Po zániku Země

Po zániku Zeme

After Earth

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

Z nejakého dôvodu mi to nevadilo. Pritom dôvodov na pohŕdavé odpľutie je dosť. Sú tam zásadné výpadky logiky (prečo vyspelí ľudia v budúcnosti nemajú poriadne búchačky a bojujú trápnymi kopijami, prečo havarovaná loď nevysiela záchranný signál automaticky, ale musí sa ručne vystreliť nejaká debilná "svetlica" atď, atď...), Jaden je na kopačku do tváre a má to nevýslovne hnusný dizajn (aj triky sú občas na seppuku). A predsa v tom je niečo, čo na mňa fungovalo. Zrejme ten univerzálny príbeh o zbližovaní otca a syna. Neustále trpiaci Will mi takisto neprekážal, ja som mu tú emócie neschopnú gumu celkom žral. No a na mládežnícku sci-fi je tam prekvapivo dosť krvi, odtrhnutých hnátov a napichnutých mŕtvoliek. A réžia sa tentoraz dala prežiť. Určite lepšie ako Airbender a Happening. Priemerných a nezhnusených 5/10(14.6.2013)

• gouryella

Will Smith je docela slusny herec coz se o jeho synackovi vubec rict neda, k tomu debilni scenar = pruser. A neustale klesajici kvalita filmu kdysi nadejneho Shyamalana pokracuje.....(21.9.2013)

• xxmartinxx

Ono je hrozně snadné vysmívat se M. Nightovi, že napsal a zrežíroval další debilní scénář. Vlastně se cítím až provinile, že to dělám. Ale dělám a dělat musím, protože to prostě je hloupý, nedomyšlený, neživotný a hlavně velmi líný film, kde promyšlenost nepřesahuje hranice scény (někdy záběru), svět nežije, pouze "je", protože si všichni přečetli scénář. Hlavně to vše oplývá velmi neúměrným egem. Bohužel chybí zajímavý příběh, který by přesvítil ty neskutečné logické lapsy v ději. WTF scén je moc málo (ale jsou), aby to bylo vyloženě zábavné, takže je to především na kroutění hlavou, až z toho člověka bolí krk.(5.6.2013)

• -bad-mad-wolf-

Hm... hm. Vlastně bych u "hm" mohl zůstat, docela dobře film vystihuje. Shyamalanovi se nedá upřít, že pořád dokáže hezky poskládat scénu, navíc navzdory předchozím průšvihům opět dostal solidní rozpočet, takže pro oko docela dobrý - maj tam prima hitech serepetičky a tak. Dokonce bych si troufl říct, že to nejohavnější na plátně jsou oba Smithové (a že jsou tam celou dobu). Tím ale pozitiva víceméně hasnou. Atraktivní pojmy "postapo Země" a "nestvůra, která cítí strach" byly nemilosrdně roztrhány debilitou filmu: Brutální havárii kosmického vehiklu přežije pouze ústřední dvojice otec & syn, což se jim povede díky tomu, že si Smith mladší zapne bezpečnostní pás a starší Smith je největší stár filmu. Nepoškozený Smith mladší následně vyleze z vraku, pokochá se postapokalyptickou Zemí a zanedlouho si nechá oplodnit ruku supersmrtící pijavicí. Vydejchá to, no problem, ovšem může mi někdo jinak vysvětlit, proč v budoucnosti, ve které dokážeme cestovat vesmírem za pomoci červích děr, bojujeme s nemotornými mimozemskými mastodonty pomocí šavlí? To tam fakt nikde nemaj jednoho mariňáka s BFG? Co ta Země? Z jakého důvodu chvílemi prudce zamrzá? Proč po klukovi jde tlupa opic? Proč je na Zemi "vše stvořené proto, aby mohlo zabíjet lidi", když tam po celá staletí žádní lidi nejsou? Proč kluka zachrání orel? A proč hned potom ten blbej pták chcípne? Schopnější tvůrci by se jistě zaměřili na přerod z bojácného klučiny na bijce, co nezná strach a ve finále skolí nebezpečného mimozemského predátora. Fotřík by pro změnu nalezl způsob, jak se synem normálně komunikovat a jak zacházet se vzájemným citovým poutem. To samé se vlastně stane, jen s tím rozdílem, že se scenárista na oba charaktery totálně vybodl, takže klučina - SPOILER - prostě uprostřed souboje s Ursou ztratí strach, rozseká jí na šutry s kadencí mistra Mortal Kombat a obejme fotra (a završí to jedinou vtipnou hláškou filmu). Konec, titulky, nazdar. Kdy vlastně začne ten film? 3/10 za to, že jsem koukal až do konce titulků, jestli v bonusový scéně zpoza zdechlýho orla nevyleze Gandalf.(6.1.2014)

Většinou jsou postapa taková frustrující dramata, plná nukleárního spadu a mutantů. Snad kromě filmu Demolition Man je lidská společnost buď vyhubena, zoufale bojuje o každý centimetr půdy nebo hlt vody, nebo už rovnou někde pomalu chcípá u plotu. Zde svítá naděje v podobě osmiletého Beara Gryllse odněkud z Ugandy. Přes veškerý patos je to vlastně docela pěkný dobrodružný film pro starší děti, taková brána do světa velkých SF pro dospělé. Typický monomýtický příběh o cestě hrdiny, jeho zocelení a následném vítězství nad zlem, je zabalen do krásného vizuálu a tak není důvod to chápat jinak, než jak má být: survival SF s prvky postapa a soft SF. Před plnou palbou mě odradilo to, že vlastně ve filmu je hlavní zápletkou jen ta vysílačka. Nic víc. Je to jako epizoda nějakého nabušeného SF seriálu. Dál by mělo následovat něco o návratu na Zem nebo něco takového. Horší čtyři, že bylo cítit, kde všude se dalo přitlačit na Filu.(21.9.2013)

• Jaden Smith