Husiti

• angličtina The Hussites (festivalový název)

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit. (CinemArt)

Crawler-D

Smutné, že za sedm let práce nezbyl čas na kreativnější příběhové koření, přitom svébytná ruční animace je skvělá a těch několik krásně absurdních vtipů stojí za to. Jednotlivé krátkometrážní kusy z Dějin udatného českého národa disponují svou kompaktností silnějším komickým objemem než roztáhnuté vyprávění v Husitech. Dějiny se nemění, jenom se díváme na odlišnou zákulisní skutečnost. Právě historizující prkennost děje sráží dílo nejsilněji. V tu chvíli jako by bylo jedno, že je film animovaný a výsměšný. ()

Mrkvič odpad!

Možná jsou Husiti rafinovaným dílem, které chytře modifikuje část naší historie, ale pro mě je to nudná sračka. Vtip nula. Vizuální stránka nula. Ještě horší jsou zpívané pasáže, které se nějak snaží natáhnout film na alespoň těch 80 minut. Hodně moc lituju české studenty, kteří na tohle museli chodit do kina se školou. ()

Lachtaan

Koutský si šlehnul nějakou silnou drogu, když psal scénář k tomuhle "filmu"? Prvních 15 minut bylo velmi nadějných, od těch následujících mi ale pomalu odumírala mozková buňka po buňce a celkový inteligenční kvocient mi po předešlých osmdesáti minutách klesl o 20% jeho původní hodnoty. Jestli tohle měla být komedie, tak se asi stále po 1200 zhlédnutých filmech nevyznám v základním členění žánrů a jejich poselství. Zda si chtěl Koutský udělat legraci z kousku naší historie velmi netradičním stylem, tak se mu to setsakra nepovedlo. Tímhle ji totiž dokonale zprznil, rozhodně ji nepovznesl v jakémsi vtipném hledisku. Pouze v tom, kde by se i desetiletý divák cítil trapně, že snímek vůbec sleduje. ()

finy_cz

Je to úplně zbytečný film. Jako milovníka animovaných filmů mě přímo urazilo, že pocházím ze země odkud vzešlo něco takového. Vůbec jsem se nesmál, nevím, co je tam komediálního, pokud někdo narazil na nějakou pasáž, u které se opravdu zasmál, prosím napište mi čas, kde to tam najdu. Fakt nikomu nedoporučuji to kupovat nebo se na to náhodou podívat. Za mě 1/5 (10%). ,,Zde je můj zcela animákový osobní seznam", kde najdete mnohem víc animovaných filmů, které opravdu stojí za shlédnutí. ()

Autogram

Keď to mal byť film pre deti, tak je to za odpad. Nezdá sa mi, že pre dnešnú historicky dezorientovanú mládež je vhodné niečo také, kde sa história zosmiešni, prekrúti, rozšíri a doplní o nejaké absurdnosti a potom sa prezentuje pod názvom Husiti. Pre dospelých už môže platiť, že sebavedomý národ si môže urobiť srandu zo svojej histórie, takej či onakej, ale stále je to len za jednu hviezdu za občasný vtip a zvyšok plný trápností. Históriu si v animácii vedel vkusne a vtipne podať Viktor Kubal, to sa dnes už ťažko podarí. A uviesť film v predvečer výročia nie je celkom šťastné, viac by sa to hodilo na prvý apríl. ()

Fary

Jako 15 minutový krátkometrážní film by to možná mělo šťávu, ale dívat se na to přes hodinu je fakt o nervy... :-/ Škoda. ()

Pavkan

"Jen dobře vyzbrojená pravda zvítězí". Kdyby s podobnými perlami tvůrci ve filmu nešetřili, bylo by to za 5. Člověk musí ocenit hravou "nedokonalou" animaci Pavla Koutského, dokonalé hlasové obsazení, dějovou bezstarostnost a pár dadaistických vtípků, které rozčeří hladinu ve chvíli, kdy byste se jinak možná začali nepatrně nudit. ()

Mikino00

Zrůdnost, proti které je Vávrova trilogie pravdivou kronikou. Pokus o jakýsi moderní pohled a nadhled na husitské dějiny dopadl katastrofálně, nejen že to není vtipné, ale jde se místy až do krajní trapnosti. Dějově je to přespříliš prosté a přesto to není určeno pro děti, místy zašli tvůrci s překrucováním dějin neúnosně daleko. ()

arcticsky

Někdo se tu posměšně vyjádřil k Pavlu Koutskému - prý řekl, že v tomto filmečku lže míň než Otakar Vávra. A není to pravda, sakra? ()

petikacka

Tak jsem se nějak nachomýtla k tomuto animáku a byla jsem docela natěšená. Akorát jsem celkem nechápala pro koho je to primárně určeno. Děcka, která o dějinách moc neví si z toho určitě nic nevezmou ba naopak asi by si je ještě více zkreslily. A dospělý divák, tedy já, i když jsem se opravdu moc snažila, z toho měl víc než vtipný, naprostý pocit trapnosti. Poetika Ypsilonky z těch rádoby humorných zpěvánek je hodně cítit, ovšem tutok se mi to moc nehodilo. No prostě a jednoduše, kde nic není ani smrt nebere...Za mě zklamaných 45% ()

Matli

Pavel Koutský měl asi pěkně nakropíno, když tvořil toto dílo. Jediná dobrá věc je, že je to docela poučný, ale jinak odpad jak vyšitej a to zpívání, to bych radši poslouchal zaseknutou kočku ve vokapu. 9% ()

Brtniik

Odpadem nikdy nehodnotím jelikož jakou to má hodnotu, kterak se to promítne do statistiky? Čili moje nejhorší hodnocení je 1H. Tu dávám tomuto dílu. Divím se animátorům, že jdou do něčeho takového - hodně práce (snad dostali zaplaceno), ale "poselství" nula a kvůli totálnímu zkreslení historie spíš záporné hodnoty. Myslím, že by bylo vhodné tvůrcům nařezat na holou a film zakázat. Není to komedie, ale parodie čili urážka národních dějin. Kdybychom uctívali islám (ne že bych za to plédoval), aktivisté by se náležitě postarali. Takto možná dostanou Lva za neotřelý pohled na dějiny národa. Nejsem znalec, ale mám pocit, že vizuál byl stejný jako u Dějin národa českého (či jak se to jmenovalo) a to bylo vtipné, báječné a nenásilně poučné. ()

Hopkins

Prvních 20 minut jsem se obával že to lepší už nebude ale pak se malinko tempo rozjelo. Tento animák má jeden základní problém a to je že není vhodný až tak moc pro děti , jelikož bez základního vzdělání nebo tucha o tom co bylo spousta vtipů vyjde na prázdno a opravdu se takříkajíc nechytnete. Já dal za čtyři a to kvůli třem věcem prvni dabing herců druhá postava Vartenberka s jeho kočárem s modrým majáčkem a za třetí ústřední duo dvou třeti řadých bambulů co měli více štěstí jak rozumu. Za sebe musím říct že jsem z toho byl opravdu nadšen a líbilo se. ()