Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (CinemArt)

RomanT

Když se astronauti na oběžné dráze dívají průzorem na naši matičku Zemi, mohou si ji zakrýt palcem své ruky a zažít úžasný pocit nadhledu, kdy jim najednou všechny detaily a problémy, které se tam aktuálně odehrávají, připadnou nevýznamné. Podobný pocit, v menším měřítku a mnohem levněji, jsem měl já po zhlédnutí tohoto filmu, jen s tím rozdílem, že pod oním palcem byl život. ()

Naghavi

Výborně zpracovaný snímek, který nemá jediné hluché místo v stopáži, ačkoliv je dlouhý a dějově je to docela obyčejný film o obyčejných lidech v americkém Texasu... Nikdy jsem neměl tak rozporuplné pocity po skončení, proč jsem ani na minutu neodvrátil zrak ? Může za to, mistrovský střih, kamera a také herci... ()

DjLibnei

Nebudu mít potřebu tenhle smínek znovu vidět- To že trval 2,5 hodiny vem čert. Ale to, že jsem se u toho docela nudil 2,5 hodiny už fajn není. Film je za mě na 2 hvězdy, třetí přidávám za těch 12 let s hercema, to je pravda trochu neobvyklé... Ale dostala mě zpráva, že to je nejvážnější adept na oskara! 50% ()

Stellbory

Na každého bude Boyhood působit jinak. Na mě jako osobu které není stejně stará nebo starší než hlavní postava Mason nevyjímaje. Celé to je opravdu něco vyjímečného což nikdo nemůže popřít, přeci jenom, kdo točí film 12 let?! Richard Linklater očividně ano a z jeho vize vzešlo něco vskutku unikátního. Z mého osobního pohledu se mi začínal Mason zamlouvat právě okolo let ve kterých sám teď jsem. To že řešil a řeší podobné otázky jako já dokazuje, že autor věděl dospívajících více než jen nějaký z prstu vycucaný blábol. Za mě film dostává horších 5 hvězd za originalitu a již zmíněný náhled do duše. ()

pds

Keď si tak čítam komentáre k tomuto filmu podomnou, tak si nie som celkom istý či som videl rovnaký film. Priznávam , že je obdivuhodné točiť film tak dlho, zachytiť taký dlhý úsek v živote človeka, ale to je asi tak všetko čo na tom vidím pozitívne. Vlastne ešte jedna vec ma tam upútala a to jeho komentár na adresu FB. S tým sa dá len súhlasiť. Inak si myslím, že veľmi povrchný príbeh, zlý výber hercov , teda okrem E.H. si odomňa nezaslúži viac ako 2*. Proste sklamanie, čakal som oveľa - oveľa viac. 35% ()

sonule36

no, musím říct, že jsem docela zklamaná... na tak dobré hodnocení.. příběh o životě, dospívání a životních změn mě vůbec neuchvátil.. fakt nuda, škoda. ()

marekspanel

Časosběrný film se cení už sám o sobě a jeho kvalita a význam vynikne vlastně až ke konci či až po shlédnutí. Zkraje jsem měl trochu pocit, že to nezvládnu, jelikož zde opravdu nejsou žádné výrazné výkyvy v ději či vyhrocenější emoce, ale po cca 40 min jsem tomu uplně propadl a postupně jsem začal odhalovat kouzlo tohoto ojedinělého díla. Je to doslovný příklad filmu "ze života", se sympatickým a kvalitním obsazením. Je to vždy zážitek společně jít životní cestou postav, vidět je vyrůstat a postupně rozplétat návaznost životních etap a osudů..to mě třeba hrozně chytá u Pottera, kde to mělo samozřejmě díky více dílům větší záběr, paradoxně se tento prvek objevuje v samotném příběhu a stává se tak jakýmsi sekundárním orientačním ukazatelem životního období postav. Stopáž zprvu zdánlivě dlouhá se mi teď zpětně zdá i přiškrcená, ale na déle už by muselo dojít k více zvratům, nebo by to museli točit ještě dalších 10 let. Mnozí zřejmě budou tvrdit, že je to o ničem, ale mě to nabídlo spousty myšlenek a úvah o samotném bytí, role rodiny, životních cílů a o tom, že osud se někdy trochu opakuje, nebo že možná děláme stále ty stejné chyby, ať už při výběru partnera, nebo chování ke svému okolí. Letošní oskary budou opravdu velmi zajímavé! ()

Olbi

Zajímavý režijní počin.Čekal jsem víc osudových momentů,ale jak se správně píše,je to neobyčejně obyčejné.Ethan a Patricia v roli rodičů,mě bavili víc,než proměna Masona v dospěláka.Každopádně dobrá práce. ()

PONK odpad!

tento film hodnotim ako odpad samozrejme preto lebo je nominovany na oscara za najlepsi film. Objektívne - 2 hviezdičky ()

collapse

Na film se dívá příjemně a přes dlouhou stopáž se dá film zkouknout bez zívání. Určitě zajímavé je zpracování, kdy se film točili mnoho let a všichni herci skutečně ve filmu rostou, stárnou, dospívají. Jeho kladnou stránkou je zachycení obyčejného života typické rozvedené rodiny a myšlenkové pochody dospívajícího chlapce. To je ale zároveň jeho negativum, protože ve filmu se neděje téměř nic dramatického nebo překvapivého. Pro mě to byl velmi odpočinkový čas, kde se s množstvím věcí, které se ve filmu dějou, každý z nás ztotožní a řekne si "Jo, přesně tak jsem to měl taky". Až budete mít takové rozpoložení, pusťte si to. ()

KaterinaN

Není to tak časté, aby mě obecně oceňovaný film takto zklamal. Chápu, že když něco točíte jako sběrný snímek, tak nemůžete všechno sestříhat na hodinu a patnáct minut, ale proboha tři hodiny? Dobře, dejme tomu, že jsou filmy, které mají takto dlouhou stopáž, ale tam je ten rozdíl, že pokud chtějí upoutat, tak se v nich něco děje. Celou dobu jsem jen sledovala, jak se z roztomilého chlapce stává naprosto nesympatický tvor, který má stále stejný tupý výraz. Jediné, co můžu opravdu vyzdvihnout, jsou herecké výkony dospělých protagonistů. Herečka, která hrála maminku hl. hrdiny, dostala cenu akademie právem. ()

Richi007

Tenhle film jsem odkládal delší dobu, než jsem se na něj podíval. A ono uležení se přesně hodilo do mé nálady a tím vzniklo, že mě film určitě nadchl. Richard Linklater je frajer, že dokázal dát dohromady takový tým, aby natáčeli film celých 12 let a ač je to vše postupem času, film dosahuje stejných kvalit jako dnešní hity. Ba možná i lepší. Do čeho jsem šel, to jsem dostal. Za mě určitě zajímavé drama a velmi podstatné umění. ()

john986

snimek je neobycejny jen a pouze tim, jak dlouho se tocil. To je opravdu to jediny. Po 50minutach sem koukl znudene na hodinky a zjistil, ze sem se dostal teprve do tretiny filmu a jen silou vule (bohuzel) sem to nevypnul a nakonec i dokoukal. Ve filmu nebyl jedinej silnej moment... kdo nechcete zabit skoro 3 hodiny filmem o hov*e, vyhnete se tomuhle. Stran napadu... reziser bohuzel nemel stastnou ruku pri vyberu hercu. Mladej Mason se sice v prubehu let menil (asi jako harry potter v prubehu jednotlivych dilu). Rekneme i jeho mama, ale na tatovi a sestre samante se ty roky toceni nijak viditelne nepodepsaly... tj. stastna ruka z 50%. Nechapu oskara, protoze Patricia Arquette v tom filmu vubec nic nezahrala. Uplne obycejna role, ktera ale trvala desne dlouho... to, ze v prubehu toceni stridave pribirala a zase hubla, zkracovala a prodluzovala vlasy je podle me na oskara malo, stejne tak Ethan nepredvedl vubec nic, tak za co nominace? ()

Taarg

Film, který uhrane svou délkou, pocitem pomíjivosti a vlastně vnitřní pohody. Život jde dál, tak co... Pokud budete chtít, tak všechno v každém věku leží před vámi. Smekám klobouk za to, že všichni herci vydrželi. ()

LencaN

Bohužel mě to až tak neposadilo na zadek a jak se píše tady, tak je to prostě příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka. Nějak jsem nenašla důvod tento příběh zfilmovat. To zpracování je zajímavé, zachytit skutečné stárnutí herců a každou etapu natočit zase se starším osazenstvem. Ale jinak v tom filmu nebylo nic tak zářného. Občas se objevila zajímavá poznámka, ať už dětská o objevování smyslu života, světa atd. nebo potom první lásky, zklamání z nich, myšlenky na promrhaný život matky nebo radost z toho, kam míří její děti. Možná jsem trochu zlá, ale ve 165 minutách, bych toho čekala mnohem víc, navíc filmařsky to byl naprostý průměr, nic zajímavého, všechno obyčejné. ()

anarya

V podstatě film o každodenním životě - s nepodstatnými věcmi i s těmi podstatnými, tak jak je prožíváme. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)