Baron Prášil

Když Burian prášil

(Československo)

Komedie

Československo, 1940, 93 min

Jako vždy vynikající Vlasta Burian, ale nezapomenutelná je především role pana Šlégla a jeho hrabě Kocharowsky :)(4.4.2003)

-JSEM HRABĚ KOCHAROWSKI. -CO MÁTE?(26.11.2003)

Jediný film kde hrají Burian a Nový(8.3.2003)

Film znamy tez pod nazvem Kdyz Burian prasil je jednou velkou exhibici naseho komika cislo jedna.(31.7.2002)

Nebýt hraběte Kocharowski, tak nevím nevím.. 70%.(29.3.2005)

Hrabě Kocharowski RULEZZZ! Škoda, že Prášil zapadl mezi ostatní Burianovky, ačkoliv je podle mého názoru nejlepší. Frič, Burian, Nový, Šlégl, Marvan - všichni ve vrcholné formě.(12.3.2006)

Zřejmě nejlepší komedie klasika Vlasty Buriana. V tomhle filmu se pod vedením Martina Friče spojilo to nejlepší, co československý film a zábavní průmysl vůbec kdy měl... (a cítit je i jasná pudová reakce na okolní dobové ohrožení, právě v období Protektorátu vzniklo nejvíce českých komedií...)(3.7.2007)

No tenhle film musel nak zapadnout mezi Burianovo znamejsi kousky, protoze jsem ho ted videl poprve, ale musim uznat, ze se jedna o jeden z nejlepsich, co natocil. Navic i kdyz ma Burian par svejch klasickejch vystupu, tak se celkem kroti a tim padem vyniknou ostatni herci, jako Novy nebo Slegr. Jinak film je takova ta klasicka zapletka, kde nekdo nekoho chce, ale cely se to nak zamota, jenze tady se to zamota fakt pekelne a je to hodne vtipny a sem tam padne i naka slusna hlaska. Akorat skoda, ze se to na zaver nak poradne nevysvetli, prislo mi to takovy usekly a taky nak nechapu, co to ma spolecnyho s Prasilem. Dobre sem se bavil, ale na 5* to neni.(13.9.2007)

Plejáda skvělých českých herců v čele s opět hláškujícím Vlastou Burianem a hned za ním v závěsu Oldřich Nový. "Kdo je u holubů?" "Patočka, pane barone." "Ale toho chlapa jste mě tam neměli dávat. Já mám podezření, že už se narodil nalitej." P.S. Burianovo představení hudebních nástrojů. Nezapomenutelné.(1.1.2013)

Jeden z nejlepších burianovských filmů je současně festivalem nevšedních hereckých výkonů předních dramatických umělců té doby. Některé upoutává hrrrabě Kocharrrovski Čeňka Šlégla, jiné živelné hercovství Marvanovo, další burianovská noblesa vzorné evidence alimentů a náležité svědomitosti při vyplácení těchto nedobrovolných závazků života. Pokud se nemýlím, jednu z největších ploch ve své krátké umělecké dráze tu dostává tragická sestra Lídy Baarové Zorka Janů-Babková a její křehký, i dnes působivý dívčí půvab a nepopiratelný, bouřlivě se rozvíjející talent. Český hraný film má v uchopení a zvládnutí této klasické látky lehkého žánru štěstí na dva Mistry komiky: Buriana a Kopeckého. Je to štěstí nejen naší kinematografie, ale i filmového diváka. Patrně všech žijících a snad i budoucích generací.(27.8.2007)

Výborná komedie krále komiků Vlasty Buriana. Opět se zde shledáváme s oblíbenými herci, jako jsou Pištěk, Marvan, Trégl a hlavně skvělý Čeněk Šlégl.(1.7.2010)

Karličko, to, co jsem ti dneska říkal o těch mužských, se na tohohle nevtahuje. Protože ti s brýlemi nejsou nebezpeční... Skvělý Vlasta Burian v trochu nedoceněné komedii o jednou zásadovém záletníkovi. Skvělé je i vedlejší herecké obsazení (Nový, Šlégl, Trégl, Marvan).(12.4.2014)

• NinadeL

Stejně, jako film Panna nemá začátek, tohle nemá konec a ani při sebelepší snaze to nehodlám přenést přes srdce. Jako dnes vidím svoji první a celkem nedávnou projekci a hned to trauma, které přišlo už v prvních minutách. Nashledanou je asi tak maximum, co se tu dá najít. A Zorka? To je tragédie, i kdyby žila dodnes. Je mi líto, že jediný uznávaný Čeněk pochází odsud.(16.2.2009)

"Patočku jste mi tam neměli dávat. Já mám podezření, že ten chlap se narodil namazanej" poznamená noblesně baron Archibald Prášil a začne svými střeleckými výkony rozprašovat asfaltové holuby. Baron zkrátka rád loví, nerad (ale poctivě) alimenty platí a hrozně rád o svých proslulých příhodách zvědavým uším vypráví. Tentokrát však na pobavení publika není zdaleka sám.(23.12.2008)

Výborné herecké koncerty Vlasty Buriana, Oldřicha Novýho a Čeňka Šlégla ve svých nezapomenutelných rolí. Dále vyzdvihnu dobrou režii, děj, příběh i scénář.(14.3.2009)

PUSU!!! COŽE? PUSU!!!(13.3.2006)

Jedna z najlepších komédií. Hviezdy filmového plátna Burian, Nový, Šlégl, Marvan pod vedením Maca Friča roztočili bláznivý kolotoč, kde je hlavným cieľom skvelá zábava.(5.5.2007)

Tenhle film má neobyčejnou schopnost. S každou reprízou se mi zdá lepší a lepší a pomalu se propracovává mezi nejlepší pamětníky v mén žebříčku. Výborný Burian, výborný Nový, výborný scénář kdy se situace s každou pronesenou větou stále více komplikuje, a všemu tomu kraluje Čeněk Šlégl v geniálně podané roli barona Kocharowského, jehož všechny hlášky včetně intonace se natrvalo zařadily do interního jazyka naší rodiny. "Ano. Dobře. Vyřízeno k dennímu pořádku."(18.9.2007)

Tato veselohra znamenala poslední pracovní setkání Martina Friče a Vlasty Buriana, kteří zde ukončili svou bezmála desetiletou a úspěšnou spolupráci (pomineme-li rezignovaný poválečný povídkový snímek Zaostřit, prosím!, v němž Burian sehrál jen vedlejší roli účetního). Známá a do jisté míry stále atraktivní historie prášilovského rodu inspirovala Oldřicha Kautského k vytvoření divadelní hry Děti v notesu, která pak několik sezon stávala na repertoáru Burianova divadla. Filmová adaptace je spíše velkým kompromisem a mnohem šťastnější by bylo přenesení děje do historických kulis, kde by se také lépe uplatnily konverzační dialogy. Titulní hrdina je zcela přizpůsoben hereckému naturelu Vlasty Buriana. Jeho Prášil je v podstatě sobeckým a značně naivním zámeckým pánem, jehož má charakterizovat notes plný levobočků a dvě nehumorné myslivecké anekdoty. Frič se také pokusil spojit dohromady tři typy humoru: drastický a excentrický Vlasty Buriana, salonní a jemný Oldřicha Nového a lidový Jaroslava Marvana. Všichni hrají par excellence a podle možností, daných scénářem a prostorem před kamerou, nicméně celku schází společná souhra. Pomyslné žezlo královského humoru v tom okamžiku zcela suverénně přebírá senzační Čeněk Šlégl v dnes již legendární postavě senilního hraběte Kocharowského, který svým jednáním zapříčiní množství zmatků a jehož zlidovělý výrok o vyřízení a denním pořádku již navždy bude náležet do zlatého fondu české kinematografie. Zorka Janů nikdy nepatřila k mým hereckým favoritkám, už proto, že její komplikovaná osobnost a duše mnohem blíže korespondovala s proměnlivostí jevištních představení. V širším slova smyslu by zřejmě PRÁŠIL nikdy nepatřil mezi kultovní evergreeny pamětnické éry, ovšem zásluhou nepomíjejícího kultu hrabětě Kocharowského je to stále film s nezanedbatelným komickým potenciálem, byť více jak sedmdesát let starým.(4.10.2008)

• IllIlIlIIl

Jeden z horších filmů Vlasty Buriana.(21.1.2008)

<< předchozí 1 2 3 4 5