• Česko

Byzantium: Upíří příběh

Byzantium: Upírí príbeh

Drama / Fantasy / Thriller / Horor

Velká Británie / USA / Irsko, 2012, 118 min

Vypadal jsem jako vyoraná myš, když jsem toto dílo viděl. Nemohu říci, že jsem viděl něco, co překračuje kvalitu pomalu všech filmů, ale film mě bavil. Sice divadelní hru neznám (možná dobře, možná ne), ale film mě dozajista pohltil, jak už nápadem, že neexistuje žádný první upír, který šíří své upírství dál, tak i nehty a bratrstvím, toto určitě filmu nemohu zapřít a i příběh musím pochválit, který mistrně zvládl můj oblíbený Neil Jorden, z něho vždycky jsem jako svišť. A jako bonus beru hudbu, která je taková vážná, ale mě nadchla. Nevím, co se zde zdejším uživatelům nelíbilo, asi čekali další tradiční upírárnu se spoustou krve.(27.9.2013)

Je to malý, atmosferický film s fantastickou kamerou a exteriéry. Přesně ten typ filmů, který působí nekonkrétně a nadčasově a není to jenom kvůli tomu jak vypráví o upíří tématice. Možná kdyby hrál hlavní představitelku někdo méně půvabný než Gemma Arterton, šlo by to klidně o hvězdu níže, protože ač je to vizuální žranice, tak ten snímek neví úplne co chce říci. A nebo možná ano, ale činí tak nesourodě a divák neví jestli se jedná o upíří melodrama o dospívající dívence, řešící její zařazení do společnosti a nebo krvavé orgie s useknutými hlavami. Herecky ale silné a vizuálně natolik uhrančivé, že určitě stojí za vidění.(15.12.2013)

Sakra, kdyby se zaměřili jen na tu část odehrávající se v 19. století, byla by to docela atmosférická pecka - tajemná sekta, podivná síla na odlehlém ostrově, prostituce, nemoci, parádní padouch (J. Lee Miller), Gemma Arterton v korzetových šatech a nekonečná chuť po lidské krvi. Příběhová linka odehrávající se v současnosti je slabší - a hlavně, Saoirse Ronan je na rozdíl od Gemmy hrozně unylá, její postava prostě není dostatečně zajímavá. Mnohem líp by se mi líbilo, kdyby v příběhu byla jen Clara, která si prostě nebere servítky a nesmutní nad svým osudem, naopak je akční a bere věci do svých rukou. 70 %(27.4.2014)

• Morien

Moje očekávání bylo tak veliké, že ho v podstatě nebylo možné naplnit. Ale že to bude až tak špatné, že bude krásná Gemma až tak nesnesitelná a emo Saoirse tak prázdná, tak to jsem opravdu nečekala. Jediná radost tedy nakonec byla, že si Caleb Landry Jones nechal narůst dlouhé vlasy, protože jestli je něco lepšího než bledý asexuální zrzek s rybíma očima, tak je to dlouhovlasý bledý asexuální zrzek s rybíma očima. Nejvíce mě ovšem trápí tato otázka: K čemu potřebují upírky peníze?(14.10.2014)

Upírský příběh vyprávěný ženským hlasem. Claře život uštědřil hlavně kopance, nebojí se ušpinit si ruce a upírkou je vlastně ráda. Eleanor je básnířka, která zabíjí jenom ty, co jsou připravení, a svoji lidskost vlastně nikdy neztratila. V jádru tyhle postavy plní stejnou roli, jakou v Interview s upírem hráli Lestat a Luis. Ovšem bez vzájemného jiskření. Děj (v obou časových rovinách) navíc pracuje s pozoruhodnými náhodami. Oproti nedávnému Přežijí jen milenci je ale Byzantium sympatičtější v tom, že si film odpouští snobismus, a má ucelenější příběhový oblouk. A nabízí pořád lepší milostný příběh než Stmívání.(31.3.2014)