Miloš Forman byl u filmu a televize „mužem desíti řemesel“, než dostal možnost natočit svůj první polodokumentární film Konkurs složený ze dvou částí – stejnojmenného Konkursu o výběru nové zpěvačky divadla Semafor a Kdyby ty muziky nebyly o Kmochově kolínské dechovce. S Kolínem zůstal Forman spjat i ve svém následujícím hraném debutu Černý Petr. Nejen, že se příběh odehrává v onom svérázně krásném polabském městě, ale jednu z hlavních rolí v něm vytvořil neherec, kapelník Kmochovy muziky Jan Vostrčil. Film byl natočen v roce 1963 podle nepublikované povídky Jaroslava Papouška o prvních dnech učedníka v samoobsluze. Neobvyklá autentičnost příběhu je dána i obsazením hlavních rolí – šlo většinou o neherce (vedle Jana Vostrčila to byl především Ladislav Jakim v titulní roli, zpěvák Pavel Sedláček a Pavla Martínková). Nezapomenutelný je však i Vladimír Pucholt v roli zednického učně, jehož nenapodobitelné „ahój“ mezi mládeží tehdy takřka zlidovělo. Do té doby nezvyklá pravdivost právem přitahovala pozornost domácího i zahraničního publika a svému tvůrci přinesla řadu uznání a poct. (Česká televize)

Aranel

Výborný herecký výkon Jakima i Pucholta, vtipné či vtipně zkarikované situace z dobře odkoukané reality jak tancovačkové, tak domácí. Nezůstalo ve mně ale nic, o čem bych mohla déle přemýšlet a konci-nekonci jsem jaksi neporozuměla. 3* ()

Peršanka

Vězměte si kameru a jděte mezi lidi. Když nebudou vědět, že je točíte, vyjde vám totéž. Jen už nebudete první, koho to napadlo. A co? ()

surprise

Formanův rozjezd a hledání stylu. Někdy už toho nastaveného zrcadla stupiditě bylo příliš, až jsem se nudil, ale ona civilnost a neherci byli na výbornou. Rád se s Petrem zase někdy potkám. ()

Pan_Sady

Originální scénky typu Ahóóój, ahoj jsou vystihující a nemůžu je opomenout podobně jako mnoho dalších uživatelů. Dále je hezké sledovat počátky samoobsluh u nás a samozřejmě s tím spojené problémy :-) No a obraz tehdejší zábavy je vlastně odrazem té dnešní, většina mužského rodu už tuší, ano mám na mysli tu scénu Petra s panďulákama ;-) Film po stránce dějové není moc pro náročné, ale určitě mladším generacím jako jsem já může přiblížit tehdejší dobu. ()

jerrik7

Nemám rád Miloše Formana. Vyžívá se v trapných situacích obyčejných, zejména venkovských lidí. Co je ale vážnější, většina jím točených trapných scén je sprostá nadsázka snažící se tyto lidičky zesměšnit. Bez Formanovy nadsázky a jeho zákeřné snahy o nezvyklý úhel pohledu by většina těch scén až tak trapná nebyla. Formanovi obdivovatelé pak píší nadšené komentáře typu „Film jehož děj pouze posloužil k ukázce malosti českého člověka.“ Rozhodně nepatřím k těm, kteří by byly nějak zvlášť hrdí na to, že jsem Čech. Přesto se ptám: Co to je „malost českého člověka“? Německý, belgický nebo třeba americký člověk není malý?? Autoři takových komentářů by se měli zamyslet spíš nad svou malostí. ()

Royaldell

Pro mě,jako pro příslušníka generace Z,je toto úplně jinej vesmír..Je fakt obdivuhodné,co vznikne,když se chopí naprosto banálního děje skvělej režisér,jako je Forman. Ať už starý,nebo nestarý,tohle beru jako Formanův skvost,který prostě musí být legendární,už jen kvůli hláškám,jako jsou ,,zelená barva uklidňuje voči,ne?’’, ,,to jsou nějaký balíci’’, ,,oči zavřený,ale vona ví,vona ví..’’ a nebo ,,já nemůžu,jsem měl žloutenku’’. Zkrátka je to fakt něco jinýho než teď,ale vlastně ne tak úplně;kluci jsou pořád stejný vemena :). ()

Jarda68

Podařené zobrazení generačního konfliktu,proložené vtipnýmí scénami a představující budoucí velké hvězdy Jana Vostrčila s Vladimírem Pucholtem..."SLEDUJ MĚ,TY MĚ TAKY SLEDUJ"...80% ()

Tarix

Film s ne úplně jednoduchou formou a skvělým "zničehonic" koncem. Otec se stopne v momentě absolutního nasrání. To reflektuje jeden z hlavních motivů filmu - absurdní, komicko-tragickou bezvýchodnost života (v socialismu i kdekoliv jinde). ()

motyka52

"Víš ty vůbec, co to je?! To je ...". To je start kariéry jako víno. Zjevení. Kam Forman na ty figury chodil a kde bral ten talent je takhle vést, to mi teda řekněte. Příběh, který by 99 ze 100 režisérů natočilo tak, že by to byla nekoukatelná srágora, servíruje tenhle mistr s takovým citem pro situaci, že se to mění v mistrné dílo a zároveň se stává mistrným nahláškovaným kultem. Slyšíš ten rozdíl, jo? ()

Sopholojong

Nikdy mi nejako extra nesedeli tieto novovlnove, neorealisticke, takmer dokumentarnym stylom natacane snimky (cest vynimkam). DeSica, Fellini, Truffaut, Raj a z ceskych koncin prave majstrovsky Forman, ktory uz tu v naznakoch opovrhuje komunizmom, ale rezisersky sa stale hlada. Rovnako ako mlady hrdina vo svete plnom zasad (praca nadovsetko) a prehnitych idealov (sledovanie zakaznikov v obchode, udavacstvo). Vyborne zahraty idealisticky "tatinek" Jana Vostrcila. Zenska samozrejme opat ako prva a posledna tuzba chlapa so vsetkymi tymi "awkward" momentami. ()

Ludva

[2009-10-15] * Kniha se mi zdála malinko lepší, a až ona mi pomohla Petra konečně lépe pochopit. * Zednická dvojka Čenda (Pucholt) a Zdenda je sice famózní, ale občas se při sledování přece jen přikrádala nuda... ()

mirakk

60. léta, twist, písničky ze Semaforu, první lásky… Příběh Petra, který se prokousává obdobím, kdy začíná „vylétat z hnízda“ a nastupuje do prvního zaměstnání. Na jedné straně příběhu je rodina a pedantský otec, který hlásá moudra co, jak a proč má takhle dělat, na druhé straně první lásky, kytara, tancovačky. Dokazování mužnosti před vrstevníky a naivní balení bylo úsměvné. Skvělá scéna byla, když si na místní tancovačce dodával kuráž než vyzval Pavlu Martínkovou k tanci. Příjemný film, který můžu vřele doporučit. ()

tytule

Hlavní postava je dobrej trouba," hoooj, jsem řekl AHOJ!! u Vládi Pucholta jsem taky řvala smíchy dialogy ve Formanových filmech zbožnuju, film je dobrej a ráda se na něj kdykoliv podívám znova. ()

Lenykov

Už dlouho jsem se tak nenasmála-jasně, děj je o ničem, ale ty geniální dialogy a herecké výkony... obyčejný,ale roztomilý zároveň.. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018