Když vám hoří půda pod nohama, není nad rodinný výlet. Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu. Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině. (oficiální text distributora)

Hanys_

Ikdyž mě po pár minutách zamrzelo, že nejspíš nebudu sledovat politický thriller (protože úvodní scéna v kanceláři měla neskutečné grády). tak celkový výsledek je víc než dobrý. Ano i takhle skvěle se dá natočit road movie, taky se u ní zasmějete, ale na konci spíš zůstane hořký úsměv. Sedláček po megaSráčích opět pevně v sedle. 7.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Déle než jen chvíli jsem zvažoval, jestli pro mne sledování Rodiny představovalo tak rozpačitou zkušenost kvůli tomu, o čem film je, nebo z důvodů nějakého maskujícího se druhu filmařské nepovedenosti. Tvůrcům nelze upřít snahu vyjadřovat se k aktuálním tématům. Měl jsem se za někoho, kdo má cosi takového ve filmu rád. Sedláček to ale pojal tak poctivě, že sledování filmu vyvolává divný pocit v blízkém okolí zadku. Nesympatické alibistické [rozuměj: reálné] postavy, minimální interakce mezi rodinnými příslušníky, dysfunkce, komunikační vakuum, morální alibismus a sobectví zaštiťované vztahem k rodině [nedávno jsem viděl první dva díly Kmotra, nějak mě to pronásleduje], rámované všeobecnější společensko-ekonomicko-politickou mizérií, zde ilustrovanou každým pitomým policajtem, který se jen mihne – a že jich není málo [Budař, Taclík, Daniel, Finger, Fingerová]. Herci v čele s vynikajícím Chmelou hlavně minimalisticky trpí, nuda rodinného „výletu“ mi náladou připomněla otravnou atmošku Antonioniho anti-Dobrodružství. Aniž bych chtěl zpochybňovat hodnotu rodinných ...hodnot, zdá se mi nešťastné jimi COKOLIV omlouvat, nebo jen vysvětlovat. Sedláček se čehosi takového přes velkou opatrnost a nezaujatost ASI dopustil a s takovým vyzněním se odmítám jakkoliv ztotožňovat. Jestli je můj stísněný pocit výsledkem Sedláčkova záměru, nebo by-produktem kdo-ví-čeho, jsem se nedopátral. Pocit nicméně trvá. Dávám za to poctivé čtyři. ()

EKLEKTIK

"To přeháníš, tak zlý to není." Ať je to road movie, nebo to není road movie, mně se to překvapivě líbilo. Akorát mám trochu problém s názvem, ze kterého by mělo být jasné, že je pro stát důležitá, instituce rodiny. Z tohoto filmu jsem však měl pocit, že je instituce rodiny, důležitá pouze pro hlavního hrdinu a tak bych si tímto dovolil přijít se zcela novým názvem "Rodina je základ táty", spolu s užitím slova "Rodinný", pro určení žánru snímku. Ale jak jsem zde již psal, příběh se mi líbil, nehledě na fakt že mi přinesl hluboké filozofické zamyšlení nad tím, zda je či není hudba o inteligenci, což je v případě tohoto díla, u kterého mě hudební doprovod opravdu zaujal, přinejmenším ironické a v neposlední řadě jsem se dozvěděl i něco z botaniky, zoologie, nebo o prehistorii osidlování Velké Moravy a o estetice, kultuře i výtvarném umění. ()

aquiver

Skutečně vynikající drama se silnou výpovědní hodnotou. Největším kladem je uvěřitelnost a odvaha pojmenovat problém. A je skutečně rodina základ státu? Geniálně vymyšlený název s kapkou ironie. Snímek sice vypadá lehce televizně a několik scén by šlo natočit lépe, ale po druhém zhlédnutí nemohu hodnotit jinak. 90 % ()

ondrula

Už jsem se asi vážně pominul, protože tam, kde ostatní vidí jímavý a hluboký příběh o lidské duši, já vidím nefalšovanou sračku. Neviděl jsem tam žádný ty alegorie, symboly a podobenství, která jsou v tom prý skryta, protože mě to nezajímalo. Zůstal tak pro mě příběh zmrda, kterej pomáhá tunelovat banku a když jde po něm policie, vezme rodinu a dá se s ní na útěk, aniž by ho zajímalo, jak moc tím bude rodina trpět. Za dojemné vyznání, že vykradl banku proto, že to dělal pro rodinu, bych mu dal šutrem do držky; vidím v něm shodou okolností manažery mojí banky, kteří takřka totožně nedávno vykradli moje úspory, způsobili mi spoustu problémů a fakt mě nezajímá, že to třeba "dělali pro rodinu". Film je to po hříchu nudnej jako svině, v podstatě žádná scéna není zajímavá. Herci v hlavních rolích (v čele s mým oblíbencem Chmelou) hrají otřesně, ale oni vlastně ani nemají co hrát. Jediný slušný herecký výkon předvedl Jiří Vyorálek, kterej navíc v kontrastu s Chmelou předvedl, jak má správně herec hrát ožralýho. Debilní název filmu okomentuju jen tak, že se nad ním Sedláček taky mohl trochu zamyslet, když už film natočil za pomocí podobenství a jinotajů. No a neodpustím si to, že scéna s umírajícím psem mnou dost otřásla; je to hnusný a nevím, jak jinak to tvůrci natočili než tak, že toho psa opravdu zabili. ()

Rejže

Konečně film, který mne překvapil. Film, který prokazuje, že napětí dokáže se ukrývat na pomezí mezi tichem a hereckou mimikou a slovem... ()

Disease

Nějak mi uniklo, co chtěl vlastně pan režisér natočit. Místy pokusy o cinema verité jako ve zlatých šedesátých, místy nechtěná parodie... ()

Marys

LFŠ 2011: Som rád, že som mohol byť vlastne prvý z tých, čo videli tento film. Rozhodne zaujímavý, postavy vykreslené tak, že raz nevieme, komu máme držať palce. Absentujú mi tam určité emócie, či už nejaká väčšia dramatičnosť alebo dojem v pôsobení na diváka. ()

kusaj

 JEDNÍM SLOVEM - UNYLOST! PO PRAVDĚ NEVÍM, JESTLI JSEM BYL NA STEJNYM FILMU JAKO VŠICHNI, CO TO KOMENTOVALI A NEBO MÁ TÁ VĚTŠINA LIDÍ LEPŠÍHO DEALERA S NĚJAKÝM SUPER MATROŠEM:), ALE JÁ JSEM SE NA TOM FILMU PROSTĚ NUDIL. TEDA CHVILKAMA JSEM SE MUSEL SE SLEČNOU SMÁT, NA JAKOU BLBOST JSME TO ŠLI, ALE TO JE TAK VŠECHNO. POSTAVY JSOU STRAŠNĚ, ALE STRAŠNĚ UNYLÝ. JEDINOU VÝJÍMKOU JE BABČÁKOVÁ, KTERÁ JE VTIPNÁ A MÁ ŠŤÁVU. NECHÁPU ANI NĚKTERÉ FILMOVÉ SCÉNKY, PROC TAM VLASTNĚ BYLY..PODTRŽENO, SEČTENO - VYHOZENÝ PRACHY ZA LÍSTEK. ()

Daqvid77

Líbí se mi Tvorba Roberta Sedlačka. Vyhovuje mi jeho pohled na problematiky a společnost a zbytek k filmu řekl trefně maseer2. ()

Martin_W

Zpočátku nezáživné, později zajímavé české drama, s Igorem Chmelou v hlavní roli. Uběhaná Road movie s průměrnými herci, ale zajímavým námětem. Jediné, co mi nesedlo, byla hudba v pozadí. 72% ()

Phorbo

Prolnutí rodinného života na jižní moravě, klasického slovníku normálních lidí a realtivně aktuálního úniku peněz ze státní pokladny je prapodivně dobrá kombinace. Chmela, jakožto herec, ke kterému jsem si nikdy neuměl najít cestu, se mi tady jeví jako jeden z mála skvělých herců. Takový Finger, kterého jsem viděl poprvé v Krásnu je tady hlavně úplně jiný, ale zase používá jeden a ten samej ksicht, škoda toho... Možná ho používá i Chmela, ale tak je to první celovečerák, který s ním vidím, takže soudím, tak jak soudím. ()

HonzaSim

Jde o poměrně známý český snímek, který se nedal přeslechnout při udělování cen. Dostal nejen řadu nominací a tak jsem si řekl, že tomu dám šanci. Řeknu to na rovinu. Čekal jsem něco trochu veselejšího. Nemám rád filmy, které hrají jen na depresivní notu. Alespoň že pár momentů stálo za pousmání. Ocenění celkem chápu, zpracované to bylo dobře, co se týká kamery, střihu apod. Jinak jde o snadno zapomenutelnou záležitost bez smysluplnějšího děje. Za týden si sotva vzpomenu na to, jak film skončil a na bláznivou Babčákovou, která byla snad nejvýraznější postavou. Chmela v hlavní roli nezklamal, za to jeho partnerka byla skoro neviditelná. Celkově projekty tohoto typu nevyhledávám, protože od filmu očekávám zábavu nebo zážitek a ne, abych od něj odcházel ještě s horšími pocity, než se kterými jsem k němu přicházel. Osobně bych dal sotva dvě hvězdy, objektivně udělím tři, ale znovu bych si to určitě nepustil. 55% ()

bobstock

Bohužel stále a ještě asi dlouho aktuální téma o českých občanech, kteří si jsou jaksi rovnější. Upřímná zpověď z rozhlasu na téma:´´ Není bejt zmrd jen úhel pohledu?´´ Igor Chmela v roli koně, který podepisoval až se mu vypsala tužka. Skvělá emotivní Eva Vrbková, příjemně procítěný roadtrip se zákonem za zády plus patřičná hudba od Lenky Dusilové a Karla Kryla. Kdo mi naopak nesedl byl Martin Finger s jeho ultravážným realismem. V tom černým sáčku byl jak funebrák nežli vyšetřovatel nad věcí. Shrnuto, dobrý televizní film, který za hranice dosáhne spíše tématem nežli formou. 65% ...scéna s umírajícím psem v lese, mě bude ještě chvíli strašit uff ()

Garch

Mám podobný pocit jako po Pravidlech lži: Zajímavý námět, dobře zahrané, ale chybí nějaké koření nebo tmel, který by vše spojil ve filmový zážitek. ()

Brylin

Bravo, Roberte Sedláčku! Pojetí současného tématu vyznívá na poměry českého filmu překvapivě vyspěle, klade spoustu palčivých otázek a nabízí postoj hlavního hrdiny jen jako jednu z mnoha možných odpovědí. Sedláček vtiskl filmu jednotný rytmus a vedl kvalitní herce, kterým vévodí Chmela, k výborným výkonům. Technicky bez chyb, rád bych vyzvedl nadprůměrnou kameru Petra Koblovského a zvuk Radima Hladíka. Sedláčkovi se povedlo skloubit krizi finančního světa s krizí osobní zodpovědnosti a morálky, obtížné prolínání se pracovního a rodinného života manažerů zachytil téměř dokonale. Nemám, co bych vytknul - snad jen nadužívání sprostých slov v běžných rozhovorech, což ovšem jen reflektuje současnou vulgarizaci jazyka. Na druhou stranu k titulkům zazněla Krylova Ukolébavka, tou mě Sedláček velmi potěšil. Snímek nabízí tolik témat k přemýšlení, že mi bude rezonovat v mysli ještě dlouho. Pět hvězd. ()