Muž na Měsíci

• Velká Británie Man on the Moon (více)
USA / Velká Británie / Německo / Japonsko, 1999, 118 min

Režie:

Miloš Forman

SoolenJV

Během první poloviny Formanova filmu mi byl hlavní hrdina zoufale nesympatický. Ale na konci, obrovský obrat a člověku mu bylo ze srdce líto. A udělat to takhle dobře, přirozeně, bez zbytečného hraní na city a laciného dojímání, to dovede jenom mistr. A tím Miloš Forman bezesporu je. ()

smrt.ka

Odmítám přistoupit na to, že je tohle Forman. Tohle nemůže být Forman. Snad jen jeho jednodušší, nudnější dvojče. ()

tomeek

Bravo! Sice jsem film viděl až teď (2011), ale aspoň už mám víc rozumu abych ho pobral. Skvělý Jim (ve vážných rolích vládne a Kaufmana má zvládnutého dokonale), dojemné, úsměvné, humorné, režie skvělá... a ten konec. Ten konec mě dostal :) ()

Benjamin-L

Miloš Forman natočil film který se mi od něj líbí nejvíce. Nejenom tím že se ve filmu objeví můj nejoblíbenější herec Jim Carrey ale je to film o Andy Kaufmanovi který se nebál dělat si z lidí skutečně a doslova PRDEL. Tony Cliffton v tom ohozu to sice bral vážně ale stačí si pusťit pár videií na youtube kde najdete opravdu skutečné video jak se Andy pohádal a sprostě zanadával v noční show Lettrmena. Prostě a jednoduše skvost Miloše Formana. ()

Mylouch

spoiler !!! : - "Mám rakovinu." - "To je nechutný, se mnou nepočítej!" - "To je dobrý, to zabere. Chce to hodně natáhnout, Umřeš, pak oživneš ..." I díky DeVitovi, Courtney Love a Giamattimu (ale ve výčtu herců nechybí např.Edita Brychta), přestože Jimovi úplně nevěřím reálnost Andyho postavy, dokázal v další biografii Forman zhmotnit atmosféru umocněných mystifikací, jak ji nabízí scénář, a neurčitě si s ní pohrávat až k proměně "Krále negativní energie" na prahu jeho konce a k stylové absurditě filipínské show. Klíčem k historické určitosti budou spíše než bonusové rozhovory záběry skutečného Andyho Kaufmana, ale k vyššímu hodnocení filmu než 3-4* mě nepohnula ani Prodaná nevěsta ve wrestlingovém ringu a idea postavy Tony Cliftona. "Jestli věříš ..." Jenohubka pro lidi s citem pro krajnosti rolí diváka a osobností medií všeho druhu a ... Hámův voblíbenej. ()

eisha3

VÝBORNÝ Jim Carrey, který byl, je a bude mým nejoblíbenějším hercem. Asi nemám, co dál dodat. Tento film je skvělou one-man-show! ()

URBAN

Andy Kaufman je divný člověk a celkově je tonto film je tak něják divný, ale to je to co co ozvláštnuje. Pokud jste otevřeni humoru určitě vás tento film zaujme. ( 7.1.17/MAC ) ()

kocik1

Z muže na Měsíci jsem byla místy na Měsíci i já. Brilantně zpracované téma, jenže já prostě tenhle typ humoru, který dělal Andy Kaufman, moc nemusím. Čili nejsem schopná hodnotit. ()

Radiq

Jde vidět, že pro Jima Carreyho je Kaufman určitě vzor (a to je dobře) - je to vidět v hodně jeho komediálních výstupech, jak mají podobný styl humoru. Schválně jsem si pustil několik Kaufmanových vystoupení a zatímco ten filmový působil místy hodně trapně a nevtipně, skutečnému Kaufmanovi jsem se musel smát a trochu mám pocit, že Forman mu ve filmu trošku podkopával nohy (a Carrey to koulení očima asi trochu přehnal, ne?). Ale co já vím? Já vím jen to, že zažít jeho éru, určitě bych se považoval za jeho fanouška, protože i když nebyl třeba úplně vtipný, určitě byl originální. A asi i trochu blázen. Absolutně nejlepší byl však jako Tony Clifton, kdy jeho pobuřující vystupování a vystoupení muselo odbourat úplně každého. Celkově si tohoto umělce svým způsobem vážím a dokážu i pochválit snahu zviditelnit ho tímto filmem. To se docela i povedlo, protože jinak bych o něm asi vlastně nikdy neslyšel. Forman si vždy uměl vybrat zajímavé postavy, kterým točil životopis a tohle není výjimka. Povedlo se. ()

Aargh

Opomenutí Jima Carreyho při udílení Oskarů je v tomto případě ještě trestuhodnější než u Truman Show. Muž na Měsíci je film veselý, smutný i divný zároveň, opakovaně mě dokáže naprosto pohltit. Úchvatné. ()

Triple H

Výborné a po opakovanom zhliadnutí dávam päť. Jim Carrey tu naozaj exceluje a minimálne nomináciu na Oscara si zaslúžil. Kaufmanov humor ma vie naozaj rozosmiať a film je v závere tak akurát dojímavý a nepôsobí ako klasická žmýkačka sĺz. Holt, Forman umí... ()

LeoH

Mám rád absurditu, mám rád provokaci, mám rád chytře neuctivé metahrátky s realitou, ale přesto jsem se tentokrát nedostal dál než k pocitu „hmm, jestli to správně chápu, ten chlapík mohl být asi dost fajn". Jelikož jsem s Andym Kaufmanem nikdy neměl tu čest, těžko si můžu vychutnávat, jak věrně ho Carrey předvádí, naopak mám spíš dojem, že napodobil povrch, ale dovnitř se nedostal. Podle Formana to byl snad i záměr, film prý měl působit stejně jako Andy sám, tj. mimo jiné tak trochu neproniknutelně... potíž je v tom, že v mém případě po velkou část stopáže nepůsobí nijak. Vezmeme-li to podle mustru z reklamního textu: Bouře smíchu? Ano, párkrát jsem se od srdce zasmál, ale často spíš takovým úlevným smíchem – kdybych s filmem nechtěl „spolupracovat“, asi se budu smát ještě podstatně míň. Efekt, který popisuje Forman u Kaufmana („válel jsem se smíchy a přitom jsem vlastně nevěděl proč“), bohužel nenastal vůbec. Úplné ticho? To většinou. Rozpačité ticho plné očekávání, jestli se ta která eskapáda překlopí do něčeho, co by mě přece jen doopravdy oslovilo (tu a tam se nakonec stalo, jinak bych asi nedokoukal). Skutečné slzy? To ani omylem, scény, které měly (snad) dojímat, mě nechaly naprosto chladným, ač se dojímám snadno a rád. Zkrátka a dobře, připadá mi to jako film natočený fanoušky Andyho Kaufmana pro fanoušky Andyho Kaufmana, já jsem se s ním skoro úplně minul. Samotnému je mi to líto. — Říjen '16, opáčko po šesti letech: I když jsem se s původní tvorbou A. K. pořád ještě nestačil seznámit, napodruhé, už se znalostí konceptu, mi Muž na Měsíci sedl o něco líp, smíchu bylo víc a teprve jsem pořádně docenil, jak film samotný přebírá Kaufmanovy mystifikační postupy. Stejně je to ale ode mě pořád spíš uznalé pokyvování hlavou než opravdové nadšení; stále u mě asi nejslabší (nejméně strhující) Forman, takže hodnocení nechávám. ()

h.epy

Jim Carrey je pan herec a Andy Kaufman byl/je komik, na kterého svět nezapomene. T'ank you veddy much, Formane. ()

AntonG.

50% Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli 2 nebo 3*, nakonec i díky R.E.M. tedy dávám slabší 3*. Hlavní problém bych viděl v tom, že nejsem naladěn na podobné vlně jako Andy Kaufman. Jeho humor mne míjí a ani jedna jeho scénka ve filmu se mi moc nelíbila. Což je u filmu převážně se odehrávajícího se na pódiu dost blbý. Navíc ani Andy samotný mi zrovna nebyl moc sympatický... ()

Copacabana

Carrey je pán herec, navyše táto rola mi prišla ako šitá pre ňho. Viem, že stand-up comedy sú asi najťažšie na prevedenie, no tento druh humoru mi naozaj nesadol a ten účes sa Carreymu absolútne nehodil, bol strašný. No tento film nie je ani o účese, ani o humore, v mojej pamäti zostane ako emotívne dielo, originálne spracované s výpovednou hodnotou, že komici sú tiež len ľudia, a tá hranica, medzi vtipkovaním a realitou je naozaj tenká. ()