Záblesky chladné neděle

Thriller

Česko, 2012, 92 min

Návrat českého filmu k poetickým názvům navzdory tomu, že si divák poetiky, vyjma hrstky zpomalených záběrů, moc neužije. Atmosférou se film blíží tajemnému thrilleru s psychologickými prvky. Atraktivní Dora prchá před svým prchlivým a rozzlobeným ženatým milencem, který má nepokryté sklony k agresi. Ve spěchu nastoupí do auta ve kterém sedí distingovaný Adam, který ji považuje za šlapku a zaplatí ji, když bude jeho bratrovi na oslavě narozenin dělat společnici. Odveze ji na odlehlý a zanedbaným dojmem působící statek s tragickou minulostí, kde žije jeho podivínský bratr, který byl dříve učitelem a kterého společnost zavrhla pro jeho nemorální chování. Dora s nedobrým pocitem zůstává na statku ve společnosti muže, jehož úmysly jsou nejasné. Neotřelý námět se nepodařilo dotáhnout zdárně do konce. V samotném závěru si film dal mat, když rezignoval na postupně budovanou psychologii postav. Rovněž příběhu scházel, i přes místy dusnou atmosféru na statku, výraznější a poněkud vyhrocenější dramatický koncept. Většinu času se totiž jelo na stále stejnou rychlost a vznikal tak pocit stereotypního se motání na jednom místě bez vrcholných momentů, které by film pozvedly. Režisér Ivan Pokorný (střihl si menší roličku kriminalisty) to měl celkem dobře rozvržené, ale postupem času nebylo příliš jasné, kam chce nakonec dokráčet. Nedá se však přímo hovořit o zmatenosti. Objevem byla pro mě Adéla Petřeková v roli Dory, která filmu dodala šmrnc zajímavého pojetí, na první dojem prvoplánové sexy role. Dalším plusem byl Jan Plouhar jako nevyzpytatelný podivín obývající statek a také Kryštof Rímský jako násilnický milenec. Nova jako výkonný producent sice posbírala většinu herců ze svých nemožných seriálů, ale ti ukázali, že mají rozhodně na víc. A Ivan Pokorný, kdyby si víc dal záležet v jemné psychologické hře s postavami a vymyslel hustější závěr filmu, mohl natočit výjimečný film. Do takových výšin film nevystoupal. A dokonce se to obešlo bez product placementu. Film není nutno vidět v (chladnou) neděli v níž se odehrává, ale lze v něm spatřovat záblesky kvality. Mé hodnocení: 60%(6.5.2013)

Nečekal jsem od toho vůbec nic. Trailer mi přišel hroznej a film jsem ani vidět moc nechtěl. Výsledek mě ale velmi mile překvapil. Nechápu, jak někdo může napsat, že "baví nechtěným humorem", protože ten humor je očividně chtěný a film si krásně dokáže dělat srandu z vážně dramatických situací. Jasně, je nutný přistoupit na jeho styl, což může být na začátku problém, protože není zcela jasné, zda se jedná o nadsázku, či nikoli. Po půlce filmu, to ale musí dojít většině diváků (ovšem jak se tak dívám, tak bohůžel asi nedochází), protože počet záměrně vtipných momentů vzroste natolik, že se nemůže jednat o nechtěnou náhodu (nicméně i kdyby to byla náhoda, tak je to uplně jedno, protože film prostě takhle funguje a nemá cenu řešit záměr... ze zkušenosti vim, že autoři ty svoje záměry často sami neznaj). Zdejší malý hodnocení mi přijde dost nefér, ale na druhou stranu se ničemu nedivím - tenhle film není dostatečně trendy na to, aby se lidi přidali k davu obdivovačů a zároveň je to až moc snadný cíl na to si vyhonit triko nějakým špatnym hodnocením nebo extrémně kritickým a rádoby učenym komentářem. Ano film rozhodně není dokonalý, ale když to srovnám s tim bahnem, co se tady točí, je to příjemná změna. Hlavní hrdinka je skvělá a snadno se do ní člověk zakouká.... Prostě to neberte tak vážně a užijete si to... A Cabin in the woods je oproti tomuhle hovno na botě.(7.11.2012)

Skutečně nevim co říct. Jak film vůbec pojmout a jak ho hodnotit. Rozhodně to nebyl propadák a vlastně to nebylo špatné, ale........ děj byl takový neuchopitelný, po celou dobu jsem nevěděl co se na plátně děje a najednou střh a konec. Herecké výkony tak normální. Režije taky. Celej film byl "normálně" českej a tak se musí brát.(7.11.2012)

• VenDulin85

Škoda toho... těžko vlastně říct čeho. Jednak nevyužitého potenciálu thrilleru, protože chvílemi to určitou atmosféru má.. Jednak i příběhu- kdo mluví pravdu? To je ale asi tak všechno, po zbytek času byste nejraději popadli tu kulovnici či co to je za zbraň a postříleli celý ansámbl, aby se zbytečně netrápili, protože takové zacházení s filmovým materiálem a herci je fakt nehumánní. Hlavní "hrdinka" je blbá jak tágo (neberu si nijak osobně, že je blond), během filmu jsem si říkala- mně je jedno, co se s ní stane. Nevzbuzuje takové ty sympatie, které cítíte k hlavní postavě, přestože to je třeba grázl. Konec pak přijde naštěstí rychle, když ještě vrtíte hlavou a zkoušíte, jak moc ostré máte v kuchyni nože... Dvě hvězdy za to, že jsem se smála, ale určitě ne tam, kde tvůrci zamýšleli.(1.6.2013)

• 6thSun

Nejlepší na filmu je jméno jeho architekta (Dušan Pohřeb).(6.12.2013)