Po zániku Země

Po zániku Zeme

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

• -bad-mad-wolf-

Hm... hm. Vlastně bych u "hm" mohl zůstat, docela dobře film vystihuje. Shyamalanovi se nedá upřít, že pořád dokáže hezky poskládat scénu, navíc navzdory předchozím průšvihům opět dostal solidní rozpočet, takže pro oko docela dobrý - maj tam prima hitech serepetičky a tak. Dokonce bych si troufl říct, že to nejohavnější na plátně jsou oba Smithové (a že jsou tam celou dobu). Tím ale pozitiva víceméně hasnou. Atraktivní pojmy "postapo Země" a "nestvůra, která cítí strach" byly nemilosrdně roztrhány debilitou filmu: Brutální havárii kosmického vehiklu přežije pouze ústřední dvojice otec & syn, což se jim povede díky tomu, že si Smith mladší zapne bezpečnostní pás a starší Smith je největší stár filmu. Nepoškozený Smith mladší následně vyleze z vraku, pokochá se postapokalyptickou Zemí a zanedlouho si nechá oplodnit ruku supersmrtící pijavicí. Vydejchá to, no problem, ovšem může mi někdo jinak vysvětlit, proč v budoucnosti, ve které dokážeme cestovat vesmírem za pomoci červích děr, bojujeme s nemotornými mimozemskými mastodonty pomocí šavlí? To tam fakt nikde nemaj jednoho mariňáka s BFG? Co ta Země? Z jakého důvodu chvílemi prudce zamrzá? Proč po klukovi jde tlupa opic? Proč je na Zemi "vše stvořené proto, aby mohlo zabíjet lidi", když tam po celá staletí žádní lidi nejsou? Proč kluka zachrání orel? A proč hned potom ten blbej pták chcípne? Schopnější tvůrci by se jistě zaměřili na přerod z bojácného klučiny na bijce, co nezná strach a ve finále skolí nebezpečného mimozemského predátora. Fotřík by pro změnu nalezl způsob, jak se synem normálně komunikovat a jak zacházet se vzájemným citovým poutem. To samé se vlastně stane, jen s tím rozdílem, že se scenárista na oba charaktery totálně vybodl, takže klučina - SPOILER - prostě uprostřed souboje s Ursou ztratí strach, rozseká jí na šutry s kadencí mistra Mortal Kombat a obejme fotra (a završí to jedinou vtipnou hláškou filmu). Konec, titulky, nazdar. Kdy vlastně začne ten film? 3/10 za to, že jsem koukal až do konce titulků, jestli v bonusový scéně zpoza zdechlýho orla nevyleze Gandalf.(6.1.2014)

Ocka bolí noha a tak si zahrá videohru. V hlavnej úlohe: syn, ktorý zažíva rovnaké digitálne dobrodružstvo v realite s natiahnutým 3D neoprénom. K dispozícii má výstroj: kopiju a tabletky s kyslíkom. Cieľ hry: získať v stanovenom čase vysielačku umožňujúcu záchranu. Cestou treba prejsť cez prales. Zahnať veľké zvieratá a Bubáka. A zabudnúť na strach. Naivné, no pozerateľné prírodné dobrodružstvo, omieľajúce mnohokrát filmovo spracovanú tému samozáchrany stroskotaných. Do mierneho nadpriemeru dvíha dielo všadeprítomná idea znovuzelenej zemegule, plnej všakovakých prerastených živočíchov, lietajúcich hadov, megaorlov a morí s množstvom veľrýb. Ako píše užívateľ whack, ide o zobrazenie krásneho prírodného raja, akejsi nádeje na zrovnoprávnenie všetkých foriem života, kde človek nie je ich pánom, ale rovnocenným spolu živočíchom.(23.4.2014)

• StarsFan

Jaden Smith nasadí v úvodu filmu zarputilý pohled, při kterém má na čele víc vrásek než jeho otec, a neshodí ho do závěrečných titulků, zatímco Will Smith se stejnou vytrvalostí prezentuje výraz "umírám a trpím". Ke své obrovské smůle není After Earth tak blbé, aby bylo zábavné; je jen nudné, nezajímavé a neoriginální. Po dlouhé době film, během jehož sledování jsem v kině ubíjela nudu počítáním žárovek na stropě, hledáním všech nouzových východů a sledováním času na hodinkách.(12.6.2013)

After Earth má nevýhodu v podstatě jedinou. Že je v rámci žánru "post apo" relativně patetický a notně předvídatelný. To ho sráží někam k průměru. Jinak je to po všech směrech solidní podívaná, dokonce ani herecky mi to nepřišlo nijak šílené. Samozřejmě tatínek lepší synáčka, ale to se ani jinak nečekalo. Vizuálně velmi přitažlivé, výprava dost zajímavá/atypická a kupodivu to je dost často i docela strhující snímek. Shyamalan dodržel to co vždycky. Bez ohledu na kvalitu všech klíčových aspektů, originální je pokaždé.(28.10.2013)

Vlastně takový Bear Grylls v budoucnosti. Jen tvůrci malounko opomněli zdůraznit, co mladý černošský Bear ve skutečnosti jedl a pil. A proč mu pomáhali ptáci. A proč lidstvo nepoužívá střelné zbraně, když jsou tisíckrát účinnější než sečné.... Nebuďme ale na M. Night Shyamalana tak přísní...(10.10.2013)

• Jaden Smith