Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Bez diskuse jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy měl možnost zhlédnout. Film mne naprosto odzbrojil a než jsem se stačil rozkoukat, tak už byl v půlce, tak rychle ten čas s tímto filmem utíkal. A vlastně jsem během sledování filmu zkontroloval čas pouze dvakrát, což je u mne velmi výjimečné. Už to značí, že film mne dokázal doslova přikovat do křesla a neopustit ho. Hilary Swank zahrála postavu natolik mistrně a uvěřitelně, že jsem měl pocit, že sleduji opravdový příběh. Herecké výkony byly prostě grandiózní, k tomu snad není více co dodat. A co mne doslova šokovalo, když na konci filmu bylo uvedeno, že film byl natočen podle skutečné události, o tom jsem po celou dobu sledování filmu neměl ani zdání a úplně mne to dostalo. Je sice smutné, že tu vychvaluji a vynáším až do nebes, vlastně že tu my všichni vychvalujeme film, který by nevzniknul, nebýt krveprolití a smutného konce jakési Teeny a Candance. Mnohem raději bych si tento film odpustil výměnou za život těchto žen, ale bohužel stalo se, a naštěstí je to natočeno a hlavně zahráno kvalitně a já nemohu jinak, než dát maximální hodnocení, protože tohle je jeden z těch mála filmů, které vám ulpí ve vaší hlavě až do smrti. Ale ať chci nebo ne, nemohu se vyhnout srovnání s jiným filmem, který byl také podle skutečné události, také o transsexualitě a homosexualitě a také hlavní postava skončila v krvi, když ji kdosi umlátil ve spánku baseballovou pálkou. Sice se jednalo jen o TV film, ale také stejně úchvatný a stejně zdrcující. Někteří z vás možná znají název filmu, ale raději ho zde napíšu. Jedná se o film Vojákova dívka a kdysi nám ho nabídla v rámci Filmového klubu ČT2. Pokud vás tedy tento film dostal, zkuste i ten druhý a uvidíte, že si jsou v lecčems podobné...(24.7.2007)

Hilary Swank, před tímhle filmem to pro mě byla jenom nějaká herečka, který jsem si pořádně nikde nevšiml. Po tomhle filmu to pro mě bude herečka, která ve filmu nejlíp a nejvěrohodněji dokázala zahrát kluka. A to tímhle šokem tenhle film jenom začíná...(29.3.2011)

Hodně drsný film a absolutně fantastická Hillary Swank. Celou dobu jsem jí toho kluka věřila.(24.1.2005)

hustý americký kreténi(23.7.2007)

Přesně takhle to dopadá, když se někdo odváží vstoupit do světa, ve kterém nemůže žít.(6.8.2007)

• - Smrt Bradona Teena a Matthewa Sheparda vedla ke zvýšení sankcí pro motivované trestné činy ve Spojených státech amerických. (MFJD)

• - Režisérka Kimberly Peirce se o osudu Teeny Brandon dozvěděla z časopisu Village Voice v roce 1994, když studovala na Columbia University. (casyy)

• - Vzhledem ke skutečnosti, že byla u Brandona zahájena pouze hormonální léčba (operativní kroky už nestihl), byl několika médii nazýván lesbičkou. Nicméně Brandona Teena prohlašoval, že se k operacím brzy uchýlí. (MFJD)