Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pravdivá kronika líčící průběh bouřlivých tří měsíců v roce 1965, kdy Dr. Martin Luther King vedl riskantní nebezpečnou kampaň cílenou na zajištění rovného volebního práva a postavil se tváří v tvář násilným protivníkům. Grandiózní pochod ze Selmy do Montgomery vyvrcholil podepsáním zákona o volebním právu prezidentem Lyndonem Johnsonem a znamenal jedno z nejvýznamnějších vítězství pro hnutí za občanská práva. Film vypráví příběh o tom, jak uctívaný vůdce a vizionář Dr. Martin Luther King a jeho bratři a sestry z černošského hnutí docílili společenských změn, které navždy změnily dějiny. (mac000)

(více)

Videa (43)

Trailer 1

Recenze (78)

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Marthin Luther King bol bezpochyby veľkou osobnosťou, umiernenou, bojujúcou za práva a slušný život. Realita je ale aj po 50 rokoch stále iná. Dnes majú černosi v USA všetko. Dokonca aj prezident je čierny, pre zákonom nie sú nijak segregovaní ani diskriminovaní, výrazná časť celebrít, umelcov, lekárov a aj policajtov, sú černosi. Napriek tomu stále počúvame, ako sú veľmi utláčaní, dokonca aj tento rok nejaký trápny bojkot oscarov, pretože nemajú nominovaného černocha. Nie sú nominácie na oscara náhodou za filmový výkon? Alebo ide o farbu pleti? V tom prípade je na čase, aby sa majitelia klubov NBA začali zamýšľať nad nasledujúcim draftom, pretože ak nebude hrať ligu aspoň polovica belochov, to sa majú právo fakt naštvať. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Dobrá práca, veľmi dobrá! Životopisné filmy síce napísal sám život, ale dať to všetko do nejakého 2-hodinového rámca a pritom prihliadať na všetky dôležité okolnosti, to nie je nikdy ľahká úloha. Ale myslím, že Ava DuVernay zvládla tie tri búrlivé mesiace v Alabame spracovať celkom vydarene, hoci aj tu bolo niekoľko hluchých miest, bez ktorých by sa príbeh zrejme zaobišiel. Občas tomu chýbal spád, ale v tej chvíli to zachraňovali viaceré pozoruhodné dialógy medzi vodcami, ale i odporcami Lutherovho protestného hnutia. David Oyelowo v roli Martina Luthera Kinga bol vynikajúci, až mi príde nepochopiteľné ako ho mohla minúť nominácia na Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. A mimochodom, ten song "Glory" od Johna Legenda ft. Common je vynikajúci (horúci kandidát na Oscara za najlepšiu filmovú pieseň). ()

Reklama

Spiker01 

všechny recenze uživatele

Ač vpravdě již historické téma, není snad lepší doba, kdy si rasismus v Americe připomínat. Toto téma, k mému nepochopení, stále žije a stále s sebou přináší oběti. Už dlouho mi u nějakého filmu nebylo tak nevolno, jako právě u Selmy (patrně i do budoucna jediného skvělého filmu Avy Duvernay). Hodnocení je silně podtaktované, zřejmě i z toho důvodu, že tato problematika v Česku moc nikoho nezajímá, přitom s ní máme taktéž hodně co dočinění. Jenom mě mrzelo, že se projekt nezaobírá delším časovým obdobím v životě Martina Luthera Kinga (nějak se mi nechce věřit, že to má být vůbec první film pojednávající o jeho životě)...8/10 ()

erased 

všechny recenze uživatele

Nejzajímavějším aspektem Selmy je nedotažený pokus o vyprávění pomocí zpráv FBI, zbytek filmu je totiž ryzí životopisná rutina. Rutina řemeslně výtečně odvedená, ale zoufale jí chybí jakákoliv vážnější snaha vybočit z řady. Naopak se až příliš hlasitě hlásí ke střednímu proudu bezpohlavními motivačními řečmi (neplést s proslovy Dr. Kinga) a dojímavou hudbou, a ani se nepokouší ukázat stinné stránky doby, ani komplikovanou politickou situaci. A mně takové jednostranné prvoplánové útoky na svědomí lezou krkem. ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Zacíleno na Oscary. Když natočíte něco, kde zlí běloši bijou chudáky černochy, byl by v tom čert, aby si váš film nějakou tu sošku neodnesl. A pokud vyjdete naprázdno, vždycky můžete obvinit Akademii z rasismu. Selma je další univerzální hnědou omáčkou o černošském boji za rovnoprávnost, která obsahuje x krát převařené ingredience tolik charakteristické pro daný žánr. Nepřekvapí vůbec ničím. Plusem jsou herecká jména, která tradičně na černošské agitky slyší a to, že film drží relativně slušně pohromadě a vzfor tomu, že se jedná o klišovitý lepenec, dá se na něj celkem bez problémů dívat. Ale jen jednou. 50% ()

Galerie (33)

Zajímavosti (8)

  • Podtitul filmu "One Dream Can Change the World" odkazuje na slavný projev Martina Luthera Kinga Jr. "I Have a Dream", který byl přednesen 28. srpna 1963 ze schodů washingtonského Lincolnova památníku. (Tristan Rafael)

Související novinky

Oscary 2015 - výsledky

Oscary 2015 - výsledky

23.02.2015

Oscarová plichta. Víceméně. Americká akademie umění a věd vybrala nejlepší film minulého roku a je jím Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu. Birdman získal celkem čtyři sošky,… (více)

Oscarové nominace 2015

Oscarové nominace 2015

15.01.2015

Oscarové nominace jsou na světě. Letošní 87. ročník bude především duelem Grandhotelu Budapešť a Birdmana, jež čeká zápolení o devět sošek. Osm si jich může odnést Kód Enigmy, šest Chlapectví nebo… (více)

Reklama

Reklama