Rodina je základ státu

(festivalový název)

Drama / Road movie

Česko, 2011, 103 min

• Jellini

Tak především je to úplně prázdný film. Souhlasím s Pevekem2, že bylo zaděláno na mnohem, mnohem víc. Výchozí situace pro film se dala přece k něčemu využít. Sedláček však nevyužívá nic a dvě hodiny sledujete film o ničem a bez názoru. Především prostřední hodina je jen naprostá výplň (postava manželky je napsána jako úplně blbá, postavy se nijak nemění a scéna v garáži je extrémně triviální až banální - kdepak Intimní osvětlení!). Tipuji, že je to scénářem, všechno totiž působí jakožto první nápad, první možnost, bez jakéhokoliv promyšlení celku. Vše je nahodilé - co se tam dá ještě zobrazit/co se tam dá ještě přidat? Ve výsledku působí Rodina je základ státu jako ne vždy související sestřih z nějakého dvacetidílného seriálu. Film by mohl mít nekonečně epizod, jejich útěk by mohl trvat nekonečně dlouho. Beznázorovost je zřejmě mimo jiné způsobena absencí jakékoliv formy. Takhle odbytý film jsem dlouho neviděl - při sledování je to extrémně otravné, chvílemi dost trapné (včetně hudby). Takové Divoké včely a Štěští od Slámy jsou podle mě filmy, které jsou mnohem dál - jak v názoru a zobrazení společnosti, tak formálně (ikdyž u Štěstí je možné mít námitky na jistou pohádkovost).(22.1.2012)

Jeden z těch lepších českých filmů. Dalo by se až říci z reality a podle pravdy některých českých úředníků. Film vypráví o osudu hledaného, tak jak to asi u těch našich Krejčířů, Kožených atd. probíhalo. Hlavní hrdina svoji roli zahrál fakt moc dobře, důvěryhodně...moc pěkný film.(13.3.2012)

Asi nikdy se mi u českého filmu dosud nestalo, že by mi v hlavě dozníval ještě dva měsíce po zhlédnutí v Hradišti. No vlastně se mi nestalo, že by nějaký nezapadl mezi ostatními zážitky z Hradiště. Že bych ho jedním dechem doporučovala na potkání, ač jsem o něm před projekcí nikdy neslyšela. Rodina tohle mění, Grázlík Igora Chmely si mě podmanil, stejně jako jeho roky oklamávaná žena Evy Vrbkové. Expozice života, který Rodina nechává za sebou, mě donutila děsně závidět učiteli dějepisu, který v pravý čas vstoupil do velkého byznysu, ale nyní už nemůže ven... Na útěku se potom ukazuje, nakolik funkční je zhýčkaná čtveřice jako celek. Odhalují se silné a slabé stránky, drobná i velká sobectví, ale také soudržnost a ideály, které čas úplně nezabil. Ve velmi slušném a uhlazeném formálním obalu. Už se těším na druhou projekci.(7.10.2011)

• - Natáčení probíhalo na různých místech v okolí Prahy – především v Pyšelích a Černošicích, a dále na jihu Moravy – například v prostředí poutního Velehradu. (POMO)

• - Sedláček údajně chtěl nejdříve natočit odlehčenou road-movie o rodinné dovolené. Jednou však v autě v rádiu vyslechl zprávy, které ho vytočily natolik, že scénář začal směřovat ke komentování a kritice situace v tehdejší společnosti. (JardaBauer)

• - Ve scéně, kdy se rodina poprvé setkává s Lenkou (Simona Babčáková), má Lenka zelené punčocháče. Když však poté vystupuje doma z auta, punčocháče již nemá a drží je v ruce. (Syna.1990)