Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

Taio

Tá vizualnosť, tá hudba, ten pocit keď dopozeráte film a štastie ruka v ruke s nezabudnutelným zážitkom, pripravený pomôcť svetu, ale na ako dlho...? Film, ktorý rozhodne pohladí srdce každému divákovi a poskytne antidepresivum. Teraz už len bachnuť do steny nech sa znova cítim ako chlap. ()

Autogram

Hravá francúzska poetika, aby svet nebol taký obyčajný. Na druhýkrát ma už film nezasiahol tak, ako pred rokmi, ale ešte som nepochopil všetko dokonale, takže stále mi zostáva priestor na tretie stretnutie s Améliou. ()

Honzox

Poprvé ve svém životě jsem se dostal k téhle kultovní záležitosti a paradoxně skoro přesně na 25. výročí úmrtí princezny Diany. Nemůžu říct, že by ke mně film nějak výrazně promluvil na osobní bázi, nemůžu ovšem ani na vteřinu pochybovat nad řemeslnou precizností, se kterou se dané tématiky chopili tvůrci filmu. Nosným tématem filmu jsou malé radosti všedního života a stejně malé a na první pohled nepatrné detaily vám film po celou stopáž pečlivě předsouvá, ukrývá je do vaši paměti, aby je pak postupem času stejně precizně vyvolal zpět a utvořil jeden smysluplný celek. Když se k tomu přidá úžasná kamera, hudba a herecké výkony, jenom těžko bych hledal důvod, proč neudělit plné hodnocení. O to víc nemůžu pochopit, jak stejný režisér mohl o čtyři roky dřív vyplodit takový paskvil, jako je čtvrtý Vetřelec. Nicméně tady nemám skoro co vytknout. ()

Almásy

po dlhych rokoch sebazapierania, odmietania a neviem coho vsetkeho som sa premohol a jeden vecer si tuto slavnu Ameliu, ktoru snad videl uz kazdy okrem mna pustil. vysledok ma nejako neprekvapil, film svojou nijak na nervy lezucou naivitou pripomina zazie v metre a neskoru novu vlnu. jeunetova rezia je prijemne stylizovana a rovnako aj audrey. taka detska dusicka v dospelom svete. pacil sa mi aj napad vytvorit z montmartru taky vnutorny vesmir plny pofidernych postaviciek, aj romanticka linia. srsalo to nakazlivym optimizmom. take velmi utesene umelecke dielko, o ktorom som sa presvedcil ze nanho treba mat urcitu naladu a pozerat to treba v urcity cas lebo takato poetika nesadne vzdy kazdemu. ()

Pipes

Takový milý, odlehčený a vizuálně perfektní snímeček. Film má hodně vtipu, romantiky i emocí. Audrey Tautou předvádí dobrý výkon, stejně tak dobře sekunduje Mathieu Kassovitz. Třešničkou na dortu je nádherná hudba. Něčemu tak krásnému se nedá strhnout ani hvězdička! ()

P1tr

Zajímavá sonda do života jedné podivné francouzské dívenky. Příběh je podán velice poeticky a zajímavým způsobem vybočujícím ze žánrových standardů. Označit Amélii za běžnou romantickou komedii by bylo nefér, ona se totiž úspěšně snaží být neobyčejná, stejně jako hlavní hrdinka. ()

rudess

Možno ma ukameňujete..., ale u mňa kdesi na hrane medzi 3 a 4... Odceňujem predovšetkým zaujímavý nápad o životnom optimizme a snovosti (niekedy až mystickosti), hŕstku zaujímavých nápadov, vďaka ktorým sa tento nápad ukazoval a krásnu hudbu Yana Tiersena, ktorou bol podfarbený... Avšak, očákaval som od tohto ospevovaného filmu predsa len trochu viac... Navyše, jeho záver mi pokazil celkový dojem z filmu (aj keď si uvedomujem, prečo bol taký, aký bol a ako mal byť pochopený - u mňa nevyšiel). ()

BuryGol

Jen o málo filmech se dá říct, že jsou krásný. Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain takovej je. Ačkoli jsem Francii nikdy moc nemusel, tenhle film je fakt super. Audrey Tautou je nádherná herečka, dokázal bych se na ní koukat celý hodiny. Krásný věci v životě jsou jednoduchý. Západ slunce, orosený pivko v horkym dni, šumění moře. Člověk by se měl někdy starat i o ostatní, než jen o sebe. Plnej počet tomu nedávám jen proto, že nejsoem moc romantickej člověk a ten scénář balení mi přišel trošku ujetej. Tohle by v reálnym světě ani nešlo. A taky se spolu nemuseli hned vychrápat, to veškerou romatiku odkoplo. Ale jinak dobrej scénář, jedinečná Audrey, fajn francouzská muzika. 80%. ()

jefff

Pravdou je, že jsem dlouho neviděl originálnější snímek. Celý film překypuje nápady a zajímavými scénami i postavami. Plusem je i herecký koncert Audrey Tautou. Na druhou stranu, mě film jako celek až zas tak neoslovil, neposadil jsem se z něj na zadek ani jsem se neválel smíchy či plakal dojetím. Amélie je zkrátka milý snímek, který asi neurazí nikoho. ()

spikey1

Ježíšku na křížku.... tolik růžové vaty jsem nikdy neviděl, nikde... ani v zoo a tam je toho teda hodně... na druhou stranu je to tak příjemný Francouzský šanson, že se jím mile rád nechávám unášet a bulíkovat si že svět je fajn místo k žití. ()

Beer Ceps

Opět překrásný film, který dokáže vzbudit úsměv na tváři a zlepšit náladu snad každému. Amélie nás přesvědčuje o tom, že život není jen o přežívání a dělání povinností, ale o opětovném navrácení do dětských let lehkomyslnosti a hravosti. P.S. Yann Tiersen má můj hudební obdiv. ()

standsiller

Amélia z Montmartru je príbeh obyčajného človeka podložený úprimnosťou a ľudskosťou o ktorú sa zasluhuje kvalitný a nápaditý scenár. Réžia vďaka kamerovým filtrom a práci so štylizáciou farieb dosahuje výraznú harmóniu medzi divákom a hlavnou postavou tohto filmu. Audrey Tautou si vďaka svojmu dievčenskému výrazu dokáže rýchlo získať sympatie a sprevádzať diváka svojim na referovanie nudným, no v skutočnosti plným životom. Jean - Pierre Jeunet a Guillaurne Laurant učia diváka, že film o niekom potrebuje mať aj prirodzenú ľudskú emóciu a vôbec nemusí ísť o komplikovaný život. Atraktívny je každý , pretože každý vníma veci inak. ()

venca163

Nic jsem o tom nevěděl a ze začátku jsem byl mile překvapenej zajímavym stylem vyprávění a celkově formou. Postupem času mi (bohužel?) začala být ústřední hrdinka akorát tak protivná. Nevím, jestli za to mohl jenom její "já-miluji-každou-bytost-která-si-to-zaslouží-a-šířím-všude-dobro-a-zachraňuji-celý-svět" styl, nebo i to, že víc jak půlku filmu se s tím svým týpkem někde už skoro potkala a pak vždycky utekla. Což mě po šestý prostě už přestávalo bavit. Bylo v tom ale i spoustu dobrejch nápadů a ze začátku jsem se i celkem zasmál, takže dohromady 65%. ()

solskjaer

Příjemný, oddechový, půvabný, hodňoučký, filmově zcela zvládnutý, po herecké stránce vynikající ovšem mě to strašně moc nudilo. Vše sice bylo jak mělo, dokonce jsem se několikrát od srdce zasmál, ale já si nemohu pomoci já u toho asi pětkrát usnul. ()

lewwin

Krásný film jak po vizuální, tak i po příběhové stránce. Velmi poeticky a s notnou dávkou francouzské elegance zpracováno, a Audrey je úžasná. A skvělí jsou i ostatní herci. ()

ondrech

Kamera: Bruno Delbonnel - jeho práce s kamerou je naprosto dokonalá! Celý film je jeden velký zlatý řez. Práce se světlem a pohyby kamery(třeba jak amelie háže žabky na tom kanálu) jsou jedny z nejlepších v celé historii filmu. A k příběhu - Dokonalé, přitom tak obyčejné. Infantilní a naivní, ale - proč ne? Je to krásné. Důkaz, že každý z nás má své rituály a malé požitky, nad kterými se nepozastavujeme a nikomu neříkáme, přesto je děláme. Film, který mě ovlivnil, a to především v chování, smyslu uvažování. Film, na který nezapomenu a opět se k němu rád vracím. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)