• Česko

Byzantium: Upíří příběh

Byzantium: Upírí príbeh

Drama / Fantasy / Thriller / Horor

Velká Británie / USA / Irsko, 2012, 118 min

Vypadal jsem jako vyoraná myš, když jsem toto dílo viděl. Nemohu říci, že jsem viděl něco, co překračuje kvalitu pomalu všech filmů, ale film mě bavil. Sice divadelní hru neznám (možná dobře, možná ne), ale film mě dozajista pohltil, jak už nápadem, že neexistuje žádný první upír, který šíří své upírství dál, tak i nehty a bratrstvím, toto určitě filmu nemohu zapřít a i příběh musím pochválit, který mistrně zvládl můj oblíbený Neil Jorden, z něho vždycky jsem jako svišť. A jako bonus beru hudbu, která je taková vážná, ale mě nadchla. Nevím, co se zde zdejším uživatelům nelíbilo, asi čekali další tradiční upírárnu se spoustou krve.(27.9.2013)

• Bloody13

Do sebe zbytečně zahleděná upířina, která má solidní nástup a zajímavý konec (tam totiž padají hlavy), ale to velké množství flashbacků do minulosti hrdinek je celkem ubíjející - a to i přes tu vypiplanou kameru a některé efektivní záběry. Třeba ten s vnadnou Gemmou pod krvavým vodopádem, že?(22.6.2014)

Nemohu říci, že jsem nečekal dobrý film, jelikož Jordanovu tvorbu mám rád. A nezklamal mě. Snímek, který v jistých momentech připomene starší německý Wir sind die Nacht z roku 2010, je podobenstvím o osudu těch, kteří se vymykají předepsaným normám, kteří jsou na okraji společnosti a současně nemají příliš velkou možnost volby. Komorní drama se zvolna proměňuje v boj o život. Jakou cenu zaplatíte za nesmrtelnost? Vysokou. A přeci, přeci jsou tací, kdo zaplatí... ,,Chcete důkaz? Dám vám ho tak za třicet, čtyřicet let. Až budete nemohoucí sedět v kolečkovém křesle, vrzne branka a vejdu já. Budu vypadat jako nyní...je mi stále 16 let. Vás z toho pohledu píchne u srdce. A pak budu vaším andělem milosrdenství." Eleanor jako sestřička Eutanazie, Clara, jako ta, která chrání. Snímek není pro milovníky svižných horrorů, jelikož se vleče příjemně tak, jako poklidné vody řeky Lethé...(10.9.2014)

Mam rád filmy o upírech a hned jak jsem se o Byzantium něco dozvěděl, začal jsem se na něj těšit. Určitě je mi tenhle styl bližší než Twilight . Moje očekávání ještě více zvýšila skutečnost, že si vezme režii na starost Neil Jordan. Ten už má s upíry nějakou tu zkušenost a to velmi povedené Interview s upírem. Dalším pro mě nezanedbatelným faktem je to, že hlavními hrdinkami jsou dvě ženy, přesněji upírky. No nekouká se na to líp?? :D S jejich obsazením jsem také velice spokojen, protože Saoirse Ronan i Gemma Arterton se mi líbí čim dál víc. Film je ač se jedná o upíry spíš drama, určitě ne nic akčního ani hororového. Ale zároveň se naštěstí občas najde i nějaký ten povedený záběr, nějaká krev. Přece jen jsme stále ve světě upírů. Příběh Clary a Eleanor mě vtáhl a ani u závěrečných titulků mi nepřišlo, že už mam za sebou dvě hodiny života..(21.8.2013)

Jak by řekl Márdi- "V podstatě to tama svojí poetiku a originální genius loci..." Byzantium mi přijde jako docela ambiciózní snímek, který však sráží chvílemi až moc plytký scénář a tak má film nejedno hluché místo a člověk si musí co čtvrthodinu kontrolovat srdeční tep, jestli z tej nudy nezkapal. Ale! Saoirse Ronan (to je ta s asi nejkrásnějšíma očima současného Halyvůdu) je prostě talent a nebudu kecat, když napíšu, že celej snímek táhne víceméně jen ona sama samotinká. V hlavě ještě chvíli vydrží klavírní motiv, jinak film vyšumí jak... no prostě hodně rychle.(29.5.2014)