Vlasy

Hair

Vlasy

Muzikál / Komedie / Drama

USA / Západní Německo, 1979, 121 min

Myšlenka, hudba, kostýmy, choreografie, herci ..... pro to všechno Vlasy miluju. Jen tak něco mě neohromí, ale tohle je moje krevní skupina. Okamžik, kdy Treat Williams mašíruje vstříc svému osudu, je tak skvěle nastřihaný, propojený s hudbou a tak dojemný a výmluvný, že bych chtěla (vlastně nechtěla) vidět toho, koho nechá chladným.(5.2.2004)

Perla žánru. Dlho dlho som sa k tomuto kusu nedostal, no moje očakávania boli naplnené. Celá syntéza funguje neuveriteľne- tanec, spev, herectvo - všetky články majú svoj zmysel, majú odkaz, majú funkciu posúvania deja a myšlienky, sú na úrovni a dodávajú filmu čaro. Čaro, ktoré dnešný tvorcovia filmového muzikálu len márne hľadajú. Nemôže byť každý Formanom ;)(1.10.2010)

„Osoba, která upraví, zfalšuje, úmyslně zničí, úmyslně poškodí či jakkoli pozmění tento dokument může být pokutována až do výše 10 000 dolarů či uvězněna až na dobu pěti let anebo obojí,“ přečte na začátku filmu jedna z hlavních postav a hned na to onen dokument s úsměvem spálí. Nebývá zvykem, abychom se jedinou, sotva půlminutu trvající scénou, dozvěděli o filmu prakticky vše. Pokud si to zjednodušíme a definujeme hippies jako hnutí bouřící se proti zažitým konvencím, potom tuhle poučku můžeme směle aplikovat i na Formanův snímek. Vlasy jsou muzikál značně neobvyklý jak po formální, tak obsahové stránce. Choreografie je tu v souladu se zásadami hippies poněkud dobrovolná a neučesaná, má daleko k obvyklé muzikálové uniformitě, stejně tak texty písní můžeme označit za „ne zrovna klasické“, do češtiny přeloženo „jako hodně podivné a spadlé z Marsu“. Skutečně, napoprvé můžete buď zírat s otevřenou pusou nebo se rovnou v křečích sklátit pod stůl. Děj: žádný není. Film se nese volně neobtěžkán dějovými zvraty a zápletkami a jeho jediným úkolem je nastínit ducha svobody a nezatíženosti zodpovědností. Napoprvé tak na vás může film působit opravdu hodně podivně, pokud vám ale jako mně z neznámé příčiny uvízne v hlavě a vy mu dáte druhou šanci, může veškerá tahle až trochu nepříjemná neobvyklost najednou začít sloužit svému účelu. Naplno vypluje na povrch vynikající provázání hudby, která má neskutečný drajv, a volně plynoucího filmu, postavy přestanou vypadat jako karikatury a vyjeví se jejich emocionalita a svobodomyslnost, přitroublé texty začnou dávat smysl. V kontextu lehké upjatosti mé osoby je trochu zvláštní, že jsem schopná si tak hluboce zamilovat film, který je o schopnosti lidí hodit všechnu zodpovědnost za hlavu. Pomalu se začínám těšit, až mi moje vlastní Vlasy dorostou.(19.2.2006)

miluji muzikály, jednoho Hippymana mám taky ráda, válka nás zasáhla a může zasáhnout vždycky.. a láska ta stoprocentně :-) Takže!: celý příběh mě pohltil.. písničky bavily a rozbrečely.. a Treat Williams okouzlil..(31.3.2009)

Náš talentovaný rodák je experimentátor s veľkým E, čo sa mu však rozhodne nemôže zazlievať. Vlasy je ten typ filmu, ktorý by ma pri pojatí nie tak svojským režisérom priviedol na smrť, ale Forman to zvládol dokonale. Od bezstarostného ,,mladí" v zákutiach chýrnych ulíc skrz nezmyselné predsudky mestských konzervatívcov až po záverečný nečakaný stret s nekompromisným Osudom. Pesničky sú to krásne, choreografie plné elánu i tie hodnotné myšlienky. Rozporuplné hodnotenie iných užívateľov ma prinútilo neinvestovať do tejto snímky veľké očakávania a vidím, že to malo svoje opodstatnenie.(22.11.2009)

• - V závěrečné scéně je obsažen výtažek z Romea a Julie od Shakespeara. (don corleone)

• - V divadelní verzi je Claude také hippie. (Jirka_Šč)

• - Ve filmu se počítalo ještě s pěti písněmi z původní divadelní verze, ale při stříhání filmu byly tyto už natočené zpívané scény odstraněny. Odstraněné písně z filmu byly i přesto vydány v původním soundtracku k filmu, při dotisku v roce 1990 však byly vynechány i zde. (PußyMagnet)