Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

kinghome

Rasistickej, nechutnej a nekompromisní film, kterej jsem si naprosto zamiloval! Zbožňoval jsem ten film od začátku do konce. James McAvoy je je pro mě novej bůh, protože to jak zahrál takovou svini, to jen tak někdo neumí. Uvěřil jsem každý jeho grimase a prostě a jednoduše jsem si ho zamiloval. Bruce byla postava tvořená přímo pro něj, jeho přízvuk, jeho chování a všechno okolo bylo dokonalý. Od začátku se něco děje. Film se od začátku zdá jako primitivní,ale pak začne přituhovat a vy začínáte přemýšlet co tam dělá záhadná lejdy v záběrech a proč je vlastně sviňák sviňákem. A konec je prostě úžasnej,poslední pohled do kamery a já byl v nebi. Kurva mluvim tu jak nějaká náctiletá dilina, ale nemůžu jinak! Některý hlášky jsou nezapomenutelný. "Vopíchal si jí do prdele? No jasně že jo, kundy jsou pro buzny!"............. josieaddms :DDDDD Tak tvůj komentář si zarámuju vedle postele a každý den budu usínat s pocitem, že jsou lidi naprosto dementní stvoření! To co si napsala je ta největší sračka v historii sraček, to že nepochopíš film beru, ale že k tomu napíšeš takovouhle píčovinu a kvůli tomu shodíš film, to fakt není normální :D ()

Qitek

Film , jenž je příjemně zvrhle vtipný a ve kterém přímo exceluje McAvoy, nám nedá od potutelného úsměvu ze stratu pokoj. Postupem času ale začne být Filth filmem až tragicky a psychopaticky smutný a dává nám náš úsměv ze startu malinko sežrat. Co je ale neobyčejně skvělé, je to, že i přes to, že nám film začne dávat nakládačku, nezapomene být stále v jistých momentech (zase) vtipný. A ve výsledku si vlastně přes to všechno zasmání se absurdním scénkám uvědomíme, že film je to v jádru a ve své čiré podstatě nesmírně smutný. Bravissimo. ()

Honzek

Jelikož scénář filmu vychází z knižní předlohy od Irvina Welshe, je třeba zapnout mozkovnu. Nelze ke snímku přistupovat jako k obyčejnému akčňáku, jakmile tak učiníte, věřím, že to dopadne dobře a vše si náležitě užijete. James McAvoy zde hraje skotského policistu který má sklony ke kokainu, alkoholu a všem špatnostem, na které pomyslíte. Jakmile poběží závěrečné titulky, měli byste se dobrat faktu, proč že je vlastně takový sviňák. Jedná se o velmi neotřelý počin u kterého stojí za to strávit tu hodinku a půl zábavy, napětí, a hrůzy. ()

KanjiVital

Není vůbec snadné proniknout do duše literární předlohy. O to víc, když je autorem taková originální osobnost, jakou je můj oblíbený spisovatel, Irvine Welsh. Jon S. Baird se s tím popral celkem slušně, a to jak po scenáristické stránce, tak té režisérské. Film je tak stylový, ulítlý a drsný, jak jen Welshovi knihy můžou být. Nic pro slabé nátury! ()

ivan_drago

I přes všechny eskapády skautského detektiva mi pořád nepřišel jako tak moc až Sviňák... Knížka milionkrát lepší... Vývoj hlavního hrdiny od "mámvšechnonaháku" k "jsemrodinnátroska" je tristní a závěrečné škobrtnutí na židli a ironický úsměv už to nezachrání... Do filmu se nepodařilo zabudovat jakýs takýs příběh a tak sledujeme soubor více či méně povedených sviňáren.... Návíc mi všichni ostatní členové policejního oddělení přišli jako mnohem zajímavější figury než Robertson... tři dávám jen za perfektní předlohu... ()

Tosi

Tak se nám věčný klad'as James McAvoy konečně pěkně vybarvil a předvedl nám, že umí skvěle zahrát dokonalý hovado, se všema neřestma co život nabízí. Filth je příběh o chlápkovi, který předvádí opravdu velký sortiment problémů, ale odmítá si je přiznat. Poháněný alkoholem, drogami, intrikami, vztekem a násilím, ukázkově splňuje roli nejhoršího kolegy nebo kamaráda, navíc trpícím halucinacemi, jakého si lze představit...že se ve filmu vyšetřuje vražda, mi nepřišlo nijak podstatné. Stejně mě to začalo bavit až od druhé poloviny, kdy se jeho postava začala charakterově vyjasňovat a z čiré vulgární komedie, černé jako peklo samo, se stal sice šílený, ale pochopitelný film... ()

Mrkvič

Jak šly mé dojmy z filmu - noo, to začíná hodně zajímavě - sakra takoví herci, to bude paráda - hele není to nějaký divný? trochu nuda, ne? - to je ale píčovina a to přehrávání :( - hm, že by náznak toho, že to v sobě může něco mít? - ježiš zase už, to je kretén a taková nuda - bože to je ujetá nuda - ha, konec a tak silnej, škoda, že se tomu film věnuje až tak ke konci. Čtu tu o nějaké předloze a ta by asi mohla být úžasná. Škoda že film s takovýma tvářema není. ()

Gothar

Zo začiatku aj vtipné a svojim spôsobom zaujímavé, potom sa to mení na niečo neidentifikovateľné, asi to mal byť thriller, ale pokus to bol neúspešný. Nemám rád filmy, kde nie je jednotná atmosféra a menia sa z komédie na drámu, podobne to bolo aj vo Filth. Navyše celý čas som mal pocit, že som to už niekde videl a napriek všetkému mi film nepripadal veľmi originálny. Dá sa povedať, že mi to pripomínalo In Bruges a čiastočne aj Cassandra's Dream, ktoré však boli o poznanie lepšími filmami. 40 % ()

LiborGondek

Větší kravinu jsem už dlouho neviděl. Není to dobré, není to hezké, není to nápadité, ani inspirativní, a není to ani vtipné. Ke všem se choval jako k póvlu, kdežto sám měl problém daleko větší, než jaké viděl na druhých. Vlastně jediné, co se mi líbilo byl konec. Ta židle si prostě zaslouží hvězdu, jedinou, kterou filmu udělím. Zbytek je bída, jak scénář, tak obsazení. ()

Johnny.ARN

Život je hra. A toto bola tiež hra. S postavami, divákmi, dejom. Režisér sa vyhral s myšlienkami, detailami, pohľadmi, McAvoy si to užil. Hral sa so všetkými a pritom on až od nejakej polovice filmu ostal tajomný. Škoda že Poots dostala taký malý štek, tešil som sa na ňu. Nad týmto sa nemôžete zamýšľať, len to nechajte plynúť, počuvajte dialógy. 4 z 5 ()

Jizni Tlapa

Po hodně dlouhé době maximální úlet, který začíná ve skvělém tempu. McAvoy zahodil image toho hodného ,prostoduchého chlapečka,aby ukázal svoji odvrácenou úchyláckou tvář,se kterou dokáže zahrát i toho nejpošahanějšího smažku,kterým fízl Robertson je. Sviňavec má dobrý příběh, moc vymazlený soundtrack a kolísající tempo,která Vás v první pulhodině přitáhne, na dalši povolí a udělá překvapivým zakončením. O chlup čtyři hvězdy (na hraně se 70 %) ()

Honzíno

Ze začátku jsem se kráslovsky a intenzivně bavil, v poslední třetině se modlil, ať už film skončí. Bylo mi z něj zle, nedobře, i když tím nemyslím, že by šlo o špatnou filmařinu. Proto hodnotím subjektivněji než jindy, mám pocit. McAvoy je bezesporu borec první třídy, tuhle roli si dává, jak malinu k snídani. Nicméně postupem času zjišťuji, že jeho herectví (ačkoli je bez debaty ukázkové) mi nějak přestává jít k duhu. Filth míchá dohromady spoustu odstínů - zvrhle agresivní, nestoudné, černohumorné, sociálně silné... přirovnal bych ho k Bořšči od Čecha nebo Poláka a variaci na Requiem For a Dream. ()

DaUr

Po druhém zhlédnutí musím zvýšit na pět. Ten film mě baví, baví mě svou zvráceností, svým tempem a svou perfektní kombinací nekorektního humoru a nekompromisního přístupu k hlavní postavě. Bohužel právě ona neochota ustupovat divákovi a držet se klasických schémat však pravděpodobně připravila McAvoye o řadu ocenění, jež by za svůj bezchybný výkon zasloužil. "Same rules apply." ()

Lachtaan

S McAvoyem jsem viděl várku jeho známějších rolí v mnohem přístupnějších kouscích, nikde mě ale tolik nebavil jako právě zde. Sviňáka pro jeho špinavost neocení jen tak leckdo, já ale tyhle černé komedie s nosnou dávkou dramatu můžu a nezlobil bych se, kdybych jednou za čas narazil na něco podobného. [viděno v Lepší.TV 4.2.2022] ()

ywo666

Hmm Ako ohodnotiť túto vec? Nie som si istý, či mi to úplne sadlo. Chvíľu sa to tvári ako krimi, chvíľu ako komédia, chvíľu je to psychologická dráma a občas to jemne zareže aj do hororu. Niekotré tie grosteskné szábery mi vadili. A osud McAvoya mi bol maximálne ukradnutý. Zasmial som sa. hlášky dobré. Drsné scény ma bavili. Ale film zo mňa nevytrieskal moc emócií. Hlavne posledná tretina ma moc neoslovila. Film osobne hodnotí ako zaujímavý a dobrý a ale mňa proste nenadchol. Príliš ma navnadili chváliace komentáre. Smola 69%. Silné 3*. ()

venison

Knihu z pera Irvina Welshe jsem vynechala, ale tak nějak jsem si uměla představit o co půjde.. Musím konstatovat, že daleko, daleko pokulhává za "Trainspottingem".. James McAvoy odvedl dobrou práci a rozhodně mě přesvědčil, že je lidskou krysou, ale závěrečná pointa v podstatě ukázala, že žádná krysa není, ale spíš zoufalec.. Na můj vkus moc sprosté, vulgární, lascivní.. Komedii bych v tom neviděla.. Pousmála jsem se asi dvakrát.. Asi bych vsadila víc na muziku a ubrala bych dialogů - na můj v kus se tam moc mluví.. Film mohl být údernější.. V UK se pravděpodobně líbí, ale za hranicemi podle mě mít tak velký ohlas nebude.. ()

bobby_jean

Nič divnejšieho som v poslednej dobe nevidela a keď myslím "divné", tak len v tom najlepšom zmysle. To, čo McAvoy predviedol nebol herecký koncert, ale hotová symfónia, ktorá u mňa predčila ešte aj výkon Rory Oshea. Zo začiatku sarkastický a hláškami nabitý náklad sa v druhej polovici mení na psychologickú drámu. A to vám vravím, nebude vám všetko jedno. Natočené je to tak skvele, že som si občas nebola istá, či sama niečo neberiem.... Všetko umocnené soundtrakom, ktorý tam pasoval ako "zadok na šerbel". Nemám čo vytknúť. Som nadšen! ()

Pavlínka9

"Život je hra" :D :D Pro mě neskutečným překvapením a hlavně jako fanynka spisovatele Irvina Welshe jehož díla jsem přečetla už na střední, jsem byla hlavně vždy překvapena, kdo se ujme jeho těžkých děl a zatím se to podařilo vždy výborně. Sviňák je skvělý :) Sviňáka jsem ale nestihla přečíst ;) Proto jsem sice ochuzena o knižní pointu, ale rozhodně toho nelituji :) Nechutný, samolibý a sobecký hajzl v podání Jamese McAvoye, který je prostě bravurní a vedle něj Jamie Bell, kterého opěvuji posledních několik let dost často, jelikož nám zraje jako víno; ) Film překvapuje každou minutou a pořád jsem si říkala, co tam sakra bude ten zádrhel, co tam bude ten hlavní problém a při každém záběru jsem byla spokojenější a spokojenější. Pointu, která je jedna z nejlepších a patřičně jsem ji pochválila :) jsem nečekala, i když jsem ve svém "tipu" byla velice blízko. Film je velice syrový, nebere si servítky a hlavě se postupě dostává do většího a hlubšího problému, kterým si hlavní hrdina prochází. On to není jen obyčejný sviňák, je to bohužel složitější.... ()