Vrtěti ženou

Hystéria

Romantický / Komedie / Historický

Velká Británie / Francie / Německo / Lucembursko, 2011, 95 min

• verbal

Kdybych měl svoji drahou čtvrtinu vyprstit pokaždé, když je hysterická, do týdne to odserou karpální tunely. V historickém kontextu proto považuji vynález elektrického manžela za naprosto zásadní, ihned po migréně a na třetí místo bych dal asi kolo. Velice mě proto pobouřilo, že z tak závažné věci je někdo schopen splácat takovou dementní, romantickou sračku. Nebýt té nechutné, extrémní, exploitační vložky, putuje tohle bez mrknutí oka směr žumpa. Lidská stonožka mě nechala chladným, u Martyrs a Inside jsem se příjemně bavil, ovšem když jsem tady viděl, jak někdo rve prsty do jámy lvové šeredným anglickým důchodkyním, znechuceně jsem odvracel zrak a myslel na fialky. Ale stejně jsem ten přímořský stánek s uleželými krevetami na přímém slunci nemohl dostat z hlavy! To se fuckt nedalo! BRUTAL!!(25.4.2012)

• NinadeL

Hodně primitivní zábava. Ať se mládí vydovádí.(20.8.2012)

Prolnutí sociálních problémů, dožívajícího středověku v medicíně (dezinfekce), pseudovědy (tzv. hysterie, frenologie) a skvělého režijního i scénáristického zachycení viktoriánské Anglie (kolem 1880), v níž se to vše odehrává, mluví za vše. Český název je hrůzyplný a jednostranným sexismem zavánějící, ne-li páchnoucí (např. varianta HYSTERIE!? by byla nepoměrně výmluvnější). Humor, vážnost i tragédie se tu střídají tak, jak ve vůbec nejtěžším žánru, komedii, tomu má být. V poušti braku a kýče má tento film nesporně co říci. A čím osvěžit a potěšit. Evropský feministický film, zdá se, nabývá na síle nezávisle na datu vynalezení jinak jistě neprudérního a užitečného vibrátoru.(21.5.2012)

Pro mě musím říct docela překvapení. Čekala jsem nějakou ujetou blbinku a hele, ono to bylo úplně jiné, než člověk z popisu, nebo traileru mohl čekat. Film obsahuje hned několik společenských podtextů a dokonce se mi dostalo i příjemného milostného příběhu. Tomu všemu nechybí špetka výborného britského humoru. Jak už tady řada přede mnou napsala, ten film je zkrátka velmi úsměvný a hlavně zábavný, není to žádné mistrovské dílo a musí se brát s jistým nadhledem, pro někoho některé scény budou možná vyznívat trapně, herecký projev Hugha Dancyho se mi taky třeba vůbec nelíbil, ale to zase v pohodě vynahradila sympatická Maggie Gyllenhaal. Mě film dokázal zpříjemnit deštivé sobotní odpoledne a vůbec jsem to nečekala.(12.5.2012)

Po většinu času? Skvělé! Mezi ústřední dvojicí sršela energie hbitěji, než japonské atletky na olympiádě. Božská Maggie zahrála jak jinak, než skvěle, obdivuhodně, dokonale a... A.... A další superlativy mě zatím nenapadají. Příběh je podán přirozeně a všechny složky v něm fungují v dobré kombinaci a humor i romantika se opravdu dostaví a to ve velmi příjemné míře. Proč teda jenom 3 hvězdičky? Ten konec! Ten tak nechutně patetickej rádobyantišovinistickej, přehnaně feministickej, že v mých očí snížil hodnocení o jednu a půl hvězdičky. Prostě tomuhle jinak dobře natočenýmu filmu vůbec nesluší. _____ ps: narozdíl od jiných zde, považuju českej překlad za lepší, než je originální. Proč by ne?(4.3.2013)

• - V 53. minutě uchopí dr. Granvill (Hugh Dancy) do ruky jakýsi motor, jenž "otáčí peřím". Při střihu se změní směr otáčení tohoto stroje. (Gmisiycs)

• - Tanya Wexler se prací na snímku vrátila k režii filmů po 10 letech. (R´Hell)

• - Film je inspirován skutečnými událostmi okolo Dr. Joseph Mortimer Granville, který v roce 1880 patentoval první elektronický vibrátor. (R´Hell)