Po newyorské ulici jde stařík s dlouhým bílým vousem. Aranžéra ve výkladu upozorní na špatné pořadí sobů ve vánočním spřežení. V průvodu potká opilého Santa Clause a znepokojen jeho stavem převezme s velkým úspěchem jeho místo. Tak se Kriss Kringle z domova pro přestárlé stane reklamní atrakcí obchodu s hračkami. Jeho úspěch spočívá v tom, že je opravdovým Santou, jak to také všem bez váhání sděluje. Někdo mu rád věří, někdo ne. Neurotický psycholog jej chce nechat zavřít do ústavu a tak se tím, zda je opravdu Santou začne se vší vážností a s velkou publicitou zabývat soud. Krissi Kringlovi však jde hlavně o to, aby mu uvěřila malá Susan a její racionální maminka, která se zklamaná životem vzdala fantazie a víry v možnost splnění přání. (Qasa)

MrCreosote

Jestli máte rádi pohádkově naivní filmy Franka Capry zasazené do prostředí amerických reálií, zamilujete si i Zázrak v New Yorku. Oceňuji hlavně to, že nikdy nepadne vysvětlení ohledně identity tajemného Krise Kringla. Film tak můžete vnímat jako pohádku o skutečném Santa Clausovi, jenž přišel na zem konat dobro, nebo jako příběh obyčejného chlapíka, který se rozhodl ono dobro konat z vlastního přesvědčení (i když to nemá v hlavě úplně v pořádku). Dost se tady zmiňuje zbytečnost soudní scény, ale právě ona je důvodem, proč jdu na plný počet. Banální otázka ohledně soudního uznání, nebo neuznání existence Santy Clause propojuje ryze imaginární příběh s reáliemi amerického soudnictví a dává prostor i pro satiru a šťouchance do konzumní společnosti: "Jestli toho chlapíka odsoudíš, v dalším volebním kole dostaneš dva hlasy - svůj vlastní a toho žalobce." Pro mě dojemnější vánoční klasika než o rok starší Život je krásný. ()

liquido26

Tento film jsem si pořídil někdy letos krátce po vánocích a říkal jsem si, že počkám na další vánoce, abych si ho pustil. (on taky jenom úchyl by se na takový film díval v červenci, když je venku 35 stupňů:-)) Vánoce jsou až za dva dny, ale zkrátka už jsem nemohl odolat. 96 minut jsem se skvěle bavil, 0 minut jsem se nudil. Prostě úžasný film od začátku až do konce na navození té správné atmosféry před vánocemi :-) ()

sidzej

Tak prekrásny a citlivý film som nevidel už roky. Film s neuveriteľne osobitým čarom, aký mohol vzniknúť len v dávnych dobách ktoré sú už nenávratne preč. Bravo. Kvôli takýmto filmom milujem kinematografiu. ()

MikO_NR_1909

Tradíciou, ktorou sa prezentuje kresťanská konzervatívna vetva a spoločenstvo v Európe je charakterizované svojskými prostriedkami, hodnotami a rekvizitkami, ktoré nám čaro Vianoc sprostredkúva každoročne do sýta. V Amerike sa zvyky a mentalita formovala viacej postupne: priečne a časovo, čím sa do popredia dostala ona komercializácia jedla, konzumu, ozdôb, nákupov a predaja a dokonca i prianiami labužnejších detí. Práve tento film sa týmito úsekmi intenzívne venuje. Ukazuje život uponáhľaných a večne nedočkavých New York-čanov, ako sa s vlastnými nástrahami dokážu popasovať matériou a organizovaným plánovaním silnej autority. Santa je symbol, ale je ním predsa každý, kto nosí jeho kostým, rozdáva darčeky a dáva poučenia. A nie je takýto princíp umelý a nevzďaľuje sa ideálom, keď po ceste behá i opitý fingovaný kostýmový šarlatán? Čiže nie po akomsi epileptickom záchvate sa dá paralyzovať myseľ dospelých, ale po nekalých následkov nespravodlivostí voči človekovi (reprezentujúci masu detí), ktorý sa za Santu Clausa vydáva. Vtedy dospelí začnú premýšľať ich optikou a dajú na radu svojich ratolestí, hoc sa od "reálneho" sveta neskutočne odvracajú. Ale o čom je reálny svet, keď žijeme pod svojsky definovanými sviatkami šťastia a pokoja? Je ním žiť život a konať v zmysle poslaní robiť deti (i dospelých) šťastnými. Tento film je príjemným dôkazom nazretia do materialistického sveta americkej kultúry a vydarenými argumentami jeho prekonávania a dávania ho do mierneho úzadia. P.S.: casting je super! ()

Tony.cs

Nejkrásnější, nejupřímější, nejlidštější vánoční příběh vůbec. Velice krásné, ta černobílá tomu vůbec neubírá, snad spíše naopak. ()

kaylin

Takový ten krásný příběh, ke kterému se ještě rádi vrátíte, navíc film s tak krásným nápadem, jako je soudní proces o tom, jestli je daný člověk skutečně Santa Clausem, či nikoli. Tohle je prostě tak krásný nápad, že se vám to musí líbit. A já jsem byl s děním spokojený, ani moc se mi nechce koukat na remake z roku 1994. ()

Wiliem

Krásná ukázka jak se dá velmi slibně se vyvíjející film naprosto zadupat do země. Z vtipného, milého příběhu vzešlo jakési soudní drama s dosti směšným a naprosto nesmyslným vyústěním. 65%. ()

TominoLa

Jsem asi jako většina v mém ročníku co si nedovedla představit Vánoce bez Mrazíka. Jenže od té doby už uplynul nějaký ten rok a Mrazíka jsem se přejedli. Nebo alespoň já. Už hledám jiný filmy s motivy Vánoc. A tohle je TREFA do černého. Lituji, že jsem ještě nějaký ten měsíc nepočkal. V každém případě si tenhle kouzelný snímek v prosinci moc rád připomenu. Nejen v tomhle. Zařadí se k mým dalším oblíbeným jako Láska nebeská, Sám doma 1 a 2 a taky Polární expres. A kdybych se měl připojit k odpovědi co se řešila ve filmu tak ANO VĚŘÍM! 10/10 ()

Martin741

Zazrak na 34. ulici sa zase dostal k nam pod nazvom Zazrak v New Yorku - kde tam vzali New York ti tupci, to fakt netusim. No nic, telky tento film trestuhodne obchadzaju, a pritom ide o klasicky krasny vianocny film. Sice nema /rezisersky, scenaristicky a herecky/ na Kaprov It´s a Wonderfull Life 1946, ale vianocna atmosfera je zobrazene perfektne a o to, aby sa zivotom sklamanej mamke vratila viera v zazraky a v to, ze priania sa splnia, optimisticky zaver maximalne potesil : 84 % ()

honajz2

EDICE VÁNOČNÍCH FILMŮ, FILM 6/7. Začínám mít pocit, že to nejlepší jsem si nechal na konec. Trochu jsem měl obavy co z toho vypadne, ale nakonec musím říct, že jsem si to docela dost užil. Jako by to někdo točil přímo pro mě - sedla mi pomalejší atmosféra a pomalejší vývin děje, dost mi sedl a líbil se mi (docela povedený na svůj žánr, nutno uznat) pokus podat to své téma co nejrealističtěji včetně reakcí lidí sedl mi ten humor v tom a celkově vlastně i ten příběh. Je to takové nevtíravé, nekýčovité a bez přehnaných emocích, ale o to silnější a přesně takhle to mám rád. Určitě si to někdy s chutí pustím znova - a to jsem "kult" Santa Clause nikdy nemusel. Ale zase je mi sympatické, že tady sám Santa "bojuje" proti tomu, co se z něj obchodníci snaží udělat... Plný počet nedám jen kvůli slabší prostřední části, ale jinak za mě velká spokojenost a zatím pravděpodobný vítěz té mojí vánoční "edice". Silné 4* ()

C0r0ner

Mohlo to být o kus kratší a také je na tom patrná dobová naivita, ale i přes zmíněná negativa je to moc krásný vánoční příběh, u kterého jsem si celou dobu říkal, že ho musel natočit můj oblíbený Frank Capra. Prosím víc takových příjemných a milých filmů. 80% ()

danecek24

5. Zlatý Glóbus za rok 1947 - cena (2) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Edmund Gwenn, *Nejlepší scénář - George Seaton ()

zette

Zacatek je slibny, pak ale zacnou Santu tahat po ustavech a soudech a film nabere trochu jiny smer, ktery by se moc nelibil ani detem. ()

Devitka

Pro mě jeden z nejlepších vánočních filmů vůbec, takže bezkonkurenčních 5*. Film sice není o našem Ježíškovi (ačkoliv v tomhle případě na tom až tak nezáleží), ale dokazování u něčeho tak pozemského, jako je soud, že něco tak nadpozemského, jako je Santa Klaus, existuje, mě dostalo. I po tolika letech ta vánoční atmosféra z filmu přímo sálá a "černobílá" vše výborně dokresluje. Jsem unešen :-) ()

Mol

I BELIEVE, I BELIEVE, IT'S SILLY, BUT I BELIEVE! Film krásný a dojemný a věřil jsme celou dobu v pana Kringela, ale na konci jsem trochu zapochyboval. Byl tedy Santa Clause nebo ne? Jak to, že neměl žádné super schopnosti. Jako znát všechny jménem a vědět co kdy dostali k vánocům. To je panečku záhada. Viděna colorovaná verze, která je prostě rozkošná. ()

sator

Je prvním černobílým celovečerním filmem, který společnost Color Systems Technology Inc. elektronicky převedla na barvu, a to v roce 1985. ()

andrii

"Bylo nebylo..." Jen jednou do roka. Je libo ten pohádkový čas vykřesaný radostí z dárků a ozdobiček na stromeček věšených? Pravý Santa Claus a jeho příchod na scénu jako maskota marketingového spřežení veleslavného obchodního domu. Fígle a falše tržního konzumu nechtíc, vzniklé personifikací nadpřirozené bytosti. Půvab uznalého souhlasu "totožnosti a pravosti tváře" tiché fantazie, přání a nadílky v reálném vánočním kouzlu. I malá švitořilka Natalie Wood začala věřit. ()

Motinski

Občas až moc naivný, ale v prvom rade krásne úprimný film ktorý si možno aj pridám na každoročný decembrový playlist. Edmund Gwenn je najprirodzenejší Santa Claus a čaro jednoduchého príbehu sa vďaka jeho charizme ešte znásobuje. Tu sa treba len nechať unášať a odmyslieť si nedostatky. Súdny proces sa síce od začiatku neberie moc vážne ale kašľať na to. Smial som sa, tešil sa z maličkostí a na konci prišla chuť pozrieť si nejakú ďalšiu príjemnú klasiku podobného ranku. ()