V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Snímek polského režiséra Lecha Majewského je strhujícím vizuálním pokusem nahlédnout do života postav, které se na obrazu objevují. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami dalších, nevinných a neznámých lidí. Stává se tak neobvyklou meditací nejen nad uměleckým dílem, ale také nad náboženskými a filozofickými otázkami. (MFF Karlovy Vary)

andrii

Roztáčí se orloj řezavého řazení, choreografie procesí. Hřích na ramenou chrámoví. Ďas usazený v mystických mracích. ()

jefff

Velmi stylově a originálně natočený film o vzniku slavného obrazu. Nemohu nic vytknout, snad (tošku povrchně) musím ubrat jednu hvězdu za menší nudu, která se chviličkama dostavovala (ale jen opradvdu malýma). Možná to mohlo být pojato o něco málo zábavněji, ale to už je můj subjektivní názor, který nemusí zbytek diváků sdílet. Nádherné scény a krásný duch celého filmu budou pro mě navždy zapamatovatelné. ()

Borec3

Bruegela mám rád, jako málo kterého malíře, takže jsme se na snímek vypravil se směsicí zvědavosti, ale bez znalosti právě tohoto díla. Tempo je pomalé, ale přepečlivě střižený vizuál (kostýmy se připravovaly 3 roky, animace dělal tým čtyřiceti lidí snímek po snímku vrstvu po vrstvě jako středověké iluminace) mojí pozornost udržet dokázal. Každý záběr je konstruován s pečlivostí mistra, ale obsah by vystačil na stopáž klasického hodinového dokumentu. "Vytvářím obraz jako si pavouk splétá síť." ()

DavidS.

Oživlé diorama Bruegelova Nesení kříže, které uvádí i dovypravuje děje začínající a končící mimo samotné plátno...Výtvarně přesné, v motivech a rozboru až příliš doslovné, možná nebylo potřeba mluvit vůbec... ()

integer

Obraz vyprávějící o obrazu. Film je téměř němý a provádí nás střídavě po jednotlivých postavách. Možná by výsledek byl lepší, kdyby se Majewski více držel samotné postavy Brueghela, jelikož pasáže v nichž se objevuje mi přišly nejzajímavější. Takhle jsem velice často usínal. ()

kolemjdouc

Specifický film, který spíš osloví milovníky výtvarného umění.Film, kde pomalu každý záběr působil jako výjev z obrazu.Muselo být velmi náročné film natočit.Spousta dobových kostýmů.Kde i koně museli stát skoro nehybně. Herec Hauer odvedl, klasicky pro něj,velice profesionální práci....a proto,tak jako pavouk, skládám svůj obraz a doufám,že upoutá zrak toho,jenž se na něj dívá.....Brueghel. ()

Ondracius

Reykjavík International Film Festival 2011: Asi bych to hodnotil lépe, kdybych znal pořádně Brueghela a ten obraz. Takhle jsem se mnohdy nechytal, ale bylo to... zvláštní a jiné. Hodně to hodnocení zvedla následná diskuze s režisérem. ()

bohemia_regent

Po vizuální stránce je to úchvatný film, kde se exteriérové scény s pozadím stylizovaným do malířského rukopisu Pietera Brueghela st. dokonale pojí s hereckými scénami v popředí. Minimum dialogů a hlavně důsledně pomalé tempo mi připomnělo atmosféru filmů Miklóse Jancsóa, ovšem s rozdílem v délce záběrů a tím pádem i jejich počtu, protože slavný Maďar byl schopný poskládat celovečerák z patnácti záběrů. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 2010. ()

kubyno

Vizuálně úchvatné rozebrání obrazu, hudebně často výborně podkreslené, ale asi někdy zbytečně dlouhé. Tedy jak se to vezme, každý záběr měl smysl, pointu, jenže kolikrát skrytou normálnímu divákovi, což je škoda, protože některé scény se pak zdají nudné a bezvýznamné. Každopádně velice ojedinělý a technický úchvatný film. ()

Pevek2

Jako vizualni dokumentarni hrana analyza jednoho Brueghelova obrazu to funguje skvele. Jako pribeh a drama uz o neco mene, ale s pasijovou kostrou a skvele pomalym rytmem to taky ma cosi do sebe. Jen mi nakonec paradoxne ten nehybny puvodni obraz prisel plnejsi a zivejsi... ()

bratr.Milan

Film pro ty co dokáží stát v galerii před mistrovským obrazem třeba hodinu a půl, a stále jim má co říct. V Amsterdamu jsem strávil před čtyřmi Rembrandtovými obrazy tři hodiny. Nic lepšího v té galerii nebylo, i když byla plná mistrů. Bylo pro mě zbytečné dívat se na jiné obrazy, než ty čtyři. Čerpal jsem pro svá vlastní díla. Sám jsem malíř a není tedy divu, že „Mlýn a kříž“ přidávám na profilu mezi své oblíbené. Teď tedy k dílu samému. Jsou to jen rozpohybované postavičky Bruegelova obrazu Nesení kříže. Většinou nemluví jen někdy vydávají zvuky. Buď vás baví se na to dívat, nebo jen kroutíte hlavou, co tím chtěl básník říci. Mě to bavilo a klidně bych snesl ve stejném duchu celou stopáž. Bylo to pro mě jako sledovat dopodrobna vše co se na obraze děje. Pak ale promluví sám malíř Bruegel (Rudger Hauer) a obraz začíná dostávat hlubší smysl. Vysvětluje zadavateli obrazu Peterovi Jonghelinckovi (Michael York) významy postav a věcí v jeho díle. Oba dva herce mám velmi rád, takže zážitek byl ještě větší. Film vyžaduje od diváka velké soustředění a pomáhá, pokud znáte alespoň rámcově historický kontext doby vzniku a příběh Ježíše Krista podle Evangelií. Bruegel mluví o umění a významu díla, Jonghelinck o politickém pozadí a Panna Maria o Ježíšovi. Po skončení jsem si některé pasáže musel pustit ještě jednou, protože jsem vnímal, kolik mi uniklo důležitých detailů. ()

Gabretta

Obraz na plátně nikoho nepřekvapí. Co když je ale plátnem film? Zajímavá myšlenka i zpracování - hudba, kostýmy, kamera. ()

RajAthen

Nepochybně navýsost originální námět, kdy skoro každá scény by šla zastavit a máte hotový krásný obraz, což podtrhuje krásné nasvícení a překvapivě i skvělé ozvučení. Faktem však také je, že tomuto bohulibému cíli je podřízeno prakticky vše a hodina a půl je na tuto odysseu poměrně hodně, aniž by na vás film jinak než vizuálem působil. Každopádně zajímavá zkušenost. ()

Puerdraco

Aj keď dal majster Pieter Brueghel svetu slovo brajgel označujúce neusporiadanosť, porozhadzovanosť, nepravidelnosť či obyčajné neporiadok, dal pozorovateľovi svojich obrazov možnosť vnímať stovky detailov tvoriacich jeden celok, jednu myšlienku, ktorá vo svojej komplexnosti nedovoľuje ostať len na povrchu, ale núti ísť pod kožu, nabáda kráčať pomyselnou cestou od dôsledku k príčine. Tento film za svojou predlohou nijako nezaostáva. Krásna, aj keď drsná, alegória. ()

Amonasr

Velmi zajímavý film, který umožňuje divákovi vniknout přímo do obrazu, do atmosféry tehdejší doby a především do způsobu myšlení a tvorby Pietera Brueghela st.  Povedené zpracování, vynikající výtvarná stránka snímku, i když nějaká ta moucha by se také našla - např. zjevně elektrická svítidla na stropě průjezdu nebo neposedný kůň na vzdáleném pozadí, kdy se celý výjev na pár minut zastavil. Ale to jsou jen takové pihy na kráse. ()

Rattlehead

Mám rád filmy o malířích a obrazech, a tak jsem samozřejmě spokojený. Pomalé tempo a dlouhé záběry s pohyblivou kamerou mě potěšily. Musím se přiznat, že tento obraz jsem ani neznal. Moc bych si přál, aby někdo zfilmoval "Triumf smrti", který považuji za Bruegelovo mistrovské dílo. Jinak "Nesení kříže" je k vidění ve Vídni v budově Kunsthistorisches Museum, budu se tam muset podívat... ()

Anianna

Tak nevím, jak začít. Většinový český divák se ve filmu ztratí. A to z několika důvodů. Pro mizernou znalost evropského (světového) výtvarného umění. Za to ale nemůže, tak je postaveno naše školství, které estetiku zadupává do země. Pro neukotvení v křesťanské kultuře. Za to taky nemůže, protože se víra čtyřicet let tvrdě potlačovala. Pro neznalost evropských historických souvislostí... I já gúglím a hledám odpovědi. Mate mě sám obraz Nesení kříže, respektive nesouzním s jeho interpretací. Boží mlýn... sám bůh mlynář... schodiště, žebříky... hlučné otáčející se kolo...ta symbolika mně vzhledem k dějovému směřování nesedí. Rozpadá se mi to. A do toho Kristus. Je-li to tedy Kristus, pak se ptám, proč je zobrazen s křížem tau? Jsem prostě většinový český divák. Mohu-li tedy něco opravdu na filmu objektivně vyzdvihnout, je to vizuální stránka, práce s světlem a s barvou. ()