Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Surový, obnažený, krutý a mrazivý film nakrútený voľne na motívy skutočných udalostí. Strhol ma ako už dávno nič. Už dávno som film nedopozeral až do konca záverečných titulkov. Vynikajúce herecké výkony a niekoľko šialených scén (sex, koniec, psychedelická nočná automobilová naháňačka).(5.12.2004)

Teena Brandon (Brandon Teena) prožívá krizi sexuální identity uprostřed americké white trash komunity. Poněkud přehodnocený indie s Ocarem, za co? Uznávám faktickou hodnotu skutečných událostí, kterými je BOYS DONT CRY inspirován, nicméně první půlku jsem pronudil - druhá už je o něco rozjetější, ale mě nenadchla. Nenadchl mě ani výkon Hilary Swank. Chladné. Kruté. Měl jsem se ten večer radši koukat na Dálnici do pekla ...(24.1.2008)

Rozpočet $2miliónovTržby USA $11,540,607Tržby Celosvetovo $20,741,000║ výborné herecké predstavenie, silná dusná atmosféra /65%/(15.12.2008)

Životopisný snímek o dívce, která chtěla žít jako chlapec. Hilary Swank je v chlapeckém převleku skoro k nepoznání a předvádí mistrovský výkon.(1.8.2002)

Věrohodnost a přesvědčivost klučičího já Hilary Swankové je až zarážející, je vidět, že ocenění nejvyšší padlo vskutku do správných rukou (a snad i pohlaví)... Krize osobní identity a sexuální nevyhraněnost může být velice ošemetná záležitost a také proto je škoda, že tento film se zaměřuje spíše na maximální emocionální dopad na diváka, který úměrně stoupá s nátlakem na hlavní postavu (výslech), než na psychologický rozbor, či nějakou pointu z tématu vyplvývající. Režisérka, byť si mě zpočátku svými nijak oslnivými, tmavými záběry příliš nezískala, ukázala, že s emocemi pracovat skutečně umí. Zážitek je to neskutečně silný, málokterý film dokáže způsobit takovou bolest u srdce jako Boys Don't Cry, to se musí nechat. 7/10(1.1.2009)