Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

erased

Skotské lidové pohádky z pera Irvina Welshe se nezapřou. Nechybí jim nic, co by roztoužený filmový turista mohl od zaslíbené země whiskey a smažených tyčinek Mars chtít. Trocha té deprese z represe, kopa nepěkně veselých historek na její spravení a v neposlední řadě kdysi dětská a nevinná, teď už jedině zarostlá a úchylná tvářička McAvoy. K tomu všemu parádní soundtrack, který sice doprovází mimo jiné i pasáže, které chvílemi trochu otravně pomrkávají po Boylově Trainspottingu, ale ono to vlastně jinak ani nešlo. A jestli šlo, tak to stejně nikoho nezajímá, protože snad jedině takto si musel každý fanoušek autora přijít na své. ()

Macejko

Obrovský vztýčený prostredník a všeobjímajúci hlienovitý pľuvanec do tváre všetkým tradičným metódam filmového rozprávania. Po východe z kina mi boli jasné dve veci: 1) že sa mi to svinsky páčilo, a 2) že nemám absolútne žiadnu predstavu, čoho som sa to vlastne stal svedkom. Dlho som premýšľal, ako by som mal hodnotenie "Špiny" vlastne uchopiť, pretože ten film sa urputne vymykal všetkým mojim recenzentským technikám a skúsenostiam. Dumal som dlho, dumal som intenzívne... a napokon mi došlo, že sa na túto do popuku vtipnú, geniálne zrežírovanú, štýlovú a skvostne, ale fakt SKVOSTNE zahranú McAvoyovu one-man show (najlepší herecký výkon roka 2013, bez debaty, zvyšní kandidáti choďte domov, sorry, ale nezavoláme vám) treba pozerať ako na portrét. Konkrétne na portrét jedného vyšinutého magora, na zobrazenie jedného úseku jeho šialeného (vo všetkých zmysloch toho slova) života. Nehľadajte tu pointy. Niečo, čo sa tvári ako ony, sa síce dostaví, ale je to iba ďalší kúsok bizarnej skladačky. Nehľadajte tu presah, nehľadajte tu motívy, nehľadajte tu morálne ponaučenie alebo vysvetlenie. Len sa pozerajte, nechajte sa unášať filmárskym remeslom toho najťažšieho kalibru a tešte sa, že vám bolo dovolené spočinúť pohľadom na niečom takto unikátnom. "Same rules apply". ()

Freemind

Aneb - nehaň film před titulky. "Filth" začíná jako trapná, pozérská pitomost a až do závěrečné půlhodinky jsem byl přesvědčen, že zase dokonale mrhám svým časem, který jsem mohl věnovat četbě Tolstého, poslechu klasiky nebo sledování japonského porna. Bez spoilerování můžu říct jen toto - vydržte to se "Sviňákem" do konce, není tak blbý a primitivní, jak se tváří. ()

Tirion

Zapomenutelný film. Ani McAvoy tuhle látku nezachrání. Nemá totiž ani možnost, protože režie to jednoznačně nezvládá. Scénář vypadá sice zajímavě, ale podání je tragické. Bruceovi psychotické stavy se absolutně neslučují s podáním reality. Jako by se na režisérské stoličce střídali Burton s Kubrickem, Schumacherem a Scorsesem. Je to zkrátka taková slátaninka, která chce těžit z jakéhosi "utržení ze řetězu", které sice podává kdejakou šoustačkou a šňupnutou lajnou, ale mentálně je na to dosti nevyzrálá. ()

kaylin

Kdyby Irvine Welsh napsal knihu stejného jména před rokem 1992, asi bych mu i zatleskal, ale při sledování snímku "Sviňák" jsem měl akorát pocit, že se jedná jenom o variaci na snímek "Poručík" z roku 1992, kde také šlo o stejně šmejdského policistu, který byl skvěle zahrán Harveyem Keitelem. O nic hůře se to pak povedlo v remaku "Špatnej polda" s Nicolasem Cagem z roku 2009. "Sviňák" je tak ve skutečnosti jen britskou variací na stejné téma, která je bohužel místy až moc stejná, ač je James McAvoy hodně uvěřitelný. Musím ale pochválit naprosto skvělý výběr písní do soundtracku. Snímek má zajímavou gradaci, pokud se týká toho, co hlavní postava vnímá, ale myslím, že to mohlo zajít ještě kus dál. V tomhle směru to není až tak výjimečné, prostě jen dobře gradované. ()

ABLABLABLA

"You cannot fucking trust anybody anymore, do you?" Tak za prvé naprosto fantaskně bombastický a totálně nadupaný soundtrack (jo teď nezním jak pubescent:D). Za druhé role Jamese McAvoy..... to prostě člověk musí vidět... on tu fakt hrál totální hajzla, ale s tak sexy přízvukem a jeho zevřením... prostě byl úžasně vychcaný a hrozně se mi líbilo, že si tento film nebere servítky. No a ten jeho úsměv a i smích mě totálně dostával do kolen. Scéna, kdy v muzeu prostě zvedne vystavený model lodi do rukou.. začne houkat alarm a tak ji dá do ruky tomu přizdisráči s velmi neohrabanýma rukama je bomba.. stejně tak jsem uchcávala smíchy, když Clifford tančil se svítícím řetězem a třel si při tom bradavky na tento song. Kopírování ptáků ani nekomentuju:D Jakože ale vůbec jsem nepochopila proč tam byla ta scéna zpívání v autě, kdy se tam pak ještě objevily vokály na zadním sedadle. Jako wtf? No a následující scéna s písní Merry Christmas everyone... "It's the season love and understanding, merry Christmas everyone...." a přitom se probudil ráno v autě, napil se chlastu, pozvracel se, šňupl si koksu a zapálil cígo... boží vánoční ráno, ne? A ten téměř konec? Ty vole takový zvrat jsem vážně nečekala a ne jako Kája slavíka, ale doopravdy nečekala... Zůstala jsem prostě s pusou dokořán... a úplný konec? Nasere :D "Same rules apply." K tomu byl tento song opravdu naprosto nehodící se, až se na to perfektně hodil... což mě takhle okruhem dostává zpátky na začátek, že soundtrack byl naprosto boží a hezky jsem to celé uzavřela ne? Nebudu skrblík a dám tomu 5*. P.S. Všimli jste si, že všichni v tomto filmu mají v oblibě hodně prskat a to až tak, že jim běžně padaly sliny z úst? ()

MajklCZsk

Co by se dalo říci o Filth... mno abych řekl pravdu, tak se nejedná o film, který budete mít rádi, ba ho budete v širším smyslu i nenávidět za svoje kolotoče událostí. Snímek není pro každého a pro ty, pro který je, bych tyto divnolidi označil "Divní mozkoužrouti s narušenou osobností". Takto samozvu i sebe. ()

contrastic

Psychodelická jízda Jamese McAvoye plná verbálních útoků, lží, sexu, drog, chlastu a násilí …. Prostě taková pohodová podívaná na nedělní odpoledne ()

DH3Factor

Vánoční film s příchutí whiskey a koksu? Zdánilvě nesourodá kombinace však funguje na výbornou. Sviňák nabídne silně depresivní pohled na rozpadající se život jednoho netradičního policisty protkaný do halucinogeně pochmurného Skotska. V "hrdinově" rozdvojeném charakteru, hojně podporovaném svinstvem všeho druhu, jsou zastoupeny snad všechny negativní emoce co si lze představit, poskládané do bizardní hry pro jednoho hráče. Nevšední zážitek vytváří především naprosto přesvědčivý McAvoy (po Transu další zásek do pažby), který v roli sebestředného, nadrženého a manipulujícího parazita, záměrně ničí lidi ve svém okolí. Úvodní sarkasmus vyvolávající výbuchy smíchu, je v druhé části vystřídán naprostým rozpadem policistovy osobnosti směřujcím do hořkého a velmi silného závěru, kdy máte pocit jakési neskutečnosti a beznaděje. Osobně jsem tento výlet do temných zákoutí lidské psychiky absolvoval rád. Nakonec vlastně nezáleží na tom kdo je pánem situace, pravidla se přeci nemění ne? ()

rt12

Vzpomněla jsem si na Muže z Acapulca, když mu syn říká ,, dej tam násilí, sex a hodně krve, to bude dobrý, bude se to líbit". Zřejmě poučený Jon S. Baird vše splnil, ale pro mně to nebylo dobrý a vůbec se mi to nelíbilo. Ve filmu mi nic nesedělo, scény, herci, děj ani hlášky, všechno to až přespříliš ,,tlačilo na pilu". ()

Kaluž

Kdysi dávno jsem četl Welshovu předlohu, ale nepamatuji si, že by to byl takový fraškovitý guláš plný koňských absurdit. Jako obsazení bezvadné (McAvoy, Bell, Broadbent), ovšem ty drogy, co sežral režisér se scenáristou by měli k tomuhle filmu přibalovat povinně. Škoda, čekal jsem trochu tvrdší jízdu a dostal jen plytkou halucinaci. Nebrat. To si raději dopřejte hrst antidepresiv. ()

slunicko2

Kdo film bere vážně jako obraz dnešního Skotska, tomu se patrně moc líbit nebude. Milovníkům ironie a sarkasmu, k nimž se s chutí řadím, však snímek vyhovuje. 1) Zjistil jsem, že v podstatě všechno, co chci říci, už napsali jiní. A tak budu jen odkazovat. Zajímavý koment o vztahu mezi užitím drogy a sledováním tohoto filmu: gudaulin****._____ A vskutku, v euforické fázi po požití drogy - první části filmu mě snímek bavil. Pak přišla depka a introspekce, která už moc nebavila. V této souvislosti je výstižný komentátor Seti***._____ Další dobrý koment: JitkaCardova*****._____ Výstižný koment, který dobře shrnuje můj celkový dojem z filmu: Jara.Cimrman.jr***._____ 2) Zaujal mě 34letý James McAvoy (vtipný pacholek Detective Sergeant Bruce Robertson, soon to be Detective Inspector) a 27letý Jamie Bell (Bruceův parťák Ray Lennox)._____ 3) Závěrem malý dialog, který pěkně ilustruje, co píši v petitu. Bladesey: What made you join the Force? Bruce Robertson: Police oppression, brother. Bladesey: You wanted to stamp it out from the inside? Bruce Robertson: No, I wanted to be a part of it. ()

Philcze

Brilantní McAvoy v nekorektním, nepohodlném, šovinistickém a hnusném krimi dramatu, které dodává nový rozměr slovu "vánoční film". Baird to vzal po boyleovsku, nasazuje proklatě rychlé tempo a v pouhých devadesáti minutách stihne uspokojivě uzavřít všechny linky a objasnit motivy. A co je nejdůležitější - Filth ani na vteřinu nepůsobí jako hodina a půl vtipných skotských prasáren bez pořádného spojujícího příběhu. Výborná práce. 85% ()

PogoJoe

ZAPŮSOBIL tenhle film, bez debat. Zcela mě v kině pohltil. Pobavil. Fascinoval. Šokoval (místy). Odrovnal. Napínal (ke konci)... Výborně natočeno, skvěle sehráno (McAvoy exceluje, ostatní velice zdatně sekundují). Myslím, že mnohá děvčata tenhle snímek jen tak neskousnou a budou hodnotit nízko. Já vím, že ho chci vidět znovu. A vychutnávat si ho. (pozn. viděno na CSFD projekci) ()

beran-ek

Welsh, podobně jako Hunter S. Thompson (který se navíc pohybuje v autobiografii), má až neskutečný příběhy, který přes většinou stejnou tématiku dokážou nanovo strhnout. První půlka je rozjetá a druhá klasicky vyplňuje díry, smysl v ději a je celkově depresivnější. Jsem spokojený s výběrem filmu, pro svoje jubilejní 3000 hodnocení. [CSFD projekce, FK ČVUT] ()

Duotone28

Priznám sa, dementnejší movie som už dlho nevidel a McAvoy ma ešte asi v živote takto neotravoval, ako tu. Som prekvapený týmto červeným čislam, nazdar ()

Dont

Jestli za tenhle výkon nedostane James McAvoy alespoň nominaci na nějakou cenu, tak už nevím, co by měl pro to udělat víc. Jedině snad vlézt někomu do zadku nebo dle vzoru detektiva Bruce Robertsona zdiskreditovat ostatní očekávané adepty na nominaci. :-) Kromě něj válí i Eddie Marsan, tuhle hereckou tvář už nadále nelze ignorovat. Jestliže Waltera Mittyho jsem označil za nejhezčí film roku, tak Sviňák je pro mne nejoriginálnějším filmovým počinem roku 2013. Hezký a lákavý na pohled zrovna není, na kvalitě mu to ale pranic neubírá. V společenské nekorektnosti zachází ještě dál než onanista Don Jon, přičemž se vzdává veškeré romantiky. Zatímco Walter Mitty jede za dobrodružstvím do Grónska a Don Jon hledá to správné video na pornhubu, Sviňák paří a sjíždí se v Hamburku nebo píchá manželku kolegy. Nulová snaha o získání mainstreamové většiny, nulová snaha o artovou líbivost vedoucí k cenám, naopak zobrazení všech možných nectností, póvlu a špíny velkoměsta (je jedno zda skotského či jakéhokoliv jiného) a snaha pobavit diváka, který přistoupí na tuhle špinavou hru. Počáteční nadhled a převaha hlavního losera se bortí přímo úměrně s tím, jak zprvu favorizovaný adept na povýšení Bruce Robertson klesá až na naprosté dno. Halucinace se množí, kontrola nad vlastním počínáním mizí kamsi do dáli, konec je neodvratný. Nelíbí se vám ten hnus všude okolo? Nechcete přistoupit na takovou hru? Na to má Sviňák jen jednu odpověď – fuck off! :-)) ()

Skip

Nijak zvlášť mě tenhle film nezaujal, a to ani jako krimi, ani komedie. Obě tyto roviny filmu jen tak šuměly jako zrnící televize. Celkově to tedy byl dost podprůměrný film, který jsem nějak dokoukal, ale nic moc ve mně nezanechal. ()

GILLWANDER

Chvíľu som uvažoval ako McAwoy zahrá rolu prehnitého, drogovo závislého, alkoholom nasiaknutého úchyla, ktoré mu sa už ani nepostaví, a práve teraz som dospel k názoru, že excelentne. Vidieť halucinácie v podobe animal face, prezliekať sa šťetku, vystrnadiť kohokoľvek z postu na povýšenie, honiť si na toalete na nejakom zdrape papiera a dookola byť považovaný za úchylné prasa, to mu sa povie žiť si škótsky sen. Milé prekvapenie, Špina je síce malý ale rozhodne skvelé natočený film podľa knižnej predlohy, ktorú som si síce nenaštudoval, ale film na to dostatočne stačí. Viac než prostý priemer. 85% ()