Manželům Larrymu a Lynn, kteří jsou navenek spokojeni se svým životem, jednoho dne nečekaně zmizí dcera Jeannie. Začíná pátrání, v němž se ukazují marné snahy „rozumně“ objasnit její dobrovolný odchod, stejně jako nalézt místo, kde se ukrývá… Takový je ve zkratce příběh, který natočil režisér Miloš Forman v USA poté, co zde dlouho hledal vhodnou látku pro svůj nový film. Navázal v něm na svoji českou tvorbu (zejména na snímek Konkurs) a zároveň satirickým až zlomyslným způsobem postihl způsob života některých Američanů. Není proto divu, že byl mnohem lépe přijat evropskými diváky. Získal za něj ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a na MFF v Cannes Cenu za nejlepší film. Současně otevřel Miloši Formanovi cestu k další umělecké činnosti a možnost přesvědčivě se prosadit mezi hollywoodskými tvůrci. (Česká televize)

robbez

První půlka filmu mi připadala jako absolutní blbost. Oslava trapnosti jako u většiny Formanových českých snímků, prokládaná amatérskými hudebně-pěveckými výstupy. Tohle už Forman dělal v prvním filmu Konkurz. Ironické zobrazení spolku rodičů, postižených odchodem dětí, ale film posunulo do zajímavější roviny. Scéna, kde se rodiče učí kouřit jointa, aby lépe pochopili své potomky, je naprosto úžasná a geniální. Už jenom kvůli ní stojí film za vidění. Taky závěrečný dialog obou generací u rodinného oběda je docela zábavným momentem. ()

gizi

Raná syrová genialita Formana. Viděl jsem 21.2.13 podruhé a zvyšuji své hodnocení ze 4* na 5* - 95%. Je to plné, nabité životem, scény k popukání a jedna z nejlepších filmových scén vůbec je při testování marihuany, když se přidá hudba - to jsem se vznážel uměleckým pocitem i já, nádhera. 22.2.13 upravuji hodnocení na 100%, jelikož nevím, za co bych těch 5% měl strhnout - film prostě nemá chybu ani slabá místa. ()

carnacv

Hele jo, určitě zajímavej kousek. Dospěláci by se měli občas trochu zhulit, aby se vytrhli ze své upjaté systémovosti. Dobré téma. Pro mě však bylo ještě více zajímavější, s čím se dá natočit celovečerák. Střihnu pár dějových scének castingem a řach tam hodinu a půl bez problémů. Teda Miloši síla. A docela ti to i u mě procházelo, pěkná hudba, slušnej text, Ondříčkova kamera a luxusní režije. Snad jen trochu na stopáži ubrat, protože mě to postupem času dost začalo ubíjet, a tak polemizuju mezi 3-4, přičemž se kloním k nižšímu ranku, protože bych si už opakovačku tohoto snímku nedal. Ale co, po shlédnutí už taky šetřím na mezikontinentální balistickou střelu. ()

Ivos

Krásný pojetí nepochopení mladých od dospělých a zároveň sarkasticky pohled na stejně nezkušené rodiče. Nikdy nezapomenu na hulici scénu a instruktáž jak se kouří joint. Osobně moc písní jenž nemám v oblibě ,ale delšími scénami vtipem mi film připomíná Hoří má panenko . Forman je jen jeden. ()

brabdomi

Rukoupis Miloše Formana je znát od první až o poslední scény v opravdu velké míře. Celkově mi film svojí naivitou a minimalismem dost připomněl Lásky jedné plavovlásky. Řekla bych, že tematicky i komicky mají k sobě tyto dva snímky velmi blízko i když se zároveň dost rozcházejí. Stojí za shlédnutí, ale nevím zda bych film doporučila divákům, kteří s Formanovými filmy teprve začínají. Vtipné, trefné, super hudba... ()

JoudaCZ

První film natočený tam se zřetelnými kořeny ještě tady. Některé koncepty jsou prostě univerzální, lidi jsou lidi, bez ohledu na společenské zřízení. Svěží, vtipné, dobré. ()

klobasoid

opravdu božský snímek,viděl sem ho 2x po sobě a nacházel jsem tam další souvislosti,takže nuda to rozhodně není.tento film by se měl povinně promítat rodičům náctiletých. ()

Utnapishtim

Neuvěřitelně pohodový film a především typický Forman 60. let (pročež je mi docela jasné, proč film ve své době v Americe zapadl). Dobrá nálada zaručena! ()

Lonelybiker

Není divu, že tento první americký film Miloše Formana si oblibu u amerického publika příliš nenašel :-) Šťourá tak nějak do vlastního hnízda a nebojí se zobrazit rodiče tak, jak je jejich děti neznají a vidět nechtějí. Rodiče pak musí strávit třeba to, že jejich náctiletá dcera chodí se zarostlým 40-letým bohémem :-) Hodně veselý sarkasticky laděný snímek mi tak přišel v neděli večer vhod. ()

L.O.T.R

Zaujímavý námet cielený na nezaujatého diváka, popisujúci neobyčajnú generáciu. Pre mňa však nič viac. 60% ()

Tonula

TAKING OFF je dle mého mínění pokus o filmařinu v původním formanovském duchu, jaký režisér provozoval v Československu. Bohužel však nedosahuje ani na tu českou úroveň a je možná je i slabší než Formanovy starší filmy. I když se dívám, že se někteří diváci u filmu skvěle bavili, nebyl to můj případ a spíše mne nudil. Popravdě jsem si u něj i chvilkami zdřímnul. Naštěstí pak režisér pokračoval v kariéře poněkud jiným stylem. 50% ()

Bizap123

Podobně jako Vlasy zobrazuje film kulturně-politický rozpor, akorát zde je konflikt mezigenerační - rodiče a dcera. Při střetu s „kulturou“ ovšem klasická rodina jaksi neobstojí, teprve až oznámí přítel dcery kolik vydělává (ať už údajně nebo opravdu), tak se pohled rodičů na něj změní. Kritika jak klasického ekonomického liberalismu tak jiných věcí, proti kterým tehdy mladí bojovali. ()

bambiz

Raný Forman mě velice příjemně překvapil, moc jsem se pobavila jeho kousavým pohledem na rodičovskou generaci "svobodných" dětí. Konečně mi někdo pořádně vysvětlil, jak se má kouřit joint. ()

jirikzaboj

Forman přišel s původním konceptem konkursu a aplikoval ho do americké hippie kultury s výrazným upgradem a příběhem. Upřímně to na mě nefungovalo tak dobře, film se často hledá a neví úplně, kde by zakotvil. Přesto dokážu ocenit jisté kvality a proslulou osobitost režiséra. On ten boom teprve přijít měl, přesto pro každého fandu tohoto velikána tenhle film je. ()

Zemřela Tina Turner

14.04.2018

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

29.03.2015

Ve věku 80 let zemřel dnes již legendární kameraman Miroslav Ondříček. Na Barrandově začínal jako laborant, aby se přes pomocné práce v dokumentárním filmu dopracoval až k filmu hranému jako asistent… (více)

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)