Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Není nad to pořádně si zafandit... Tři kolegové z projektové kanceláře Sekáč, Bariak a Drozd jsou vášnivými fotbalovými fanoušky. Tak vášnivými, že fotbal je pro ně přednější než práce nebo rodina. V posledním týdnu je smyslem jejich života získat vstupenky na nedělní zápas Československa s vrcholem fotbalového světa, s Brazílií. Kolegové jsou kvůli tomu ochotni podstoupit lecjaké útrapy. Mladík Drozd například před šéfem vyzkouší osvědčenou školní fintu s náhlou horečkou. Když se už podaří vstupenky sehnat, musí zase Sekáč řešit nenadálou domácí krizi: nedělní oslavu tchýniných narozenin. Zdá se, že utkání je pro naše tři kumpány zakleté. A to se ještě do věci nevložila policie… Satirickou komedii o fotbalových fanoušcích a výtržnících natočil v roce 1960 režisér Ján Lacko. Do hlavní role zaníceného fotbalového fandy Sekáče obsadil jednoho z nejpopulárnějších slovenských komiků té doby, Františka Dibarboru. (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

ScarPoul 

všechny recenze uživatele

Myslím že akékoľvek vyzdvihovanie tohoto snímku ako komediálneho počinu storočia by bolo prehnané, ale vzhľadom na to, že na komédie bolo Slovensko vždy tak trocha chudobné isté nadnesenie neuškodí. Film má bohužiaľ jednu vážnu chybu a to, že pre novodobého diváka stráca čaro, ktoré ešte v 60. rokoch minulého storočia fungovalo dokonale. Miestami je to totiž až príliš neuveriteľné a miestami nevieryhodné. Keď sa Dibarborova rodina vyberie hľadať chorého otecka na futbalový štadión a nakoniec skončí pri pozeraní futbalu ako keby celý vzťah tak pečlivo budovaný v priebehu celého filmu Lackovou uvoľnenou réžiou stráca svoju silu a uveriteľnosť. Ale keď pripustíme týchto pár skromných faktov, ktoré dnes jednoducho pôsobia smiešne a nedotiahnuto, jedná sa o príjemný a vtipný filmík. Trojica hlavných aktérov sa zhostila svojich úloh perfektne a ich priateľstvo prechádza tvrdými skúškami počas celého filmu, ale oni si s nimi vedia svojim spôsobom poradiť. Rovnako ma potešila mini rolička Štefana Kvietika, ktorý si tu strihol pamätnú úlohu policajného strážnika. Všetko sa to nesie v príjemnej atmosfére starej Bratislavy a rodinného života, nezmyselných, ale podarených vtipov - mydlo, kávička a kriedička, potom horúčka, stačí injekcia a všetko je zase okej. Plus musím podotknúť, že scenár je plný rôznych perličiek, ktoré dokážu naozaj skvelo rozdráždiť bránicu - veľa ľudí chodí do opery lebo sa tam spieva. No vidíš a na futbale sa nespieva a chodí tam viacej ľudí. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

V ceskoslovenskej kinematografii v konciacich sa 50. rokoch pomaly ale isto ustupoval budovatelsky patos, a tak sa obcas natocila aj nejaka komedia. Ako napriklad tato. Namet o futbale je sam o sebe silny namet na komediu, ale pravdupovediac, tie na Slovensku sa prilis nevydarili. Tato je vsak vynimkou. 70 % ()

Reklama

roswelll 

všechny recenze uživatele

Fotbal je krásná hra, ale jak leze fanouškům do rodiny. Krásný fotbalový příběh tří skalních fanoušků, kteří dělají vše pro to, aby se dostali na mezistátní zápas Československo - Brazílie. Ale jak to tak bývá, nakonec ze zápasu nemají vůbec nic. Bylo neuvěřitelné sledovat ty davy lidí v ulicích a na stadionu při sledování fotbalových zápasů, o tom se dnes můžeš všem fanouškům jen zdát ()

topi 

všechny recenze uživatele

Komedie, která v druhé půli začne nabírat na obrátkách a zvrhne se v šílenou crazy šílenost. Líbí se mně, že není poplatná své době, jako mnoho podobných snímků z počátku šedesátých let. Žádné budování se nekoná, tady jde čistě o sportovní nadšení a s ním spojené absurdně humorné situace. Nejlepší je, když se trojice kamarádů musí dostat na fotbalový zápas s Brazílií, jenže jsou zadrženi na policii a tak si musí přivodit horečku pomocí mýdla, křídy a kávy, aby je mohli odvézt do špitálu, kde by dostali injekci a hned mohli vyrazit na toužený zápas (tuhle vymakanost ještě několik let po natáčení praktikovali žáci a studenti na školách :)). Je to fakt kolikrát hodně ujetý, ale zábavný, často připomínající nějakou grotesku. Události, které František Dibarbora (Sekáč) prožívá s rodinou během jednoho týdne by se snad ani nedaly stihnout, proto je to fakt bláznivý. Nejsmutnější a tragický však zůstává fakt, že dva herci z trojice kamarádů spáchali sebevraždu. Anton Mrvečka trpěl nesnesitelnými bolestmi hlavy (až po smrti doktoři zjistili, že měl rozšířenou mozkovou atrofii) a v roce 1985 skočil z okna psychiatrické léčebny. Bylo mu 51 let. Arnošt Garlatty měl obrovské problémy s alkoholem a strašlivá rodinná tragédie zapříčinila to, že se oběsil v koupelně na prádelní šňůře. Zemřel v roce 1962 ve věku 45 let a Skalní v ofsajde byl jeho posledním celovečerním filmem. Přetěžké osudy.... ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Ale jo, je to docela pohodový film a těší mě, že do fotbalových fandů vyloženě neryje, protože ne všichni patří mezi hooligens a popravdě mám pocit, že jestli ústřední tři postavy byli hooligens svojí doby, tak v současnosti by třeba na Spartě byli nejnormálnější a nejdisciplinovanější fanoušci ze všech. Ne vše funguje dokonale, ale povedenější scény naštěstí převažují nad těmi nepovedenými. Akorát škoda nijakého závěru, který tomu sebral šanci na čtvrtou hvězdu, jelikož to gradovalo krapet do absurdna, ale jakoby to Lacko začal vnímat až úplně na konci a ta absurdita se mu v tom nelíbila, tak to prostě nějak nevýrazně zakončil. Jinak ale ano, bylo to celkem fajn. Silné 3* ()

Galerie (4)

Zajímavosti (19)

  • Traja hlavní hrdinovia filmu sú na začiatku filmu na ligovom zápase, počas ktorého kričia "Dukla horí." V ročníku 1960–61, kedy sa film natáčal, hral s týmto pomenovaním v Československej prvej lige iba jeden klub, a to Dukla Praha. Vo filme môžeme vidieť aj výsledok zápasu, podľa ktorého by mal skončiť zápas 3:2 pre Slovan, ale v skutočnosti v tom ročníku vyhrala Dukla nad Slovanom v pomere 2:3. (Raccoon.city)
  • Celý dej filmu sa točí okolo priateľského futbalového zápasu medzi Československom a Brazíliou, ktorý sa mal hrať v roku 1960 na Tehelnom poli v Bratislave. V skutočnosti v tomto roku sa priateľský zápas týchto dvoch reprezentácii nehral. S Brazíliou sa Československo v priateľskom zápase doma stretlo iba dva krát. V roku 1956 v Prahe a v roku 1968 na Tehelnom poli v Bratislave. (Raccoon.city)
  • Vstupné do kina na film bolo päťdesiat halierov a reklama pozývala na „Tri tutovky na plátne: Dibarbora, (Ján Sekáč) Garlatty (Tóno Bariak), Mrvečka (Michal Drozd)“. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama