Amélie z Montmartru

• Francie Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain (více)

31. srpna 1997 ve 4 hodiny ráno dostala Amélie (Audrey Tautou) nápad. Musí stůj co stůj najít dávného majitele krabičky vzpomínek, kterou náhodou našla ve svém bytě, a poklad mu vrátit. Jestli to ocení, je rozhodnuto. Amélie začne zasahovat jiným lidem do života. Jestli ne, tak nic. Kultovní romantickou komedii o nesmělé Pařížance s laskavým srdcem milují díky její hravosti a půvabu miliony diváků po celém světě. Film o drobných, ale o to důležitějších radostech, který získal řadu prestižních filmových ocenění, ani po 20 letech od premiéry neztratil nic ze svého šarmu. (Aerofilms)

haushinkaa

Krásný a barevný film, po jehož zhlédnutí jsem vždycky usměvavá a plná nadšení a rozhodnutá převádět slepé dědečky přes cestu a vyprávět jim, co se děje kolem... Děj je zajímavý, poutavý, originální, optimistický, ani na chvíli nenudí a Audrey Tautou je rošťácky roztomilá, pro tuhle roli jako stvořená, to všechno ano, ale tomuto filmu dává duši hudba Yanna Tiersena. Bez jeho hudby by tento film nebyl to, co je, ano, byl by to výborný film, ale Yann Tiersen ho povyšuje na nezapomenutelné umělecké dílo, dokonalé spojení barev a hudby, kamery a hudby, jednoduše hudba exceluje. Podle mě jeden z nejhezčích filmů a nejlepších soundtracků... Co třeba jenom tak ležet a poslouchat Sur le Fil? ()

Karush

Nuda, nuda nuda...Začiatok bol sľubný, ale humor sa veľmi rýchlo aj vytratil, absolútne ma to neoslovilo. Amélia mi liezla na nervy po prvé vzhľadom, ale do prostredia (zeleno-žlto-červeného) perfektne zapadla, tým pohľadom, ktorý ma mimoriadne irituje (Drenina) a nakoniec svojím vystupovaním, toto všetko je podľa mňa dosť závažný problém, ak je práve spomínaná hlavnou hrdinkou. ()

Belbo

Asi nejlepší Jeunetův film. Abych byl nadšen, unešen a Bůh ví co posílal do trenek zas ne. 117 minut ušlechtilé nudy. ()

ivan_drago

Velmi poetický příběh o hledání lásky a její naprosté slepotě. Skvělá Audrey v hlavní roli. Místy se trochu ten film táhne, ale celkově z něj jde obrovská radost ze života a samé pozitivní věci. A to je někdy velmi na škodu, pro mě příliš afektované... ()

Qitek

V jisté době originální a krásně příjemný balzám na duši. Bohužel časem nafukovaná bublina, která vždycky praskne z přesycení. Kdyby film neměl kolem sebe tolik pozornosti, málokdo by dal pod tři. ()

Gothar

Veľmi pekný film, ale na môj vkus asi až príliš "presladený" a podľa mňa skôr určený ženám. Ja som sa nedokázal stotžniť s uvažovaním Amélie v súvislosti s Ninom, čo mi dosť vadilo. Inak super film na zlepšenie nálady, scény sú pekné, hudba tiež a za pozornosť stoja obrazy v byte Amélie :) Ako celok na mňa pôsobí príjemne a veľmi optimisticky, nemám však pocit, že by to vo mne zanechal niečo viac, preto 4*. Odporúčam pozrieť, pre mňa to bola svieža zmena oproti americkej produkcii. ()

Juliette_

No není Paříž to nejkrásnější město na světě? Ani se nemusím procházet po Montmartru, protože stačí si jen pustit Amélii a hned se tam ocitám. Líbí se mi forma vyprávění příběhu.. to jak se Amélie snaží vnést něco do života ostatních, i když na sebe zapomíná. Opravdu vynikající výkon Audrey Tautou a úžasná hudba v podání Yanna Tiersena. Tenhle film se mi vážně nikdy neomrzí :-) ()

DaUr

Možná, že jsem čekal trochu víc - umístění ve dvacítce nejoblíbenějších filmů a zároveň mnohem slabší pozice v těch "nejlepších", to značí něco tuze zajímavého. Ale dopadlo to přesto dobře - Jejímu kouzlu jsem sice plně nepodlehl, na to jsem moc velký cynik, ale minimálně úsměv na tváři mi vykouzlila a svou originalitou (jak charakterovou, tak celkovým zpracováním filmu) nepatrně podkopala přesvědčení, že svět je jedna velká past na snílky. 90%. ()

LiborGondek

Neskutečná a nekončící nuda. Nerozumím zřejmě ani francouzskému humoru, jinak si to neumím vysvětlit, proč má tenhle podprůměrný film tak vysoké hodnocení. ()

Mrkvič

Napodruhé jsem některé pasáže už tolik neprožíval a přišlo mi to místy zdlouhavé. I tak je to ale nádherný a milý film převelice osobitě vyprávěný, což je na něm to nejkouzelnější. ()

Mirokukii

Sama Amélie mne až tak neokouzlila, ikdyž ač se to nezdá, tak si myslím, že takhle podobně ztracených duší je kolem nás víc a víc. No, snad se mýlím. Avšak o co méně jsem podlehl Amélii, o to více mi byly sympatické její nápady (protivný zelinář si opravdu nic jiného nezasloužil), ačkoliv se nedá říci, že bych osobně fandil jakémukoliv ovlivňování, či manipulování druhých, třebaže to myslela dobře a naštěstí jí to i mnohdy vycházelo. PS: Všude kam se na této databázi hnu, nácházím řady chválitebných a kladných slov na Tiersenovu hudbu k tomuto filmu. Jsem tomu rád, že jsou pravdivé. ()

LadyPupu

Bláznivé, ztřeštěné, bizarní a hlavně francouzské. Už mě sice nebaví tolik, jako při prvním shlédnutí, ale pořád to je milý snímek s přirozenou Audrey Tautou. ()

Lachtaan

Pravděpodobně největší legenda mezi francouzskými filmy současného tisíciletí konečně dohnána a jsem ohromně rád, že jsem tuhle věc nevynechal. V záplavě šablonovitých, na jedno brdo plácaných romanťáren představuje tahle místy bizarní, ale nesmírně hravá romance opravdu svěží vítr a já sledoval jak na trní, kdy už to konečně dají dohromady. A hlavně obecná kinematografie je tady dovedena skoro až k dokonalosti. [viděno v KVIFF.TV 29.8.2022] ()

uhlajz

Strašně kouzelný film s neskutečně inspirující dobrou náladou. Takhle příjemná komedie se točí opravdu jen velice zřídka. ()

danoo

Nevšedný, svieži film o najjemnejších pocitoch a bohatom zmyslovom vnímaní jednej jemnej Parížanky vyrozprávaný s neuveriteľnou ľahkosťou a poetickosťou. Amélia z Montmartru tiež dokazuje, že kvalitný film nepotrebuje horibilný hollywoodsky rozpočet, ale hlavne nápad, čo je myslím vhodnou témou na zamyslenie pre netvorivých slovenských tvorcov. ()

wer4

Keby som v sebe vydolovala aj tú poslednú štipku optimizmu, ktorá sa tam niekde hlboko skrýva, určite by som išla na 5* .. tá nádherná melanchólia, ktorá prestupovala celým dejom, by si to určite zaslúžila .. ale .. trošilinku sladké na záver. ()

gjjm

Především skvělá hudba Yanna Tiersena. Pak to ostatní - zajímavě podaný, sympatický a nijak přehnaně romantický příběh a skvělé herecké výkony. Bál jsem se kýčovitosti, žánrové označení romantická komedie mě odrazovalo jako máloco jiného, ale nakonec z toho vylezl skvělý film. ()

LadyDevil

Snad po deseti letech se znovu k Amélii dostávám s tím, že jsem možná do ní dorostla.. Předtím mi celá ta euforie kolem toho přišla šíleně nafouknutá a nechápala jsem, co je tak skvělýho na "divný holce" s vlastním světem. No a vida, stačí si v životě toho trochu prožít, všímat si víc detailů a spousty malých krás, co v sobě Amélie má a je to tady. Kamera je teda vyloženě skvostná, hudba výborně okoření atmosféru Francie a příběh? Ten se dotýká asi nás všech z pomáhající profese.... Musím ještě dodat, že se mě dost zaujal osud "skleněného muže" - moc hezká vedlejší a vlastně dost důležitá role. Ač je film tak trochu pohádka, je vkusně naservírovaná s ideální špetkou humoru a má v sobě tolik reality, až chvílemi mrazí. ()

Muse

Co se dějové linie týče, nic moc. Co však oslovilo moje infantilní, naivní a romantické já, které tkví někde hluboko uvnitř pod vrstvou pesimismu nahromaděné během let mého života, byla roztomilá tvář Audrey Tautou a její touha šířit kolem sebe dobrodiní. Do toho klasická francouzská hudba, jíž dominuje jak jinak než harmonika, a sluncem prozářené ulice Paříže. Po shlédnutí snímku máte aspoň na chvíli pocit (než případně opět vyprchá), že život je krásný, že lidé jsou dobří a že pravá, nefalšovaná láska snad opravdu existuje. ()

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

Nejlepší filmy desetiletí dle ČSFD.cz

28.12.2010

Nová naděje pro český film?

Nová naděje pro český film?

15.02.2007

Česká kinematografie už tradičně trpí nedostatkem peněz. Fond pro rozvoj kinematografie se svými 80 miliony ročně nestačí pokrýt celý potenciál našeho filmového průmyslu. Zvlášť když český film stojí… (více)

Life of Pi podle Jeuneta

Life of Pi podle Jeuneta

02.11.2005

Kniha Yanna Mantela THE LIFE OF PI, zachycuje strastiplnou plavbu 16-letého indického chlapce Pi z Indie do Kanady. Neboť poté, co nákladní loď převážející zvířata do zoo ztroskotá, zůstane na… (více)