Sviňák

• Velká Británie Filth (více)

mat.ilda

Velké intriky na malém pracovním prostoru a dost dobře rozebraný rozklad charakteru jednoho neobyčejného sviňáka, který potvrzuje, jak hluboce nešťastnými ubožáky mohou být naši zdánlivě neporazitelní spoluhráči, ale jak praví sám hrdina, život je hra a dokud neskončí, nikdy se neví, jak dopadne... Nadsázkové podání může způsobovat určité rozpaky, které však McAvoy svými výstupy úspěšně rozptyluje a samotné finále odškodní i momenty, kdy jsme si úplně nerozuměli. ()

rollman1

Na toto sousto jsem se těšil od prvních informací a taky jsem věděl proč. Naprosto dokonalá podívaná, která Vás nešetří ani minutu a ukazuje Vám všechna svinstva. McAvoy jako haizl, který opíchá vše co má díru a dýchá, potopí všechny jen aby dostal povýšení a vyfetuje 50Kg koksu za den. Tak dlouho jsem se nenasmál a McAvoy je dokonalý herec. Jen tak dál. ()

jojinecko

Mal som pocit, že Jon Baird sa silou mocou (!) snaží točiť ďalší kult podľa Welscha. Všetkého je tam až moc a akosi to nedrží pokope... Nie zlé, ale keď sa moc tlačí na pílu, má to opačný efekt..To platí aj o McAvoyovi, ktorému som to celé akosi nežral...na jedno pozretie, kult sa nekoná! ()

Flego

Ohovára kolegov, intriguje, manipuluje, sexuje, droguje... edinburgský policajt snažiaci sa vyhrať výberové konanie na šéfa. Jednoducho, špinavý sviňák. Film len okrajovo rieši kriminálny prípad, ide o niečo iné. Zobrazuje morálny aj fyzický rozklad muža, ktorý sa zamotal do svojho sposobu života a riešenia problémov a má obrovský problém sa z neho vymaniť. Otázkou je, či to chce. Filth je drsná komédia o vážnych veciach a Bruce Robertson ( vynikajúci James McAvoy ) je najskurvenejší policajt na svete. ()

rikitiki

Detailně popsaný rozklad osobnosti, která se už ani nesnaží dát se dohromady, ale naopak se pokouší rozložit svět kolem sebe, aby zapadla. Když přece jen začne přemýšlet o změně, je pozdě. ___ Ale to napodobování ztracené lásky už bylo přespříliš bizarní. ()

poz3n

Slizké a zároveň i dojemné. To je vcelku kumšt. Kvality a kultu Trainspottingu asi Sviňák těžko dosáhne, i tak má ale co nabídnout. Velká skotská jízda bez zastávky, která možná trochu zpomaluje před koncem, ale zároveň pořád dosahuje na úroveň skvělých britských černohumorných akčních komediálních dramat, které se již pro Británii staly téměř typické. 7/10 ()

Roman.Ticka

Podstatu filmíku si nechám raději pro sebe, ale lze říct, že to není nic nového a vlastně mě to po sérii podobně viděného už docela nudilo. Takže se zaměřím na formu, jež sice místy překračovala hranu únosnosti, ale jinak byla zvládnuta bravurně. No a co mě nejvíce nadchlo a stojí za komentář, je Oscarový výkon Jamese McAvoye, jaký jsem již předlouho neviděla. Zvláštní, že mě při shlédnutí takové sviňárny nenapadá žádný podobně zmaštěný popisek, jak se tady někteří s podobně nastaveným profilem chudáka, jakým byl hlavní hrdina, snaží zvracet dnes a denně, protože o zas takovou srandu vážně nešlo. James si HO střihl s takovou excelencí, až bych se mírně obávala, zda se mu role nepřišila na tělo natrvalo. ()

Ivoshek

Čet sem knižní předlohu od Irvine Welshe a řekl bych, že film atmosféru vystihuje skoro přesně. James McAvoy tu roli chlápka, co manipuluje druhýma, zneužívá policejní moc a čím dál víc propadá psychóze z fetu, zvládnul skvěle. Nejlepší z filmu je proslov zhnuseného šéfa oddělení o tom, jak se mu na povýšení hlásí "jeden nácek a homofob a s ním nějakej podělanej buzík." ()

Othello

Vždycky potěší prvotřídní nálož nihilismu přímo nitrožilně, navíc kombinovaná s formální adorací (slow-mo shoty, hrdinův overvoice) protagonisty. Samozřejmě u každého takového filmu nastane moment, kdy se zjistí, že to všechno je vlastně odpověď na trauma, vnitřní pnutí, smutné dětství bla bla a celý cirkus Bukowski jde do hajzlu. Ve Filth to naštěstí nastane relativně pozdě. ()

Pítrs85

Báječný vánoční filmeček, se spoustou bílého sněhu, po kterém (se) sjíždět je jedna velká radost, spousta krásných, usměvavých a počestných lidiček, bez charakterových vad, co v čase adventu v sobě probouzí své ještě lepší já, do toho nám vyhrávají koledy, no radost pohledět. Konec to zabil, "I'm a creep, I'm a weirdo." ()

TheEvilTwin

Filth je teda výrazně specifický film, pro který se těžko hledají slova. Děj je totožný se zdejším popisem filmu a víceméně jde o běžné dny v životě naprosto neortodoxního, sexuálně a drogově závislého, sarkastického, psychicky narušeného detektiva trolícího doslova všechno okolo. Je zde spousta nepřístupností, humoru (který ne každému sedne) a hlavně výborný James McAvoy, který je prvotřídní herec a předvádí, že umí zahrát prakticky cokoliv od psycho schizofrenika (Split) přes superhrdinovky (Xmen) až po tohle nepříjemné hovado. Mě osobně film nepohltil jako některé ostatní a ve druhé půlce jsem občas kouknul po hodinkách, nicméně zážitek je to dost netradiční a kdo vyhledává odbočky z dnešního mainstreamu, tak tohle je trefa do černého. ()

AlfaNumerO

[ČSFD projekce] Doporučuji každému, kdo chce vědět, co se mu stane, když nebude brát drogy a pekelně chlastat. McAvoy dle mého hraje sám sebe, jinak nevím. 83% PS: Jestli je film reklamou na Skotsko, zajímalo by mě, jak by vypadala reklama na Česko. ()

Thomick

Tisíc extrémních tváří "extrémně klasickýho" Skota... a žádná z nich nestojí za moc. Jak to Baird dokázal, to je mně samotnýmu popravdě velkou záhadou. ()

Necrotongue

Zvláštní hybridní film,první polovina jede na humor,druhá půle je jasné drama,přitom jako celek funguje výborně a člověk si alespoň uvědomí,jak zajímavou zemí je Skotsko.James McAvoy zahrál svého schizofrenika výborně,fanouškem jeho postavy jsem se stal hned po scéně s balónkem,pak už mě bavil až do konce,takového šmejda aby člověk pohledal.Parádně podal svoji roli Eddie Marsan,ten mě opravdu dostal,k tomu tvůrci vybrali výborný soundtrack,takže se mi hodně těžko hledá důvod k tomu,abych snímku něco vytkl.Bavil jsem se-4*. ()

JASON_X

Welshova Sviňáka jsem četl už hodně dávno, takže si netroufám srovnávat film s knižní předlohou. Ale dobře si vybavuju pasáže, ve kterých si Bruce náruživě drbe svědící, páchnoucí a mokvající vyrážku mezi nohama. Tahle roztomilost ale bohužel ve filmu chybí. Taky jsem si při četbě hlavního "hrdinu" představoval určitě jinak, než jako McAvoye, ale ten nakonec nebyl tak hrozný, jak jsem se obával, jen... působil zkrátka málo "sviňácky". Film je to pohledný, vtipný a se slušným tempem, i když toho všeho je ke konci pořád méně a méně... A zbytečně nadměrný pathos v závěru mi taky trochu vadil. Každopádně ale nadprůměrně zajímavý film, takže slabší čtvrtá. ()

mm13

Sviňa, troska a nakoniec aj slaboch. Skrátka mrdka ako vyšitá, až sa na neho nepozerá dobre. Zvlášť nie, ak ho McAvoy dáva tak odhodlane a naplno. Napriek sympatiám k jeho výkonu aj prístupu režiséra mi tu ale vo finále niečo chýbalo. Neviem, či film v závere cúvol alebo len dostatočne nepripravil pôdu na to, aby nechal diváka omráčeného (a že to k tomu mal nábeh), ten záverečný "click" tu ale citeľne chýba a všetky tie vylomeniny hlavnej postavy pri spätnom pohľade napáchli samoúčelnosťou. ()

luka4615

Snad nic jiného nedefinuje pojem filmová bizarnost tak dobře jako právě tento počin. A i když má v jádru prostinký příběh, u něhož finální rozuzlení vytušíte téměř okamžitě, tak díky postavě policisty s mimikrami výtečného Jamese McAvoye to tvůrcům rádi odpustíte. Filth je totiž zábavnou a bláznivou delikatesou, která se vůbec nebere vážně. A právě díky tomu se k němu vždy rád vrátím. Skvělá práce! „See, every time a woman drops her trousers: promotion. Every time a man drops theirs: disciplinary action. Where's the equality in that?“ ()

Morholt

První polovina je obrazem policisty, který je ale opravdová svině ke všem ve svém okolí a zajímají ho jedině děvky, chlast a koks. Narvané hláškami a vtipnými momenty až po střechu, o výborných výkonech všech představitelů nemluvě. Že podobný život zanechá následky je jasné a když se k tomu přidají stíny minulosti, jsou z toho pak psychózy, ze kterých se člověk málokdy vyhrabe. A o tom je druhá část. Výborně zahrané, perfektně zrežírované. Baird naplno zabodoval i napodruhé. 90% ()

seale

Originalita, síla, zábava, hlášky, cynismus, napětí. Povedlo se. Ještě to vstřebávám, bylo to pikantní, psychotropní, peprné sousto. Během filmu: fuj. Celkový dojem: mňam. :) ()