Konečná

The Last Stand

Konečná

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2013, 107 min

Vidět ten film tak před deseti lety, samou radostí bych si ucvrkl do trenek. Máme tu parádní sporťáky, sličné děvy a hlavně Arnolda! Na ksichtu mi ale přibylo pár vrásek (nutno říct, že méně než Rakouskému dubu) a chci už trochu víc. Pořád je to, ale více než slušná zábava, která místy velmi příjemně překvapuje. Jednoznačným kladem je Ji-un Kim, který ždíme z toho co má maximum, pomrkává na staré westerny, je řádně krvavý a snaží se nejít obvyklou cestou a když už musí, utahuje si z toho. Po herecké stránce jde o neurážející standard dělající křoví staroušovi Arnoldovi, který je přesně takový jak ho máme rádi. Knoxville naštěstí moc neotravuje. Je tu několik opravdu povedených scén, které KONEČNOU táhnou do nadprůměru, z nichž nejlepší je geniální honička v kukuřici. Hlavně Arnold se tu vrací s takovou parádou jaká se sluší a patří, škoda že ho v kinech nevítá víc lidí.(13.2.2013)

Starý dobrý Arnie v klasickej úlohe, ktorá mu sadne. K tomu zopár chutných čerešničiek (arogantné FBI) a fajný záverečný súboj a je z toho excelentné guilty pleasure :-)(2.1.2014)

Náramne som sa potešil, keď si za svoj návrat do hlavnej úlohy po dlhých 10tich rokoch Arnold Schwarzenegger vybral film pod taktovkou môjho najobľúbenejšieho kórejského režiséra Jee-woon Kima – vyzuálne veľmi nadaného režiséra drsných príbehov s jemnou dávkou poriadne čierneho humoru. Vo svojom americkom debute je však podľa očakávania umiernený, no The Last Stand i keď sa stal prepadákom, rozhodne nebude robiť hanbu vo filmografii ani jednému z nich. Po čiernom humore neostala ani stopa ale odľahčené prvky našťastie ostali – prestrelka drsných nájomných zabijakov so zástupcami šerifa v mestečku (scénku s Luisom Guzmánom asi poniektorý neprehltnú), inak krásne to rôznorodá a jednoznačne sympatická partia od Jaimie Alexander po Johnnyho Knoxvilla ktorý je asi prvý krát znesiteľný. Vizuálne je film lahôdka hneď od úvodných titulkov až po záverečnú naháňačku s fárami v kukuričných lánoch (milujem naháňačky na autách v kukuričnom poli a práve v Arnieho filme je top =)).(5.3.2013)

Tak trochu nadržená filmařina. Jen škoda, že není ještě víc nekorektní. Jakoby se vždycky na poslední chvíli tvůrci (producenti) zasekli a řekli, že tohle nebo tamto je už moc, takže raději trochu ubereme a uděláme krok stranou. Chyba, velká chyba, protože hlavní hrdina stále bez větších obtíží uhraje původního Johna Matrixe. Arnie se tak vrací v oldschoolovém béčku o šerifovi malého městečka poblíž mexické hranice, co srovná do latě partu drogových překupníků, za kterými v luxusní káře míří uprchlý boss, který měl toho času vyčkávat v cele smrti. A nutno podotknout, že onen aktuální model Arnieho stále chutná. Pořád má čich na slušné látky, pořád ví, s kterým režisérem do spolupráce jít. Jede v osvědčených kolejích a ignoruje ty, kteří chtějí pravidla žánru měnit. Vytknout by se dal poměrně dlouhý rozjezd, zamrzí i lehce zakřiknutý dojezd. Ji-un Kim, rodák z korejského Soulu, ale do každé slabší scény přidává řízný vizuál. Novinka Bullet to the Head od Slye (s o dost vydatnějších rozpočtem) dopadla o poznání hůř. Tady za málo muziky dostáváme hodně slušné akce a pořád absolutně spolehlivého rodáka z Thalu poblíž Štýrského Hradce. Lehce nadnesené, ale přesto čtyři hvězdy!!(13.6.2013)

Arnold Schwarzenegger je pro mě postava, která je u mě spojená se sobotním večerem, kdy jsem se pokaždé v televizi jako malý capart těšil na nějaký ten akčňák, kde by mě právě on nikdy nezklamal. Takhle to fungovalo celé mládí a já jsem si během toho na Arnolda tak zvykl, že se stal mým největším akčním hrdinou. Pak se na filmy vykašlal, čímž mě obrovsky zklamal, aby se v roce 2013 naplno vrátil a začal opět brutálně hláškovat. Když šel film Konečná do kin, snažil jsem si najít čas, abych na něj zašel. Nakonec jsem si ho v týdnu udělal, abych zjistil, že jsem v kinosále úplně sám, což mě hrozně mrzelo, protože si to podle mě taková persóna určitě nezaslouží. O to smutnější to je, když si uvědomím, že se vlastně jedná o naprosto upřímný nadhled Arnolda, který cynicky naráží sám na sebe a jeho guvernérskou kariéru. Do toho se ale jedná o super příběh, kde si zamilujete snad každou postavu z toho amerického ospalého venkova. Každopádně jsem s filmem měl jeden problém a to byla, občas moc bláznivá, kamera, za kterou se postavil korejský režisér Ji-un Kim. Je to docela zvláštní, že režisér, který ani neumí anglicky najednou točí návrat Arnolda Schwarzeneggera, každopádně dobrá, udělal to slušně, trošku neobvykle, ale dalo se to přelísknout. Snad jenom, že na takové natáčení nejsem zase tak zvyklý. Co se ale týče samotného Arnolda, nevěřil jsem, že by se vrátil v takové formě, jak ho znám, přesto ale předvedl naprosto skvělý výkon, který mě celý ten film prostě nepřestal bavit a já jsem rád, že se zase vrátil do hollywoodských vod. Snad je ještě trošku rozčísne. Mimochodem, když Arnold řekl tu poslední hlášku na emigranty do USA, došlo mi, že ryzích amerických herců, je v tomhle filmu pomálu. Účel? Možná, i tak se jedná o naprosto upřímný film, který 107 minut zaručeně nepřestane nudit a to je ten hlavní důvod, proč ho vidět a dát mu šanci. Arnold je prostě sympaťák.(24.2.2013)

• Luis Guzmán