Romantický kýček na pozadí lekce z dějin dánského osvícenství? Politické drama na pozadí milostné historky o nešťastné královničce? Velmi konvenční, ovšem v zásadě sympatický film, který si na nic nehraje, má myšlenku a s docela skromným rozpočtem nabízí víc než většina současných hloupých historických blockbusterů. Hlas Madse Mikkelsena a úsměv Madse Mikkelsena určitě nepřitáhl do kina jen mě, ale mám-li být upřímná, všechno v tomto filmu bledne vedle hereckého výkonu Mikkela Følsgaarda.(24.4.2012)

Historické filmy mám ráda, protože dokáží diváku rozšířit rozhled o událostech, o které by se jinak ani nezajímal. Dějiny Dánska mi nebyly nijak známé, ale s "Královskou aférou" ihned prahnu o tom dozvědět se víc o "boji proti parukám" nebo o pološíleném králi. Film hraje i na romantickou strunu, což dojme především dámské osazenstvo (já ke konci měla na krajíčku, hlavní dvojici jsem to přála). Takhle nějak jsem si představovala Annu Kareninu. Jsem nadšená, že jsem po delší době narazila na dobový snímek , který mě neunudil k smrti. Je ale smutné, že si Struenseho začali lidé vážit až po jeho smrti, mám dojem, že s každou významnou osobností to v historii dopadlo tragicky. Nicméně zakázané lásce zasazené do starší doby nepřestanu asi nikdy fandit, jen ta stopáž mohla být o trochu kratší. Kdo je blázen? Král? Nebo ten,kdo si upřímně myslí,že byla země stvořena za šest dní?(3.5.2013)

Velmi dobré kostýmní historické drama, které však do žánru nepřináší nic nového - drží se celkem předvídatelné šablony (nám může být k dobru, že dánské dějiny tak dobře neznáme), rozdílem oproti jiným a leckdy lepším žánrovým kouksům snad je jen to, že se povětšinu času mluví dánsky a ne anglicky.(27.1.2013)

To byl zase jeden z kvalitních precizně zpracovaných snímků, který mě nasával jak pivař pivo s chutí a vírou v jedinečné kouzlo okamžiku. Alicia mi přišla jako rozená královna a Mads, ač zjevem nijak nepřitažlivý, měl takovou sílu charisma a vlivu, že bych mu skočila do náruče bez okolků. O dobové atmosféře už ani nemluvě, jak jsem psala dokonalá sondáž do historie bez příkras bez slitování. Osvícenství je potřeba v každé době, ale tehdy to byl doslova masakr něco nového prosadit a nebýt obratem o hlavu kratší. ;-)(31.12.2014)

Herci hrají výtečně, přičemž se naštěstí nejedná jen o Mikkelsena, interiéry jsou nádherné a davové scény o třiceti osobách jsou natočeny vkusně a tvoří zdání, že komparzu je jednou tolik. V čem je tedy problém a proč v mém hodnocení absentuje pátá hvězdička? Charaktery jsou až pateticky, nechutně černobílé, snad jen s výjimkou příhodně šiblého krále, který působí na výsost osvěžujícím dojmem a pokaždé, když se jeho postava zhmotní na scéně nezůstane ničehož nezajímavým. Ještě větší výhrady mám k samotnému závěru, který je krystalickou esencí klišé, které se za sebou vrství brutálním způsoben a pokud se na Královskou aféru někdy rozhodnu podívat znova, užiju zápisníku a budu ty největší klišé, kterými se dramatózní, historická romance může završit jednu po druhé odškrtávat ze seznamu. To je ale sakra škoda, protože náběh na výtečnou podívanou v historických kulichách je trestuhodně zprzněn hloupejma chybama, takhle je to "jen" výborný film, kterému překáží přílišný důraz na milostnou linku... . Sorry, holky...(23.8.2013)