Zázrak v New Yorku

Zázrak na 34 ulici

Miracle on 34th Street

Komedie / Drama / Rodinný / Fantasy

USA, 1947, 96 min

Příběh o Santovi, který na Vánoce nosí dárky je lež, kterou vypráví odmalička rodiče dětem po celém světě.. zdá se tedy, že vyvrátit jeho existenci u soudu je poměrně jednoduché a rozhodnutí soudce jednoznačné. Ale věřte nebo ne, těžší je dokázat, že ve skutečnosti není! Tento lehký paradox se mi ve filmu neskutečně líbil. Nelze se divit tomu, že se v Americe jedná o populární vánoční klasiku. Oproti verzi z 1994 oplývá takovým tím pravým kouzlem Vánoc, a především má přesvědčivé a nekřečovité herce. Kdyby Santa skutečně existoval (a kdo ví..), jednoznačně by vypadal jako Edmund Gwenn. Vychválit musím také Maureen O'hara a Johna Payna, ach ta dřívější doba měla minimálně co se stylu týče, něco do sebe! Konec pravděpodobně nemohl být lepší - do poslední minuty je film autentický a přes (na první pohled) absurdnost soudu i důvěryhodný a zachycuje realitu - ale ve finále zkrátka pochybujete a nevíte, co si myslet. Přesto film není žádná kýčovitá fantasy a každý si může domyslet, co chce. Má jediná výtka se vztahuje ke druhé polovině, kde příběh trochu ztrácí dech - navíc jsem se občas i já ztrácela v postavách. Zatím ponechám 4*, časem se ještě uvidí. PS: Co mi hlava nebere je, že si někdo pustí starší AMERICKÝ film o SANTOVI a pak nadává na to, že je to přehnaně americké. Kam jste dali rozum?(6.12.2014)

Pětihvězdičkový rozjezd, tříhvězdičkový dojezd. Jak mám věřit v existenci Santa Clause, když mě s ním tvůrci celý film tahají po soudech a psychiatrech? Jo, už vím, on je vlastně ten, co všechno sežene... Ne, toto není vánoční film, ale právnické drama - jen s tím rozdílem, že obviněným je tu ona mytická postava s dlouhými bílými vousy.(9.4.2008)

V "konkurenci" vánočních programů všech našich TV zvítězilo tohle DVD, které jsem si nadělil pod stromeček. Ze záplavy barev, reklam a nuceného veselí na TV jsem byl najednou vtažen do černobílého vánočního světa odhalování pravé totožnosti Krise Kringla (Santa Klause). Velmi vtipné, milé a nenásilně poučné.... Ty staré filmy mají něco do sebe ...(25.12.2004)

Je krásne, ak žije duch Vianoc. Lebo Vianoce sú nálada, nielen komercionalizácia. Zázrak v New Yorku by mal byť zázrakom v každom kúte sveta, lebo je správne mať v sebe vieru, fantáziu a túžbu pomáhať druhým. Vyzerá to, že verím v Santa Clausa ? No, nebolo by to krajšie..?(15.10.2009)

Vtipný a hlavně velmi milý film s vánoční tematikou. Santa Klaus u soudu prokazuje, že je skutečným Santou. Film není moc známý, ale Edmunda Gwenna si jako Santu budu pamatovat navždy. Oscar jistě právem, ale za vedlejší roli? Dobře zapamatovatelná je i maličká Natalie Wood jako holčička Susan, která na Santu moc nevěří.(10.5.2009)

• Edmund Gwenn

• - Do soudní síně přinesou celkem 21 pytlů. (Kulmon)

• - Jedná se o jeden z mnoha filmů, který byl zakázán Legií slušnosti. (Krissty)

• - Filmový debut Thelmy Ritter. (Kulmon)