• slovenský

Horor

USA, 2014, 90 min

Už vědomí, že v tom má prsty Michael Bay připravuje na to, co se dá očekávat - tuctová míchanice všech možných klišé řemeslně poskládaná dohromady. Neoriginální příběh s neoriginální zápletkou, odehraný klasickými typy herců a hereček (i když charisma Any Coto je stejně obrovské a uchvacující jako její obočí a Lin Shaye potěší vždycky, tahle stará harcovnice totiž podá skvělý výkon i v několikavteřinovém cameu), okořeněný zavedenými instantními maskami a digitálními triky. Tady se nehraje na originalitu, ale na bezpečnou tuctově šablonovitou jistotu a vědomí, že na tohle divák stejně přijde až tehdy, co za film zaplatil. Bayova kouzelná krabička na horrory totiž není ničím jiným, než jen xeroxem. Celé to má jednu výhodu, občas se povede, že se na to dá koukat bez větší psychické újmy. Ouija je zrovna ten případ, čekal jsem obrovské Ouvej, ale nakonec se nekonalo. Neohromilo, ale ani neznechutilo. I když ten konec byl fakt divný. 2.5*(23.2.2015)

• Pilda17

Ouija nic nového nepřinese, ničím nevynikne a nepřekvapí. Další horor, který táhne do kin a do nějakých kvalit má hodně daleko. Po zklamání s Annabelle a Jessabelle přichází další. Jsem rád, že ve všech třech případech utekl kvalitní rip dříve, než jsem stihl zavítat do kina. Ouija je čistokrevný průměr, který se nesnaží nabídnout nic navíc a to je špatně .. 4/10 = 49%(18.11.2014)

Nebezpečné hrátky s tabulkou, co není až tak na hraní. Předně, nedovedu si dost dobře představit, že si se spiritistickou tabulkou Ouija od společnosti Hasbro může hrát nezletilé dítě. Pokud mu to rodiče koupí v dobré víře, že si s ní její potomek užije zábavu, a oni mezitím můžou prošukat celé odpoledne, patří jim nafackovat, tedy těm rodičům. Já osobně jsem se s touhle populární(!) deskovou hrou(!) nikdy nekonfrontoval, maximálně prostřednictvím filmu, naposledy třeba v hororu "Pod povrchem", ve kterém s její pomocí vyvolávala ducha Michelle Pfeiffer. V našich končinách moc populární není. Michael Bay zavětřil, že by mohl z tohoto fenoménu profitovat, kterého se po světě prodalo pěkných pár milionů kusů, a rozhodl se na jeho motivy produkovat "lekačkový" horor, který dorazil i do našich kin. Na post režiséra angažoval známého scenáristu hororů Stile Whitea, jež se o scénář podělil i tentokrát. A mně kupodivu přišlo, že je horším scenáristou než režisérem, ačkoliv se jedná o jeho režijní debut. Story působí totiž standardně. Za podivných okolností v úvodní sekvenci zemře mladá dívka, která v dětství se svojí nejlepší kamarádkou prováděla spiritistické seance se zlověstnou tabulkou. Oddané kamarádce Laine a přátelům mrtvé Debbie to nedá a společně začnou pátrat po příčinách její smrti. A začnou hned na místě činu, čili v jejím domě. Akorát jsem se divil, že ho nikdo nehlídal a měli do něj bezproblémový přístup. Následně se rozběhne řetězec podivných událostí a nevysvětlitelných jevů poté, co se prostřednictvím tabulky spojili s něčím, co není z tohoto světa a co se chce zmocnit jejich duší. Filmem se rozlije znepokojivá i napínavá atmosféra, infarktové lekačky, perfektní vizuál i speciální efekty. Zvolen byl moderní hororový přístup, který mně osobně velmi vyhovuje. Režie těží z tajuplného prostředí domu s temnou minulostí a v podstatě z každého tmavého koutu může na diváka něco bafnout. Film nedisponuje extra drastickým pojetím, což se podepsalo na úmrtí postav, jimž chybí pestrost. Scenáristicky film postupně zabředne do banalit, ale režie jim nedala takový prostor. Snímek sympaticky gradoval, duch byl perfektně namaskovaný a finální střet s ním mohl být jednou tolik vyhrocený. Na exkluzivní herecké obsazení se zde nenarazí. Mladá herecká partička je sice nositelem povědomých ksichtíků a v rámci možností podává sympatické herecké výkony. Předpokládám však, že sympatické krásky Olivia Cooke a Shelley Hennig zřejmě většina potencionálních diváků ani nezná. Vyvolávání duchů se v tomhle hororu řídí určitými pravidly, a kdo je nedodrží, může špatně skončit. S duchy si tedy není radno zahrávat. Moje očekávání nebyla vysoká, a zřejmě proto hodnotím tak, jak hodnotím. Vypadá to, že zdejší hodnotitele duch málo mrdal, že film má povážlivě nízké hodnocení. Malarkey, měl bys hodnotit už jen reklamy, a to nikoliv se sloganem OUIJA, nýbrž OBEY. 90%(10.1.2015)

• eLeR

Sme si dnes spravili s babami (dve krásne tínedžerky) babskú jazdu a pozreli sme si tento teenage horor. Prežili sme.(22.6.2015)

• ivishka

V tomto filmu hodně dbají na ústní hygienu. V poslední době jsem hodně přemýšlela, zda zvolit zubní nit a nebo mezizubní kartáčky. Díky filmu Ouija jsem se konečně dokázala rozhodnout. A teď vážně. Jedná se o typickou dojičku peněz, která ve výsledku nemá skoro co nabídnout. Koncept, který byl v podstatě převzat z nesmyslné, avšak nikoliv divácky příjemnější série Paranormal Activity, se zakládá na stejném principu lekacího systému pro diváky. Rozhodně oceňuji poutavou dějovou linii, která se točila hlavně kolem party kamarádů, kteří chtěli zjistit jak se věci mají. Každopádně musím poznamenat, že už nikdy nezajdu do kina Premiere Cinemas.(1.12.2014)

• - Doska Ouija nie je ani náhodou niečim starobylým. Skôr naopak, patent na ňu bol vydaný 28.5.1890. (beso74)

• - Výše rozpočtu by se měla původně vyšplhat na 80-100 milionů amerických dolarů a producent Brad Fuller přirovnal nachystaný snímek k filmům série Piráti z Karibiku. Poté se však musel scénář několikrát přepisovat a protože se studio Universal Pictures zaleklo propadáku studia Disney Osamělý jezdec (2013), rozhodlo se, že film bude ''menší'', a tak se rozpočet zastavil na čísle 5 milionů dolarů. (Stoka)

• - Fil byl natočen na základě stejnojmenné stolní hry od Hasbro. (dainio)