Manželům Larrymu a Lynn, kteří jsou navenek spokojeni se svým životem, jednoho dne nečekaně zmizí dcera Jeannie. Začíná pátrání, v němž se ukazují marné snahy „rozumně“ objasnit její dobrovolný odchod, stejně jako nalézt místo, kde se ukrývá… Takový je ve zkratce příběh, který natočil režisér Miloš Forman v USA poté, co zde dlouho hledal vhodnou látku pro svůj nový film. Navázal v něm na svoji českou tvorbu (zejména na snímek Konkurs) a zároveň satirickým až zlomyslným způsobem postihl způsob života některých Američanů. Není proto divu, že byl mnohem lépe přijat evropskými diváky. Získal za něj ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a na MFF v Cannes Cenu za nejlepší film. Současně otevřel Miloši Formanovi cestu k další umělecké činnosti a možnost přesvědčivě se prosadit mezi hollywoodskými tvůrci. (Česká televize)

Noviik

Výuku kouření jsem fascinovaně shlédl třikrát po sobě. Druhá polovina filmu byla úžasná. Ta první bohužel na Formana slabší. ()

sator

Neuvěřitelný... Forman dostal zadání aby natočil film o Hippies, ale když je sledoval zjistil že jsou pro film naprosto nezajímaví a nudní. Povalovali se celé dny pod vlivem drog a večer žebrali v ulcích o trochu peněz. Pochopil že drama se děje v rodinách ze kterých ty děti odešli, a tak se věnoval tématu rodičů dětí, ale po svém, tedy velmi ironicky. Ale film nepobrali američtí diváci ani kritici, podle Formanovo slov chybělo málo a skončila tím jeho kariéra v samém počátku. ()

Radiq

Je blbé, že americké publikum a kritici ten film tenkrát vůbec neocenili, protože mně přišel hodně dobrý a vtipný. V zajímavostech by mělo být: v konkurzu na zpěvačku není jediná pěkná dívka - kromě dcery hlavních rodičů Jeanie (Linnea Heacock) - a celkově záměrem tvůrců asi bylo do hereckých rolí obsadit samé ksichty, chch. Ty vzhledově podivné zpěvačky a s tím zpěvem je to často smrtelná kombinace. Jinak Tina Turner mi vždycky tak trochu připomínala gorilí samici a jde vidět, že taková byla, i když byla mladší - a navíc ty její tanečky a grimasy, to ještě ten lidoopí zjev podtrhuje. Samozřejmě nejvíc zaujme kultovní scéna, kde generace rodičů kouří marihuanu a za mentora mají Schiavelliho. Ale i jiné útržky filmu stojí za to. Forman dokázal, jak kvalitní režisér umí být i za laciný peníz a to se mu potom vyplatilo. ()

LeoH

Když jsem to viděl kdysi dávno poprvé, byl jsem těžce zklamán. Můj tehdejší pocit by se dal shrnout asi tak, že Forman po příjezdu do Ameriky natočil remake Konkurzu zkříženého s Láskami jedné plavovlásky zasazený do amerických reálií, do kterých sám ještě pořádně neviděl, a vyšel mu zlý film o ničem. On člověk asi musí nejdřív dospět do věku blízkého oné domněle ošklivě zesměšňované rodičovské generaci, aby pochopil, že střihačské fórky z Konkurzu a českonovovlnné rekvizity jsou v tomto případě už jen kulisa pro příběh o něčem podstatně jiném, že je tu Forman vlastně možná až příliš laskavý a jak se i tentokrát trefil do černého. ()

andrii

Nabídněte si také. (Prů)Tah vztahy. Školení. Svobodný nádech. F/l/ór reality, kterou mysl fofrem formuje do pitoreskna. ()

Sfinkter

Zámořský Formanův debut se asi povedl, ale ne podle mého gusta. Forma naprosto šílená - dobrá půle filmu pouze nudí. Od marihuanové seance konečně film nabírá atmosféru a drží ji statečně až do konce. Co se týče obsahu - je jedno, že film promlouvá o střetu generací mladých hippies a jejich rodičů, protože určitý střet, dá se říci stále stejné intenzity, zažívají jakékoliv následující generace a filmy tohoto typu budou vznikat dokud bude existovat film. Tento kousek ale vyznívá spíše jako výsměch rodičovské linii, která je na sklonku svého času a nikdy nemůže pochopit své děti, i kdyby chtěla. ()

Mrkvič

Formanou americkou prvotinu jsem si dlouhá léta představoval úplně jinak, ale konečně chápu, proč dostal nakonec takové projekty kluk z čech. V první řadě práce s hudebním doprovodem je skvělá. Sice jsem zezačátku vůbec nechápal, jaký žánr se to tu rozvíjí, ale konec byl prostě brutální. Od začátku jsem se občas uchechtl, protože to bylo tak pravdivé a místy opravdicky česky hravé. Scéna s hromadným testováním marihuany ale odstartovala finále filmu a při hraní pokru jsem se už válel smíchy. No a kromě hudby, vtipu a skvělých herců nejde opomenout to "svědectví doby" a střet generací, který je tu tak hravě podán se snahou o přiblížení. Fakt pecka! ()

kristianzen

Začaly závěrečné titulky a já si připadal jako kdybych se začal zrovna dívat a vydržel bych klidně ještě další hodinu půl.. One of the top ever. ()

danoo

Viem pochopiť bojkot yankeeovských divákov, najmä rodičov teenagerov, ktorí odignorovali americký debut M. Formana. Ja som sa však bavil kráľovsky. ()

hanagi

Forman se asi ve svém prvním zámořském filmu necítil příliš jistý v kramflecích, a tak si trochu vypomohl a použil jako rámec prvky z českého "Konkurzu". Zajímavé je, že tak, jako v českém Konkurzu výrazně vyčnívá Yvonne Přenosilová, tak v Taking Off oslní tehdy neznámá Kathy Bates. Beru to jako plus, že dal oběma budoucím hvězdám možná jejich první příležitost. A to ve chvíli, kdy on sám musel zvažovat, jak dál... ()

Master19

Už se nedivím, že to je pro spoustu lidí nezapomenutelná záležitost. Myslím to tak, že většina scének má nevídanou hloubku a opravdu silně se vryje do paměti. Navíc většina z nich má skvělé vypointování (např.: "my jsme ji našli???"). Tak či onak, přijde mi to na dnešní dobu trošku vyčpělé. Ne ani tak myšlenkou - ta asi lidstvo přežije - ale spíš hipíkama a Amerikou té doby... Teď je to totiž asi ještě horší. ()

faras

Je tu lehce poznat, že se Forman inspiroval vlastní tvorbou (Konkurs 1963), ale to nemění nic na tom, že jsem se parádně bavil. Konečně jsem po dlouhé době viděl výbornou komedii. ()

Brain-D

Formanův první americký film. No je to takový mix od jeho českých filmů "Lásky jedné plavovlásky, Černý Petr a především Konkurs". Chtěl prostě tyhle své klasické špičkové filmy zmixovat a ukázat i Americe. No bohužel tohle je kapku slabší i když to posouvá oblíbené téma Formana "dospívání" opět zase o úroveň dál. ()

VanTom

Neporozumění a konfrontace rodičů s dětmi, tzn. mezi starým a mladým/novým, ovlivněným hnutím hippies, vystupuje jako zásadní téma Formanova prvního amerického snímku, který sledováním autentických lidiček plynule pokračuje ve stopách jeho domácí tvorby. Některé náladotvorné pasáže nadměrně protahuje a přespříliš se vyžívá v hudebních číslech, nicméně ve většině dialogových scén oplývá ironickou břitkostí i humorem. Nadto všechny (přerostlé nedospělé) názorně naučí, jak kouřit jointa. :-) ()

lucascus

Velmi milé překvapení. Film by se dalo označit jako pokračování slavného Konkursu. Je zajímavé, jak Forman dokázal převést hodnoty společné lidem na celém světě do amerických reálií upadajícího hnutí hippies. Navíc s lehkým satirických pohledem, poukazující na propastný rozdíl mezi dvěmi generacemi pospolu žijících lidí. I v současnosti navíc film působí velmi svěže a nezestárl ani o píď. Viděno na festivalu Kino na granicy - 2021. ()

Zemřela Tina Turner

14.04.2018

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

29.03.2015

Ve věku 80 let zemřel dnes již legendární kameraman Miroslav Ondříček. Na Barrandově začínal jako laborant, aby se přes pomocné práce v dokumentárním filmu dopracoval až k filmu hranému jako asistent… (více)

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)