Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

Moena

Varování! Komentář může obsahovat vulgarismy.Ty krávo, vole! Nakonec přesně takovou jízdu jako prezentoval trailer, jsem dostal i ve filmu. To se tak často nestává. A navíc ještě ten morální námrd. Ten jsem do takové míry nečekal a není mi po tom moc příjemně. Jako prdel na hrnec tomu navíc sedí soundtrack. Třeba zrovna ty scény u kopírky, maj díky němu docela koule. Miluju skotskej přízvuk, miluju tyhle filmy, žeru svinskýho slizáka McAvoye a nevadí mi ten závěr. Je to nasáklý chlastem, humorem, drogama, sexem, perverzí, úchyláctvím, podrazama a sviňárnama. Fakt šílenej koktejl. ()

GrungeChild

Sviňák zvládnul zaprasit celé filmové plátno poctivou, hutnou a výživnou špínou, ale když přišlo na úklid, nebyl po ruce žádný decentní hadr, kterým by ten bordel stáhl, aby taky divák viděl někam trochu dál. McAvoy je prvotřídní a naprosto uvěřitelné prase, schizofrenická zoo jako by vylezla přímo z Kubrickova Osvícení, ale víc než několik blažených chvil zvráceného potěšení po téhle hloubkové sondě do života průměrného, zdravého muže v nejlepších letech nezbylo. Ovšem i za to se cení. 3* ()

easaque

-3* co můžete čekat za film od autora knižních předloh pro Trainspotting či Acid House? No prostě další vyhulenou šílenost, kde k dávce i nadávce se nejde daleko. Přesto jsem neodolal a tuhle magořinu jsem zkouknul a chvílemi se i bavil. Sice na podobné úlety moc nejsem, ale není to úplně blbý a nesmyslný film, i když jsem ho úplně nepochopil. Navíc já můžu srovnávat, protože v okolí se jeden podobný manipulativní magor vyskytuje, ale to sem nechci tahat. Rozhodně to není film pro každého a slušnáci či artoví nadšenci ho zavrhnou po pár minutách a ostatní budou slintat nad prsama, pervezními hrátky a bílou lajnou. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Aljak

Od britskej produkcie som očakával predsa len niečo o čosi viac inteligentnejšie a menej zvrátené. Takmer každý sa tu na tom rozplýva, no mne to vôbec neprišlo nejaké extra vydarené a vtipné. Samozrejme, na pár scénkach a hláškach sa dalo celkom zasmiať (najmä v prvej polovici filmu), no potom mi to prišlo skôr dosť smutné. Možno keby sa film nesnaží vyvolávať dojem komédie, bolo by to oveľa hodnotnejšie. James McAvoy síce zahral svoju rolu majstrovsky, ale mne sa skôr nepáčil ten štýl akým to bolo podané. Rúcajúca sa psychika škótskeho detektíva ako hlavná téma filmu bol dobrý nápad, no predsa len by som to ocenil iný spôsob a štýl ako by to mohli naservírovať. ()

M.i.k.e

jednozančně nejlepší Welshovka od Trainspottingu s kultovním náběhem,která nešetří hláškami a šlape od začátku až do konce.Čert ví co by s tímhle tématem udělal zkušenější režisér,každopádně Bairdovi nelze nic moc vytknout a i finální twist,kdy se dost změní celková nálada filmu je bez větších problémů přijatelný.Z herců jednoznačně nejlepší James McAvoy,který nikdy nebyl lepší a jeho jeho "Robbo" sice není zrovna prototypem ctnosti,přesto jsem mu celou dobu fandil.Veliké a velmi příjemné překvapení...80% ()

zbyshek

Zajímavý filmek se zvláštním "hrdinou". Ale musím říct, že já jsem se bavil, a to k mé spokojenosti. Nebylo to žádné lámání se smíchem, ale pěkně svižná, sprostá komedie, jeden by řek, trochu zvrácená komedie. Doporučuji shlédnout i po druhé, hodně věcí se vám potom odkryje, jelikož některé věci režisér odhalí až v závěru filmu. Kvalitka, kvalitka... 79% ()

Martin741

Ja verim v  existenciu hnoja, smrtelne  vazne  bez prdele, i Britania produkuje hnoj. Tu je  lopata britskeho hnoja v plnej krase a v plnom smrade. Priserna konina, ktora ma priserne vela nudy, prazdnych dialogov, opat priserna nuda, ziadna dejova linia , nudna rezia a zas a opat dokolecka. James McAvoy hral velke hovno. Prazdna cvachta, akych sa toci do aleluja a k tomu este par prevarenych suchoparnych zdeformovanych anglanskych xichtov- Brrrrr 7 % ()

Marqta

Film plynoucí velmi rychle, dalo by se říci hekticky, ale přitom pořád v jakémsi oparu. První polovinou jsem byla nadšená, potom už to pro mě začalo být trochu obtížněji zpracovatelné. Podle mě je to dílo tak plné ironie, že by člověk jen stěží hledal ještě ironičtější, nebo to je film, který vyžaduje se hluboce zamyslet nad každou scénou. V druhém případě by to ale chtělo na závěr panáka něčeho ostřejšího. Záleží jen na divákovi, jak film pojme. Hudba, postavy, zápletky i celý příběh všechno dohromady je ironické, děsivé, kontroverzní téměř až absurdní, ale ještě to nepřekročilo nějakou nevyslovenou hranici za kterou už by to byla jen ironická fraška- tedy dle mého názoru. Nebýt skvělých hereckých výkonů, včetně vypilovaných přízvuků, nevím, jestli by byl film takhle povedený. S hodnocením váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. ()

Wiikii

Chorá mysl detektiva Bruce (James McAvoy) byla asi jediná věc, kterou bych vyzdvihl, ale to především díky McAvoyově hereckému výkonu, zbytek my přišel nudný a často zdlouhavý. .... HODNOCENÍ: 60% (3*) ()

apacka

Jako velký fanoušek Irvine Welshe (i jeho filmových adaptací a zejména pak rolí, ve kterých se sám objevuje) jsem zpočátku měla problém: filmový Sviňák není komedie. Jasně, je tam pár momentů, které pobaví, občas se ušklíbnete, asi víc, pokud jste chlap (a honíte). Ale Baird udělal z Robba reálného ubožáka, člověka, který má problém, někoho, koho můžete i politovat. Filth next door. Troufám si tvrdit, že tohle v knížce nebylo. Druhá věc, kvůli které Sviňák nebude "druhým Trainspottingem" (v kontextu), je, že všechny excesy, resp. jejich vnímání, jsou poplatné devadesátkám. Není žádné tabu, ne v roce 2013. Bairdův styl ("o drogách na drogách") je zpočátku trochu otravný a hodně opotřebovaný, ale v druhé půlce mě to, paradoxně, docela sejmulo a McAvoy totálně zabil. Nicméně závidím všem, kteří nečetli Welshe a nemusí tak konfrontovat vlastní představy s představama někoho jiného. Ale to je problém každé slušné knihy, když ji přečtete dřív, než ji někdo natočí. Fandím i soundtracku, přízvuku (aye?) a závěrečné animaci. ()

Abes

To je sviňa to prase. Šoupnout si do filmu postavu natolik sviňskou, postavu která může divákovi znechutit celou projekci bylo jistě účelem ale mě osobně strašně otravovala. Stejně tak nejsem schopnej se přenést přes hromadu snových pasáží. Bruce je hovado a nekompromisně si jde vstříc kotli vroucí vody. Ne, nespoileruju od začátku všichni víme, že tohle hepyendem nemůže skončit, ikdyž :o) Je to takovej Bunny Monroe od začátku odsouzenej k tomu nejhoršímu. Definice filmu, po kterém bych kdykoli sáhnul ale tady je to na mě až moc syrové. Tohle vepřové mi holt zůstalo ležet v žaludku. ()

carlos 2010

Takže po prvé, toto nie je komédia. Možno prvých 5 minút. Prvá tretina super, potom iba halucinogénna hra s hlavným hrdinom. Záver dobrý, James super. ()

bourec odpad!

Jen sled nechutnejch scének,což by mi snad ani nevadilo,ale ten film nedrží pohromadě ani hovno,koukáte,koukáte,a konec.A co?Nic.Doporučuju všem jebanům.0%. ()

joker.george

Neortodoxní, šílené, svěží a správně své, drzé a cool, za což může především scénář, který snad přenesením na filmové plátno neztratil nic ze svého potenciálu. James McAvoy si svoji roli škodolibého parchanta a hajzla neskutečně užívá a jeho postava dokáže vždy, když se objeví na sebe strhnout pozornost. A mindfuck spolu se závěrečnou scénou na konci vlastně vystihuje a definuje celý snímek a udělá za celým dějem krásnou a zasmušilou tečku... ()

MrPierc

Parádní a zábavná jízda se zkurveným policistou v hlavní roli. Fetuje, koštuje, dovádí v posteli a intrikuje. Bruce je podvraťák a jeho macho sobecká existence nezná mezí. Musí být vždy ten největší borec v okolí. Do vzduchu přichází povýšení a on musí vyhrát – za každou cenu. Rozehrává pomlouvačnou kampaň na všech frontách. Film začíná jako rošťácká podívaná a postupně přechází v dramatickou tečku. Připomíná to v mnoha ohledech film V Bruggách. Zábavná náplň se pomalu omývá a hlavní postava odhaluje své niterné JÁ – své utrpení a zranitelnost. Dříve byl nezkažený a dnes je to lidský odpad. Sám to někde v hloubi duše ví, ale snaží se tu pravdu zahladit a zapomenout. Prozření přichází v ten okamžik, kdy s ním divák začne soucítit a snad i chápat jeho chování. Proč, ale člověk prozří, až když je téměř pozdě. Jako bychom měli celý život prostěradlo před očima a až když padáme ze svahu, tak si vzpomeneme, že o tom prostěradle jsme věděli celou dobu. Zábavný i silný film ke konci. James McAvoy zahrál to zvíře skvěle. Silné a opojné jako poslední čára fetu. ()

Lanark

Doběhla mě vlastní kritika toho, že brát v potaz knižní předlohu při hodnocení filmu je nesmysl. Sviňák byl totiž takový můj "iniciační" román. Byl jsem z toho dost vyjukanej, jako kluk, který do té doby četl jen klasické sci-fi a Káju Maříka. :) Ale je to tak dávno, že mi víc než přesný obsah knihy, zbyl jen pocit a představa "sviňáka". No a ta představa je naprosto odlišná od filmového zpracování. Možná tak první 1/3 filmu se k ní blíží. Zajímalo by mě, co si o filmu myslí sám Welsh, jelikož poslední 1/3 filmu s původní předlohou nemá nic společného - ani pointu, ani vyznění. Stojím si za tím, že to automaticky neznamená, že tím pádem je film špatný. Problém je v tom, že i bez srovnávání je poslední 1/3 filmu špatná. Mělká, povrchní, na oko skandální a tak plytce moralistická, že se mi chtělo zvracet víc, jak po nějaké kocovině. McAvoy si ale roli užívá, Clint odvedl dobrou práci a některé hlášky a scény mají na to se stát kultem. Možná, kdyby se film přejmenoval, tak bych ho vzal na milost a jednu hvězdu přidal. Myslím, že název "Pusinka" by byl pro mě přijatelný. :) ()

nithiel

Ze zábavného hajzlíka, který hraje jen za sebe, ale vynahrazuje nám to břitkým vtipem na vrub všeho okolo, se časem vyklube jedna nejodpornějších postav tohoto roku. Zároveň se však odhaluje Bruceovo nitro a divák s ním chtě nechtě musí soucítit a doufat, že pravidla hry ho nakonec nedovedou k absolutnímu konci. ()

dubinak

The Filth je přesně ten typ britských komedií, které velice miluji, kdy u násilné scény hraje příjemná, chytlavá hudba. Těžko se k tomuto něco píše. Baird nám nabízí svoji práci s jeho prvním scénářem velice šílenou, ale i intenzivní cestou, v níž je tématem hlavně sprostota, sex, násilí, výborné hlášky, spousta šílených vizí a charakteristických postav, krásných interiérů i exteriérů, všemožných známých soundtracků, humoru, ale k mému překvapení i troška silných emotivních scén. McAvoy mi opět ukázal další z jeho stránek a opět mě nezklamal. Musím říct, že byl pro roli agresivního, zákeřnického a bezcitného hajzla výbornou volbou. O čemž jsem zpočátku dost pochybovala. Bohužel i v tomto počinu je zase vadou na kráse pointa, jež byla ať chtěně nebo nechtěně nepřiměřeně komická, ale na druhou stranu víc než překvapující. Chtěla jsem tomu dát pět hvězd, vážně chtěla, ale to se uvidí až po druhé projekci. Zatím je to pro mě další perfektní, bezkonkurenční britská sranda. ()