mi líbil, bylo tam i pár vtipných scén, trochu romantiky a hlavně krásná, česká přírody. Výkony herců Formana a Rajcherta byly super, škoda že Zuzka Norisová nedostala větší prostor.... Nehledě na to, že příběh je založen na skutečné události a pan režisér M.Duba do toho dal své srdce, a proto film vřele doporučuji. Byla jsem i na diskuzi s panem Dubou a dozvěděla se spoustu zajímavých informací a prostě jsem byla dojatá a nadšená!!!!(26.11.2013)

• Johnny.ARN

Nie vtipné, ale emočné. Scenár priniesol niečo nové. Už to nie je len o geniálnych psoch a nvm kom všetkom, ale v českom prostredí sú to kravy. Pekná príroda, pekná Norisová ( ale Soňu mám radšej ) ale úplne najvác mladá Anna Fialová, ktorá bola že och!! Viem si to predstaviť ako TV film pre rodinu. A vždiť je to lékaž kurva, zverolékaž, tak ten bol debil. 2 z 5(27.5.2014)

Vtipný, humorný a přitom jednoduchý. V pěti lidech se dá natočit na naše poměry skvělá oddechovka.(2.6.2014)

Velmi pěkný, romantický, emotivní, poklidný a zdravě sentimentální film. Není to film pro tuctového diváka, který je už otupělý civěním na experimenty s prudkými a zneklidňujícími střihy, roztřepanou kamerou, překotným tempem vyprávění. Mnohdy je pak těžké zachytit děj, zamyslet se a odhalit logické chyby ve scénáři. Toto všechno ve filmu Bella Mia naštěstí chybí. Jakoby ani nepatřil do dnešní doby Troškových uřvaných komedií a importovaných stříleček. Děj filmu je velmi jednoduchý, žádné dějové zvraty se nekonají. Divák si při jeho sledování docela odpočine, pokochá se nádhernou krajinou a má čas přemýšlet. Ve filmu skutečně na krávy sněžilo. To nebyl jen narychlo uměle nafoukaný sníh na prostoru metr krát metr. Tady se na sněžení muselo čekat a pak se teprve točilo. Film je typická artovka natočená za málo peněz a spíše pro radost tvůrců. Určitě nemá ambice trhat kasovní rekordy. Oko, srdce a duši vnímavého diváka však určitě potěší.(21.8.2014)

• netahlo

To zas bylo utrpeni ... dejte mi jednu vodku, prosim vas!(15.5.2014)

• Fifer

Nehodnoceno! Samozřejmě ze mě mluví závist, ale stejně si myslím, že jedním z problémů české kinematografie je fakt, že cca pětinu scénářů, které jdou ročně do kina, píše Epstein. Existovali snad jen dva géniové, kteří by takové tempo zvládli: Juráček a Procházka. Epstein tak dobrej není. Napsal zajímavé filmy i úplné sračky. Když jsem si přečetl o čem má film být, tak mě pojala hrůza. Vsadil bych roční výplatu na to, že tohle bude kolosální sračka, protože jestli se jim z tohoto námětu podařilo natočit dobrý film, tak vážně smekám.(P.s: Evidentně to dobře nedopadlo)(27.11.2013)

<< předchozí 1 2