Dvoudílný televizní film Josefa Klímy Jseš mrtvej, tak nebreč vzniká podle jeho stejnojmenného detektivního románu. Ve vězení umírá muž, který byl před dvaceti lety nespravedlivě odsouzen, zatímco skutečný vrah žije po celou dobu na výsluní společnosti. Před blížící se smrtí pátrají jeho nejbližší po pachateli vraždy, spáchané ještě v totalitním režimu.
Kromě napětí, překvapivých dramatických zvratů a nenásilného poutavého psychologického přesahu nabízí příběh působivé ohlédnutí do atmosféry konce nedávné epochy. V retrospektivách z předrevoluční Prahy osmdesátých let, v totalitním režimu, vyznačujícím se mimo jiné nedostatkem zboží všeho druhu, sledujeme našeho hrdinu. Vysokoškolský student Petr Liška (Fox) našel své místo v řetězci kšeftařů a podvodníčků a tak má spoustu peněz i spoustu kamarádů, dopřává si všeho do sytosti a jeho život je nekonečná řada mejdanů. Úspěšný vekslák pohrdá obyčejným životem obyčejných smrtelníků, z jejichž kapes se peníze přelévají do jeho nenasytného trezoru. Vše je zalito sluncem až do okamžiku, kdy Petr najde svého komplice a nejlepšího kamaráda Pavla (Džigo) v kaluži krve. Pavlova smrt je příčinou zásadního zvratu v Petrově životě. Petr se vyděsí, že by ho policie mohla zatknout jako podezřelého z vraždy, což by hlavně pro jeho další kšefty znamenalo velké nebezpečí a tak se rozhodne sám vypátrat vraha. Potřebuje se na pár dnů někde schovat, protože po něm jde nejen policie, ale i bezohlední, drsní a nelítostní věřitelé – podvodníčci a kšeftaři. Úkryt najde u bývalé spolužačky a kamarádky Jitky, v opuštěném domě na vesnici v blízkosti Prahy. Jitka je křehká inteligentní dívka, která neztratila ideály a Petr je zaskočen její neuvěřitelnou životní zkušeností, velkorysostí a moudrostí.
Vedle napínavého pátrání (s mnoha překvapivými zvraty) po Pavlově vrahovi, při němž se mladý muž neostýchá využít dokonce „spolupráce“ Jitčiny sedmileté dcery, sledujeme pozoruhodné setkání dvou lidí, kteří by vedle sebe nikdy nežili, kdyby je nečekané okolnosti nesvedly dohromady. Prožíváme s nimi dramatický vztah dvou odlišných bytostí se zcela odlišnými životními názory a hodnotami.
Překvapivé rozuzlení případu vystihuje absurditu některých elementů přeměny komunistické společnosti do kapitalistické „nové doby“. Velmi působivým prvkem filmu je vnitřní hlas hrdiny, který s odstupem času hodnotí a komentuje dramatické události své minulosti. Jak se dá u Josefa Klímy předpokládat, finále je velmi blízké realitě života naší společnosti. (oficiální text distributora)

zekon

Nádech mysterózní krimi z dob minulých. Celé to ale vyznělo pak nějak trapně. Tohle prostě u nás točit neumí. Je tam sice pěkně vidět jaká byla ta doba plná sviní, ale bylo to takové utahané. ()

Zahir

mě se to líbilo, napínavé, zajímavé, herci docela dobře vybraní aji podali né uplně tragické výkony, oblíbená pasáž jak se ráno hrabou vexlácké děvky z postele ()

a-ja

Za mě dobrý, i když trochu nadhodnocuju (70 %)... Některé role skoro jen cameo (Hanák, Morávková - přestože ta je víceméně rozuzlením případu), Stašová, Harapes... Dialogy mi občas přišly babišovské (kdybych neudělal to, co jsem udělal, tak by se nestalo to, co se stalo), Kristýna Boková, která je i nenamalovaná tak zvláštně krásná (a namalovaná je opravdu kočka) hrála Jitku vlastně stejně, jako vodnici v seriálu Neviditelní, Trojan tak nějak taky pořád stejně (jeho kněz mluvil se stejnou dikcí, jako religionista v triptychu Ďáblova lest)... Václav Jiráček vcelku fajn, příběh napínavý, nenudila jsem se ani dost málo, i když nějaké nelogičnosti tam byly (třeba jak je možné, že Jitka bydlí na faře a nejspíš nikde nepracuje)... Poselství ale bylo jasně čitelné: Svině, které o lidech rozhodovaly za režimu minulého, rozhodují o nich i dnes, jen se na tom můžou napakovat ještě víc a vcelku legálně... ()

Nick321

Zajímavý námět, ale zbytečně moc dlouhý. Poslouchat 156 minut sípavého polomrtvého Jánošíka a Anděla páně člověka asi dvakrát bavit nebude. Celý příběh je o vyčůraném pražském vekslákovi, který ač všechny kolem podváděl, nakonec byl sám podveden vysoce představeným papalášem, otcem mladé vražedkyně a doznal se k činu, který neudělal. ()

TeachMe

Líbila se mi první část svým tajemnem i námětem. Když jsme s manželem usedli k druhé části, po pěti minutách poznamenal: "Její matka je totiž určitě lesba a poslala ji do Prahy, protože on je její otec". Pokrčila jsem rameny a říkala: "No, počkej, takhle přímočarý to určitě nebude..." - bylo. Hvězdičky dávám tedy jen za střízlivé a nepřehrávané herecké výkony a za písničku Moje Bohemia. Ani film není nikterak hrozný, ale že bych jej musela vidět... tak v tom mám tedy jiné resty! ()

djpatrick

Tento film na 2. pokračování byl pro mě velkým překvapením. Už dlouhou dobu jsem u českého filmu neseděl jako přikovaný a neodešel si ani na záchod. Film měl krásný motiv a některé velmi dobré herecké výkony jako Bokové-Liškové, Jiráčka, tradičně Trojana, super Štěpánka a překvapivě i celkem Morávkové. Prostě na českou produkci super. Lepší zápletka než u některých blbých amerických filmů. Hlavně do poslední chvíle nevíte rozuzlení a to je pro mě to nej. ()

Fash

Pár charakterů, potažmo spíše herců mi zde dosti nesedlo (vcelku dost uchylně vyhlížející hlavní postava Václav Jiráček, špulička Dana Morávková), ale pořád je to nadprůměrný TV film. ()

jarod13

K filmu jsem dostal úplně náhodou a opravdu mě potěšil. Děj měl spád, sice ze začátku jsem chytal smysl, ale když jsem ho chytil, musím říct, že se mi to moc líbilo, hlavně proto, že se stále měnili jak podezřelí, tak poškození... ()

Scott67

Úplně špatný to nebylo. Jen jaksi celý předem odhadnutelný. Když se ukázala Jitčina černošská lesbická společnice v americké posteli, tak jsem si řekl: Už chybí jen vozíčkář a je to genderově úplně hollywoodské. No a závěr s Jiráčkem na vozejku už to jen dotáhnul. Genderově to má všechny hvězdy. Jinak klíma tak trochu s křížkem po funuse. Veksláci už dnes moc netáhnou. Navíc ten krysař tak trochu připomínal Frýbortova Lájoše až to trochu zavánělo epigonstvím. Ale ten tehdejší vekslák byl zfilmován tak špatně, že tohle může být v klidu. ()