Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

annihilation

Představte si toho největšího zmrda pod sluncem. A teď představu znásobte deseti, přidejte jí provokativní obličej Jamese McAvoye a zařaďte do řad kriminální policie. Buď vás takový antihrdina přestane bavit po dvou minutách, nebo se budete do konce snímku chytat za břicho (smíchy) a za hlavu (je to na palici!). Pokud se chytáte, jízda začíná. Vyšetřování vraždy, kde je cílem najít svědkyni, je vybičováno do extrému, při kterém je nejen třeba dostat kolegy mimo hru o povýšení, ale možná by nebylo od věci dostat se z vlastní špíny. A to se tomuto policistovi-sviňákovi daří do té míry, že se v ní topí. A samozřejmě si za to může sám, protože deprese léčí chlastem, halucinace koksem, impotenci obtěžováním všech žen v okolí, protože je to prostě idiot, který se potápí hlouběji a hlouběji do bláta absurdních situací vybičovaných až do naprosto nekonvenčních a nechutných rozměrů. Je to hnusné, je to odpudivé, ale je to především vtipné, chytlavé a neokoukané. ()

necisty

No jasně... hlavně že jsem se na posledním Insidious 2 málem posral strachy a prohlásil, že už na žádný horor nepůjdu. Tady to vypadalo tak nevinně, hezky jsem se usadil a čekal komedii. To mi ale nedošlo, že na filmu pracovali takový dva blázni jako Baird a Welsh. Jak má potom normální divák zvládat ty situace, že když se zfetovaný James McAvoy podívá do zrcadla, tak na něj vyskočí nějaká příšera :D?! Film opravdu pobavil, šokoval a dojal ... myslím, že to na 5 hvězdiček stačí. ČSFD projekce - Anděl ()

Gaaron

Asi nejlepší tříhvězdičkovka, co jsem viděl :-) Film sám o sobě je jednoduchý až hanba a jak znám Welshe, předlohu nejspíš příliš nevytěžuje. Ale McAvoy naprosto, ale naprosto vládne. ()

Bane_Boss

Sklo od whisky se zableSklo na dně jsem viděl tančit prase ladně a lajny sněhubílého kokajínu luxuju přes nos vábně. Co jsem se naučil z tohoto britského fláku? Že hry budou vždy hrány a že musím být nejlepší. Větší bolest = větší tabletky/meducíny/lajny. Všechno není, jak se zdá. Já za to věru nemohu. Je po páté, mé oči projeté se točí. Jooooooooooooooo a platí stejná pravidla!!!!!! ()

Dawon

McAvoy přivedl k životu zkaženého, pološíleného sociopata a manipulátora, který si poctivě užívá každodenní kratochvíle standardního feťáka a nutno říct, že to zvládl opravdu na jedničku. A nezabránil mu v tom ani pochybný zrzavý fousek. Not bad, eh? ()

campix

Pro mě osobně velké zklamání. Především po dějové stránce. Jelikož jméno autora knižní předlohy zaručovalo opravdu velkou kvalitu. Ani nevím kde je chyba, jestli je tato kniha Irvina Welshe méně povedené, nebo se jí autoři nekvalitně zhostili. McAvoy v hlavní roli nedokáže zachránit všechno a pro mě je tak Sviňák obrovským zklamáním. Začátek je slibný, ale postupem děje mě film úplně přestal zajímat a nedokážu si vzpomenout na něco, co by mě opravdu upoutalo. Jedinou věcí je asi skotský přízvuk, toho se prostě nejde nabažit, ale to je na film takového kalibru opravdu málo. ()

dr.fish

Musím říct, že jsem s tímto způsobem vyprávění příběhu měl zpočátku dost problém, chystal jsem se dokonce promítání definitivně přerušit....pak ale ve mně začala vzrůstat zvědavost, co že to má ten detektiv vlastně za problém. V polovině se totiž komedie láme v drama a jde to tedy až na dřeň. Nakonec z toho vyleze velice vtipnej a dramatickej závěr a konec- ten je úplně nejlepší. Tohle by Američani nikdy nemohli natočit, protože po premiéře by dav puritánů přiběhl do Hollywoodu a oběsil režiséra na první lucerně. Je to prostě sprostý, ujetý, přiznávající právo na všechny sexuální úchylky světa, plný všech možnejch závislostí, halucinací a strachu ze života. 80% ()

markyz.

James McAvoy je král a občas je krása dívat se na film, který Vás stihne otočit o 360 stupňů v posledních deseti sekundách. ()

eisha3

Tak trochu dekadentní bizzare zasazený do současného Skotska, tak trochu k zamyšlení, ale zas ne moc. McAvoy na facku, výstavní kousek amorálnosti. Prostě super. Jen kdyby to nepodělal ten dost divnej konec. Pláč ne, prosím. ()

URBAN

Doufal jsem v něco víc než pochybnou krimi/komedii o které nevím ani co si mám myslet . Popravdě nevím jestli se mi to líbilo nebo ne . Na jednu stranu to v sobě neco mělo a na tu druhou se to k tomu vůbec nehodilo . No nevím ... ( 23.3.14/MAC ) ()

kocik1

Mnoho povyku pro nic, jak by řekl Shakespeare a u toho bych zůstala. Mnoho sexu, mnoho úchylek, mnoho zápletek a mnoho důvodů. Taková schíza pro schízu. Bez obalu přiznávám, že jsem měla problém udržet pozornost a podezřívám se, že se z kanape jednou či 2x ozvalo i zachrápání:-). ()

Radiq

No co vám budu povidat, Sviňák je prostě welshovina jedna báseň. A James McAvoy si ho zahrál fakt skvěle - podle mě výkon na Oscara. Ve srovnání s knihou to sice místama skřípe, ale jinak je to dobrej pokus (tasemnici a její myšlenkové pochody je opravdu těžké nějak smysluplně natočit). Je jasny, že tohle není film pro každyho, ale už z názvu je každymu snad jasny, že tohle bude o sviňákovi jak sviňa a né o takovym tom klasickym hollywoodskym nebo o nějaké napodobenině sviňáka pro děcka. Tohle je syrová drsná černohumorná dramoidní vychytávka pro fajnšmekry... takže akorát tak pro mě. Ale počítejte s tím, že pokud nemáte zmáknutou knihu, tak né všechno asi budete chápat. ()

SeanLSD

Toto sú tie gule, čo mal mať T2. Na dreň vo všetkých ohľadoch, nekompromisne do extrému a v agresívnej filmovej podobe do orgazmickej sebadeštrukcie. Že hlbšia psychológia ? Že prečo chlapovi prepalo ? Nuž, to sa predsa stáva... (hlavne keď ťažké životné údery riešite drogami). Tentokrát seriem na analýzu. Analýza dokázala hovno. Nechám si ju na ďalšie zvezenie touto špinavou horskou dráhou neresťami, cynizmom, šialenstvom a úbohosťou človeka. Kľudne vtedy, keď sa budem zo života cítiť zle, príšerne, najhoršie. Aby som videl, že môže byť aj horšie... Aby som si pripomenul, že keď už to bude príliš doliehať na hranice, ešte stále sa dá aspoň si to brutálne užiť. Fuck. ___ Dlho je to iba brutálne cynická, nemorálna sranda, sociopatické umenie manipulácie v praxi. Ale každá zábava raz musí skončiť... Mne pozvoľný prechod do traumatickej druhej polovice bohato podlievanej drogovým halucinačným peklom nevadil ani najmenej. Jednak mám ako nevyrovnaný človek miešanie pocitov a teda aj žánrov a prechody medzi nimi rád, a jednak tým SVIŇÁK dokázal svoju nebojácnosť vo všetkých ohľadoch. Tvrdé knihy vo filmovej podobe totiž často vymäknú, stratia zuby. Ale táto Welshova adaptácia je zubatá až strašidelne, nielen v neskutočne širokom a rovnako neskutočne široko variujúcom úsmeve Jamesa McAvoya. (Prečo tomu chlapovi nedávajú ceny !?) Pretože ukázať mužské slzy chce ešte väčšie gule než má ten najchlapáckejší antihrdina. ()

Cedr

Jak předlohou nedotčený jsem čekal všechno, jen ne to co jsem nakonec dostal. Perfektní mix žánrů, který se mohl snadno rozsypat, kdyby jej skvěle pohromadě nedržel výkon Jamese McAvoye. Mám slabost pro filmy s vydařenými konci a Filth je zářným příkladem. ()

kjakob

Ne lehce stravitelný film, který zaujme hlavním představitelem, který je čímkoliv, jen ne klasickým hrdinou. McAvoy hraje uvěřitelné typy, kterým jsem vždycky rád fandil a nejinak tomu je ve Sviňákovi. Perfektně se povedlo především finále, to je příjemné překvapení. ()