Záblesky chladné neděle

Thriller

Česko, 2012, 92 min

• honajz

Tak dobré to mohlo být, dostat to do ruky šikovný scenárista... Ivana Pokorného znám a je úžasný člověk. Ale tak nějak u věcí, jež natočil, mi vždy chyběla ta spolupráce s divákem - jeho inscenace jsou tak svébytné, až si mnohdy člověk řekne, no a co a jako chtěl básník říci? Přitom tam vždycky to zrnko zajímavého je, jenže samotné podání bývá trošku zvláštní. Záblesky chladné neděle vypadají ze všeho nejvíc jako jeden z dílů Černých andělů nebo Kriminálky Anděl, které Ivan Pokorný rovněž spolurežíroval. Vše je zahaleno do podzimního hávu okolí Ústí nad Labem (jen Střekov jsem nějak nezahlédl). Ani ten děj není vymyšlen zcela špatně. Jenže jsou tu různá ale. Adéla Petřeková neumí hrát, nezlobte se na mne. Její postava je jen hysterická, skoro v každé scéně. MOŽNÉ SPOILERY. Proč má holka na sobě podvazky jako prostitutka, i když není, to nějak vysvětleno nebylo. Co přesně sledovali policajti, když nakonec nezasáhli, taky vysvětleno nebylo. Postavy se kolikrát chovají nelogicky - někdo vám řekne, že ženská, s níž jste nechal o samotě bratra, je šílený maniak s vražednými sklony. A vy místo abyste za bráchou vyrazili, si vše vyříkáváte s jejím manželem, v klidu, žádný spěch. Nebo vám bratr chce říct něco důležitého, a vy ho furt odmítáte, odcházíte, nechcete, aby něco řekl. A co ten závěr? Ve chvíli, kdy se schyluje k dramatickému finále, zatmívačka, střih, nic nevidíme, a pak už si jen bratr s policajtem odvyprávějí pár slov, vše oukej, nazdar, jedu pro cukr. Celkově vůbec chybějí dramatické situace, a jednotlivé zvraty jsou pojaty jako jen tak mezi řečí, a jedeme dál. Škoda, že nakonec vůbec není využito téma oslavy narozenin, tam se mohly dít věci! ... Chápu komornější ladění, ty dva tři vtípky, trochu mne nadzvedla nekrofilie (to jako proč?! Chvílemi to dokonce vypadá, že spal i se svým psem!... Zbytečné úlety...), líbila se mi krajina, hudba ušla, ale neměla co dělat tajuplného, herecké výkony až na Jaškowa a samotného Pokorného nemastné neslané.(9.5.2013)

Velmi dobře rozehraný komorní thriller, který danému žánru rozhodně ostudu nedělá. Ivan Pokorný má suverénní režijní ruku a dokáže dynamicky vyprávět. Jeho manželka Iva Procházková je zase zkušená scenáristka/spisovatelka, která sice zkonstruovala dosti podivnou situaci, ale díky postavám a dialogům ji dodala na přirozeném působení a dokonce i svěží nadhled, i když postupně budované napětí tím spíš vychází trochu vniveč a závěr příliš uspokojivým vyvrcholením opravdu není. Naštěstí na atmosféře přidá výborně postihnuté genius loci zádumčivé severočeské krajiny kolem Ústí, která v sychravém podzimu vytváří velmi příhodnou kulisu. I díky velmi dobře zvoleným neokoukaným hercům, jejichž výkony si udržují velmi solidní úroveň, se tento nenápadný počin, který s takřka nulovou propagací prošuměl kiny dokáže přehoupnou přes hranici průměru.(11.5.2013)

• Terva

Už od prvních chvil mě ten příběh nebavil.Sálá z něcho šílená negace. CITÁT - Je to náš společný problém, tak ho budeme řešit společně.......Vydržel jsem, ale věřte, že ještě po čtyřiceti minutách se nic neděje a možná to bude i horší - nechci odrazovat. CITÁT - Tady nikdo nesladí............ Ne, nezlobte se, ale tohle sponzoruje Státní fond pro podporu a rozvoj české kinematografie - to je ámen z Českým filmem.(2.10.2013)

Celkem sympatické překvapení z českých luhů a hájů. Dobře vymyšlená hra, kdy si nejste celý film jistí, kdo je padouch, kdo hrdina, nebo jestli je to celé ještě nějak úplně jinak. Velice solidní atmosféra rodinného sídla několik podrazů na diváka celkem sedí. Jediné, co mi příliš nesedlo byl konec, který jakoby se hodil úplně do jiného filmu. Zde mohl být mrazivější a podtrhnout celou skorohororovost snímku. Ale i tak slušný počin.(9.7.2013)

Skutečně nevim co říct. Jak film vůbec pojmout a jak ho hodnotit. Rozhodně to nebyl propadák a vlastně to nebylo špatné, ale........ děj byl takový neuchopitelný, po celou dobu jsem nevěděl co se na plátně děje a najednou střh a konec. Herecké výkony tak normální. Režije taky. Celej film byl "normálně" českej a tak se musí brát.(7.11.2012)