Druhá šance

• USA Hope Springs (více)

Kay (Meryl Streep) a Arnold (Tommy Lee Jones) jsou manželé již 31 let. Po tak dlouhé době není divu, že se z jejich vztahu vytratila ona pověstná jiskra a manželství se propadlo do šedivého stereotypu. Arnold je v manželství celkem spokojený a neřeší, zda by se na jejich vztahu dalo něco změnit k lepšímu. Kay je ovšem nešťastná a chtěla by se s manželem více sblížit, prohloubit vzájemné pouto a mít zase opravdové manželství. Jednoho dne Kay náhodou narazí na knihu renomovaného manželského poradce doktora Felda (Steve Carell), který vede v malém městečku Hope Springs manželskou poradnu. Ačkoliv je to Arnoldovi proti srsti, nakonec přistoupí na Kayin plán a usedne spolu s ní do letadla směr Hope Springs, aby se pokusil vzkřísit vyhasínající manželství. Nastává řada zábavných situací, ve kterých se postarší manželé snaží držet rad manželského poradce, jehož neortodoxní styl je nutí dělat věci, které jim nejsou vždy po chuti, ale podle něj prý pomáhají. Po nějaké době si Kay a Arnold začínají vést docela dobře a tak jim doktor Feld nastavuje další laťku, kterou je třeba překročit - obnovení manželského sexu. Druhá šance je zábavným příběhem nejen Kay a Arnolda, ale opravdovým obrazem většiny manželství ve středních letech. (oficiální text distributora)

LiVentura

Moc zajímavě se dpolňující pár.. snad ještě nikdy se nesešli spolu před kamerou, ale to pnutí je kouzelné.!!! :-) ()

nunka

Reálne manželské problémy okorenené troškou humoru, sympatickým hereckým duom a fungujúcim scenárom. Tematika manželských problémov po 30tich rokoch našťastie nejde cestou gerontológie, ale dláždi si cestu sviežo, intímne, citlivo, miestami aj milým vtipom. Meryl a Tommy sú výborní po všetkých stránkach. ()

Pepinec

Zatím je teda mnohem pravděpodobnější, že mořský panny začnou jezdit na koni obkročmo než že já budu někdy ženatej a 31 roků k tomu. Ale jestli tahle chvíle jednou nastane, a jestli ze mě tou dobu bude víc než piksla prachu na poličce, pustím nám Druhou šanci a ušetřím čtyři litry americkejch dolarů za tejden gaučingu u suchara Carella. ()

Big Bear

,,Když žijete s někým, s kým vlastně nežijete, je možná lepší být sám...'' Tohle je komedie nekomedie. Ačkoliv jsem se párkrát nahlas zasmál, z větší části filmu mně padl smutek. Ačkoliv Meryl a Tommy jsou spolu již 31 let, krize kterou prochází může leckoho potkat již po 20 či dokonce po 10 letech. Věk tu nehraje žádnou roli. Meryl, dnes už babča v letech konečně našla roli, která jí sedla jako ulitá. Získala si jí u mně zase respekt, protože po Mámamíja a muzikálu Čarovný les jsem smutně vzpomínal na Afriku a na Madisonské mosty.... Tommy je borec a nezklamal. Ten zahraje cokolov, kdekoliv a jakkoliv - ale skvěle. Film je o stereotypu žití v manželství do kterého chtě nechtě s přibývajícími léty zapadne každý pár. Chemie a vášeň prvních let vyprchá, přijdou děti, existenční starosti, kila, kompromisy tak podstatné v prvních letech manželství už nikdo nedělá, ideály o předělání toho druhého k obrazu svému už taky vzaly za své a po odchodu dětí dům obývají sice dva manželé, avšak zcela opuštění lidé. Opuštění ne dětmi ale opuštění sami sebou.Tta samota je o to absurdnější, protože ten druhý partner je hned ve vedlejší místnosti. Nabízí se tedy možnost, skřípající a bezbarvý vtah jedoucí setrvačností vyladit u odborníka. Jenže - tohle je cesta jen jedním směrem. Při intimních výpovědích vedených lékařem před sebou manželé řeknou dávno tajené sny a křivdy. Ta otevřenost může být začátkem čehosi nového, za bílou čárou a nebo také začátkem konce, který tato čára jako poslední šrám začne odpočítávat..... Tohle byl film k zamyšlení, film ve kterém sice nebylo řečeno vše, ale ze kterého jde lecos navíc pochytit. Škoda toho amerického závěru, já bych skončil setkáním se sousedkou a jejími psy. 3 za ten intymní projev Meryl a Tommyho a další hvězdu za scénář, kteří neženetí zkrátka nemohou chápat. Celkem tedy 4 zlomené přepážky. * * * * ()

Rosaviva

No, asi jsem od toho čekala něco jiného. Byli tam sice vtipné momenty, ale celkově to na mě zrovna moc nezapůsobilo, znova už bych si to nepustila. Ale musí se nechat výborné herecké výkony hlavních hrdinů. 3* ()

Foox

Dát kameru do manželský poradny a druhou chvíli sledovat jeden pár s dlouholetými potížemi, dobře to sestříhat a v podstatě nám vyjde Druhá šance. Věrohodně situované drama postaršího páru, který si žije ve své rutině. Rozhodně nečekejte nějakou "obrovskou" zápletku ve stylu milostného trojúhelníku či něčeho podobného. Po většinu filmu si povídají 3 lidi v různých variacích, až na pár lehce erotických scén, které ale rozhodně nemají a nejsou vtipné, spíše úsměvné a realistické. Celý film bych rozhodně neoznačil komedií, zasmál jsem se jednou za celou dobu, spíše od začátku až do konce je to příjemné, úsměvné,..., včetně Steva Carella, od kterého očekáváte jakoukoliv hlášku, ale dostanete "jen" výborný výkon, jako ostatně i od Streepové a Jonese, oba jsou úžasní. Trošku jsem se obával završení, ale i to tvůrci zvládli více než obstojně. 70% ()

Snorlax

Nadržená puberťačka v těle důchodkyně se snaží přemluvit svého manžela - důchodce k sexu. A k ruce si vezme doktora. Paní Streepová, proboha, k čemu jste se propůjčila, má tohle herečka Vašich kvalit zapotřebí? ()

Anderton

Nemám príliš v láske kategorizovanie kinematografie na komerčnú a artovú, resp. nezávislú. Hope springs je hollywoodsky film s dvoma megahviezdami, ktorý je v mnohom viac realistický a trefný ako ľubovoľná artová dráma. Ak by bol presne ten istý scenár realizovaný trebárs nejakou škandinávskou artovou režisérskou star, bol by tento film považovaný za umelecký. Takže vysoká spokojnosť, medzi mierne zápory patrí možno občas rozvláčne tempo a to, že sa ďalej v deji neobjavila postava Elizabeth Shue. ()

swamp

Spíše konverzační drama, nežli romantická komedie. To za prvé, protože divák by mohl být zklamán z toho, co mu je servírováno. Jinak ale herecký koncert trojice Meryl Streep / Tommy Lee Jones / Steve Carell, kteří svými výkony dodávají filmu punc uvěřitelnosti. Je to sice americké, ale přesto jsou ve snímku momenty, které jsou "jako ze života". ()

DwayneJohnson

Skoro každé manželství je někdy složité, nebo má svou větší, či menší krizi. Když jste spolu 31 let, navzájem se dokonale znáte, určitě nenosíte jeden druhého na rukou a neříkáte mu, nebo ji, jak ji strašně milujete. A přesně o tomhle období manželství po mnoha letech je tahle velmi příjemná komedie, která by asi byla možná jen průměrná, kdyby v ní nehráli dva skvělí herci. Nemyslím samozřejmě Steva, který se mně také líbil, ale bylo to spíš tím, že neskáče, nepitvoří se, nebo nehraje na kytaru, jako v jiných filmech, ale jeho výkon byl velmi nenápadný a zdrženlivý. A pak je tu samozřejmě dvojice v podání výborného Tommyho a tradičně vynikající Meryl, která snad umí zahrát každou roli. Jejich chemie, jiskření, z počátku tedy spíše nejiskření, to tam funguje opravdu znamenitě a oba dva právem dokázali, že ještě zdaleka nepatří do starého železa a že s nimi musí asi ještě dlouho počítat. Hope Springs Vám nenabídne recept, jak zachránit úplně špatné manželství, to snad ani nejde, ale vždy jde to stávající aspoň o malý kousek zlepšit. Musí ale chtít samozřejmě oba. ()

nash.

Pro mě příjemné překvapení. Navzdory Carellovi a anotacím to vůbec není komedie a ani těch pár úsměvných momentů na tom nic nemění. Spíš je to komorní drama, které s místy odlehčeným nadhledem sleduje zoufalý pokus zachránit si život utopený v umírajícím manželství, kde ti dva žijí spolu, ale každý sám, uvězněni hluboko v každodenní rutině a neměnných rituálech. Ani jedna z hlavních postav není jednoznačně kladná, ani jedna není jediným viníkem. Každý má své chyby, které jsou následkem součtu chyb nasekaných postupně během dlouhého vztahu. Jejich cesta za změnou je hořká, bolavá a dlouhá a nevadí, že v rámci zjedoušení se vše zdánlivě točí jen kolem vyhaslého sexu. To ostatní je za ním snadno čitelné. Varovný prst vztyčený pro ty, kdo mají v plánu společné stáří a "žili spolu dokud nezemřeli." Carrela je jen lehce zaměnitelným nástrojem, který se nijak výrazně neprojeví a přenechává, což je dobře, veškerý prostor hlavní dvojici. Meryl Streepová, ale tentokrát zejména Tommy Lee Jones jsou totiž excelentní. V každé scéně, v každém záběru. Jediným rušivým prvkem, který mi po půl hodince filmu už skutečně lezl na nervy jsou otravné písničky, které režisér narval do každé chvilky, kdy nikdo nic neříká a je to možná poprvé, kdy jsem je při sledování nějakého filmu uvědomil jejich nasazení. ()

cukorek

Milé ženy, užite si svojich manželov kým sú ešte mladý, pretože raz sa všetko utrasie, detí sa z domu vytratia a manžel vám zaspí v kresle pri telke. Zaslúžili umelci M. Streep a Tommy Lee Jones vynikajúco stvárnili pár, ktorý sa ocitol v manželskej kríze príznačnej skôr pre stredný vek. David Frankel dokázal, že láska kvitne v každom veku a tak aktívni dôchodcovia zažívajú obnovené milostné vzrušenie, niekedy s ozaj vtipnými skutočnosťami. Každá návšteva a rozhovor problémového páru u "docenta lásky" ma pobavila, nehoriac o vŕtaní sa v ich intímnom živote. Vtedy akoby Arnold "dostal päsťou" z čoho pramenilo následné uhýbanie a šokujúce informácie, ktoré stále viedli k hustejšej atmosfére. Film môže vyvolať vlastné spomienky, takže manželky sa po dopozeraní môžu na vás vrhnúť : ) 60% ()

PetrPan

Nebýt tam takové to přece typické malé americké město, kde všichni vědí oč jde a jsou tak milouncí, byla by Druhá šance u mě za jasných pět, Meryl i Tommy Lee jsou prostě esa a tohle téma mi bude docela brzy blízké. ()

eLeR

Citlivý film o tom, že muži a ženy sú úplne z iného cesta, ale tam kde je láska a trošku snahy, sa aj tento malý nedostatok prekoná a 31 ročné manželstvo naberie stratený dych. Dovidenia o 13 rokov, potom sa porozprávame. Bohovské výkony Tommyho a Meryl a skvelé pesničky mimochodom. Videné v rámci Season Challenge Tour ()

Happens

Nějak jsem se nedokázal zasmát u ničeho. Film o starším páru, co žije tři dekády v odtažitém manželství, aby pak z toho hráblo paň mámě z nedostatku milostných aktů a zaplatila terepeuta. Film o tom, jak se dva staříci navracejí do milostného života. Děkuji, ne. ()

Chrustyn

Slušně napsaná a ještě lépe zahraná romantika "pro starší" o pokusu napravit upadající manželství, postaršího páru. Převážně díky ústřednímu páru, stojí za to snímek vidět. ()

heyda

Sympatický snímek, ve kterém se určitě mnozí najdou. Jen nevím, jestli ho mám pouštět doma rodičům, takové filmy totiž nejsou nejbezpečnější :)))....Každopádně je nutné si uvědomit, že celý film je postavený jen na hereckém duu Streep Jones. Vše ostatní je tak trochu v pozadí, ale jako celek to funguje. Na maximum to není, přece jenom ty klišé si mohl režisér odpustit, ale 4 hvězdičky bez pochyb zasloužené. ()

jojinecko

Intímny, decentný, slnečný aj dramatický film, samozrejme v tých najsprávnejších momentoch aj vtipný a milo romantický. Meryp Streep a Tommy Lee Jones sú úplne fantastický a okrem na smeče nahrávajúceho Carella je to vlastne ich samostatný herecký koncert. Od začiatku do konca film, ktorý má hlavu a pätu + nutnú dávku IQ&EQ. ()

lillien

Přehlcena kultem mládí a těla, zabrouzdala jsem ráda do vod soužití dvou již důchodců, ve kterém má jeden ještě i erotické ambice. Z toho by se dala vytřískat spousta humoru. Tommyho pár suchých hlášek to ale nakonec nezachránilo, vesměs je to smutný příběh o účelovém manželství (zplodit a vychovat děti), kde si ani za třicet let nejsou schopni otevřeně promluvit o svých potřebách. Těžko se pak divit Tommyho projevům skepse a nechuti, když si madam po celé manželství nestěžovala a najednou se vytasí s nutkavou potřebou dávné romantiky a pozornosti. Chlapi jsou povětšinou blbečci pokud jde o city, nedumají nad nevyřčeným, nevynikají v intuici a jasnovidectví. Opraví vám ucpaný dřez, ale pokud se nehlásíte o své orgasmy, vůbec jim nedojde, že jsou v posteli totální lemplové. Potud mi přijde postava Meryl hodně zastydlá, zaměňující sexualitu za lásku, přičemž sama v sexu nešikovná a nezkušená. Sice jsem jí fandila, aby z toho zablokovaného morouse nakonec vytřískala trochu života, ale ta křečovitá snaha o zásun mi přišla poněkud trapná a nedůstojná. Konec dobrý všechno spraví, zahrané to nebylo špatně, jako oddechovka bez větších ambicí dostačující. ()

Best Film Fest 2012

Best Film Fest 2012