Nevědomí

• USA Oblivion (více)

Planeta Země už dávno není obyvatelná. Lidstvo bylo napadeno vetřelci a rozhodlo se bránit. Použilo jaderné zbraně a v důsledku toho je svět neobyvatelný. Lidstvo bylo nuceno přesunout se na Saturnův měsíc Titan, kde byla vybudována dočasná vesmírná stanice. Jack a Victoria už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody. Za pár dní, až skončí služba, se oba vydají na Titan. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zemi, nemluvě o divných snech, které ho pronásledují. Při plnění svojí mise je svědkem nouzového přistání kosmické lodi, jejíž jediná členka posádky tvrdí, že ji s Jackem pojí společná minulost. Její příchod spustí řadu událostí, které Jacka donutí pochybovat o všem, co doposud věděl. Osud lidstva je nyní v jeho rukách. (TV Nova)

Rangifer

Vskutku skvělý film, který zaujme příběhem i svou vizualizací. Hlavně ten útulný kutloch budoucnosti, ve kterém by se mohla natáčet reklama na parfém od Hugo Boss. Zničený svět... Co dodat, dá se na to dívat. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Naší prací není vzpomínat! Vzpomínáš?" Stylový design a audiovizuální zpracování má navrch nad příběhem a charakteristikou postav! Tom Cruise s vesmírnou bouchačkou automaticky neznamená dobrá podívaná, která bude stačit. Nepomáhá tomu ani kráska Olga Kurylenko či věčný sympaťák Morgan Freeman. Technicky je film zpracovaný dobře a líbivě, ale příběh střídá jedno klišé za druhé. Plus pro mě neměl film jediný zapamatovatelný moment. - 40%. ()

Salsecnew

Jeden z nejlepších snímků, co znám, i se skromným obsazením. Mělo by ČSFD dát možnost udělit šestou hvězdičku opravdu fantastickým snímkům. ()

Hidoshito

Škoda pitomých stříleček, kde se ze špičkových (létajících) robotů stávají "úplná nemehla", když se to lidským protivníkům zrovna hodí. Jinak hezky ztvárněná postapokalyptická budoucnost. Samotný příběh a jeho finále mě spíš zklamalo. ()

horskejvlk

Mně se film velmi líbil, zejména vizuální stránka, bejvák ( prosklená věž ) tohoto páru byl nádherný sci-fi, kde bych také rád bydlel. Scénář i námět už byl samozřejmě obehraný tj. “ vyšetřující zjistí že je vyšetřovaný” to nemění nic na skvělém spracování, byť si myslím že bez Toma Cruisová by to nebylo ono. Jeho parťačka Andrea R. mi tam ovšem nesedla, když o roli se hlásily takové valkýry jako Diana Kruger, Wilde nebo sexy Rapace to by bylo teprv něco. ()

trebushet

Za mě osobně bych tuto záležitost ohodnotil asi tak že s trochou sebezapření se na to dá dívat. Kdyby se tento film natáčel v osmdesátkách tak by to bylo příjemné sci-fi  podívání ale rok 2013. Všechny zvuky mi připomínají vytáčené připojení v dobách dnes již minulých, to podle mého moc jako sci-fi nezní. ()

SONlA

Nadstandardně krásnej audiovizuál: nerušilo mě vůbec digitální zpracování, čistota postapokalyptické planety Země k pokukání (stejně tak pohled na téměř dokonalé obě ženy, jejichž herecké výkony však neoslnily, Tom je válcoval v každé scéně), electro-soundtrack je milej a pozitivní, pár songů už mám v playlistu 😉 Stopáž uteče jako voda díky pár nevšedním zvratům, ty drží mou pozornost na flígr víc než chybějící crazy science fiction brutál přestřelky. Do oázy situované do Yosemite, kde je svět nadmíru v pořádku, bych se vracela taky ráda. ()

LordDarkstar

Film "Nevědomí" je podle mě definicí dobrého sci-fi filmu. Obsahuje vše co má, děj není táhlý a je originální. Převážně vážný soundtrack od M83 je úchvatný a naprosto vystihuje atmosféru filmu. K vizuální stránce snad není co dodat, mimozemská technologie je po technické stránce naprosto dokonale zpracovaná, vše vypadá velice realisticky a to i CGI. Škoda tedy že tento film má na ČSFD nižší hodnocení než bych očekával. Ale pro mě je naprostou dokonalostí (i když ve filmu mohly být detailněji ukázány ty stroje těžící mořskou vodu) a proto ho hodnotím velmi kladně. 90% ()

macikpacik

Už dávno videný film som si pozrel znova - testoval som nový blu-ray player. K tomu filmu nie je moc čo povedať. Je to taký spoľahlivý, pekne natočený a Cruisom a Freemanom poistený scifi filmík, ktorý si raz za čas človek na pripomenutie pozrie. Myslím, že keby bol poriadny scenár, bol by to film na 5 hviezd. Ale keď to nemá logiku, Kurylenko vystrieda 2-3 partnerov, ani to neviem povedať koľkých, všetci kloni, ktorí boli naklonovaní už dávno majú rovnaké nové zážitky a podobne.. Zlý veliteľ napokon ukáže ako správny borec... jaj, jaj, jaj.. keby to bolo v nigérijskom filme, tak tlieskam, ale Hollywood toto všetko videl už 100x. Tvrdšie a hlavne detailnejšie poznanie života odboja - veď to sú práve tí hrdinovia, ktorí to všetko dokázali a nie na správnu výhybku prehodený Cruise... Nejde to absolútne do hĺbky, len to ukazuje pekné pozlátko. Dal som 8/10 za ... ani neviem prečo tak moc. Ale je to fajn oddychovka a každý rok si ju raz pustím aby som zase a znova nadával, že aký to mohol byť dobrý film. ()

icanjan

Toma Cruise jsem si postupem času oblíbil už proto, že filmy, ve kterých hraje jsou prostě kvalitní. Ne jinak je tomu v Oblivionu. Mám rád postupné odhalování děje a velké dějové twisty. Tady dostávám oboje. Informace se k divákovi dostávají postupně, přesně časované no a na konci filmu o hlavních hrdinech víme úplně něco jiného než na začátku. Ne nejsou to lidi, jsou to klony s vymazanou pamětí. Tyhle mozaiky, které se střípek po střípku skládají během celého filmu mě velmi baví. K Nevědomí se rád vracím. ()

Tom10000

(POZOR, OD ZAČÁTKU SPOILERY!). Zajímavý film, v němž si hlavní roli střihli Tom Cruise coby bývalý astronaut a současný strážce hydrověží Jack, Andera Riseborough coby jeho parťačka ve vesmírné lodi Oddysea a jeho pozdější přítelkyně po boku Viktoria, a konečně i Olga Kurylenko coby jeho žena a výrazná pomocnice Julia Rusakova. Pokud bych mohl zhodnotit film jako takový, a nevyprávět zde jeho příběh jako u jiných filmů,, učiním takto: Už od počátku na mne udělal veliký dojem. Jackovo vyprávění o minulosti a současných problémech (tedy, pro nás, nejprve nedávné minulosti, a poté vzdálené budoucnosti) na Zemi již zavánělo slušnou kvalitou, jež se později potvrdila. Následné výpravy za porouchanými drony možná trochu ubraly drahocenného času, zato však dodaly na napínavosti. Viktoriina role se, samozřejmě, již od počátku jevila jakožto mírně negativní. Cítili jsme z ní touhu poroučet Jackovi, a též ho trochu oblbnout, aby se nevydal na scestí. Svoji zápornost později zamaskovala strachem o svého milovaného, a nakonec i žárlivostí, poté, co se Jackovi podařilo najít Julii. Od prvních chvil nám tvůrci filmu překládali vzpomínky hlavního hrdiny na minulost, v nichž figurovala neznámá žena. Tou se stala právě Julia, jež de facto "spadla z nebe" poté, co Jack v jedné věži odstřihnul přívodní kabel k vysílači neznámého signálu. Pro objasnění: Země je v troskách, protože lidé použili na obranu proti mimozemskému nebezpečí plno jaderných zbraní, a oni údery opláceli. Alespoň zpočátku je nám tato teorie překládána. A též, že v současnosti se plánuje odlet na Titan, měsíc Saturnu, avšak je stále třeba vysát ze Země všechnu vodu, a obrnit se proti zbytkům nepřátel, takzvaným Čističům. Proto jsou Jack a Viktoria stále na Zemi, aby hlídali hydrověže před případným napadením. Tak proč Jack zachránil z trosek lodi svoji ženu? Tato rovina mi velmi vyhovuje. Ještě více však žárlivost Viktorie. Žila s ním tak dlouho. Nejprve na palubě Oddysey, jež letěla na Titan, kdy ji a Jacka probudili z umělého spánku jako první. Už tehdy na něj měla menší zálusk, i když byl ženatý. A co následovalo? Jejich dlouhý život bok po boku, kdy o něm snila. A najednou, zničehonic, si přivede svoji ženu, a ji tím vlastně opouští. To neuzná, a oznámí jejich velitelce kód k jeho zabití. Tedy, až poté, co ji s ním sama zachrání, a co ji chvíli "toleruje", než pozná, kterak Jack (po povinném výmzu paměti) prozřel. Umírá však sama. Tato tragédie mi taktéž vyhovuje, i když zabolí u srdce. Následně se Jack vydává, poté, co pozná, že Čističi nejsou nikým jiným než lidmi v opozici vůči plánu umělé inteligence (létající kolem země) vyhladit je, za "zónu radiace".  A koho jiného tam potká, než sám sebe? Teorie o tisících Jackích varuje před blížící se pohromou. Julie je jen jedna, (tedy, jediná probuzená) zatímco Jack dvakrát. Když umře jeden, nevydá se hned za druhým, bez slz u očí? Zatím jsou ale stále spolu. Blíží se chvíle, kdy skupina povstalců zničí středisko umělé inteligence. Hlavní z nich (hraje ho Morgan Freeman) zjistil, že po dlouhých letech, kdy se dvojníci Jacka chovali nelidsky a krutě, konečně narazill na "originál". Bohužel, dvojnice Viktorie (která pečovala o druhého Jacka) vyšle drony coby účinné zbraně, jež jsou však, jak jinak, řízeny právě umělou inteligencí. Další rána na srdci, viďte? Mnoho jich umírá, nevinných lidí. Jack však neztrácí naději. Vydá se, s pomocí Julie, a se zbraní u sebe, zničit nepřítele. Tedy, do doby, než vystoupí přímo před ním (nemá až tolik kapacity, aby poznala přetvářku a faleš na svém "dílu") a než poznáme, že v kapsli na umělý spánek není ona, ale hlavní odbojář (Morgan Freeman). Oba dva společně ničivý stroj zničí, ale též zemřou. A co zbývá divákovi? Trochu se naštvat. Mohli zemřít spolu, jako manželé, jako ti, co spolu mají býti navždy. A namísto toho vystřídá jeden Jack druhého. Nevím, jak to bylo s tím číslem, co měl na sobě, každopádně si na vše vzpomněl a chce nahradit toho starého. A poté hledejte nevěru všude (...). Film vynikající. Průběh úžasný. Menší kopírování najdeme, ale zde opravdu nevím o časové rovině ostatních filmů. V jednom místě, ohledně krajiny a též sešplhávání do knihovny, spatřuji podobnost se seriálem Letopisy rodu Shannara. Ano, ten vznikl až o tři roky později, avšak knižní podoba o třicet let dříve. Loď a vstup do ní napodobuje Den nezávislosti - Nový útok, jakožto i (malinko) tvarově sondu. Ano, i on vznikl až v roce 2016, avšak jeho předchůdce o dvacet let dříve, tudíž příliš nevím. A co se týče plavání v bazénu ze strany Viktorie. Není tam podobnost s filmem Pasažéři? Možná, že již dvakrát zmíněný rok, v němž vznikl i poslední film o Homestead II., kde se taktéž dozvídáme o umělém spánku, je zkrátka rokem vykrádání tohoto filmu. A nebo tomu může být naopak, co se týče knižních předloh. Ale zase z jiného soudku: Tom Cruise nejenže hrál v úžasně zpracovaném filmu plném příjemných efektů, ale navíc měl dvojnásobnou roli. Olga Kurylenko může dnes malinko litovat, coby ukrajinská herečka si zde střihla roli ruské astronautky, a navíc její rodné město již patří pod stejný stát (díky anexi ze září minulého roku). Andrea Riseborough se na chvíli mohla vyšvihnout vzhůru, aby pocítila tu čest být po boku slavného herce. A Morgan Freeman? Klasika v roli muže, jenž si dovolil nazvat věci pravými slovy, čímž se mi velmi líbil. Ostatní herci už měli menší roli, snad vyjma Nikojale Costera - Waldaua coby pobočníka u Morgana, známého později zejména z Her o Trůny, a taktéž Mellisy Leo, velmi dobře zpracované záporné postavy. Ostatně, koho dalšího jmenovat? Vždyť i v titulkách padlo jméno jen sedmi postav, a ta poslední, Kara, se tam vlastně ani neobjevila, jen po boku Morgana (promluvila tam vůbec? Asi ani ne). Tudíž mělfilm kvalitní zpracování, i herci. Jen příběh na konci mírně zakolísal, a někdy trochu mátl svojí přehnaností (...). 90 procent. Doporučuji si ho zhlédnout, nebudete ani v dnešní šílené době litovat! () (méně) (více)

cenitel

Konečně film na ten rok by řekl, že v leč čem originální, kde stačilo pár hereckých postav. Trochu na přemýšlení, za mě povedený, film hlavně na efekty. 75% zasloužených ()

madcap

Tenhle film mi tehdy před lety v kinech nějak utekl a viděl jsem to poprvé až velmi nedávno. Protože tady nemůžu dát 2,5 hvězdy, tak dávám tři, ale pocit z toho mám opravdu takový ... přesně poloviční. Za mě se jedná o popcornovou jednohubku s většinou velmi dobrým vizuálem (i když pár "leteckých" záběrů na post-apo USA mi přišlo spíš k smíchu) a standardně dobrým Cruisem ... ale jinak se vším všudy průměr. Morgan Freeman je samozřejmě skvělý plejer, ale tady to moc nevytrhnul, scénář mu k tomu bohužel nedal příležitost. Mezi můj osobní "plejlist" klasik tohoto žánru se Oblivion rozhodně nemá šanci zařadit ... a abych nebyl špatně pochopený - u akčního post-apo scifi netrvám na nějaké super-originalitě, ani si neujíždím na luštění velkých filozofických přesahů, poselství apod., nejsem zas tak náročný ... Tohle ale prostě jen tak prošumělo a nevidím důvod se k tomu v budoucnu vracet. ()

fajntomas

Po pár letech a asi patnácti shlédnutích, se mi tento movie dostal do mozgu. Je to fantaskní kousek s parádní grafikou(a to jsem před 20ti lety tohodle malýho šuldu neměl rád). Děj, rejža, scénář a těch pár herců, ikdyž pro mě třešínka Morgan, ikdyž bez výkonu, ale je tam. Ujetý, ale asi fakt jen tou grafikou..."neřikej klasika"... pro mě je v tomhle Cruise skvělej. Za ty jeho bradavky mu sundávám...Pro mě 99%. Klasika!!! Stopnul jsem to, abych vám to napsal... Jdu to dojet! ()

ExtremLight

Tak po pěkných čtyřech zhlédnutích čili osmi letech jsem se konečně odhodlal napsat recenzi. Další akčnák s Tomem Cruisem, ale tentokrát jinak. V tomto příběhu je emoční podklad a poučení ještě důležitější než sama ta akce. Velmi chytrý příběh, kde se rozhodně nedozvíte vše najednou. I když je sice Na hraně zítřka taky s Tomem vydané o rok později mnohem oblíbenější a uznávanější (aspoň v mých kruzích), tak si tento film taky zaslouží velkou pozornost. Hudba tu byla velmi dobrá, herecké výkony též. Efekty uspokojivé. 5/5. ()

Top Gun 2 nabírá obsazení

Top Gun 2 nabírá obsazení

04.07.2018

Není to vtip, Top Gun 2 se skutečně pomalu mění v realitu. Potvrzuje to teď i čerstvě oznámené obsazení jedné z hlavních rolí. Vedle Toma Cruise (Mission: Impossible – Fallout) a Vala Kilmera … (více)

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

Druhý Top Gun přiletí za dva roky

01.07.2017

Po smrti Tonyho Scotta to vypadalo, že se Top Gunu 2 jen tak nedočkáme. Tom Cruise se ale tohohle snu nevzdal a nakonec ho realizuje s Josephem Kosinskim, režisérem TRON: Legacy 3D. Kosinski na… (více)

Druhý Top Gun je téměř jistý

Druhý Top Gun je téměř jistý

03.06.2017

O pokračování legendárního Top Gunu se mluví dlouhé roky a nikdy se nikam nepohnulo. Po smrti Tonyho Scotta to dokonce vypadalo, že se ho nikdy nedočkáme, Tom Cruise ale film nakonec zrealizuje bez… (více)

PF 2017

PF 2017