Na hraně zítřka

• USA Edge of Tomorrow (více)

Příběh se odehrává v blízké budoucnosti. Mimikové, mimozemská rasa připomínající včelí kolonii, vytrvale útočí na Zemi, obracejí velká města v hromadu trosek a zanechávají za sebou miliony lidských obětí. Podplukovník Bill Cage (Tom Cruise), který nikdy nebyl v žádné bitvě, je bez cirátů degradován a s nulovým výcvikem a mizernou výzbrojí poslán splnit úkol, který není ničím jiným než sebevražednou misí. Během několika minut je zabit, předtím se mu však podaří zneškodnit Alphu. Ač se to zdá nemožné, procitne opět na začátku toho samého pekelného dne a je nucen znovu bojovat a zemřít... a tak stále dokola. Přímý fyzický kontakt s mimozemšťanem způsobil, že se dostal do časové smyčky a je tak odsouzen prožívat nelítostnou bitvu znovu a znovu. S každým dalším pokusem se však zvyšuje jeho odolnost a pohotovost a své rostoucí schopnosti dokáže v boji s Mimiky lépe využívat. Po jeho boku bojuje členka speciálních jednotek Rita Vrataski (Emily Blunt), která zlikvidovala víc Mimiků než kterýkoliv jiný bojovník na Zemi. Každá další bitva je pro Cagea a Ritu příležitostí najít způsob, jak mimozemské vetřelce porazit a Zemi zachránit. (Warner Bros. CZ)

H34D

Parádní a doslova nabušený akční blockbuster, který vás nenechá ani na vteřinu vydechnout. Děj je poměrně zhuštěný, jedna údálost přebíjí druhou, příběh se nejen rychle valí kupředu, ale souběžně se získáváním zkušeností hlavní postavy také roste do šířky. S každým resetem poznáváte fikční svět o něco lépe, zabydlujete se, orientujete se, přemýšlíte, co byste na místě majora Caga udělali vy... Je to jako počítačová hra. Ačkoli koncept opakování dne je již několikrát probádaný (nejlépe asi klasikou Na Hromnice o den více), tento film ukazuje, že není zdaleka vyčerpaný. Edge of Tomorrow je neskutečná zábava, kromě chytlavé akce má i celkem dost vynikajících vtipů, stejně jako napětí, osudovost a navrch jednu zatraceně sexy ženskou! 9/10 ()

Mertax

*Drobné spoilery* To nejlepší z vylodění v Normandii ze Zachraňte vojína Ryana, ty nejděsivější mrštné stroje z Matrixu (sentinely), to nejvíc stresující ze Zdrojového kódu (neustálé opakování a vylepšování již prožitých událostí), bezchybné triky, přehledná akce bez rozklepané kamery a chaotického střihu, netrapný, sympaticky drsný humor na odlehčení a nabitá poslední půlhodina ve stylu „všechno, nebo nic“ vám nedovolí v klidu rozkousnout ani první popcorn. Paradoxně jsou však nejzábavnější první dvě třetiny, kdy se den stále resetuje a vlastně o nic nejde, než předvídatelné finále, které tlačí na emoce./// Nekonečný teror pro lehce namyšleného chlápka z reklamní agentury z plátna tryská, byť na temnou stránku mohl Liman zatlačit ještě víc. Kdyby se tvůrci víc věnovali frustraci hlavní postavy a ve finále by se zcela vyhnuli romantickému klišé (na líbání není čas, ani když jste v Paříži!), mohl to být akční sci-fi film roku, protože taková dynamika a údernost v kombinaci s dobrými herci, scénářem a nepodlézavou hudbou se často nevidí. Skvělým příkladem ráznosti a švihu filmu je např. scéna, kdy Emily stojí nad plazícím se Tomem, který má asi zlomenou nohu. Než však stačí svůj stav upřesnit, „Full metal bitch“ mu nekompromisně vpálí kulku do mozku. A jedeme znovu, ku*va! 85–90 %, pokud nemáte averzi ke Cruisovi. [Kino 2x, 2D, titulky] ()

sniper18

Je to vydarený akčný sci-fi film s Tomom Crusiom v hlavnej úlohe. Má výborný príbeh o dôstojníkovi, ktorý ešte nikdy nebol v boji, keďže jeho špecializáciou sú vzťahy s verejnosťou a keď sa odmietne zúčastniť nadchádzajúcej rozsiahlej invázie proti mimozemskej rase, ktorá sa už niekoľko rokov snaží ľudstvo definitívne poraziť, je degradovaný a prinútený k tomu proti svojej vôli. Počas akcie síce umrie, ale tesne predtým ho zasiahne krv jedného z výnimočných mimozemšťanov, vďaka čomu získa schopnosť reštartovať deň a tak spolu s najlepšou bojovníčkou urobia všetko preto, aby mimozemšťanov definitívne porazili. So spracovaním som nadmieru spokojný, je tu plno mojich obľúbených prvkov, ktoré mám v tomto type filmu veľmi rád, hlavne tá mimozemská invázia a výrazný military štýl, ale aj tak som sa predsa len trochu obával toho samotného reštartovania dňa. Vo väčšine prípadov síce dopadne celkom dobre, ale k tomuto žánru mi až tak nesedel a bál som sa, aby to neupadlo do stereotypu, no našťastie to dopadlo najlepšie, ako vôbec mohlo. Hlavne prvé dve tretiny sú skutočne prvotriedna žánrová zábava, kde všetko funguje skvelo, pričom mi nevadili ani tie totožné lokácie a veľmi podobné situácie, stále tu má čo zaujať. Hlavne je skutočne radosť pozerať na tú premenu hlavného hrdinu zo zbabelca, ktorý to berie skôr s humorom až na prvotriedneho vojaka, ktorého ten neustály boj a strata priateľov poznačili a rovnako výborne funguje aj chémia medzi ním a najlepšou bojovníčkou, pričom to našťastie neprejde do romantickej línie, toto si vystačilo len v náznakoch. Posledná tretina si tiež udrží stále slušnú úroveň, ale predsa len v porovnaní s predchádzajúcim dianím cítiť úpadok. Samozrejme mi neprekáža, že sa dej posunie, ale predsa len mi to už neprišlo až tak zábavné a zaujímavé, než celá fáza predtým a aj ten úplný záver by som si prial iný. Akcie je tu plno a je výborná. Je veľkolepá, hlavne na tie viaceré rozsiahle zábery na pláž je radosť pozerať, perfektne natočená a dokonca aj zostrihaná, až na tie trochu rozporuplné obleky vojakov mi sedí celý ten vojenský štýl, pričom poteší výber zbraní a bojovej techniky, nesklame ani vzhľad a bojový štýl mimozemšťanov a nakoniec mi ani absencia krvi vôbec nevadila. Tu sa ani nedá vybrať to najlepšie, všetka akcia dokáže pobaviť, ale najviac predsa len tá z prvej polovice, na pláži pod rozsiahlou paľbou to má najväčšiu pôsobivosť. A určite musím pochváliť aj humor, ani som nečakal, že bude až takto dobrý, ale bavil som sa výborne. Herecké obsadenie je na tom veľmi dobre, Tom Cruise mi v podobných filmoch sedí, pričom mi vyhovoval v tej zábavnejšej, ale aj vážnejšej polohe, k tomu výborná Emily Blunt, potešia nadriadení BIl Paxton a Brendan Gleeson a aj tých pár výraznejších vojakov svoj účel splní. S réžiou a technickou stránkou som veľmi spokojný, perfektná vizuálna stránka, kamera, strih a efekty sa tentoraz až prekvapivo vydarili, k tomu humor, celkom fungujú aj emócie, len to mohlo mať výraznejší pocit bezmocnosti, ten mi tam chýbal. Škoda ten slabšej poslednej tretiny, inak by som premýšľal aj nad plným hodnotením, ale aj tak som až prekvapivo spokojný, som rád, že aj v dobách, keď sa už na blockbustery prakticky nedá ani pozerať sa občas objaví takýto vydarený. 80% () (méně) (více)

Marigold

Fakin nářez, který od páté hvězdy dělí jen intenzivnější finále. Jinak invenční mashup Zdrojového kódu, Světové invaze, Na hromnice o den více a Zachraňte Mechvojína Ryana se stále lepším Cruisem a full metal bitch Emily Blunt. Hrana zítřka je skvělým evolučním článkem ve fúzování games a filmu. Model střílečkového checkpointu a RPG rozvoje bojových a sociálních skills postavy je nápaditě zúročený v okamžiku, kdy akutně hrozí, že tomu spadne řetěz. Nespadne. Jednoduše nejlepší Liman od prvního Bourna (to zase nutně nemusí znamenat pochvalu, že jo) a dost možná sci-fi blockbuster sezóny. Reset! [80%] ()

B!shop

Aneb jak z materialu na pul hodiny a stupidniho pribehu vykresat super akcni scifko. Co si budem povidat, nejakyho promakanyho deje tady skutecne moc neni a to ne jen proto, ze se celej film vicemene opakuje par scen, ale Liman z toho proste dokazal vytezit maximum, i kdyz clovek nejakou scenu vidi uz po x-ty, pokazdy je na ni neco zajimavyho, obcas to je kulervouci akce, obcas nejaka vtipna scenka. Ale nemuzu se ubranit dojmu, ze treba takovej Bay by tu akci natocil vic cool. Jinak triky skvely, herci v cele s Cruisem a Blunt taktez. Kdyby byl film o neco vic napinavej a nebejt lehce stupidniho konce, asi bych napalil plny hodnoceni, fakt jsem se bavil kralovsky, ale takhle jen lepsi 4*. ()

• Bitva u Verdunu je odkaz na "Verdunský mlýnek na maso" z I. světové války, Operace "Zkáza" upomíná na Vylodění spojeneckých vojsk v Normandii (II. světová válka). (romajz15)
  • Když Rita (Emily Blunt) tvrdí, že při transplantaci krve přišla o schopnost vracet čas, nemůže to vědět. Jediná možnost to ověřit je, že umře a znovu se neprobudí. Jelikož je však naživu, těžko může vědět, zda schopnost má nebo ne. (Mythoss)
  • Natáčelo se od 1. října 2012 do 9. března 2013 a v srpnu 2013 v Anglii (města Londýn, Lavesden, Devon a Boremhamwood). (Varan)

Tom Cruise se vrací k Warnerům

27.06.2021

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

Na hraně zítřka 2 má nového scenáristu

01.03.2019

Po nedávném oznámení plánu natočit hned dva nové díly do série Mission: Impossible současně to zdánlivě vypadalo, že veškeré ostatní rozdělané projekty Toma Cruise půjdou k ledu. Server Heat Vision… (více)