Záblesky chladné neděle

Thriller

Česko, 2012, 92 min

• honajz

Tak dobré to mohlo být, dostat to do ruky šikovný scenárista... Ivana Pokorného znám a je úžasný člověk. Ale tak nějak u věcí, jež natočil, mi vždy chyběla ta spolupráce s divákem - jeho inscenace jsou tak svébytné, až si mnohdy člověk řekne, no a co a jako chtěl básník říci? Přitom tam vždycky to zrnko zajímavého je, jenže samotné podání bývá trošku zvláštní. Záblesky chladné neděle vypadají ze všeho nejvíc jako jeden z dílů Černých andělů nebo Kriminálky Anděl, které Ivan Pokorný rovněž spolurežíroval. Vše je zahaleno do podzimního hávu okolí Ústí nad Labem (jen Střekov jsem nějak nezahlédl). Ani ten děj není vymyšlen zcela špatně. Jenže jsou tu různá ale. Adéla Petřeková neumí hrát, nezlobte se na mne. Její postava je jen hysterická, skoro v každé scéně. MOŽNÉ SPOILERY. Proč má holka na sobě podvazky jako prostitutka, i když není, to nějak vysvětleno nebylo. Co přesně sledovali policajti, když nakonec nezasáhli, taky vysvětleno nebylo. Postavy se kolikrát chovají nelogicky - někdo vám řekne, že ženská, s níž jste nechal o samotě bratra, je šílený maniak s vražednými sklony. A vy místo abyste za bráchou vyrazili, si vše vyříkáváte s jejím manželem, v klidu, žádný spěch. Nebo vám bratr chce říct něco důležitého, a vy ho furt odmítáte, odcházíte, nechcete, aby něco řekl. A co ten závěr? Ve chvíli, kdy se schyluje k dramatickému finále, zatmívačka, střih, nic nevidíme, a pak už si jen bratr s policajtem odvyprávějí pár slov, vše oukej, nazdar, jedu pro cukr. Celkově vůbec chybějí dramatické situace, a jednotlivé zvraty jsou pojaty jako jen tak mezi řečí, a jedeme dál. Škoda, že nakonec vůbec není využito téma oslavy narozenin, tam se mohly dít věci! ... Chápu komornější ladění, ty dva tři vtípky, trochu mne nadzvedla nekrofilie (to jako proč?! Chvílemi to dokonce vypadá, že spal i se svým psem!... Zbytečné úlety...), líbila se mi krajina, hudba ušla, ale neměla co dělat tajuplného, herecké výkony až na Jaškowa a samotného Pokorného nemastné neslané.(9.5.2013)

Velmi dobře rozehraný komorní thriller, který danému žánru rozhodně ostudu nedělá. Ivan Pokorný má suverénní režijní ruku a dokáže dynamicky vyprávět. Jeho manželka Iva Procházková je zase zkušená scenáristka/spisovatelka, která sice zkonstruovala dosti podivnou situaci, ale díky postavám a dialogům ji dodala na přirozeném působení a dokonce i svěží nadhled, i když postupně budované napětí tím spíš vychází trochu vniveč a závěr příliš uspokojivým vyvrcholením opravdu není. Naštěstí na atmosféře přidá výborně postihnuté genius loci zádumčivé severočeské krajiny kolem Ústí, která v sychravém podzimu vytváří velmi příhodnou kulisu. I díky velmi dobře zvoleným neokoukaným hercům, jejichž výkony si udržují velmi solidní úroveň, se tento nenápadný počin, který s takřka nulovou propagací prošuměl kiny dokáže přehoupnou přes hranici průměru.(11.5.2013)

• Peytl

Tak, a na takovou zhovadilost se čumím v chladnou neděli, ne tedy, že bych měl vidinu kvalitnějšího kulturního zážitku třeba v teplou středu, to rozhodně ne, ale čekal jsem alespoň slibované záblesky, které název zmínil. Konalo se leda hovno! Že jsou mi někteří herci či neherci sympatičtí méně než je zdrávo, je čistě subjektivní záležitost a měl bych se tedy zaměřit více komplexněji na celý filmový zločin, snad o to více, že na casting zřejmě dorazili jen ti největší vykloubenci a šílené krávy. Vrcholem všeho je Adéla Petřeková. Po dlouhé době nenacházím slov, přestože je náš rodný jazyk vybaven velmi barvitě, pak na něco takového připraven není a obroditelé byli také spíše podivíni a jejich čistonosopleny jsou mi tedy choroše platné. Ne, ať mi hlavně nikdo netvrdí, že tak bravurně hrála nějakou postavu ze scénáře...něco s tak permanentně tupým výrazem, chůzí Zilvara z chudobince a dikcí umírající straky obecné, která přehrávala tak, že se mi doma kroutily žaluzie, ne, již nikdy. Ovšem v pořádku, debilku máme téměř za sebou, i když si myslím, že by šla bez úhony (hahaha) přežít pouze tak mít ji před sebou, nicméně nechci zabíhat do dalších úchylností, kterých je ve filmu mnoho a to naprosto šokujících. Ježiš, já se tlemim. Snaha o navození atmosféry byla úplně tristní, příběh naprosto přiblblej a pokud si pan Hájek myslí, že jeho strašný hudební podkres musí znít celou dobu trvání této krasojízdy, pak ani on zmíněný pokus o vybudování nějaké atmosféry nezlepší...měl bych ho, vzhledem k jeho jmému, poslat do háje, ale já si myslím, že si zaslouží mnohem stylovější poslání do prdele, protože zazdil byť nějaké možné promile z kladného hodnocení. Ano, i já bývám občas na drogách, a pak jsem mírumilovný. Po takových kulturních zážitcích mám chuť volat obden na Barrandov a vyhrožovat bombou, nebo ještě lépe, nikoho nevarovat... Pane Pokorný, co mi to děláte???(17.11.2013)

Takový malý český thriller ne s vyloženě nápaditým scénářem a s postavami, které si místy chovají idiotsky, ale vyvažuje to celkem slušná atmosféra a sympatické herecké obsazení. V rámci tuzemské produkce patří tohle v daném žánru k mírnému nadprůměru. 60%(29.11.2013)

• Vampireman

Neuvěřitelně neprofesionální a trapně komické. Film s absolutně nulovým významem. Až příště Pokorný s manželkou dostanou nápad na příběh, ať prosím nepřekračuje rámec Kriminálky Anděl. Z guilty pleasure pohledu to obstojí na jednu hvězdu, jinak je to čistokrevný odpad. Hůř zřežírovanej film je už snad jen Birdemic...(8.11.2012)

• - Režisér httpIvan Pokorný hledal vhodný dům k natáčení celých šest měsíců. Nakonec objevil starý statek nedaleko Okoře. (chelseaman22)

• - Snímek byl uveden do kin přesně rok po poslední klapce. (chelseaman22)

• - Snímek do koprodukce odmítla jak Česká televize, tak i TV Nova, jež požadovala účast svých seriálových herců. Do akvizice si snímek vzala televizní stanice Nova Cinema. (chelseaman22)