Velký příběh vášnivé a zakázané lásky, která změnila celý národ. Královská aféra je příběhem vášnivé a zakázané lásky, která propukla na začátku sedmdesátých let osmnáctého století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem pološíleného dánského krále Kristiána VII., a mladičkou královnou Karolinou Matyldou Hannoverskou, a která nezasáhla pouze královský dvůr. Dánsko v té době bylo jednou z posledních bašt konzervativního myšlení, jež tvrdě odolávala osvíceneckým tendencím. Osvícenec Struensee naopak využil svého vlivu na krále, který doposud chod státu ponechával plně v rukou státní rady, a inicioval proměnu Dánska na vzor osvíceneckého státu... Příběh milostného trojúhelníku v královském sídle a jeho provázanosti s historií patří v Dánsku mezi obecně známá fakta a součást školních osnov. Ačkoli se mu věnovala řada beletristických i faktografických knih a byl převeden do formy baletu i opery, až doposud se nedočkal filmového zpracování. Nelehkého úkolu se chopil režisér a scenárista Nikolaj Arcel, který téma zakázané lásky a společenských reforem zpracoval moderním stylem, ale současně se inspiroval v klasických historických filmech ze čtyřicátých a padesátých let dvacátého století. Cílem bylo vytvořit obraz historie očima postav, pro které jsou okázalé kostýmy a život u královského dvora každodenností. Ve výsledku se tak film neopájí výpravou, která má pouze roli přirozené a nerušivé kulisy, ale soustředí se výhradně na empatický vhled do hlavních postav. (Česká televize)

Jincom

Pro mě jeden ze slabších filmů s Mikkelsenem, který je jinak můj oblíbený herec. První polovina byla pro mě docela nudná, skoro bych řekl parafráze Prvního rytíře. Druhá půlka byla sice osobitější, ale myslím, že by se z takto atraktivního tématu a hereckého obsazení dalo vytěžit víc! ()

Alchemilla

Skvělá výprava, která přitom nehraje hlavní roli, ale slouží k dokreslení příběhu. Mikkelsen má charisma, Folsgaard předvádí neuvěřitelně vyzrálý herecký výkon a Vikander jim více než zdatně sekunduje. Jen bych ocenila méně doslovný scénář a více náznaků. ()

prometheusll

Je vidět,že to bylo v rukou norského režiséra.. Zajímavý děj začne asi až po hodině a půl,kdy je celá císařská rodina(Hlavmě Kristián) podvedena a začíná boj o přežití mezi Johanem a Karolinou. Mads Mikkelsen(Cifra) byl opravdu výborný jako např. v Casino Royale. ()

marien1039

Tak jako trojúhelník schizofrenního dánského krále Kristiána, jeho manželky Karolíny Matyldy Hannoverské a dvorního lékaře Struensseho zná snad každý, není to tak omílané téma jako 6 žen Jindřicha VIII., ale ne o moc nezajímavější a teďka ho konečně kvalitně zfilmovali. Historicky se poměrně dobře drží pravdy, snad jen na možná až moc hubenou královnu. V době velkého nedostatku potravy mezi obyčejnými lidmi se mezi šlechtou mou útlý pas a jedna brada nenosila, ale zas kdo by se díval na film o macaté ženské se srandovná parukou. Celkový dojem z filmu je 95%. Vždyky je podnět k zlepšení, ale tady je hodně malý. Považuju to za příjemnou symbiozu skvělých hereckých výkonů, výpravy, hudby i případného vtipu. Historické filmy asi vždycku budou jen pro určitou sortu lidí, ale tohle by se snad i mohlo líbit každému. ()

demovka

Mads Mikkelsen a Mikkel Boe Folsgaard byli výborní. Mr. Mads byl opět velmi charismatický, stejně jak byl i v ostatních filmech. Jejich herecká partnerka je velice hezká a většina záběrů ji zabírala velice zblízka. Po herecké stránce mohla být lepší a ukázat více emocí. Film byl strhující a zajímavý. O dějinách severských zemích nic nevím, ale je možné, že by se něco takového mohlo stát. Asi ano, když si pomyslím, že Mr. Napoleon byl na začátku také jen obyčejný chlápek. ()

kacudzde

Tenhle krásný kostýmový film, kde se dozvíme o málo známé historii Dánska v 18.století, je dalším důkazem toho, že Seveřani prostě točit umí. Dobová atmosféra, kulisy, choromyslný král, boj proti parukám a hlavně herecké výkony ústřední trojice (opět výborný Mikkelsen) dělají z tohoto evropského filmu opravdovou lahůdku. Jediné, co mě mrzí, že mi to uteklo v kině :-(. ()

robbez

Kdo uvěří, že může všechno a ztratí kontakt s realitou, skončí špatně, byť má ty sebelepší "osvícené" úmysly. Téma milostného trojúhelníku mezi vzdělaným schopným lékařem, chytrou citlivou královnou a poživačným labilním králem je velmi atraktivní a docela se divím, že ho už někdo mnohem dříve nenatočil (alespoň o tom nevím). Film sleduje především psychologickou linii vztahu této trojice: Kristián svým nemožným sobeckým a infantilním chováním zcela znechutí svou novomanželku Karolínu. Doktor Struensee si vnitřním klidem a chápajícím porozuměním zcela získá labilního krále, který se na jeho přítomnosti a radách stane zcela závislý. Bohužel se však při tom zaplete s citově vyprahlou královnou, které Struensee svou charismatickou osobností také silně imponuje. Právě sociálně citlivá Karolína vlastně nakonec přesvědčí svého milence, aby využil svůj vliv na krále k pozitivním změnám a reformám ve společnosti. Šlechta a církev se však svých výsad jen tak vzdát nechtějí a objev zakázané lásky mezi lékařem a královnou jim k tomu poskytne vhodnou záminku. Domnívám se, že Struensee by byl nakonec stejně nějakým způsobem odstraněn i kdyby se s královnou nespustil. Jeho myšlenky byly na svou dobu až příliš radikální a odvážné. Stačí připomenout, že osvícenské reformy "našeho" Josefa II. také skončily spolu s jeho smrtí. ()

90125

Ten pribeh je skvelý, lebo, ako sa hovori najlepšie scenáre píše život sam. Aj filmove spracovanie je vcelku vydarené, hoci zľahka neobratny storytelling by sa mu vyčítat dal. Niekolko udalostí prešlo akosi rychlo a takmer bez povšimnutia, hoci mne sa pre zapletku zdali byt dôležité. Myslim, že historické fakty boli pre scenar značne zjednodusené. Sučasne musim priznat, že som sa ani chvilku nenudil. Nevadila ani ista predvidatelnost udalostí. Páčilo sa mi, ze nešlo len prvoplanovo o zakazanu, tragicku love story, ale že šlo aj o viac. Pokrok, reforma v mysleni ludstva to mali vždy tažke. "Nie je blazon skôr ten, čo si mysli, že svet bol stvorený za šesť dní ?" Film je plny nadherne krivych charakterov, manipulacie, intriganstva a hlavné postavy nie su uplne čiernobiele, čo je dobre. Kedže peniazmi sa isto nešetrilo, film ma nádhernu vypravu a kostymy. A kameraman sa tiež neflakal. O švedskej herečke Alicii Vikander určite ešte budeme počut. Nakoniec davam aj štvrtu hviezdu. Za ten boj proti zaprdenemu cirkevnemu konzervativizmu. Za ten ja dam vždy palec hore. 75 % ()

D503

Hodně pomalý úvod celý film sráží pouze do lehkého nadprůměru. Velka škoda, protože Alicia Vikander je nádherná, stejně jako dobové kostýmy a interiéry. Melodramatické momenty jsou naštěstí dávkovány ve snesitelném množství a mnohem větší rolí hrají vztahy mezi postavami Følsgaarda a Mikkelsena což je jedině dobře, protože díky ním se druhá část mění v pořádně atmosferické a napínavé drama. ()

DrifterSoul

Strhující napětí prolínající každou minutou (!) celé dlouhé stopáže. Krásné kostýmy, propracovaná psychologie příběhu, úžasné herecké výkony - nejen od skvostné Alicie Vikander. Kus dějin Dánska i Evropy. Kulisy i metody se od těch dob kdekoliv ve světě změnily, lidská podstata ani trochu. Vstoupil-li bych ještě jednou na Sjællandu do Roskilde Cathedral s ostatky dánských králů, určitě bych ji, díky tomuto filmu, znovu už tak rychle neproběhl... ()

Pythonator

Příjemnná historická podívaná, která mohla být dokonalá, nebýt to tak ženské a nemít to tak pomalu vlekoucí tempo. Přesto to nenudí a jako pohled do dánského dvora konce 18. století je to velmi zajímavé. Navíc to hodně řekne o politice celkově a především o tom, jak snadné je manipulovat tupá stáda lidských ovcí. Především finále je velmi dojemné a děsivé, když si uvědomíme, jak mohou být občané hloupí a jak mohou mnohdy protestovat i proti sobě. Alicia Vikander je rozkošná. ()

Chicharron

Spíš než drama, jde o melodrama. Příběh německého lékaře Struensee na dvoře zdegenerovaného dánského krále šel určitě natočit lépe, protože potenciál pro dramatické historické události tady je, nicméně autorům se podařilo uplychtit unylé konverzační drama, kde se více žvaní než jedná, a k akci film sklouzává v podstatě jen výjimečně. Škoda. ()

futislav

Výborný Mikkelsen, výprava i silný příběh. Myslím, že pokud divákovi nevadí délka filmu a občasná rozvláčnost, pak film ocení. ()

Kraj

Nevím pořádně, co k tomuto filmu řict. Film je skvělý, co se týče výpravy, surovosti doby (až se člověku některé scény nechtějí zdát) a historické stránky. Víc ani hodnotit nechci, toto mi stačí. ()

Constanza

Ačkoliv se o historii zajímám, o historii Dánska prakticky nic nevím. Na Wikipedii jsem si ověřovala, zda film kopíroval historická fakta. Film hodnotím velmi pozitivně. Přemýšlela jsem, zda představitel krále Christiana studoval svoji roli mj. i na psychiatrické klinice, aby od pacientu odpozoroval jejich chování. Skvělý výkon. V žádném případě tohle není bezduchá červená knihovna. Nicméně se domnivám, že film ocení spíše ti, co mají rádi historii. ()

slonslon

Krásne spracovaný silný historický príbeh opierajúci sa o skutočné udalosti. Nenudil som sa. Tento film si budem určite pamätať. ()

Znáte novou švédskou superhvězdu?

Znáte novou švédskou superhvězdu?

25.05.2015

Seznamte se s Alicií Vikander. Možná si teď nemůžete její obličej zařadit a marně přemýšlíte nad tím, kde přesně jste ji viděli. Takže nápověda: Pokud občas utečete mimo mainsteamovou klasiku,… (více)

Oscars 2013 - výsledky

Oscars 2013 - výsledky