Zázrak v New Yorku

Zázrak na 34 ulici

Miracle on 34th Street

Komedie / Drama / Rodinný / Fantasy

USA, 1947, 96 min

V dobe moderných rozprávok, animákov a vianočných evergreenov, som sa rozhodol osviežiť si vianočnú náladu klasikou, ktorej sa v našich končinách nevenuje toľko pozornosti. Americká klasika, ktorá vás chytí za srdce, vyčarí úsmev na perách a vďaka ktorej budete chcieť mať 10 rokov a veriť na Ježiška (Santu). A možno práve z premietania tohto filmu sa aj u vás stane vianočná tradícia. 80%.(26.12.2016)

Pětihvězdičkový rozjezd, tříhvězdičkový dojezd. Jak mám věřit v existenci Santa Clause, když mě s ním tvůrci celý film tahají po soudech a psychiatrech? Jo, už vím, on je vlastně ten, co všechno sežene... Ne, toto není vánoční film, ale právnické drama - jen s tím rozdílem, že obviněným je tu ona mytická postava s dlouhými bílými vousy.(9.4.2008)

Tradíciou, ktorou sa prezentuje kresťanská konzervatívna vetva a spoločenstvo v Európe je charakterizované svojskými prostriedkami, hodnotami a rekvizitkami, ktoré nám čaro Vianoc sprostredkúva každoročne do sýta. V Amerike sa zvyky a mentalita formovala viacej postupne: priečne a časovo, čím sa do popredia dostala ona komercializácia jedla, konzumu, ozdôb, nákupov a predaja a dokonca i prianiami labužnejších detí. Práve tento film sa týmito úsekmi intenzívne venuje. Ukazuje život uponáhľaných a večne nedočkavých New York-čanov, ako sa s vlastnými nástrahami dokážu popasovať matériou a organizovaným plánovaním silnej autority. Santa je symbol, ale je ním predsa každý, kto nosí jeho kostým, rozdáva darčeky a dáva poučenia. A nie je takýto princíp umelý a nevzďaľuje sa ideálom, keď po ceste behá i opitý fingovaný kostýmový šarlatán? Čiže nie po akomsi epileptickom záchvate sa dá paralyzovať myseľ dospelých, ale po nekalých následkov nespravodlivostí voči človekovi (reprezentujúci masu detí), ktorý sa za Santu Clausa vydáva. Vtedy dospelí začnú premýšľať ich optikou a dajú na radu svojich ratolestí, hoc sa od "reálneho" sveta neskutočne odvracajú. Ale o čom je reálny svet, keď žijeme pod svojsky definovanými sviatkami šťastia a pokoja? Je ním žiť život a konať v zmysle poslaní robiť deti (i dospelých) šťastnými. Tento film je príjemným dôkazom nazretia do materialistického sveta americkej kultúry a vydarenými argumentami jeho prekonávania a dávania ho do mierneho úzadia. P.S.: casting je super!(3.1.2016)

• Houdini

NFR 2005, Oscar 3 : Herec VR - Edmund Gwenn, Námět, Scénář + 1 nominace: Nejlepší film(7.4.2004)

Nejkrásnější, nejupřímější, nejlidštější vánoční příběh vůbec. Velice krásné, ta černobílá tomu vůbec neubírá, snad spíše naopak.(23.1.2012)

• - Snímek obsadil v žebříčku nejlepších fantasy filmů, který sestavil roku 2008 Americký filmový institut, 5. místo. (TheDude)

• - Rozhlasovou podobu filmu si o Vánocích 1947 - půl roku po premiéře filmu - nahovořili všichni čtyři herci - Maureen O'Hara, John Payne, Natalie Wood a Edmund Gwenn. Edmund Gwenn vystoupil v rozhlase jako Santa Claus ještě několikrát. (SeanBean)

• - Holandská dívka mluví skutečně holandsky, ale se silným americkým přízvukem. (Kulmon)