Chlapectví je výjimečný film. Příběh o dospívání jednoho obyčejného kluka chtěl režisér Richard Linklater (Před soumrakem, Před půlnocí) natočit co nejpoctivěji, i proto na něm pracoval dvanáct let. Každý rok, na tři až čtyři natáčecí dny, se sešla tatáž sestava herců a tvůrců, aby natočila další střípek do jedné životní mozaiky. Výsledkem je snímek, který je neobyčejný svou obyčejností a také tím, jak neuvěřitelně pestrou škálu emocí dokáže ze svých diváků vydolovat. Mason (Ellar Coltrane) je sympatický šestiletý kluk, který po rozvodu rodičů žije se starší sestrou Sam (Lorelei Linklater) a mámou (Patricia Arquette). S tátou (Ethan Hawke) se ale obě děti pravidelně vídají a mají s ním kamarádský vztah. Taková je Masonova výchozí životní situace, z níž se vydává vstříc pubertě, dospívání a dospělosti. Po cestě míjí spousty známých a přátel, prvních a druhých lásek, konfliktů a usmiřování se sestrou a matkou a dalších životních křižovatek, které všichni tak důvěrně známe. (CinemArt)

Lana_Z

Zajímavý nápad, ale film prostě postrádá děj. 2,5 hod velké nudy. Opravdu škoda, snímek měl velký potenciál. ()

josezuna

Myslím, že tento film môže hlbšie pochopiť len človek, ktorý už má niečo odžité. Nie je to film pre všetky vekové kategórie a určite nie každého nadchne bežný život, no na druhej strane sa v tomto filme môžme nájsť mnohí a v tejto reflexii je asi najväčšia sila snímku. Mne osobne sa páčil a musím uznať, že to je film, ktorý stojí za ten čas strávený pri jeho pozeraní. Núti k zamysleniu nad vlastným životom a zmyslom našej cesty. A záverečné poznanie hlavnej hrdinky, je až nemilosrdne kruté. ()

The M

Taký obyčajný neobyčajný film, ktorý si vás jednoducho získa. Snáď každý sa v istom momente v tejto snímke nájde, a to je najväčšia sila tohto filmu. Nehľadajte žiadny poriadny dej, o to tu vôbec nejde. Je to proste život, plný radosti, úspechov, pádov. Možno vás to unudí, možno zanechá smutnými a možno sa proste budete usmievať od ucha k uchu. Už len pre ten nezvyčajný spôsob natáčanie to treba vidieť - i keď to (minimálne pre mňa) nie je to hlavné lákadlo filmu. ()

danodo

6/10 Nemôžem si pomôcť, ale príbeh je strašne o ničom, aj keď skvele nakrútený a zrežírovaný. V takom Forrestovi Gumpovi boli zobrazené iba zaujímavé životné udalosti a komické, resp. emotívne momenty. Tu je zobrazený presný opak, teda scény ktoré nie sú vôbec zaujímavé a snáď ani filmársky atraktívne. Pravdepodobne je to autorov zámer no z pohľadu diváka to trochu nedáva zmysel – prečo by som mal pozerať na dospievanie neznámeho chlapca, keď sa okolo neho nič neobvyklé nedeje? Navyše, možno je to len môj pocit, ale čím je starší, tým je viac nesympatický. Okrem toho viaceré scény boli príliš krátke a v príbehu dosť nepodstatné. Herecké výkony boli ale presvedčivé a realistické a navzdory nezáživnému príbehu sa nedá povedať, že by film bol aj nudný. ()

krabica.

Toto je typický príklad stádovitosti. Všetci hovoria že aké veľké dielo je to, aký je to míľnik vo filmárstve a že to má tutového Oscara atď., no tak predsa aj ja musím dať minimálne štyri hviezdičky aby som nebol za exota. No a čo že som sa skoro tri hodiny nudil jak hovado a pokukoval som po počítadle na prehrávači a modlil sa nech už to trápenie skončí. Mám silné podozrenie že takéto a podobné myšlienkové pochody malo veľa ľudí čo hodnotilo tento film a potom predsa len dalo tomu tie min.4 hviezdičky, aby sa neho nepozeralo ako na idiota ktorý nechápe "filmárske veledielo". No ja sa nebojím povedať že kráľ je nahý a odvážne hovorím citujúc Homera Simpsona "nuudaaa". Ale zároveň sa priznávam že i ja som podľahol onomu nevysvetliteľnému javu dať tomuto filmu viac hviezdičiek ako si zaslúži. :-) ()

Bertramm

To muselo dát práce. Přitom je to taková blbost..... Pochopím Oscara za vedlejší role, ale jestli promění ostatní nominace, tak jen Linklaterovi vyjde jeho dlouhodobé plánované šmé. ()

Mike_Zet

Poslední píseň vystihuje film jak máloco... ....Let me go I don't wanna be your hero I don't wanna be a big man I just wanna fight with everyone else... ()

Ondrakk

Celý film jsem čekal na nějaký zásadní zvrat, který ovlivní včechny postavy... A najednou se objevily závěrečné titulky a nic! Jako experiment s dlouhotrvajícím natáčením, při kterém se využije stárnutí herců zajímavé, ale nominace na Oscara? Možná kdyby byla kategorie Experimentální film. ()

stuj

Dobré. Nejzajímavější je ovšem "pouze" to, jak dlouho byl film natáčen.Takže vidíme, jak hlavní postavy doopravdy rostou a dospívají. Od smradů po vysokoškoláky. Jinak dějově je to defuckto obyč. ()

lalailah

Obdivujem výdrž režiséra a aj hercov točiť jeden film dvanásť rokov. Vznikol tak rozhodne pekný film, ktorý sa snaží zobraziť tie najdôležitejšie okamihy dospievania. Musím však povedať, že aj napriek dobrým hereckým výkonom a réžií, je to len "pekný" film, na ktorý si už o týždeň pravdepodobne nebudem pamätať. Nijaké vyvrcholenie, či nezvyčajnosť deja. Škoda ()

Capinka

Jediné, čím je tento film zajímavý, je to, že byl natáčen X let a postavy se vzhledově měnily. To bylo ale asi tak všechno. Děj neměl ani začátek, ani konec... natož aby měl nějakou pořádnou zápletku či něco zajímavého v sobě. A navíc to trvalo skoro 3 hodiny. A ještě něco: u filmů normálně neusínám, ale tenhle byl tak nudnej, že jsem ho viděla na třikrát. Takže myslím, že ten skvělej nápad "točit film řadu let" byl skvělej, ale v tomto případě trochu (víc) beze smyslu. Je fakt divný, že to má tak skvělý hodnocení. ()

aftershave

Kladně hodnotím to, jakým neobvyklým a časově náročným způsobem tento snímek vytvořili, záporně všechno ostatní. Autor ze mně vydoloval jedinou emoci, zvědavost, jestli to bude celé tak nudné jako začátek. Bylo. ()

Wasper

12 let natáčení příběhu jednoho chlapce. Tento fakt sám o sobě stojí za docenění, které se mu mimochodem dostává. Tento projekt je určitě velmi výjimečným počinem. Je zajímavé sledovat, jak se postavy časem mění, dospívají, stárnou. Ovšem, co se týče děje jako samostatného hodnotícího kritéria, nejsem nijak zvlášť nadšen. Přestože filmová délka dosahuje bezmála tří hodin, dějové zvraty, náhlá nepředvídatelná rozhodnutí se nekonají. Je ale zajímavé, že i přesto mě film nenudil. Navíc musím vyzdvihnout roli druhé manžela, přednášejícího psychologie, alkoholika. V momentech, kdy byl na platně jsem byl nejvíce vtažen do děje. Za pozitivní zmínku stojí ještě moudré dialogy, jak otce Ethana Hawkea s dětmi, tak Masona s dalšími postavami. ()

Purish

Konečne som si pozrel aj toľko ospevovaný film - Chlapčenstvo. Určite sa jedná o kúsok, ktorý stojí za pozretie no na druhú stranu si myslím, že jediným výnimočným momentom ostáva fakt, že film sa nakrúcal skutočne 12 rokov. Sledovať ako herci skutočne starnú bolo zaujímavé, ale som presvedčený, že ak by nakrútili film s rovnakým scenárom za pár týždňov a výsledok by bol podobný, žiadne ocenenia a nominácie by nezískal. ()

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

Natočí Linklater pokračování trilogie Před?

23.03.2020

Linklater chce točit 20 let

Linklater chce točit 20 let

30.08.2019

Trvalo to 12 let, než režisér Richard Linklater (Před úsvitem) dotočil svůj snímek Chlapectví. Nyní se tvůrce chystá tuhle metu překonat, svůj další film, adaptaci muzikálu Merrily We Roll Along,… (více)

Co chystá Richard Linklater?

Co chystá Richard Linklater?

31.08.2016

Král nezávislého filmu loni bojoval o Oscary s Chlapectvím, letos nám nadělil komedii Everybody Wants Some!! a už má v plánu další film - drama Last Flag Flying. Někteří z vás správně poznali 11 let… (více)

Co nás čeká po Chlapectví?

Co nás čeká po Chlapectví?

26.02.2015

Letošní Oscaři byli velkým kláním mezi Birdmanem a Chlapectvím. Vítězem se nakonec stal stárnoucí okřídlený superhrdina, Richard Linklater ale rozhodně nemusí chodit Hollywoodem se svěšenou hlavu.… (více)