Po zániku Země

Po zániku Zeme

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA, 2013, 104 min

• Hellboy

Spoilery. Sentimentální historka o hledání vztahu mezi otcem a synem, která je místo komorního pojetí nafouklá do bombastického sci-fi blockbusteru, který má neskutečně lineární a předvídatelný děj (konec odhadnete po 10 minutách, ale pak vás čeká ještě 90 minut nudy), totálně nepropracovaný svět (nic se o něm nedozvíme, ale zjevně si s jeho vymýšlením nikdo hlavu nelámal) a hlavní záporáci, to je jedno velký WTF. Ale popořadě. ___ Děj je přímočará nuda, která všechny ingredience představí hned na začátku a dál už nemá co nabídnout, takže okamžitě odhadnete konec - samozřejmě s vědomím, že sledujete současný hollywoodský blockbuster a ne experimentální kousek z Francouzské nové vlny. Tuhle přebohatou zápletku se pak scenáristé snaží zamaskovat vkládáním dalších a dalších překážek, které musí Jaden Smith překonat, až je to směšné. Na Zemi je totiž špatné složení atmosféry (a Jaden se na cestu vybaví jen nezbytným minimálním počtem kyslíkových kapslí-asi měl málo místa v batohu) a v noci rapidně klesají teploty pod bod mrazu (oblek ho před zimou nechrání, stany neexistují). Když jde ale do tuhého, tak se scénář nebojí vyrukovat s reciproční pohádkovou logikou jako ze Zlatovlásky: Jiřík pomohl mravencům, kteří se mu za to později odvděčili, a tady Kitaiovi pomůže v nouzi nejvyšší kondor! Nečekal jsem hollywoodského sci-fi výplachu nového Občana Kanea či Rašomona, ale občas jsem měl chuť zahodit mozek pořádně daleko. Co se týče mytologie a rozpracování diegetického světa, tak o fungování lidstva roku 3000 se nic nedozvíme, ale je jisté, že svým vykreslením militarizované společnosti představuje tenhle film přesně takové dílo, z jakých si již před mnoha lety utahovala Verhoevenova satira Hvězdná pěchota. ___ Mimochodem co je vlastně se Zemí? To jako když Will Smith říkal, že se na ní „všechno vyvinulo s cílem zabíjet lidi“, tak to měl na mysli ty opice? Nebo kondory? Kdo ví. Hlavně, že je to zakázaná „Class 1 quarantined“ planeta. ___ Co se týče Ursů… Ursové jsou sice slepí, ale na člověka dokážou bez problémů zaútočit, protože vnímají jeho strach – vycítí feromony, které se vylučují z kůže, když se člověk bojí. Wait…what? Ursové jsou slepí?! Jak se tedy vůbec dokážou pohybovat v prostoru? Jak to, že neustále do něčeho nevráží?? Jak to, že už dávno nevymřeli??? Když tyhle ubožáky srovnám s dalšími filmovými monstry, které mají podobně zvláštní či upravené smyslové orgány, ať už jde o mimozemšťany z Predátora, kteří „vidí“ pouze tepelnou stopu, či příšery z Riddickovy Černočerné tmy, které nesnesou světlo a reagují zejména na pohyb – podobně jako Tyranosaurus Rex z Jurského parku, tak mi z toho vychází, že Ursové díky své slepotě kandidují na titul Nejubožejší filmové monstrum všech dob. Kromě toho jsou prezentováni jako biologická zbraň, ale jejich stvořitelé ve filmu vůbec nevystupují! Proč je tedy zmiňovat? Proč bylo potřeba Ursům přiřknout nějaké „stvořitele“? (Mimochodem s tou Černoučernou tmou má tenhle film něco společného – jde hlavně o přežití na nepřátelské planetě. Ale Twohyho film není nudná generická story o dojemném sbližování otce a syna, protože má aspoň Riddicka!) Zkrátka, After Earth je nuda bez špetky invence, z režisérského ani scenáristického hlediska žádná sláva, M. Night Shyamalan je námezdní rutinér, který sám asi neví, co v tomhle projektu dělal, film postrádá jakékoliv napětí či gradaci a obsahuje neskutečné množství logických chyb a WTF momentů.(12.6.2013)

Nebylo to špatný, ale o nějakou pecku taky rozhodně nejde. Příběh je vážně primitivní, ale není v jednoduchosti krása? V tomto případě to moc neplatí, i když svoje sci-fi kouzlo film určitě má. Běžného diváka to možná může nudit, fandu do sci-fi to neurazí, nenadchne. Nebo aspoň v mým případě tomu tak bylo. Letošní rok byl dobrýma scifárnama fakt nabytej, Shyamalanův kousek tak je a bude v rámcu žánru až ten několikátý vzadu... Ještě je třeba říct, že malej Smith herecky zatím nic moc. Snad do taťkovýho umu a charismatu ještě doroste. 60%(25.12.2013)

Vlastně takový Bear Grylls v budoucnosti. Jen tvůrci malounko opomněli zdůraznit, co mladý černošský Bear ve skutečnosti jedl a pil. A proč mu pomáhali ptáci. A proč lidstvo nepoužívá střelné zbraně, když jsou tisíckrát účinnější než sečné.... Nebuďme ale na M. Night Shyamalana tak přísní...(10.10.2013)

• Gilmour93

1.) Jestliže ve filmu o rekonstrukci vztahu mezi otcem a synem projeví nejvěrněji emoce digitální orel, je něco setsakramentsky špatně. 2.) „Výkon“ krabatícího se čela jménem Jaden vyvolává myšlenku, že některá jablka by snad ani ze stromu padat neměla, obzvláště ty shozené větrem protekce. 3.) Když jsme u té jabloně, generalissimus Will se celou dobu tvářil, jako by měl v prdeli vraženou její větev. 4.) Nejúčinnější „ghostování“ nakonec předvedl Shyamalan směrem k divákovi - píšu to s těžkým srdcem, ale jako režisér je mrtvý jak kalhoty do zvonu. P.S.: Něco mi říká, že největší část rozpočtu padla na výrobu té kosmické lodi z plastových trubek a prostěradel..(7.10.2013)

Od Shyamalana se většinou čeká nějaký pomalu vyprávěný thriller s temnou atmosférou a třaskavým závěrem, ale tentokráte mistr nad mistry úplně odbočil a dokonce si odpustil i své tradiční Hitchcockovské cameo. Skutečně žádné vodítko pro jeho fanoušky a nic, co by nasvědčovalo tomu, že v režisérské židli sedí právě on. Po zániku Země je snímek, který má hlavně pobavit a to se mu stoprocentně daří. Dobrodružný sci-fi kousek, který jede od začátku do konce podle jasně dané šablony, ovšem je velice krásně natočený a podmanivý. Willa Smithe nevyhledávám, ale nikdy mi nevadil - takže jsem ho v pohodě přijal, stejně jako jeho syna. Film je tak na rozhraní tří a čtyř hvězd, ale vzhledem k tomu, že jsem se ani vteřinu nenudil a moc se mi líbila i vizuální stránka, tak se přikloním k vyššímu hodnocení. P.S. Myšlenku filmu rozhodně nelze přejít mávnutím rukou. I když je to akční zábava v krásném kabátě - nutí diváka přemýšlet o vztahu lidí k přírodě a budoucnosti modré planety.(3.10.2014)

• Jaden Smith