Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

ScarPoul

Sebadeštrukcia najhrubšieho zrna. Welshove postavy sú trpiteľské, promiskuitné a dementné. Síce som veľkým fanúšikom prerodov na poslednú chvíľu, čo v konečnom dôsledku zlepšilo dojem z filmu, ale zvyšok bol príliš jednoznačný, aby som si ho užil. Nemám totiž rád a je to vec poslednej doby, keď sa film snaží mať dejový zvrat a podmieňovať mu všetky motivácie a konanie postáv. Od začiatku som vedel, v čom bude pes zakopaný a po finálnom odhalený, sa film dostal do ľudskejšej a zaujímavejšej roviny, teda zmenil 1:20 dlhé fungovanie a tempo na pomalejšie a citovejšie. McAvoy výborný, rovnako aj Poots, ale hlavne Eddie Marsan. Vďaka nim to šlapalo jedna radosť. Inak Baird nenatočil úplnu katastrofu, len mi to ako divákovi neprinieslo nič nové. Na druhú stranu ma to nenudilo a dokázal som sa aj pár krát z chuti zasmiať. Ale o týždeň mi zostane v hlave len finále a to je na film podobného razenia veľmi málo. Soundtrack veľmi dobrý. ()

maseer2

koncertující McAvoy má nejprve všechno a všechny neskutečně na háku, pálí jednu ostrou hlášku za druhou a je to děsná sranda.. pak se ovšem začne hrát trochu na jinou notu a z Filth se rázem stane prvotřídní depresivní psycho-záležitost s koncem, který to celé krásně podtrhuje.. odlehčenější první polovina mi sedla asi víc, ale celkově jsem každopádně spokojen.. ()

5150

Tak tohle byla nekompromisní "jízda", která ve mě druhý den pořád ještě je a nemůžu ji dostat z hlavy. James McAvoy je ve své roli excelentní, svině na entou a vůbec celý film je vyladěný do těch nejmenších detailů, včetně dokonalého retro soundtracku a bezvadného hereckého obsazení. Tuším, že SVIŇÁK se za čas stane kultovním.. ()

BoPo

Doteraz mi James McAvoy nijako extra nesedel, ale ani nevadil. Tu ma však vyložene bavil. Vstúpil na plac ironickým kopancom do Škótska (smaženú tyčinku Mars musím rozhodne skúsiť) a po následných 15 minutách už bolo jasno. Sledujem k*revsky zábavného S(s)viňáka. Z toho množstva vtipných a zaujímavých momentov vyberiem scénu s kopírkovou súťažou, a následným doslovným výjebom. Zasa raz jeden svojský, štýlový, britský film s nezabudnuteľnou postavou. O plné hodnotie ho okradla jedna špatne upravená blondýna. ()

Tommassi3

"Proč ses stal policajtem, Bruci ??" - "Policejní násilí !! Jako malej jsem ho asi viděl moc často, tak proto.." - "Chtěl jsi to zarazit, jo ?!" - "Ne, chtěl jsem to zkusit.." ;) ()

bouncer

Moc pěkné. Bruce v podání Jamese McAvoye je parádní a ač se to ke konci trochu ztrácí ve vlastních pastech, tak pořád je to velmi originální podívaná. Škoda, že akademie nedávají ceny za výkony, jaký předvedl James... tedy krom British Independent Film Award, kde cenu dostal :) ()

Johny_fork

Amorální, zvrhlá, paranoidní skotská halucinogenní jízda, která mi donutila přistoupit na svojí hru a já odcházel z kina v totálním rauši. Geniální a nekompromisní humor (pšíknutí a zvracení v jeden moment). Geniální soundtrack. Zkrátka vánoční snímek, který byste si neměli nechat ujít;). ()

rreal13

Neskutečná paráda. Celý film jsem si naprosto užil. Ani nevím k čemu bych to přirovnal :D máte se na co těšit. ()

CiTrus007

Šílenost takového kalibru jsem naposledy zažil někde na KVIFFu. Sviňák je originální, provokativní a boří všechna tabu. Na jednu stranu je vtipný a vychytralý, na druhou zase odpudivý a nechutný. A je to právě tato hořkosladká kombinace, která mě při sledování k plátnu doslova přilepila. Celý snímek je mistrovským hereckým portfoliem Jamese McAvoye. K jeho výkonu vážně nemám slov a připadá mi, že se při natáčení musel ukrutně bavit. Technické zpracování se zdá být také bezchybné. Zvuková stránka se například může pyšnit úžasně kontrastním soundtrackem, obraz kvalitní animací a velmi padnoucí kamerou. Celkový dojem střihu a kompozice navíc divákův zážitek znatelně umocňuje a prohlubuje již tak pestrou paletu emocí, kterou film disponuje. Co tedy může být špatně? Snad jen to, že se Baird nutí do epiky, když by Sviňákovi mnohem lépe slušel kabátek malé epizody. 9/10 ()

Beznoh

Citově hluboký, poutavý, depresivní film, velmi zvláštního typu. Hodně specifické podání. Během sledování filmu se moje očekávané hodnocení houpalo od dvou k pěti hvězdám. Chvíli mi to přišlo jako úplná blbost, ale postupně děj hezky vygradoval, za celou dobu mě nepřestal poutat, vůbec jsem se nenudil. Herecké výkony super. Nabízí spoustu otázek k zamyšlení, proto ty 4 hvězdy. Dost vulgární a sexistický a věřím, že ne zdaleka každému sedne. ()

cjmafia

Jen tak tak za tři hvězdy a to jen za pár scén, které mě zaujaly. Jinak mi tato černohumorná krimi moc nesedla. Možná po druhém zhlédnutí sedne více. James McAvoy samozřejmě skvělý. 5/10. ()

joehot

Taková mind-game (a trochu i mind-fuck) bruenovka lepší Bruena, s příměsí halucinogenních koktejlků a naprosto kurevsky dokonalým McAvoyem, který bez debat vládne. Skotsko je krásný kraj plný milých lidí. ()

Suzie05

Skutečně zajímavý snímek. Opět uznávám, že McAvoy je pan herec! Bože, odcházím z bordelu s víc mrdkama, než s kolika jsem přišel. ()

Ajinka126

CO? Komedie? Kde?.... :D Naštěstí jsem si to pustila a nečekala, že půjde o komedii, tak jsem se až tak nezklamala, ale tohle označení mě vskutku pobavilo.. Něco tak ponurého a lidsky degradujícího jsem dlouho neviděla. Nic proti takovému žánru nemám, ale nějak to na mě neudělalo dojem. James to teda hrál buď tak dobře, nebo je to fakt takovej magor. Rychle přišel, rychle odešel. Nezůstane dlouho v paměti ;). ()

salisbury

Zvrhlá halucinogenní poťouchlost ve skvělém ekvilibristickém podání Jamese McAvoye. Sviňák jenž je prosáklý skotskou whiskou, šnupavými dávkami kokainu a neustálým ukájením chtíčných choutek lačných sexuálního perverznění balancuje na hranici sounáležitosti. Rozehrává hru, která ho pohltí do osidel neřestné akrobacie. Film jsem si velmi užil, ale vím, že Sviňák každému radost neudělá a asi ani nechce. ()

Anchi

Na Filth jsem se těšila celej tejden, co jsem věděla, že na něj půjdu. A měla jsem proč, nezklamal. První polovina ve zběsilým tempu, plná vtípků, absurdistánu a lehce bizzare. Pro mě absolutně nepředstavitelnej životní styl. Když v tom lusk! (Jakože lusknutí prstů.) A hele! Ono to už není vtipný, ono to začalo bejt vážný. A sakra... Deprese. "Same rules apply!" Speechless. Před McAvoyem smekám, ostatní byli též na výbornou. A perfektní, trefnej soundtrack. ()

mad_ness

No čo si budem klamať, toľko hnusu okolo jedného človeka, že už len pri predstave, ako musí páchnuť nielen on, ale aj jeho byt, to je na solídnu nevoľnosť. Hej, je to naturálne a surovo humorné, ale do popuku. Lenže názov sám prezrádza, že to nebude voňavé a gustovné. James, James, James. Kto ťa naučil zvracať na počkanie? Scéna s Mr. Vain http://www.youtube.com/watch?v=zKDG70YeZZA ma rozsekala. ()

Kryton

Honem rychle šňupnout koks, zalít to teplým pivem, pořádně obtáhnout barmanku a pak se ráno vyzvracet šéfovi na stůl. Celý koncept filmu je jedna velká alko-drogová party, kde si to rozdává každý s každým. Počkat ona to je i kriminálka? Tohle si pak člověk řekne po konci celého filmu. Úchylně sympatický MacAvoy je policajt, který si bere všechny benefity z této práce až na to (spoiler) dojede (výborný poslední záběr). Bohužel jsem místy nepobíral ty halucinogenní stavy a představy, které hlavní hrdina měl snad každých pět minut. Drogy jsou špatné, áno! Hodnocení OST: Hudba je dobře zvolená a písně se výborně hodí do scén. 7/10 ()

maddy

Zámer natočiť novodobý kult podobný Trainspottingu sa bohužiaľ nevydaril. Irvine Welsh (autor predlohy) síce opäť dokázal napísať jednu veľmi atypickú, kontroverznú story, ale Baird očividne nie je Boyle a tak vo Filth skĺbenie nekorektnej čiernej komédie s vážnou drámy nefunguje. Zo začiatku vyzerá všetko sľubne: drsné sarkastické hlášky, zvrátené výstupy hlavnej postavy vyvolávajú prísľub nevšedného zážitku, ktorému nebude žiadna zvrátenosť proti srsti. Nie všetkým divákom po chuti, ale mne minimálne táto rovina sadla. Bohužiaľ, preklopenie do vážnejšieho tónu v druhej polovici filmu nesedí, resp. v rámci príbehu by táto zmena aj dávala zmysel, ale samotný režisér danú zmenu žánru, nálady, atmosféry nedokázal dostatočne uchytiť, tak aby vo výsledku nepôsobila príliš účelovo, vykalkulovane a v postate vôbec nefungovala. Protiklad medzi začiatkom a záverom je totiž chabo zdôvodnený a deje sa rapídne od jedného záberu k druhému. Vážny tón, kde na scénu nastupujú halucinogénne stavy postavy a snaha o vyvolanie súcitu, ľútosti pôsobí ako by sa film zrazu nevedel rozhodnúť, či ich byť tou nekorektnou zábavkou z úvodu alebo vážnou psychologickou sondou do duše postavy. Čo ma za následok to, že 100% na mňa nefungovala ani jedna. Plne rozumiem o čo Welsh v príbehu snažil a v rukách takého Finchera by to možno fungovalo bravúrne (aj napriek pomerne schematickým motívom), avšak v tomto podaní záver pôsobí zbytočne pateticky a samoúčelne, čo mi výsledný dojem kazilo. Ľúto postavy, ktorá na začiatku šuká neplnoleté dievčatá a v závere plače nad zosnulou manželkou mi jednoducho nebude (aspoň nie pokiaľ to je podané touto formou). Ale možno som len priveľmi konzervatívny! James McAvoy však v úlohe podáva bravúrny výkon. Je radosť sledovať s akou precíznosťou dokáže predať rôzne typy postáv a vyvážiť ich kontrast – bez problémov mu veríte aj pokojného, uvedomelého doktora Xaviera z X-men: First Class, ale následne aj oplzlého policajta bez štipky morálky vo Filth. Videoklipový vizuál a vydarený výber piesní, ktoré dotvárajú súlad s obrazom, aj dianím na plátne (99 Luftballons), a k tomu správne vystihnutá atmosféra škótskeho prostredia zaručujú, že nuda sa nedostaví (aj vďaka pomerne triezvej stopáži), avšak stále platí to hlavné zásadné negatívum, ktoré som menoval vyššie a preto na viac ako tie 3* ísť nemôžem. Škoda, tento „sviňák“ mal na to byť väčšou „sviňou“. ()