Chcete vědět, jestli je možné prolézt sqashovou pálkou? Kolik čtyřlístků musíte nasbírat, abyste překonali rekord? Kolik musíte sníst párků, abyste v tom byli nejlepší? A kam až se dá dojet na rotopedu? To vše zjistíte ve filmu Největší z Čechů.

Režisér (Jaroslav Plesl), jeho producentka (Simona Babčáková) a kameraman (Jiří Vyorálek) jsou živořící umělci, kteří už sice mají za sebou filmy, co dostaly ceny, lvy, dobré kritiky a hrály se s úspěchem na řadě festivalů. Ale nechodí na ně diváci. Jejich další spolupráce se řítí do ztracena, protože životní projekt režiséra nezískal grant, což znamená, že se nebude točit. Producentka s režisérem odjíždějí do Pelhřimova, do metropole českých rekordů a kuriozit, kam je zavolal šéf Agentury Dobrý den (Igor Bareš). Agentura má totiž jeden problém. Často se o ní a jejích rekordmanech mluví, ale nikdo to nebere vážně. A tak se rozhodnou najmout kritikou uznávaného režiséra, aby natočil film o nejvýjimečnějších lidech, kteří dosud mají jen nálepku bláznů a magorů, pouťové atrakce. Šéf Agentury má pro naše filmaře tři čtvrtě miliónu v hotovosti, jako zálohu na natáčení, což je tak významný argument, že další debata je celkem zbytečná. Zadání je jasné: Hluboce lidské příběhy lidí, co dokázali vlastní pílí něco, co nikdo jiný patrně na světě neumí. K utahané tvůrčí trojici se přidává sebevědomá zvukařka (Johana Švarcová), studentka FAMU, která na rozdíl od nich není spoutaná životními prohrami. Tak nějak ostatní štve, ale zároveň jim připomíná jejich „dávné“ začátky. Jak tohle všechno skončí? Dotočí spolu tenhle film a pomůžou změnit obraz Agentury? Odhodlají se ještě někdy dělat to, v čem vidí skutečně smysl? A o čem bude jejich příští film? (oficiální text distributora)

rigby

Dlouho jsem přemýšlel na tím, co vlastně chce tento film říci. A musím konstatovat, že ho vnímám jako zbytečný. Jde jen o sled několika dokumentárních epizod, které mě vůbec neoslovují. Pár zajímavých okamžiků se najde ve spojovacím materiálu, ale to bohužel na film nestačí. Kladně hodnotím skvělého Jaroslav Plesla. ()

Gibsn

Mnoho neoddiskutovatelně zákeřných překážek nedovolí tvůrci svobodně natočit svůj film, místo toho tak točí podivné lidi mařící svůj čas při podivných kratochvílích, které normálně jen tak někoho nenapadnou. Jako haluz pak polodokumentaristickým způsobem vyprodukuje dílo, kde prodá navíc své ne nezajímavé komentáře k naší společenské realitě. Václav Klaus je opravdu kombajnér s nejvyšším vzděláním (tolik čestných doktorátů vlastní!). Navíc si herci uvolněně zahrají. V rámci tradice českého uměleckého filmu si zahraje i spousta neumělců. Tohle vše ale bohužel nemůže stačit na opravdu vysoké hodnocení. K tomu by nesmělo mnoho scén jaksi vyznívat do prázdna. Robertovi Sedláčkovi fandím, ať už konečně natočí toho svého vysněného Čunka anebo cokoli, co si bude přát. Ať se konečně znovu ukáže. Něco by v něm mohlo být. Jeho filmy mají myšlenku, což je bohužel v současném českém filmu jen vzácnost. ()

mouzi

Kvalitni panoptikum a jak uz byva u ceskych filmu zvykem, opet velmi spatna prace se zvukem, polovine dialogu nebylo vubec rozumet. ()

jessic

Fiktivní Sedláčkův dokument o natáčení dokumentárního filmu o bizardních rekordech. Půvabně sebeironický pohled na českou kinematografii a lidi okolo filmu, s řadou vtipných epizod a autentických neherců,které jsem od herců nerozhklíčovala. A všechny roviny zdařile ukazjí pošetilost, marnost a prázdnotu našeho snažení, nebo spíš pseudo-snažení, navíc podané s krásně absurdním humorem. Jeden z nejoriginálnějších českých filmů posledních let, který si tak nízké hodnocení tady nezaslouží. ()

fafejt001

TAK VCELKU SLUŠNÁ PODÍVANÁ , BABČÁKOVÁ A PLESL NEZKLAMALI . ZAJÍMAVÝ POČIN . VELMI SLUŠNÉ . MNE TO ZAUJALO I POTĚŠILO . TAKOVÉ AŽ HŘEJIVÉ . PRÍÍÍMA . ()

SuzieS

ale jo,... cekala jsem to horsi.... hlavne proto ze tam hraje Babcakova... ale zopakuju: "ale jo..." Sice me tam dost stvaly ty trhane, sekane dialogy, ale rekordy byly zajimave (ikdyz jsou fake... ale uveritelne) a par vtipu se taky naslo... a rypnuti do Komise pro ceskou kinematografii, ktera ale v zaverecnych titulcich bezi mezi hlavnimi sponzory bylo taky usmevne....v ceskem rybnicku mirny nadprumer... ()

Aidina

..."Přímkou života je kruh..". Nátáčení těch nejrůznějších a praštěných rekordů mě upřimně pobavilo. Rekordman v pití piva pod vodou (Marek Taclík), rekordman potápění bez přístroje ve Vltavě (David Švehlík) nebo sběratel čtyřlístků (Martin Myšička) a Igor Chmela jako vazač slámy. To se prostě musí vidět:-)) ()

rekurseman

Zvláštnost..asi první v čr, kteří se pustili do tak složitého road movie. Film má vyvolávat v divákovi pocity fušérství a neprofesionality hlavních aktérů a přitom tito lidé jsou pravým opakem. Nemůžu si vynachválit slečnu zvukařku, ta mě nenechávala chladným. Ale jinak ten děj byl zdlouhavý, nepřehledný, prostě takový dokument-nedokument...Určitě se na něho stojí kouknout, ale stačí to opravdu jednou.... ()

Peabody

Jeden z nejzábavnějších filmů poslední doby, dejte o něm vědět známým, jinak je riziko, že jim unikne, protože promo je až pod tím psem s nejdelšíma ušima na děsném plakátu. Navíc film o filmu, což mám rád, Vůbec si nemyslím, že je o ukřivděnou výpoveď a ani se nemyslím, že jde o posmívání se lidem z knihy o rekordech. Ovšem u některých je brát vážně je podle mne nemožné a člověku to opravdu koutky trhá. Zvláštní Sedláčkova poetika, podobně jako v Mužích, mně sedí, tady navíc by mohli diváci přijít na tu malou sbírku kuriozit a jejich ještě kurioznějších autorů. Jako vždy si RS nechává určitý odstup od herců i neherců, jako vždy jsou některé scény skvělé a některé mne nechávají mírně mimo, ale celkově je to rozkošné. Jeho oblíbená suita herců je mírně doplněna, čtyři hlavní postavy mají dostatek místa a údajně dopsaný příběh docela drží pohromadě, i když někdy jsou jejich řečové scény (i to se děje v ostatnách filmech RS) trochu jen verbálním cvičením. Nebo je to hra na to kolik ještě divák unese. Figurky a reálky jsou většinou dobré, i když spíše si člověk pamatuje herce hrající kuriozitky než reálné kuriozitky - Taclík velryba v kašně a Chmela z očí do očí blábolící Pleslovi svá vázaná stébla pšenice jsou nezapomenutelní, za zmínku stojí již druhé extempore významného kampanologa TD, tentokrát i s epizodou mimickou (že by potřetí pronesl slovo?). . Jedinou hvězdičku srážím za zvuk, místy opravdu nebylo na premiéře rozumět a u některých scén to byla moc škoda. A musím zmínit pro mne dokonalý timing ledňáčka říčního. To, že místy divák neví, co je a co není product placement a který je reálný a který ne je podle mne součást hry a je to zcela OK. Celkově velice dobrý film, který by si zasloužil jak větší rozpočet a kterému přeji solidní odezvu diváků, kteří se mají čím pobavit, ať už se budou chtít smát šílencům před kamerou, zoufalcům za kamerou, nebo sobě samotným. ()

surprise

Oceňuji jakýsi alternativní až undergroundový přístup k zpracovávané látce s ironickým úšklebkem. Výsledek není nudný, ale bohužel ani strhující. Těším se však na další "dítko" pana režiséra co čte Katolický týdeník. ()

Kubasino

Je možné, že jsem úplně záměr filmu nepochopil, ale mě to příliš neuchvátilo. Pár skutečně vtipným momentů se našlo a kdyby se to neslo v tomto duchu, tak bych byl spokojenější. Nechápu ovšem ty křečovité snahy mnoha režisérů dělat s komedií něco víc. Tady náznak satiry a šmrnc dramatu. Takže z toho vzešla taková násilně vytvořená tragikomedie. Skutečně mi to dojem pokazilo a nejsem sám. Proč zkrátka někdo nemůže udělat něco zábavného a bez zbytečných serepetiček okolo.? ()

Chapocka

Směšné, drsné, něžně trapné, nemilosrdně přesné... Robert Sedláček je i tentokrát rekordmanem ve schopnosti rozplakat a rozesmát diváka současně, a to mnohokrát za hodinu. Dokonalá mystifikace, nenápadné zúčtování s mnohým nešvarem, originální, úsporně výmluvné. Bavili mě moc přední čeští herci v rolích lehce úchylných rekordmanů. Potlesk. ()

Fracek

Povedená tragikomedie, výborní herci, v podstatě zázrak udělat tímhle způsobem a na tohle téma tak dobrý film. ()

Pompeius

Viděno jen na HBO, na české filmy chodím do kina výjimečně (naposledy Vratné láhve - OK, Obsluhoval jsem anglického krále - otřes) - nebaví mne témata ani zpracování. A po nedělní premiéře Největšího z Čechů na HBO jsem to znovu zkouknul při středeční repríze. A dobrý, fakt mě to bavilo. Krásná sonda do malosti naší kinematografie, do životů obskurních človíčků, kteří jsou v kdejaké blbosti NEJLEPŠÍ (a profiherci, kteří některé ty pošuky hráli, byli do jednoho skvělí), do života ponorkového miništábu laciného filmu, který je pro ně jen nádeničinou. Neotřelý film, na české poměry rozhodně, ale ne natolik, abych si to v kině nenechal ujít. Nechal. A víceméně bych zase o tolik nepřišel. ()

Bodega_Bay

Sedláček rulez! Tohle je hrdina českého filmu vážení...Tak dlouho na něj nikdo nechodí, tak dlouho na něj v Praze serou a on se nedá a přesto pořád natáčí skvělé filmy, ze kterých si sednete na zadek a po skončení vás napadne, že má ten chlap vážně TALENT. Perfektní Sedláčkovští herci (Simona zase válí), dokonale rozehrané situace, prostě...já nemám co bych vytkla. A je to krajan, takže mu držím pěsti, aby to nevzdával a dál točil filmy, které většina téhle "stebouměbavísvět" republiky stejně nepochválí. ()