Nesvatbov

Srdce si nedá poroučet.  Starosta středně velké vesnice se snaží dát dohromady třicátníky, kteří zbyli na ocet. Slovenská vesnice Zemplínske Hámre pomalu ale jistě vymírá. Její starosta, generál ve výslužbě, se ale nechce vzdát. Ke svému boji s třicátnickou samotou používá různé prostředky: nabízí nemalou finanční odměnu za každé nově narozené dítě, nabádá místní rozhlasem k plození dětí a nakonec uspořádá seznamovací večírek pro „nezavrabčené“. Najdou si naši hrdinové konečně životní partnery? Sociální inženýrství 21. století v situačním dokumentárním filmu Eriky Hníkové, který výběrem tématu a způsobem zpracovaní navazuje na předchozí úspěšné snímky ŽENY PRO MĚNY a SEJDEME SE V EUROCAMPU. (oficiální text distributora)

Toj

Film, který baví, nutí nás se smát, ale vlastně nic neříká... Charaktery jsou ploché karikatury, kterým se musíme smát. Filmu výrazně chybí prokreslení pozadí těch postav, pokud by byla alespoň jedna jediná postava ukázaná skutečně do hloubky, tak je možné, že bych si z filmu něco odnesl. Takhle jsou to jenom legrační eskapády osamělých vesničanů ()

corona

Pán starosta išiel na to z úplne zlého konca. Dávať na jeho povel dokopy ľudí, ktorí sa poznajú od škôlky, základnej školy, chodili spolu autobusom na strednú a stretali sa v dedine. A teraz na jeho príkaz majú vytvoriť šťastnú rodinku. Projekt od začiatku odsúdený na neúspech. Na dokumente sú dobré dve veci, jednou sú "vtipné hlášky" starostu a slobodných mládencov a druhou propagácia Zemplínskych Hámrov, ktoré sú pekná a celkom dobre vybavená dedina v zaujímavom prírodnom prostredí. ()

Morloth

Velmi vtipné, toť vše. Hníková je však nejen dobrá vypravěčka, ale i manipulátorka. A kdo by si při filmu nevzpomněl na Formana. MFDF Jihlava 2010 ()

MartinNDL

Je trochu hloupý platit za dívku, která si přeje vlízt ti do postele jako děti touží po zmrzce. Aneb za týden to dávaj v tv a dneska jsem na to šel do sauny jménem malý sál ve Světozoru. Nicméně jen díky tomu dávám pouze průměrné hodnocení. Ona tam totiž byla i slečna režisérka a evidentně netočila vysmívačnou komedii o buráncích z východního Slovenska. Tvářila se, že ty lidi má ráda, že jí na nich záleží. Zapomněl jsem se jí zeptat: "Co si teda, kurva, točila?" ()

rakovnik

Souhlasím s těmi uživateli, kteří hodnonotí nadprůměrně, přestože s rozporuplnými pocity. Jedná se určitě o zajímavý dokument, i když na celovečerní film téma ani podle mě úplně nestačí. Na druhou stranu nebylo příliš mnoho momentů, které mi připadaly zbytečné. Spíše než to, že si autoři vybrali toto téma jako dokument, se divím místním lidem (ať už těm normálním či těm zajímavým východoslovenským postavičkám), že vůbec nechali kameru proniknout do jejich soukromí, ba až intimnosti. Pana starostu chápu, i když jeho metody mi připadají jako z doby, kdy vyrostl on (generál ve výslužbě, sloužící v socialistické armádě). Bohužel, jak hodnotí Matty, nekoná se žádné ponaučení, dokument je možná až příliš popisný. ()

Nautila

Rozpačité tři *, spíše dvě. Směšné, ale v tom špatném smyslu slova. Starosta to myslí dobře, ale dělá to hodně špatně a v dokumentu dopadá jak karikaturní postavička, občané snad o seznámení ani nestojí, spíš je jim starostova idea pěkně otravná a sem-tam otázky dokumentaristy jsou jako otázky žačky prvního stupně ZŠ, dělající svůj referátek. Závěr mi také připomněl Hoří, má panenko říznutý Troškou. Karikaturní fraška, velmi špatná. ()

Nach

Na tuzemské poměry docela kvalitní dokumentární počin, kde starosta - idealista má ušlechtilý plán: dát dohromady svobodné třicátníky ve vymírající Slovenské vesnici. Bohužel zvolí metody, které vedou ke komedii, kterou si v závěru rozhodně nenechte ujít. Natočené je to velice poutavě, avšak naleznete docela dost hluchých míst (hlavně v první polovině), které výsledné hodnocení srážejí na i tak úctyhodných 60%. ()

Andre3000

Asi tomu chybělo trochu víc šťávy. Lehko se to říká a těžko by se to asi robilo. Ale začátek je fakt pomalý a vlažný a zároveň i smutný, když vidíte některé ty lidi. Docela zajímavé téma, ale o ničem jiném to není. ()

BoXBe

Neškodí čas od času z DiCapriových snů, věčného kolotoče sitcomů a lá The Big Bang Theory a intelektuálních cvičení typu Nevinnost odskočit si do zapadlé slovenské vesnice, kde řeší problémy vskutku reálné, až přízemní :-) Uklidňující, místy až relaxační tempo tak trochu vypovídá i o tepu života Hamer, které, s prominutím, z místního pohledu vypadá místy až děsivě....zapomenutě....osaměle....jako ti staří mládenci.... ()

majo25

Tak toto bola riadna prča, nie pričinením dokumentaristov, ale bezprostredným chovaním protagonistov, ktoré sú figúrkami sami o sebe. Po dokumentárnej stránke a spracovaním sa jedná skôr o podpriemer, čo však vôbec nekazí samotnú komédiu. 75% ()

danliofer

Nebudu zapírat, ale mám slabost pro dokumentární styl Eriky Hníkové. Tedy hlavně pro výběr jejích témat a jak je zpracovává. Už její film Sejdeme se v Eurocampu mě dost zaujal výběrem netradičního tématu a zcela nezaujatého zpracování. Myslím, že podobnou metodou postupuje režisérka i ve svém Nesvatbově. Nechává lidi mluvit s tím, že jim cílenými otázkami jen tak trochu napomáhá otevřít se v osobním kontaktu. Ve zbytku už to nechává na volném plynutí gest a mimiky, nonverbální komunikace a okolností, jak to sám přináší život. Film stojí určitě za zhlédnutí už jen kvůli zachycení sociálního inženýrství v reálné praxi. Člověk totiž neví, zdali to brát jako recesi či vážně. Starosta obce to bere vážně, což je jednomu na jednu stranu sympatické, na druhou stranu, jak už říká sám podtitul filmu: srdci se nedá poručit, i když se pro to vytvoří ty nejideálnější podmínky zhora:-) Mě teď jen zajímá, jestli mělo promítnutí tohoto filmu všem zúčastněným třeba nějaký vliv na jejich další životy... ()

mr.filo

Přísný diktát od STAROSTlivého generála. Pak nemáme vymírat, když se v uzavřené kolonii lidi do sobe nezamilovávají. Na druhou stranu alespoň nedegenerujeme. A na humanismus brzo doplatíme a východ(ní náboženství) nás brzo převálcuje. Viděno na iDNES.cz. PS: EH starostovi nelhala. Jeden z posledních záznamů byla soukromá akce zvukaře. On jediný slyšel co si ti dva na fotbalovém zápase povídají a nenechal se zastavit. (MFDF Jihlava) ()

moviefilm

Je to v podstatne inteligentne natočená reality show pre inteligentného diváka. Je to vtipné a milé, až je ťažké uveriť, že to nie sú herci. Čo však z toho, keď sa to celý čas stupňuje, aby to nakoniec do ničoho nevystupňovalo? Celé to vyšumí akosi do prázdna. Nemá to jednoznačný záver, ani nejaké jednoznačné poučenie, či myšlienku, ktorú si má divák so sebou odniesť. Ale pekné to určite je, o tom niet pochýb... ()

anli

Dokumentarni film o tom,jak si starosta jedne obce usmyslel,ze svobodni mladi lide do jeho vesnice nepatri a tak je hezky pekne seznamuje a rozhlasem nabada k rodicovstvi.Samo tema je rozhodne zajimave a vtipne.Filmarskemu dokumentarnimu stylu Eriky Hnikove vypraveni sedi a myslim,ze i divak se pobavi.Ja mam jen problem s tim,ze krome par vtipnych scen je film vlastne o nicem a hodi se do televize na CT2 ve stredu v osm hodin vecer,nebo mozna na festival jako zajimavost,ale rozhodne ne do bezne kinodistribuce za plne vstupne.Proto hodnotim jen filmarinu a zpracovani a to ma u me zacinajici reziserka za cistych 55%. ()

neoBlast

Jestlipak už tu Metaxu udal? Erika Hníková má výjimečný talent na zajímavá témata (alespoň co se omezeného česko/slovenského rybníčku týče) a jistě nám v budoucnu ukáže něco hodně progresivního. 65 % ()

greetchen

Podle mě byl tenhle dokument dobrý proto, že jsem se u něj zasmála, ale přitom jsem z kina odcházela a zkoumaná problematika mi tak trochu vrtala hlavou. Potud chvála autorce Erice Hníkové. Jinak ale musím uznat, že to nejlepší, co ona pro úspěch filmu udělala, bylo to, že našla starostu vesnice Zemplínske Hámre, který se dost bizardně snaží zalidnit svou vymírající vesnici. Pro místní singly nad třicet musí být pan starosta doslova noční můrou, pro filmového diváka je ovšem hodně zajímavou figurkou. ()

ghatos

Určité chybičky to má, není to však nic hrozného. Současný evropský problém vymírání obyvatelstva je na svérázné příkladové studii mírně nastíněn. Nehledá to hlubší příčiny, spíše to karikovaně sonduje. Starosta obce je sympaťák. Jeho disciplinovaný polovojenský styl a zápal má něco do sebe. Doba se změnila. Sociální, kulturní a hodnotová měřítka prodělali zásadní transformaci. Téměř každý chce uspokojit materiální potřeby. Citové nebo rodinné benefity ztrácejí nedotknutelnou pozici "největšího štěstí". 72%. Výborný komentář: liborek_ ()

Autogram

Téma aj prevedenie pokrivkávajú, ale zachraňuje to množstvo komediálnych až komických situácií, ktoré prináša sám život. Starostovo naháňanie do vzťahu, keď sa snaží veliť nie na fronte, ale v životoch nezávislých ľudí, ktorí sa tak rozhodli z akýchkoľvek dôvodov, je občas vtipné a občas trápne. Všetko vrcholí zoznamovacím plesom, kde sa starosta veľmi neunúval, až po záverečné zhodnotenie pri futbale, ktoré je najviac od srdca a vypovedá o jeho zvláštnom zmýšľaní. –––– Vyhrávaš let v balóne ponad Zemplínske Hámre. – Ta ja zbľuvam calu Hamru. ()

MaxipesFik

Na začátku jsem se zděsil, proč jsou ve slovensky mluveném filmu české titulky. Ale velmi brzy jsem to pochopil. Není to ani Bratislava ani Martin, octneme se mnohem, mnohem dál na východ - nejen jazykově a nejen geograficky. Pro spravedlnost je však třeba dodat, že obdobné "folklorní" prvky by bylo možné najít i v českých a moravských vesnicích; starosta, to je však světový unikát! Teď více k filmu filmově: myslím, že se Hníkové geniálně podařilo postihnout náladu a vymodelovat obraz jedné kuriózní vesnice kdesi pod Vihorlatem. Hmatatelnou absurditou a trapnosti vytváří jakýsi dokumentární analogon k majstrštykům české nové vlny (Hoří, má panenko, Ecce homo Homolka). Film má samozřejmě několik hluchých míst, ale ty vyváží minimálně stejný počet strhujících úseků a přiznám se - ač to není vůči protagonistům příliš hezké - dostal jsem při něm několik nekontrolovatelných záchvatů smíchu. ()