Píše se rok 2154 a Země je přelidněná, nemocná a znečištěná. Chudí obyvatelé planety žijí ve slamech, zatímco bohatí a mocní žijí na Elysiu, vesmírné stanici na oběžné dráze, těsně nad zemskou atmosférou. Spider, hacker žijící na Zemi v Los Angeles, provozuje lety raketoplánů na Elysium, aby propašoval lidi, kteří by tam použili Med-Bays, zařízení, která mohou léčit jakoukoli nemoc nebo špatný stav. Ministr obrany Elysia Delacourtová nechá sestřelit dvě kosmické lodě ve vesmíru, klidně zabije všechny na palubě raketoplánů a ten, který dosáhne Elysia, je zadržen. Pasažéři jsou zatčeni a deportováni zpět na Zemi. Prezident Patel pokárá Delacourtovou za její činy a pohrozí propuštěním při dalším podobném incidentu. Ta tajně nabízí generálnímu řediteli firmy Armadyne Corp, Johnu Carlylovi, doživotní zbrojní kontrakty výměnou za počítačový program, který umožní Delacourtové provést převrat a dosadit ji na prezidentský post. Carlyle program vymyslí a uloží ho do svého mozku. Na Zemi Max Da Costa  pracuje pro Armadyne Corp jako dělník, ovšem je náhodou vystaven smrtelné dávce radiace. Dostane léky s tím, že mu zbývá jen pět dní života. Max a jeho přítel Julio přijdou za Spiderem a uzavřou s ním dohodu. Pokud Max dokáže ukrást data související s Elysiem Johnu Carlylovi, zařídí Maxovi dopravu do Elysia, aby mohl použít Med-Bay k vyléčení své nemoci... (TV Nova)

svobik

Neill Blomkamp je vynikající řemeslník, ale obávám se, že to je všechno. U Districtu 9 dokázal scenáristickou prostoduchost zakrýt za líbivou multižánrovost, u regulérního sci-fi bijáku už ale negativa vystupují na povrch o poznání víc. Velká škoda, z jednoho z nejočekávanějších filmů je krásně natočené béčko. ()

Guzo

Řekl bych, že Blomkampův rukopis je tu po District 9 dost poznat, kosmické lodě jsou skvěle zpracované a i zobrazení znečištěné Země docela funguje. Přesto mi tu chybělo nějaké pevnější pouto s divákem - jedná se "jen" o precizně odvedenou práci bez nějaké hloubky a promyšlenějších postav (jinými slovy: scénář dost pokulhává).. 6/10 ()

Jacob23

Tak na podruhe se mi to libilo o hodne vice.Jedinou slabinou filmu je predvidatelny a ,levicacky, scenar...Blomkamp je velmi originalni a stylovy reziser-tyhle spinave sci-fi me hodne bavi.Herci jsou velmi dobri a triky (ikdyz to mozna hned nelze poznat) naprosto prvotridni! 75% ()

drackula

Z tohto filmu mám dosť rozporuplné pocity. Veľmi ma potešil úvod a rozbeh príbehu. Matt Damon a Jodie Foster sa svojich úloh zhostili skvele. Priepastný rozdiel medzi vrchnosťou na oblohe a bežným obyvateľstvom na Zemi bol stvárnení tiež úžasne, ale v istom momente sa to začalo celé akosi zadrhávať. Problémy, na začiatku neriešiteľné, sa začali riešiť až moc jednoducho. Niečo, čo malo byť skoro ako nedobytná pevnosť, malo zabezpečenie v duchu "nech to hrdinovi moc nekomplikujeme". Despotické roboty z úvodu sa neukázali ani počas jednej vypätej scény v ktorej sa riešila bezpečnosť Elysia. A to ma veľmi sklamalo. Záver bol skrátka jedna veľká príbehová nemohúcnosť plná skratiek a disney záver bol už len klinec do rakvy. 60% ()

Ravi

Jedno se režisérovi upřít nedá - má svůj nezaměnitelný styl, jak vyprávět příběh. Ale zatímco jeho předchozí snímek trhal filmová klišé na kusy, tenhle je bez skrupulí tiše kopíruje. A proč ne? Vlastně jsou mnohem horší filmy a je jich nepřeberné množství, zatímco Elysium má skvělý nápad (možná na jeden film až příliš velkolepý) i určité kvality. Bohužel nejzávažnějším hendikepem snímku je černobílost většiny postav a čistě náhodná podobnost schémat s District 9. Ale co, Blomkamp to natočil, napsal a popravdě řečeno mi jeho styl vyhovuje, takže i když jsou tam klišé, jsou v jeho podání jiná, snesitelnější. 70% = 4-/5 ()

Kurikmoon

SCI-FI vcelku priemerné. Ale mňa zaujímavý dej, prekvapivá pointa i nejaké hlbšie napätie... Kdeže boli? Možno v 3D kine. Ale riskovať hľadanie do jeho útrob sa neodvážim. ()

dragon94

Vynikající scifi řežba. Neil Blomkamp nám natočil film se scénami, které jsme ve filmu vždy chtěli vidět. A podařilo se mu to náramně. Je to sice klišé, ale to vem čert. Musím pochválit nádherné vykreslené rozdíly mezi Elysiem a Zemí. Za zmínku stojí i audiovizuální stránka jenž je parádní. V akčních scénách je sice občas roztřesená kamera, ale mám pocit, že to k tomuhle filmu tak nějak patří. Herecké výkony jsou zmáknuty na jedničku a to ať už Matt Damon nebo Jodie Foster, či vynikající záporák Kruger v podání Sharlta Copleye. I přes zjevné chyby, které občas bijí do očí, jsem byl s filmem velice spokojen a velice mě bavil po celou dobu sledování, proto mu dávám 4* 86%. ()

Kosmik 1

Pro mě opět další milé sci-fi překvapení (hned po Enderově hře). A to i přesto o jak jednoduchý příběh se jedná. Vůbec mi to nevadilo, naopak jsem byl rád, že nemusím příliš přemýšlet. A když to vezmu kolem a kolem, tak se mi příběh vlastně i líbil, včetně naprosto pohodového závěru. Líbilo se mi zpracování Elysia, opravdu slušná myšlenka a hlavně mě potěšil parádní vizuál, ten jednoznačně stojí za to vidět. Jsem si téměř jist, že po druhé projekci dám plnou sazbu. 80% ()

KASUGI

Blomkampův "Distrikťácký" rukopis je nepřehlédnutelný a nezaměnitelný, díky tomu se dalo překousnout spousta nesmyslů a nelogičností, zejména vše kolem obrany a vstupu do Elisia, to fakt píše. Copley byl správný psychouš - nedovedu si ho představit s dabingem. Sociální podtext mi nevadil. Co mi však vadilo, byl závěr (nemyslím scénáristicky, ale jak je natočený). Těžko říct, co z toho je Blomkampa a co pramení z tlaku studia. Takových scén podle hloyvůdských šablon je tam bohužel víc. Navíc bylo utrpení sledovat s přibývající minutáží přehrávající Jodie Foster (tady by dabing naopak pomohl). Film sice na povrch hloupý a když se v tom člověk bude nimrat do hloubky, tak si nejspíš "užije", ale pro oko je to vymazlené - jak akce, tak ztvárnění Země a Elisia. Cpal jsem se velkou bonboniérou a bavil se, o nic jiného mi nešlo. Chtěl jsem prostě zase něco ve stylu District9 a to jsem zhruba dostal. 70% ()

Bagr_007

Hele, já chápu, že Hollywood je dost levicovej. Ale jako všeho s mírou, že jo. Přitom po obrazové stránce, je to velmi vypiplané. Problém je samozřejmě scénář a tím nemyslím pouze tu socialistickou agitku, ale i o béčkové postavy a hloupoučký děj. 50 %, ale ten film mi hrozně vadí. ()

MI-380

Dokonalé speciální efekty s podprůměrným katastrofickým scénářem, v němž se tvůrci snaží diváka přesvědčit o správnosti myšlenky, že například ČR je povinna přijmout a postarat se o asi tak sto miliónů imigrantů z jihu. A jestli se nám to nebude líbit, vtrhne sem komando revolucionářů a všechno nám to tu přeprogramuje. Geniální District 9 mi připomínala jen maličká vlajka JAR na jednom z letounů: 55% (19581 hodnotících, průměr 66%). ()

Pedross800

Za mě dobrý, ba víc než to! Jasně, má to v sobě dosti nelogičností a dostat se hrstce vzbouřenců na něco takové, jako byla vesmírná stanice Elysium by bylo určitě nemožné, ale víte co....to jak je to natočeno a hlavně špinavost a chaos a rozvrácenost přelidněného světa v roce 2154 to bylo to co mě dostalo. Když se člověk dívá na ty hordy nájezdníků, které se již ted snaží dostat do Evropy, rozvrat EU, nástup nacionalismu všude kam se podíváš. Za velkou louží Trump, v Rusku Putin....no já nevím, ale mám pocit, že tenhle film bude za pár desítek let veden jako velký vizionářský počin....a Damon co tam spoustě lidem vadí, tu roli odehrál perfektně! Stejně jako i akce na jedničku a vizuálně majstrštyk. ()

Autogram

Film nám chcel povedať niečo závažné o budúcom (vlastne už súčasnom) kastovaní ľudí, mocichtivosti mocných a o migrácii, ale všetko utopil v prílišnej akcii a nelogických dejových obratoch. Bezplatné zdravotníctvo pre všetkých tu budujeme už dlhé desaťročia, ale výsledok, že by všetkých uzdravilo zo všetkých chorôb, sa nejako nedostavil. Dá sa to pozerať len jednorazovo ako jednohubka určená na zabudnutie do niekoľkých dní, okrem rozprávky o hrochovi a surikate. ()

Madlene

Vytvarna stranka na jednicku, nektere sceny vas uplne pohlti, ale film pokulhava dejove, obcas tvurci zakopli o nejake to klise a grandiozni finale dramaticky speje k romantickemu (trapne levicackemu) ataku na divakovy slzy...clovek se tomu spis pousmeje. Takze vysledek je jasny, i nadale u soucasnych sci-fi nezbyva, nez (stale) snizovat ocekavani...skoda! ()

Hugo01

Když to srovnám s Oblivionem, tak se mi tenhle film zdá lepší. Někdo se mnou možná souhlasit nebude, ale každý musí souhlasit s tím, že je akčnější. Pořádné SCI FI jak má být. Efekty byly bezvadné. Akční kamera byla někdy až moc akční, ale to mi na zážitku neubralo...90% ()

Composter

Velké zklamání. Do parádního vizuálu (krásně ušmudlaná Země v kontrastu s vypucovaným Elysiem) zabalená stupidní báchorka o tom, jak jeden obětavec přinese chudákům na Zemi rovnoprávný přístup k bezplatné zdravotní péči. Spousta patosu, velkých gest, černobílých postav, předvídatelnosti a klišé. Holčička byla vážně otravná - ne však jako hlavní záporák, nájemný zabiják - ten měl raději úplně mlčet (příšerně otravný akcent, který měl podtrhnout jeho nesympatičnost). Vážné scény působily směšně a motivace jednotlivých aktérů "děje" často nepochopitelně. Ukázkový film pro americké publikum. Jediný, kdo ve filmu exceloval, byla Jodi Foster - ta si svou arci-bitch vážně užila a já s ní :) Škoda, Elysium vypadalo z ukázek vážně slibně. ()

blechy

No co to jako bylo? Neuvěřitelné, že takto očekávaný film je takové fiasko. Jediné co se dá pochválit je grafické ztvárnění a také hudba. Jinak samotný film je snůška opakujících se klišé viz závěr filmu silně připomínající například Armagedon :D ()

DeathTheKid

Z mého pohledu velmi špatná kompozice děje. No začátek celkem seděl, Matt měl důvod proč jít do tak brainfucker situace, jen postup směrem k Elysiu byl podivný. Celá banda spojenců i záporácká skupina agentů byla totálně mimo mísu. Jodie a Will nápodobně, ale s tím nic neudělám, když to scénárista posral...Herci to prostě neměli šanci potahat a to i díky prostoru jež jim byl dán. + je sice pěkné, že oblek mu dával nadlidskou sílu, ale k čemu když jsem jí viděli jen kousek a většinou rozmazaně a někdy, což mi hlava nebere, to byly úmyslně udělány jako efekt. Hmmmm. Představoval jsem si paralelně úplně jiný příběh, něco ve stylu Bourneovy trilogie - jedinec s zvláštními schopnosti, neví kdo je, neví proč po něm jdou (v tomto případě tajná data) a systémem Elysiovské hierarchie se probíjí směrem k poznání pravdy. No a na závěr ještě zmíním záběry(především vesmír a ostatní scenérie), které nebyly kulervoucí, ale ani nezklamaly a zveličily dílo, do rozměrů, jaké si Elysium zasloužilo. Potenciál nevyužit skoro na maximum a to náš ještě letos v kinech vesmírné sračky teprve čekají, v čele s mnou nenáviděnými děckami v hl. rolích. ()

Ludivitto

Nebýt te dementní agitky, mohlo jít o super guilty pleasure sci-fi s dokonalým záporákem a syrovým industry designem. Slabší 4* ()

RoboCop přišel o režiséra

29.12.2013

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

Hugh Jackman jako kumpán sci-fi rapperů

30.09.2013

Přestože Elysium značnou část diváků zklamalo, následující film Neilla Blomkampa budí zájem a postupně sbírá hvězdy. Plakátovou tváří bude bezpochyby Hugh Jackman, který na filmovém festivalu v… (více)