Manželům Larrymu a Lynn, kteří jsou navenek spokojeni se svým životem, jednoho dne nečekaně zmizí dcera Jeannie. Začíná pátrání, v němž se ukazují marné snahy „rozumně“ objasnit její dobrovolný odchod, stejně jako nalézt místo, kde se ukrývá… Takový je ve zkratce příběh, který natočil režisér Miloš Forman v USA poté, co zde dlouho hledal vhodnou látku pro svůj nový film. Navázal v něm na svoji českou tvorbu (zejména na snímek Konkurs) a zároveň satirickým až zlomyslným způsobem postihl způsob života některých Američanů. Není proto divu, že byl mnohem lépe přijat evropskými diváky. Získal za něj ocenění britské akademie BAFTA za nejlepší režii a na MFF v Cannes Cenu za nejlepší film. Současně otevřel Miloši Formanovi cestu k další umělecké činnosti a možnost přesvědčivě se prosadit mezi hollywoodskými tvůrci. (Česká televize)

jitrnic

Zcela nezúčastněný Formanův pohled na jednu zmatenou generaci a její ještě zmatenější rodiče. Forman jim nevěnuje ani ždibec soucitu. Několik scén se opravdu hluboko vryje do paměti. Například ten měnící se obraz - byla na něm Božena Němcová? ()

vyfuk

První Formanův film v Americe byl makový a takový. Bál jsem se už mockrát, že mne Miloš zklame a skoro vždycky mne překvapil. A to více než mile. Ale jednou se hold škobrtnout muselo. Neříkám, že je to špatně. I mistr tesař se někdy utne no. Tenhle film upřímně vzato v celku o ničem. Zachránilo to hlavně to, že jsem se s tím nemusel "trápit" více jak hodinu a půl. Je v tom ještě nějak slyšet na vlna toho Československa v tom filmu. Ale dejme tomu. Takový méně dobrý předchůdce Vlasů. ()

Autogram

Na komerčne neúspešný projekt dosť dobré. Za mňa až veľmi dobré. Forman si nevzal na mušku "odlietajúce" deti zo svojich domovov, ale tú druhú stranu. Ich rodičia to berú najskôr tragicky, ale potom dostanú školenie, teda veľmi dôkladné školenie, ako sa veci majú. Film má trochu nedotiahnutý záver, ale inak spokojnosť. Zdalo sa mi, že na koncerte spieva mladá, ale naozaj veľmi mladá Tina Turner, a ono to je naozaj tak, ako potvrdilo čsfd. Aby to tu bolo celé ok, tak už len zostáva vymazať prvú vetu obsahu, lebo je nepravdivá a film naozaj nie je o generácii 70. rokov, ale o ich rodičoch. Ked sa Forman inšpiruje vlastným filmom Konkurs, tak nie je vykrádanie, však? ()

milancecil

Nádherný, rozsahem drobnější filmeček, americký debut Miloše Formana, opravdu skvělé dílo velkého mistra, obdivuji právě ten jeho osobitý, tak vtipně a poutavě vytvarovaný pohled na 70. léta, na jejich rebelující atmosféru, naplněnou mnohotvárnými, strhujícími proměnami, zde přes zvolené vyobrazení generačního střetu mezi rodiči a jejich dospívajícími dětmi, přes jejich názorové konflikty, vzájemné nepochopení, přes rozdílné touhy a motivace, kdy v řadě případů děti raději na protest opouštějí dusivý domov, bez vysvětlení, v tichosti, prostě odchází, až pak vypukne zmatený poplach a zoufalé pátrání, co vše mělo být a nebylo bohužel jinak. Vynikají dílo, bravo!!! Zajímavý názor : Fridecka ()

Ne__Ty

Při sledování jsem měl v hlavě to samé, co jsem si posléze přečetl na anotaci DVD. Je tu krásně vidět formanovský humor, jeho znalost lidí a práce s nimi před kamerou. To je podpořeno například úvodem na hudební soutěži s prostřihy na rodiče, originálně zpracovanou naháněčkou a nezapomenutelným marihuanovým dýchánkem. A všechno podkreslují přesně vybrané písně. ()

Raevan

Forman, který mě nad míru překvapil.. Výborná "česká" (resp. Formanova) komedie v americkém prostředí.. ()

Cruise

Taking Off bylo pro mě sof.T. Nevím možná jsem čekal až moc. Ani na podruhé shlédnutí mě to do sebe bohužel nevtáhlo. ()

see_sawandrew

Nezapomínejte odpočívat, jinak se vám snadno může stát, že z vás vyrostou nesnesitelně studení čumáci, od kterých budou děti utíkat za životem. 80% ()

purekritik

Sociokulturní sonda do 70. let, ve kterých se střetává těžce konformní generace s nastupující mladou generací, jež je zasažena hnutím hippie, pro které je naopak charakteristická naprostá volnost či spontánnost, a snaha naprosto se odlišit od konzervativní společnosti. Tyhle společenské antagonismy vedly samozřejmě k mnohým bizarním a komickým situacím, které se povedly Formanovi téměř geniálně zachytit. Některé scény jsou ale strašně zdlouhavé a hudba mi moc nesedla. 70%. ()

Han22

Mám rád americkou tvorbu Miloše Formana. Muž na Měsíci, Lid vs. Larry Flint, Amadeus... Přelet považuju za jeden z nejlepších filmů co jsem viděl. O české tvorbě radši takticky pomlčím... no a Taking Off je přeceněný divnofilm. Úvodní půlhodina je něco jako Superstar z roku 1971 se vší tou trapností a ještě s naprosto neznámými písničkami a je doslova k nepřežití. Pak se rozjede něco jako příběh - rodičům se ztratí teen dcera. SPOILERY! Což je po chvíli chození od ničeho k ničemu důvod se ztřískat v cizím městě, zhulit se a na závěr si zahrát doma svlíkací poker... a ani netušit, že se dcerka vrátila. KONEC SPOILERu. Jako drama to absolutně nefunguje, jako komedie je to ke konci celkem sranda, zvlášť lekce hulení je geniální. Jako film tak max jako výpověď doby... ale proboha už mě ty hipísácký filmy fakt nebaví. 3* opravdu se zavřením obou očí. PS: Debutující Kathy Batesová byla ohyzdná už jako mladá. ()

svorad

Zastávka mezi Hoří, má panenko a Hair. Malý film, který je stále ještě více "československý" než americký. ()

SpaceOdyseus

Jde temer o padesatilety film a pritom je tak strasne svezi! Taking Off je absurdne zabavne a vtipne, diky paradnim hudebnim vsuvkam to skvele odsypa a neni mozne se nudit ani minutku. Parada! ()

F.W.Colqhoun

You can fuck the lilies and the roses too / You can fuck the maidens who swear they’ve never been screwed / You can fuck the Russians and the English too / You can fuck the Germans and every pushy Jew / Fuck the Queens / Fuck the Kings / Fuck the boys with the very small dings / Fuck the birds, fuck the pigs, fuck the everything with a thorny twig / You can fuck the Astros and all nurses in white / You should fuck the uglies just to be kind and polite / You can fuck the Moon and June and the Sea / But before you fuck them first you must fuck me... (Ode To  A Screw, Mary Mitchell, 1971) Rodiče se na lovu uprchlé zdrogované dívky propadají do bahna kultury hippies se vším, co k tomu patří. Dnes už možná není třeba zdůrazňovat, že si mezigeneračně můžeme vyčítat máloco, ale v roce 1971 to tak jasné nebylo. Forman jako obvykle s chytrým, jakoby z prstu vycucaným scénářem sází jeden skvělý filmařský nápad za druhým, aniž by výsledek vypadal jako něco víc než z ruky točený dokument, požehnaný pekelným štěstím. Jakoby na mě z obrazovky vyskočil duch - o Tinu Turner jsem nezavadil 10 let, tipuji, že odteď ji budu potkávat na každém kroku. Podobně Kathy Bates, která ale není mrtvá, pokud vím. ()

kwoky

Komedie? Nesmal jsem se (jen vyjimecne). Hippies? Zadna atmosfera na me nedychla. Snad jedine zajimave je tema uteku z domova a obcasne "blbnuti rodicu". Neustale pisnicky v podani "americkych superstars" me spis otravovaly. Tragicky prazdny film. ()

derryl

5+. Forman natočil československý film v Americe s americkými herci a dá se říct, že žádný jeho další film na československou tvorbu již nenavázal. ()

Elyonka

Pohled na období 70. let z trochu jiné perspektivy. Forman krásně ukazuje pokrytectví rodičů, ale zároveň nám dává možnost s nimi i jistým způsobem soucítit a vžít se do jejich situace. K tomu skvělé prostřihy z hudebního castingu. A na závěr pro mě naprosto kouzelné odhalení Jeannina přítele. ()

Zemřela Tina Turner

14.04.2018

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

Miroslav Ondříček 1934 - 2015

29.03.2015

Ve věku 80 let zemřel dnes již legendární kameraman Miroslav Ondříček. Na Barrandově začínal jako laborant, aby se přes pomocné práce v dokumentárním filmu dopracoval až k filmu hranému jako asistent… (více)

Miloš Forman bude točit o Goyovi

Miloš Forman bude točit o Goyovi

23.04.2005

Miloš Forman připravuje nový film, inspirovaný životem slavného španělského malíře Francesca Goyi. Projekt je prozatím nazván GOYA'S GHOST a scénáře se ujal zkušený Jean-Claude Carriére, francouzský… (více)