Kluci nepláčou

Boys Don't Cry

Chlapci neplačú

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1999, 114 min

Velmi zajímavé psychologické drama o rozpolcenosti jedné individuality. O brutálním znásilnění a vztahu mužů k ženám.(3.10.2010)

Krize sexuální identity - tak tohle o sobě prohlašuje dvacetiletá Teena, která má ale podle mě jasno - cítí se jako chlapec, takže se prezentuje jako Brandon. Vypadá tak, chová se tak, cítí tak... Tenhle Brandon lítá z průšvihu do průšvihu, a během jednoho z nich se seznámí s mladou Lanou, která také nemá zrovna štěstí v životě. // Takhle to zní jako "další" romantické drama z neútěšného prostředí, kdy láska překoná všechno. Ale je to něco víc. Boys don´t cry je o vnitřní síle, odhodlání, o nepochopení a toleranci. Podáváno syrově. // Výkon Hilary Swank je fascinující.(2.9.2007)

• TeeAge

|| Scenár: Kimberly Peirce, Andy Bienen | Hudba: Nathan Larson | Produkcia: Chtistine Vachon, Eva Kolodner | Distribúcia: Fox Searchlight Pictures | Rozpočet: 2 milióny $ | Tržby: 11,533,945 $ || Je takmer isté, že som nebol na správnej vlne, ktorá bola potrebná k stráveniu tohoto kusu, no na prvý pokus je to pre mňa jednoducho brutálne preceňovaný, iritatívny film, ktorý odomňa nedostane druhú šancu ešte dosť dlhý čas... 15% | Blu-Ray, CZ DTS |(14.9.2013)

• dobytek

Zase další důkaz, že jakmile se u filmu zdůrazňuje, že je tzv. kontroverzní, tak to je to obvykle blbost. Že je něco kontroverzní, ještě automaticky neznamená, že je to taky dobrý. A tenhle film rozhodně za dobrej nepovažuju. Sledovat 1,5 hod partičku nějakejch buranskejch lůzrů (američani maj pro tohle název "white trash"), jak různě zevlujou, posedávaj na gauči a neustále s flaškou v jedný ruce a vodní dýmkou v druhý ruce vykládaj nějaký historky o tom, jak maj těžkej život, mě opravdu moc nebavilo. Když jsem se teda timhle prokousal, tak jsem se dočkal celkem slušný závěrečný půlhodinky. Jinak Hilary Swank sice nikdy nepatřila mezi moje favoritky, ale tady vypadá opravdu mimořádně bizarně a hnusně. Naopak Chloë Sevigny mi obvykle připadala taková divná, ale tady mi přišla fakt sexy a byla asi jedinym objektem v celym filmu, kterej nepůsobil nějak odpudivě. Jinak je to celý takovej jeden velkej hnus a deprese. A osud Brandona (nebo Teeny) mi byl celkem lhostejnej.(9.6.2012)

Naprosto spickovy drama. Ale neni to takovej ten typ, kterej by nejak tlacil na city a zaroven to neni neco nervydrasajiciho, protoze vetsinu casu pribeh jen tak v pohode plyne a vetsinou se dejou nejaky kalby a akce s partou, kdy se hlavne chlasta, i kdyz i tady neni nouze o par dramatickejch scen. V podstate by to i byl docela tuctovej pribeh, kdyby hlavni hrdina nebyla hrdinka. To je v podstate to jediny, cim se tenhle film odlisuje, ale bohate to staci. Hlavne proto, ze Hilary je v roli naprosto dokonala a navic fakt vypada jak kluk. Ale i ostatni herci jsou dobry, hlavne Peter Sarsgaard. No a pak tu je samozrejme hodne silnej konec. Dalsi klad filmu je rezie, i kdyz se vetsinu casu nic dulezityho nedeje, je film natocenej zajimave a hlavne hodne svizne, takze neni ani chvilka, kdy by se clovek nudil, za coz taky muze slusna hudba. Fakt jsem byl prijemne prekvapenej.(9.8.2008)

• - Šerif Charles B. Laux zpochybnil Brandonovo obvinění ze znásilnění, a to údajně proto, že mu se zdálo, že je Brandon zaujatý vůči své transsexualitě. Brandonovi se totiž zdály šerifovy otázky hrubé a zbytečné, tak odmítal odpovědět. Pro představu to byly otázky typu "Takže vy jste vlastně žena, ale ještě nemáte žádnou sexuální zkušenost s mužem? Takže vy jste nikdy před tím nic v pochvě neměla?" Nissen a Lotter se o podání trestního oznámení dozvěděli a vydali se Brandona hledat, ale naštěstí ho nenašli. Šerif po třech dnech zastavil trestní řízení. Prý pro nedostatek důkazů. (MFJD)

• - Režisérka Kimberly Peirce tři roky hledala představitelku hlavní role. Odmítla stovky hereček. Pak přišla Swank, která režisérce řekla, že jí je také 21 a pochází z Nebrasky stejně jako Teena. Byla to lež, na kterou Hilary řekla, že to je právě to, co dělá Brandona tím čím je. (Kulmon)

• - Nissen obvinil Lottera z vraždy a výměnou za snížení trestu Nissen přiznal, že se podílel na znásilnění a následném zabití Brandona Teeny. Nissen proti Lotterovi svědčil a byl odsouzen na doživotí. Lotter stále svou vinu popíral. Porota ho přes to shledala vinným a byl odsouzen k trestu smrti. Lotter i Nissen se odvolali a jejich případ se dostal k přezkoumání. V září 2007 Nissen odvolal svědectví proti Lotterovi a řekl, že to on vystřelil a Lotter se na zavraždění Brandona vůbec nepodílel. Roku 2009 se Lotterovo odvolání s pomocí nového Nissenova svědectví dostalo s pomocí novinových reklam až k Nejvyššímu soudu, který rozhodl, že oba byli zapojeni do vraždy a identita střelce je zcela irelevantní. V srpnu 2011 8. americký obvodní soud zamítnul žádost Johna Lottera o odvolání. (MFJD)