tomeš

Velmi, velmi dobře zahrané, je lehké Michaelu Fassbenderovi podlehnout. A dobrý film to je. Ale štval mě. Možná proto byl dobrý. Nicméně naprosto mě minul. Jak jinak zpracovat ztracení a osamocení ve velkoměstě nové doby? Pusťte si dvacet let starý Volný pád. ()

Padme_Anakin

Senzitivní sonda servíruje svízelnou samotu sexuálního snaživce. Soukromé sevření se stává stravujícím a syrově smutným. Skrupule stranou, strhující snímek. ()

F.man

Asi to nebude fungovat na každého, ale pro mě naprosto dechberoucí drama o tom, jak dokáže být život vlastně nudný, pokud máte vše co chcete a o tom jak je lehké stát se v takové situaci naprosto citově apatický a cynický. McQueen se navíc neuchyluje ke kompromisům a pálí na dívaka jednu facku za druhou až do závérečné gradace. Když si k tomu přidám i chytlavé audiovizuální prvky, dostávám jeden z nejlepších filmů 2012. A ano, Fassbender je bez diskuze skvělý. We're not bad people. We just come from a bad place. ()

hous.enka

Stud mi svým způsobem připomněl Betonovou zahradu, kdy spolu sourozenci taky mají tak trochu komplikovaný vztah. Líbilo se mi, že film Stud se řídí heslem "tady a teď" a nezabředá do minulosti. No jo, jenomže na druhou stranu mi právě tahle absence detailů docela vadila. Asi je to mou lačností po příběhu ve filmu, ale nějak jsem nepochopila, proč se Brandon chová tak, jak se chová. Ano, můžu se domýšlet, ale... V každém přápadě oceňuji tenhle film coby pohled do života dnešních mladých - řekněme třicátníků, kteří jsou materiálně zabezpečení, ale přesto jim v životě chybí něco, co nahrazují sexem. Sexem, který je dnes, řečeno moderní mluvou, trendy - všichni o něm mluví, všichni ho provozují a nikdo se za něj nestydí. ()

yakoob odpad!

Má tento film vůbec s uměním ještě něco společného?? Nebo má vůbec umění hranice vkusu a "studu"?? Po deseti minutách jsem zbytek tohoto filmu proklikal na konec, doufajíc, že alespoň závěr bude mít šanci na jednu hvězdu...Natočit dneska silné téma bez úchylností, násilností, to chce umění...Nestalo se...Ale výraz herce na konci mluví za vše.....Doufám, že se mi alespoň ty krátké momenty jak nejrychleji vymažou z hlavy...Opravdu to nestálo za to...Oči a ruce dál o toho... ()

schizmo

Film, který trochu schizofrenně balancuje na hraně umění a řemeslně dobře provedeného filmu o čuňákovi, který neví, koho ojet dřív. První minuty beze slov a za podkresu uhrančivého hudebního doprovodu nastavují laťku zatraceně vysoko, aby s každou příbívající minutou ve vás hlodaly, že buď se tak trochu ztrácíte v hlavním protagonistovi samotném (jinak ovšem herecký koncert) nebo ani tak úplně nevíte co chtěl tímhle dílem autor říct. Ale možná jen, že dnešní svět je zatraceně složitý a těžko říct, jestli je tenhle případ jen nahodilým vyhroceným příběhem nebo spíš nastavuje zrcadlo dnešní upadající společnosti. Odpověď si musí najít asi každý sám... ()

Cimr

Vida, i když je člověk zdravý, mladý, má peníze, byt, práci, nemusí být vůbec spokojený. Tomuto filmu se povedlo, že mi můj milovaný New York poprvé připadal hnusný, odtažitý, plný prázdných lidí... Stud jsem docela hltal, pak jsem se ale náhodou podíval na kluka, co v kině seděl vedle mě a ten se očividně nudil, koukal na mobil, zíval. A já ho začal chápat a ač je to divné, tak nějak pod jeho vlivem (nebo kvůli tomu, že druhá půlka je horší než první?) moje stoprocentní nadšení trochu opadlo, protože je tu hodně zdlouhavých scén a na konci (SPOILER) už se trochu zbytečně tlačí na pilu (pláč na molu, návštěva pekelného gay klubu). Ale z kina jsem vycházel podivuhodně otřesen, to zase jo. Tohle není film, po kterém byste si cestou domů vesele hvízdali... ()

Krissty

Ještě teď mi běhá mráz po zádech.. Michael Fassbender.. Jeho gesta, výrazy v obličeji.. Celý film je založen především na pocitech a on nemusel skoro ani mluvit, abych pochopila, na co myslí, co se mu honí hlavou.. Opravdu mistrovský výkon, klobou dolů!!! "Němé" pasáže doprovázela kouzelná hudba, naprosto dokonalá od začátku až do konce.. Skvěle pasovala do celého příběhu.. Jak já jsem toho Brandona litovala.. Hodně silný film! Ze začátku jsem se sice lekla, že to bude jen o sexu a fyzičnu (a ono vlastně docela jo), ale nakonec v sobě snímek skrýval mnohem víc než jen nahého Fassbendera na vrcholu.. ;) Těch 5* je sice slabší, ale to nehraje roli.. I bez nějaké důležitější dějové linie je film hodně zajímavý a stojí za to se na něj kouknout.. Ovšem nedoporučuji ho lidem, kteří si při pornu zakrývají oči, protože bych řekla, že spousta scén se pornu minimálně blížila.. Ale bylo to většinou tak krásně zpracované, že nemůžu mít námitky :) Mé 1000. hodnocení.. ()

nirvana91

Ono to nie je zlý film. A isto má aj VEĽKÉ kvality /if you know what I mean/. A hlbšiu pointu. Vypovedá o dnešnej dobe. Ale keď už chcem dobrý film tak zvolím dobrých hercov. Ako sa tam teda Carey priplietla? To by rovno mňa mohli obsadiť. Ale nejdem byť zlá. Ani som nemala v pláne byť. Ale musím. Teraz bude nasledovať mierny SPOILER. Človek si podreže žily, ešte moja rodina, pokrvné puto a ja namiesto toho aby som nejako zastavila rozumne krvácanie tak budem rukami tlačiť do tých žíl? WTF! Toto proste nie. Však si strhnem tričko/košeľu a nejako poriadne tuho to zaviažem nech tam nie je krvi ako z prasaťa. A keď si chce človek žily podrezať, akože nadobro, tak nech to robí poriadne aspoň. Toto bolo jasné volanie o pozornosť. So pathetic.. Táto scéna si to posrala. Za to nie je ospravedlnenie. ()

selfesteem

"I could take you somewhere." Joo, Brandone, vezmi mě kamkoliv! U reprodukce písně Franka Sinatry New York, New York Carey Mulligan jsem velmi trpěla (originál je prostě nepřekonatelný), ale takový malý detail mi nemůže zkazit úžasný stav a pocity při sledování tohoto filmu, kdy člověka naplňuje překrásná doprovodná hudba, vzrušuje ho většina z toho, co vidí (přiznávám, že se mi to hodně líbilo) a zároveň mu to všechno dohromady rve srdce i duši na kousíčky (při závěrečné "trojce" jsem brečela jak malá holka. Ten jeho VÝRAZ!!). Vážně záleží na tom, co vás v životě potkalo a co vám ten který film připomene. Nemusí to být doslovně přesně to, co vám ublížilo, ale jen připomínka, pocit, to stačí. Případně vám ten film o sobě něco odhalí. Tohle jsem ve Studu objevila já. Viděla jsem ho díky tomu nesčetněkrát. Fassbender se tímto dostal mezi mé oblíbené herce a to nejen kvůli tomu, jak skvěle vypadá. Zbožňuju totiž jeho nádherný všeslibující úsměv a vůbec jeho vzeření "hranatého" chlapa. Mimochodem, báječný byl rozhovor po uvedení tohoto filmu, kdy byl M.F. pozván do show Davida Lettermana :). A ještě dodatek, jakkoliv může někdo Brandona "odsuzovat" za jeho způsob, jakým vedl život, i když to ani nejde nijak hodnotit, protože bylo něco v něm, co ho k tomu vedlo a nešlo mu to ovládnout. Pořád to byl ale svobodný chlap a mohl si dělat opravdu co chtěl. Jako odporný mi přišel jeho nebetyčně nezajímavý, vlezlý, protivný a nudný šéf, který měl své závazky a když mohl, tak je s klidem pošlapal - to byl ten, koho bych si dovolila kritizovat třeba já. Ale Brandona rozhodně ne. ()

Krt.Ek

McQueenův debut Hlad mě celkem nudil, ale tohle jsem si užil, už jsem totiž tušil do čeho jdu - McQueen i zde používá, dá se říct, prázdné scény. Námět a herecký výkon Michaela Fassbendera ale vše přebijí. Mám totiž pro filmy o odcizeném člověku slabost, a tady to je dovedeno do dokonalosti. Chtěl bych jen říct, že si o Brandonovi nemyslím, že je cynický nebo arogantní či přehnaně hédonicky, spíše naopak, je hypersenzitivní. A takové dnešní bezcharakterní konzumní společnost (film také reflektuje důsledek expanze západního světa, proto se bude výše zmíněná definice týkat především USA) semele a udělá to, co jsem viděli ve filmu. Téměř neemoční jedince se závislosti na cyklický se opakujících sexuálních aktivitách - přičemž jsou závislí na doteku a na pocitu přijetí (o to IMHO v této závislosti primárně jde). 80% ()

JimWayne

Hlboké myšlienkové pohnútky a činy, ktoré nám McQueen priniesol v podaní sexuálneho života. Kvalitné režisérske spracovanie, scenár taktiež na dobrej úrovni. Herecké obsadenie veľmi príjemné aj keď mi osobne nesedí Mulligan, pretože by sme určite našli krajšie a rovnako schopné herečky ako je práve Carey. Film určite nesadne každému, snaha zapôsobiť hlavne na festivalového diváka. 75% ()

SaNcHeZ_cz

Steve McQueen si buduje auru jednoho z nejzajímavějších evropských režisérů. Ve svém druhém snímku otevřeně řeší lidskou sexualitu bez obalu, která je ovlivněna uspěchaným způsobem života střední třídy. V době kdy není žádná další výzva, člověk se sám obrací ke své primární touze. Stud je snímek, který má nejen úchvatné řemeslné zpracování a vynikající hudební podkres, jeho hlavní téma je dostatečně zajímavé a do jisté míry otevřeně neprozkoumané natolik, aby dokázal se zatajeným dechem bavit diváka celých 99 minut. Ti co jdou do kina jen na další snímek tentokráte s velkým množstvím erotiky nejspíše zklamání nebudou, ovšem ti které zajímá studie mysli sexuálně závislého člověka ve snímku, který se dá jednoduše označit za umělecké dílo, dostanou jednoznačně jeden z nejlepších filmů roku. ()

Alqarin

Obrazově fascinující s výtečně chladnou a odtažitou poetikou. Obsahově sice mimo mě, ale způsob, jakým dvojice "kamera & Fassbender" žhaví emoční dráty, mě prostě dostal. ()

-Ravee-

Zatím nejúchvatnější film nové dekády. Fassbender a Mulligan excelují, dlouhatánské nepřerušené záběry (nejen) konverzací fungují na 150%, estetika kamery čarovná a rozbor postupně se rozpadajícího charakteru hlavního hrdiny pod náporem sexuální závislosti je vykreslen do sebemenšího detailu takovou formou, až se sevře žaludek. Velká paráda a klobouk až na zem.. ()

kareen

Brrr...to byl ale chlad. Ne, vážně, já asi tak přibližně chápu co se tím tvůrce snažil říci a musím uznat, že se mu to emocionální odcizení dnešního světa povedlo zobrazit dokonale. Jenže, já týpky jako je Brandon v reálu ze srdce nesnáším a to se mi pak dost těžko soucítí s ústřední postavou, když jí celou dobu přeju jen to nejhorší. Takže bohužel nic pro mě. ()

Asgy

Mrazivá atmosféra, sex bez vášně a citu a výborný hudební motiv. Jako celek to funguje krásně a Fassbender to svým výkonem jen vyzdvihnul. Shame na náladě nepřidá, ale donutí k zamyšlení. ()

Tayen

Pro mě koukat na Stud to bylo stejné jako s lekcemi angličtiny: v průběhu jsem trpěla a ocenění se dostavilo až s odstupem času. U angličtiny jsem si to ale uvědomila až po x letech, kdežto výživu Studu jsem objevila hned po závěrečných titulcích. U filmů se můžete hihňat, zavírat oči nebo kroutit hlavou, ale Stud tam jen, obnažený a syrový a hodně vypovídající o dnešní osamělosti mezi věžáky, v přecpaných dopravních prostředcích nebo sterilních bytech, do kterých se chodíte jen vyspat nebo zasurfovat na netu. Je velká pravděpodobnost, že se u filmu budete nudit, když nevíte, na co jdete. Je velká pravděpodobnost, že se u filmu budete nudit, i když víte, na co jdete. A je velká pravděpodobnost, že vás film ovlivní. Hypnotické záběry jsou až příliš dlouhé, aby jste si nepřáli další scénu, ale jsou dostatečně dlouhé, aby vám vsugerovali emoce, jaké si vám vsugerovat přeje. A potom budete přemýšlet a pokládat si otázky. A možná taky ne. Mám ale jednu radu: dívejte se na film nejlépe sami nebo s dostatečně erudovanými lidmi, kteří opravdu tuší, co je bude čekat a jsou schopni připustit, že ne každý film musí mít děj. Jinak je odsoudíte k utrpení, nudě nebo předčasnému odchodu z kina. ()

Lamiczka

Dostalo mě to! Ve vyprázdněném sále Lucerny dvojnásob. S babičkou důchodkyní vedle sebe v řadě, jež po skončení vesele odkřepčila domů, mamamía! Syrové sexuální scény střídaly dlouhé psychologické pasáže, Fassy je skvělý a dokonale vybavený na jakoukoliv zvrhlou orgii. Perfektní a překvapivě něžná hudba se parádně trefuje. ()

Praxis

Za neustálých pohledů na Fassbenderovo pé.o dostanete takový velmi nepříjemný pocit ze současného světa. Taková generace vyhaslých a neukojených třicátníků tu totiž běhá. Jen by možná místy stálo za to, ubrat z těch dlouhých pohledů na porno scény a přidat i něco hodnotnějšího... Průměr 55% ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz