Po zániku Země

Po zániku Zeme

After Earth

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

´ Není to špatný, není to dobrý, ale nehorázně mě to štve, co je to? Poslední dva filmy M. Night Shyamalana, za jejichž neúspěch a nedostatečnou kvalitu režisér nemůže, nejdřív ho podrazí studio a krom jiného mu vystřihne mu skoro půl hodiny z posledního Větrohybatele (a jsem si jistej, že s by pak byl výsledek mnohem snesitelnější), tady se zase do všeho procpával Will Smith a dost rád bych věděl, jak to bylo s tvůrčí "neshodou" mezi ním a režisérem. Ale výsledek pořád není špatnej, je to neurážející dobrodružnej film, u kterého by vlastně bylo jedno, jestli ztroskotal hvězdolet, nebo nějaké letadlo. Chyb je ale dost, od pitomého designu lodi a obydlí (co to je za planetu, že tam nefouká vítr a neodvane napnutý plachty, který jsou na těch nejpitomějších místech zvnějšku budovy? Nebo proč jsou bezpečností pásy nenastavitelné?), přes otravující flashbacky až po pitomou zbraň, která není ani efektní, ani efektivní. Sakra Shyamalane, zavolej Bryce Dallas Howard a běžte někam na samotu u lesa natočit nějakou pecku za deset milionů, do který ti nikdo nebude kecat... Vesnice navždy.(20.9.2013)

• LIVINGDEAD

U filmu jsem 3 x zaspal, to mluví za vše! :-((25.7.2013)

OBSAHUJE SPOILERY!!!Tenhle film vopravdu mohl bejt dobrej, kdyby tam a) nehrál Willův Smithův syn, b) bylo by to o něčem jiným. K tomu prvnímu - jestliže mi Jaden přišel v Karade Kidoj jako obstojnej děckej herec, tak s nástupem puberty o svůj talent přišel. Tady je to přehrávající, otravnej frája, co se na důkaz odvahy vrhá z útesů, aniž by věděl, kam vlastně letí. Jeho otěcko zas hraje seriózního pana nuďáka, furt jen sedí, mračí se, znuděně vypráví ultra dlouhej příběh, jak se mu podařilo zaghostovat kdysi dávno (něco ve smyslu "stačilo si uvědomit, že strach je volba") a svou ratolest oslovuje "kadete," aby si pak na konci mohli vlítnout vřele do náruče, fakt divný teda. A k tomu druhýmu - můj problém byl v ději, kterej neměl žádnej převažující motiv. Mohlo to bejt třeba o objevování nově zařízený Země - to bych třeba já zrovna uvítala - tady se to ale omezilo na pár vřeštících paviánů bažících po krvi, jednoho orla a super hustý nástupy mrazu. Pak ten orel. Jakej měla význam podivná dějová odbočka hodného orla, co se obětoval, protože nejspíš pochopil - ač v tu chvíli ve hnízdě vůbec nebyl - že Jaden chtěl zachránit jeho mláďata před stromo-lvem? Když ho tam navíc sám hodil? To ho neměl jako žrádlo pro novorozence? To ho přivedl, aby jim dělal po vylíhnutí kamaráda? Nebo pak změnil názor a rozhodl se ho zachránit na úkor vlastního života? Nebo ho tam zahrabal, aby měl potravu čerstvou a pak nedopatřením zmrznul? Fakt nevim, co tím chtěl Šajmalan přesně sdělit... Možná má jen rád orly... A jaká příhodná náhodička, že v příruční lékárničce má Jaden protijed zrovna na kousnutí předtím nepoznaný pijavice. No jinak by byl namydlenej, ale fakt měl štěstí, hoch....Jadenův oblek sice mění barvu, kontroluje životní funkce a má zabudovaný křídla, ale nějaký termo zařízení proti mrazu - to bohužel krejčího nenapadlo. Taky ta Ursa, no vypadala jak pavouk, ale jinak design celkem ušel, škoda, že každýmu je hned jasný, jak to s ní bude (známky přítomnosti nám neukazujou, aby jí na konci Jaden minul... a o tom "ghostování" taky nemelou, kdyby se to Jadenovi na konci nemělo podařit). Docela se mi líbil "styl" civilizace budoucnosti - hadry, vesmírná loď atd., pak ta džungle byla fajnově udělaná, ale nic moc zajímavýho v ní nebylo. Jediný co - tak to není až zas tak nudný, aby se to nedalo dosledovat. Ovšem proti Avataru je to pokrok. Tohle ale fakt mohlo bejt mnohem, mnohem lepší...50%EDIT: Tak po zjištění, že za většinu děje a scénáře je zodpovědnej Will Smith a ne Shyamalan se tímto rejžovi omlouvám, možná za to tentokrát tolik nemohl. Měl jen smůlu. A ty, Wille, kaj se a neobsazuj příště svýho synátora!(2.9.2014)

Sympatická ústřední dvojice otce a syna a jejich vztah, to ostatní je už jen obal. Proč ne. Rodinné fantasy drama.(13.10.2013)

V těžkých chvílích zní dopointované monology, neznámá stvoření se objevují nasnímaná v nezvyklých úhlech a rodinné hodnoty přebíjejí svými trumfy všechno kolem. After Earth je tak i přes svou mírnou strohost nakonec čistá Shyovina a dost mě mrzí, že Night už asi nedostane šanci vyškrábat se z nepochopitelné škatulky podceňovaného tvůrce. Já bych totiž nebýt několika tvrdších základních lekcí pravidel přírody šel v téhle cestě za záchranou až na nejvyšší stupínek. 85% a moje velké přání, aby ta šance ještě alespoň jednou přišla.(21.9.2013)

• Jaden Smith

• - Jedná se o první film, pro který byla použita digitální kamera Sony CineAlta F65, která se může chlubit 20megapixelovým CMOS čipem, který je teoreticky schopný dosáhnout rozlišení až 8k. (Illuminare)

• - Will Smith chcel s režisérom M. Night Shyamalanom pracovať už dlhšiu dobu, no nedarilo sa nájsť vhodný projekt. Preto osobne najal Shyamalana, aby režíroval After Earth. (S3MIR)

• - Po snímku Štěstí na dosah (2006) se jedná již o druhý film, ve kterém Will Smith a Jaden Smith ztvárnili otce a syna. (Mr.Hudson)