Vlasy

Hair

Vlasy

Muzikál / Komedie / Drama

USA / Západní Německo, 1979, 121 min

Perla žánru. Dlho dlho som sa k tomuto kusu nedostal, no moje očakávania boli naplnené. Celá syntéza funguje neuveriteľne- tanec, spev, herectvo - všetky články majú svoj zmysel, majú odkaz, majú funkciu posúvania deja a myšlienky, sú na úrovni a dodávajú filmu čaro. Čaro, ktoré dnešný tvorcovia filmového muzikálu len márne hľadajú. Nemôže byť každý Formanom ;)(1.10.2010)

Hippie-muzikál, kterému vůbec neškodí, že byl natočen až v době všeobecného vystřízlivění. Své neztratil dodnes a je jednou z nejhlasitějších Formanových poct svobodě čehokoliv. Velmi sympatický, příjemně volný a dostatečně humorný příběh. Překvapivě propracované postavy. Životní a bohužel poslední skutečně vyčnívající role Treata Williamse. Za povšimnutí stojí (a mě to obzvlášť potěšilo) i generálská rolička režisérského mága Nicholase Raye, který mimochodem zesnul právě v roce 1979 :((30.12.2005)

„Osoba, která upraví, zfalšuje, úmyslně zničí, úmyslně poškodí či jakkoli pozmění tento dokument může být pokutována až do výše 10 000 dolarů či uvězněna až na dobu pěti let anebo obojí,“ přečte na začátku filmu jedna z hlavních postav a hned na to onen dokument s úsměvem spálí. Nebývá zvykem, abychom se jedinou, sotva půlminutu trvající scénou, dozvěděli o filmu prakticky vše. Pokud si to zjednodušíme a definujeme hippies jako hnutí bouřící se proti zažitým konvencím, potom tuhle poučku můžeme směle aplikovat i na Formanův snímek. Vlasy jsou muzikál značně neobvyklý jak po formální, tak obsahové stránce. Choreografie je tu v souladu se zásadami hippies poněkud dobrovolná a neučesaná, má daleko k obvyklé muzikálové uniformitě, stejně tak texty písní můžeme označit za „ne zrovna klasické“, do češtiny přeloženo „jako hodně podivné a spadlé z Marsu“. Skutečně, napoprvé můžete buď zírat s otevřenou pusou nebo se rovnou v křečích sklátit pod stůl. Děj: žádný není. Film se nese volně neobtěžkán dějovými zvraty a zápletkami a jeho jediným úkolem je nastínit ducha svobody a nezatíženosti zodpovědností. Napoprvé tak na vás může film působit opravdu hodně podivně, pokud vám ale jako mně z neznámé příčiny uvízne v hlavě a vy mu dáte druhou šanci, může veškerá tahle až trochu nepříjemná neobvyklost najednou začít sloužit svému účelu. Naplno vypluje na povrch vynikající provázání hudby, která má neskutečný drajv, a volně plynoucího filmu, postavy přestanou vypadat jako karikatury a vyjeví se jejich emocionalita a svobodomyslnost, přitroublé texty začnou dávat smysl. V kontextu lehké upjatosti mé osoby je trochu zvláštní, že jsem schopná si tak hluboce zamilovat film, který je o schopnosti lidí hodit všechnu zodpovědnost za hlavu. Pomalu se začínám těšit, až mi moje vlastní Vlasy dorostou.(19.2.2006)

95% - Pro mě jsou Vlasy jedním z pouze tří muzikálů, které mě nadchly. Jinak na tento žánr hážu špínu kde můžu, ale zde to prostě nejde. Děj je krásný a přesvědčivý. Herecké výkony jsou přirozené a sympatické, nikdo si nehraje na muzikálovou primadonu... Vůbec mě na filmu Hair vzrušuje jeho pozitivní upřímnost. Všechny písničky, především Aquarius, Ain´t got no, I got life, Manchester England, Good morning Starshine, a Hair, mají navždy místo v mém srdci, jež je jinak přeplněno úplně jinou hudbou. Miloš Forman dokázal natočit působivý muzikál na téma, které Ameriku bude ještě hodně dlouho bolet, naprosto přímým, ale nekonfliktním způsobem. Kvůli tomuhle filmu jsem si v pubertě nechal narůst dlouhé vlasy a uvažoval jsem o kariéře tuláka. To snad mluví za vše...(11.9.2005)

Poutavý příběh, nádherný soundtrack a strhující závěr. Jenže Forman mezi to nevložil božskou choreografii, nezaměnitelnou atmosféru ani nic, co by měl dobový muzikál mít. A to nedokážu odpustit tím spíš, že se nejedná o originální počin. Písně jsou dokonalé, ale jsou jen poskládané za sebe tak, jak je fanoušci muzikálu očekávají a tak, jak mají a musí být. Ale chybí moment překvapení a dostávám jen božskou hudbu, kterou v této filmové podobě neberu.(2.5.2005)