Historické filmy mám ráda, protože dokáží diváku rozšířit rozhled o událostech, o které by se jinak ani nezajímal. Dějiny Dánska mi nebyly nijak známé, ale s "Královskou aférou" ihned prahnu o tom dozvědět se víc o "boji proti parukám" nebo o pološíleném králi. Film hraje i na romantickou strunu, což dojme především dámské osazenstvo (já ke konci měla na krajíčku, hlavní dvojici jsem to přála). Takhle nějak jsem si představovala Annu Kareninu. Jsem nadšená, že jsem po delší době narazila na dobový snímek , který mě neunudil k smrti. Je ale smutné, že si Struenseho začali lidé vážit až po jeho smrti, mám dojem, že s každou významnou osobností to v historii dopadlo tragicky. Nicméně zakázané lásce zasazené do starší doby nepřestanu asi nikdy fandit, jen ta stopáž mohla být o trochu kratší. Kdo je blázen? Král? Nebo ten,kdo si upřímně myslí,že byla země stvořena za šest dní?(3.5.2013)

Tvůrci měli kliku v obsazení. Mikkelsen nikdy nebyl žádný hezoun, do své role oduševnělého lékaře tak výborně padne. Nejde o lásku na první pohled, královna se do něj zamiluje, až když zjistí, že ho zajímá literatura a jak inteligentně dokáže mluvit o tehdejších problémech. Podobně jeho předobraz pravděpodobně nebyl velký fešák, ale měl sexy mozek.(30.5.2012)

(Lumiere - 23. 01. 2013)(23.1.2013)

,,..TO BYL MŮJ ŽIVOT. MŮJ OSUD. PŘIJALA JSEM JEJ TAKOVÝ, JAKÝ BYL. NEBO VLASTNĚ: TAKOVÝ KLIDNĚ MOHL BÝT. MUSÍM VÁM O NĚM VYPRÁVĚT. O NÁS VYPRÁVĚT....“ /// To si tenkrát dánskej král Kristián VII. vzal Karolinu Matyldu (hovno bigamista. Bez čárky. Né tam, mezi jmény debile…). Mrkněte na její soukromý drama s kusem romantiky, na pozadí skutečnejch historickejch událostí. Německej ,,Lancelot“ na dánským dvoře, osvícenství, intriky šlechty, boj proti parukám a taky ona ,,jiskra“ pro romantickou duši, dělají z tohohle malýho filmu vcelku zajímavou podívanou, která by mohla bejt o chlup kratší. 3a½!, ale dám 3*, páč už to asi znovu nedám. Chybí v tom něco…zakázanýho?...překvapivýho?... víc emočního… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Čumím jen na kousky podle skutečnejch událostí. 2.) Přemejšlím, jestli nezřízený sklon k onanii nebude překážkou na cestě stát se králem. 3.) Zajímá mě, co všechno dokáže zaštítit Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie. 4.) Thx za titule ,,FILMPRINT s.r.o.“ a ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(6.11.2012)

Výborný historický snímok, dodržujúci všetky zákonitosti a tradície žánru, nás privádza do Dánska neskorého 18. storočia, v ktorom pod vplyvom vidieckeho lekára s revolučnými myšlienkami začína psychicky chorý kráľ Christian šíriť osvietenstvo. Problém však nastáva, keď sa lekár zamiluje do kráľovnej... Kvalitný scenár, zaujímavé zasadenie, precízne spracovaná ukážka vládnucej vrstvy novovekého Dánska, ktoré takmer uviazlo v stredoveku. K tomu skvelé obsadenie - Mads Mikkelsen predvádza tradičný herecký koncert, a Alicia Vikander s Mikkelom Følsgaardom mu viac než zdatne sekundujú.(28.10.2013)