Konečná

Konečná

The Last Stand

Akční / Thriller / Krimi

USA, 2013, 107 min

Můj akční hrdina (nejen) z dětství se vrátil, a já můžu s velkou úlevou konstatovat, že jeho comeback se vskutku vydařil. Samozřejmě už to neni ta chladnokrevná, ocelová mašina z dob Rudého horka nebo Komanda, ale frajer a sympaťák je to pořád stejnej. Charakter z něho stříká podobně jako krvavý cákance z jeho nepřátel, z kulometu a brokonice mu to střílí jako za mlada, a do toho nezapomíná skrze zuby pálit ostropalný hlášky. Film má hodně nakročeno do akčního westernu, navíc má skvělej spád, pořád se v něm něco děje, obsazení je víc než luxusní (Stormare, Whitaker a i pro toho Stantona se našlo místečko) a celej tenhle promazanej stroj diriguje vizuální mág z Koreje. Konečná prostě MUSÍ potěšit všechny Arnieho fandy. Jinak honička v kukuřičnym poli je pěkná, ale tu předchozí střílečku netrumfla. (80%)(23.4.2013)

• Zeck

Tupá podívaná, kterou si dokážu odůvodnit snad jen tím, že starý republikánský kocour Arnold dostal chuť na čerstvé prezidentské křeslo, tak si udělal takové jižanské promo o oddaném vlasteneckém šerifovi. Arnold je zkrátka důchodce a netuším koho tímto shitem chtěl oslnit, jelikož mladí diváci se mu vysmějí a jeho starší fanoušci zklamaně připustí, že z jejich milovaného steroidového nakopávače prdelí, se stal nepohyblivý dědek s Proenzi místo upilované brokovnice, který se stále nenaučil hrát, ale ještě pomalu ani neudýchá klidové dialogy. Největší akční scény z filmu pak končí úplnými faily, kdy do té doby elitní zabijíci při setkání se Seniorátorem, přechází do módu "submisivní dement" a celá akční scéna se okamžitě strhává v dětskou střílečku ze sídliště. Režisér pak nedokázal ani zamaskovat totální nepohyblivost a neschopnost hlavní postavy ohnout se pro upadnutou zbraň a vy místo toho abyste si užívali akční stupidní výmaz, modlíte se za jeho klouby. Bohužel je to navíc všechno myšleno smrtelně vážně a na ten "komediální" oddech je tam násilně nasrán největší možný ocas - Knoxville. Celá partička "zástupců" šérifa pak působí takovým stylem, že pokud by všichni dostali kulku do hlavy v první minutě filmu, ušetří se nejenom rozpočet o pár mega, ale člověk by už nemusel nuceně dokoukávat totální sračku, jestli se to náhodou nestane, v což úpěnlivě doufá. 20%(18.5.2013)

Při žádném ze svých častých útěků do Mexika jsem si nepostavil vlastní most, neřídil jsem cokoli s označením ZR1 a ani jednou jsem si s policejním vrtulníkem nehrál na slepou bábu. Z tohoto úhlu pohledu mi zkrátka tento jednoduchý akční film dodal inspiraci a já jsem mu za to vděčný. Vždyť se tam tak pěkně střílelo, jezdilo i hláškovalo, že jsem ochoten velkoryse přehlédnout tu počáteční pohádkovou fantazii, při které bývalý pan guvernér sází spíše na své analytické myšlení než na tradiční bi-, tri-, quadri- a jakékoli jiné cepsy.(16.6.2013)

Cekal jsem vic, o hodne vic. Pribeh naprosto jednoduchej a z nejakyho nahaneni drogovyho krale se za chvily stane lehce usmevna variace na vsemozny zavodni filmy, kdy je vzdy na silnici nejaka prekazka, pan velkej borec ve svy nadupany kare udela nejakej tricek a vymlety polisi zustanou jen cumet, pripadne lezet v kaluzi krve a mozku. No a vse to samozrejme smeruje k tomu zaverecnymu stretu s mocnym Arnoldem, kuli kterymu si tenhle film urcite pustilo 99% lidi. Ten je sice videt prubezne po celou dobu filmu, ale jen se tak poflakuje po meste a tak i kdyz se vlastne furt neco deje, cely se to tak nejak tahne a nudi. No a pak konecne pride zaverecna vyrubavacka, ktera je bohuzel ale sfouknuta prilis rychle, Arnold je viditelne unavenej a ani ty hlasky z neho moc nelezou a clovek si neuzije ani to hovado Knoxvillea. Kdyby byl zaver epictejsi, urcite by to hodnoceni o kus vytahlo, takle jen zklamany 3*.(6.8.2013)

• H34D

Nevyčítal bych filmu, že se zapomněl v 80. letech, kdyby diváku nabídl i nějakou parodii sebe sama, či hmatatelné odkazy na předchozí Arnoldova díla, jenže nic z toho se nekoná. Neakční pasáže jsou až zarážejícím způsobem nudné, člověk pak děkuje Bohu (Arnoldovi) i za tu béčkovou akci, která stěží proráží z šedivého průměru... Arnolda je ve filmu málo a ostatní figurky bez něj nedokáži pořádně rozbouřit plátno. Whitaker se snaží, přesto jeho postava zůstává jen matným odleskem hrozivého poručíka Kavanaugha, jehož hrál v The Shieldu. 5/10(18.7.2013)

• - Na kamennej platni, ktorú možno vidieť hneď po úvodnom titulku, je napísané: "Bezbožný uteká, hoc ho nik neplaší, spravodlivý sa však cíti (taký) bezpečný ako levíča." Tento výrok pochádza z Biblie (kniha prísloví, 28. kapitola, 1. verš). (m.a.t.o.)

• - Ve scéně v čase 1:10:09 u auta opřená zbraň není, v čase 1:10:13 však již ano. (dc125)

• - Guľomet Vickers bol vo filme označovaný ako guľomet z roku 1939. V skutočnosti sa jednalo o Vickers z roku 1916. Bol funkčný a využitý v obidvoch svetových vojnách. Je to jeden z prvých guľometov využitých vo vojne. Jedná sa o historickú zbraň z 1. svetovej vojny. Nábojové pásy doň merajú až 8 metrov! (gogo76)